Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoć oko upisa diplomskog

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 13:53 sri, 31. 8. 2016    Naslov: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Imam nekoliko pitanja vezanih za diplomske studije.

Dvoumim se između Financijske i poslovne matematike i Matematičke statistike pa me zanima što je bolje upisati? Koji studij je lakši? Kakva je situacija na tržištu,što je traženije i koje su mogućnosti zaposlenja? Jasno mi je da se sa završenom financijskom može raditi npr. u banci, ali koji bi bio opis posla, što se točno radi? Kakve su plaće?

Također me zanima, Primijenjena matematika ili Računarstvo kao treći izbor? Programiranje me ne zanima baš pa nisam previše razmišljala o računarstvu, no pročitala sam negdje na forumu da i na primijenjenoj ima dosta programiranja i da je teža od računarstva..

Bilo kakva informacija je dobrodošla, hvala unaprijed :)
Pozdrav!
Imam nekoliko pitanja vezanih za diplomske studije.

Dvoumim se između Financijske i poslovne matematike i Matematičke statistike pa me zanima što je bolje upisati? Koji studij je lakši? Kakva je situacija na tržištu,što je traženije i koje su mogućnosti zaposlenja? Jasno mi je da se sa završenom financijskom može raditi npr. u banci, ali koji bi bio opis posla, što se točno radi? Kakve su plaće?

Također me zanima, Primijenjena matematika ili Računarstvo kao treći izbor? Programiranje me ne zanima baš pa nisam previše razmišljala o računarstvu, no pročitala sam negdje na forumu da i na primijenjenoj ima dosta programiranja i da je teža od računarstva..

Bilo kakva informacija je dobrodošla, hvala unaprijed Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:41 sri, 31. 8. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"]Kakva je situacija na tržištu,što je traženije i koje su mogućnosti zaposlenja? Jasno mi je da se sa završenom financijskom može raditi npr. u banci, ali koji bi bio opis posla, što se točno radi? Kakve su plaće?[/quote]
Kod takvih pitanja uvijek je najkorisnije da odgovore pronađeš sama. Odvoji jedan vikend i pogledaj po portalima za posao kakva je ponuda i kolika je plaća. Ako nađeš nešto što te zanima, pošalji mail toj kompaniji. Mnoge kompanije, pogotovo ako se radi o većim tvrtkama, imaju zaposlenike koji se upravo bave time da ti objasne što se točno radi. Možda čak i neko stažiranje dogovorite. Kompanije obožavaju zaposlenike koje plaćaju minimalno ili uopće ne.

Iz mog iskustva, poslovi koji zapošljavaju matematičare obično upadaju u tri skupine:

Software engineer - razvijanje softwarea, obično se traži znanje objektnog programiranja.

Data analytics/Big data - kopanje po bazama podataka. Obično se traži znanje Pythona ili SQL-a.

Financije/Machine learning - kombinacija gornje dvije kategorije, s tim da se obično traži i znanje statistike.

Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra (kao početnik možeš računati na nekih €30-40 tisuća godišnje, prije poreza).

[quote]Također me zanima, Primijenjena matematika ili Računarstvo kao treći izbor? Programiranje me ne zanima baš pa nisam previše razmišljala o računarstvu, no pročitala sam negdje na forumu da i na primijenjenoj ima dosta programiranja i da je teža od računarstva..[/quote]

"Ono što je lakše" ne bih preporučio kao metodu odabira studija. Ako želiš biti kompetitivna na tržištu, teške stvari ćeš prije ili kasnije morati naučiti.

Razmisli što te zanima, gdje se vidiš nakon završetka studija. Ako je to npr. razvoj mobilnih aplikacija ili nekog drugog softwarea, onda idi na računarstvo. Ako je to modeliranje zaraznih bolesti ili širenja tumora i raka ili rad s automobilima/avionima, onda idi na primjenjenu itd. (S tim da jedno ne isključuje drugo. Kao računarac možeš naći posao u npr. biomedicinskom laboratoriju)
pllook (napisa):
Kakva je situacija na tržištu,što je traženije i koje su mogućnosti zaposlenja? Jasno mi je da se sa završenom financijskom može raditi npr. u banci, ali koji bi bio opis posla, što se točno radi? Kakve su plaće?

Kod takvih pitanja uvijek je najkorisnije da odgovore pronađeš sama. Odvoji jedan vikend i pogledaj po portalima za posao kakva je ponuda i kolika je plaća. Ako nađeš nešto što te zanima, pošalji mail toj kompaniji. Mnoge kompanije, pogotovo ako se radi o većim tvrtkama, imaju zaposlenike koji se upravo bave time da ti objasne što se točno radi. Možda čak i neko stažiranje dogovorite. Kompanije obožavaju zaposlenike koje plaćaju minimalno ili uopće ne.

Iz mog iskustva, poslovi koji zapošljavaju matematičare obično upadaju u tri skupine:

Software engineer - razvijanje softwarea, obično se traži znanje objektnog programiranja.

Data analytics/Big data - kopanje po bazama podataka. Obično se traži znanje Pythona ili SQL-a.

Financije/Machine learning - kombinacija gornje dvije kategorije, s tim da se obično traži i znanje statistike.

Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra (kao početnik možeš računati na nekih €30-40 tisuća godišnje, prije poreza).

Citat:
Također me zanima, Primijenjena matematika ili Računarstvo kao treći izbor? Programiranje me ne zanima baš pa nisam previše razmišljala o računarstvu, no pročitala sam negdje na forumu da i na primijenjenoj ima dosta programiranja i da je teža od računarstva..


"Ono što je lakše" ne bih preporučio kao metodu odabira studija. Ako želiš biti kompetitivna na tržištu, teške stvari ćeš prije ili kasnije morati naučiti.

Razmisli što te zanima, gdje se vidiš nakon završetka studija. Ako je to npr. razvoj mobilnih aplikacija ili nekog drugog softwarea, onda idi na računarstvo. Ako je to modeliranje zaraznih bolesti ili širenja tumora i raka ili rad s automobilima/avionima, onda idi na primjenjenu itd. (S tim da jedno ne isključuje drugo. Kao računarac možeš naći posao u npr. biomedicinskom laboratoriju)



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 8:34 sub, 10. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]

Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra
kao [b]početnik[/b] možeš računati na nekih [b]€30-40 tisuća godišnje[/b]....
[/quote]

...............................................................[img]http://www.sherv.net/cm/emoticons/hungry/big-drooling-smiley-emoticon.gif[/img]



rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)
goranm (napisa):


Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra
kao početnik možeš računati na nekih €30-40 tisuća godišnje....


...............................................................



rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:25 sub, 10. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="Redeemer"][quote="goranm"]

Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra
kao [b]početnik[/b] možeš računati na nekih [b]€30-40 tisuća godišnje[/b]....
[/quote]

...............................................................[img]http://www.sherv.net/cm/emoticons/hungry/big-drooling-smiley-emoticon.gif[/img]



rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)[/quote]

Nije pretjerao, ali nije baš ni svaki početnički posao tako dobro plaćen.

Što se jezika tiče, njemački je dobra ideja.
Redeemer (napisa):
goranm (napisa):


Plaća (u EU) za sve tri kategorije je dosta dobra
kao početnik možeš računati na nekih €30-40 tisuća godišnje....


...............................................................



rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)


Nije pretjerao, ali nije baš ni svaki početnički posao tako dobro plaćen.

Što se jezika tiče, njemački je dobra ideja.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:18 sub, 10. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="Redeemer"]rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)[/quote]
Bilo koji od jezika ekonomski jakih clanica. Njemacki (+ Svicarska), nizozemski, francuski (+ Svicarska), danski, svedski, finski etc.

Konverzija u kune ti nece dati pravu sliku. Npr. minimalac u UK nakon poreza izadje na cca. 10000kn mjesecno. Za hrvatske prilike to je jako dobra placa, no u UK to je zakonski minimum. S takvom placom mozes zaboraviti na podizanje hipoteke za kucu ili na novi ne-rabljeni auto, novi Apple iWhatever, putovanja i slicne troskove.
Redeemer (napisa):
rly? nisi možda pretjerao sa cifrom od 25k kn/mj?
gdje u EU ? (pitanje vezano uz: koji jezik da naučim osim eng)

Bilo koji od jezika ekonomski jakih clanica. Njemacki (+ Svicarska), nizozemski, francuski (+ Svicarska), danski, svedski, finski etc.

Konverzija u kune ti nece dati pravu sliku. Npr. minimalac u UK nakon poreza izadje na cca. 10000kn mjesecno. Za hrvatske prilike to je jako dobra placa, no u UK to je zakonski minimum. S takvom placom mozes zaboraviti na podizanje hipoteke za kucu ili na novi ne-rabljeni auto, novi Apple iWhatever, putovanja i slicne troskove.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Redeemer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (21:57:04)
Postovi: (B9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-11 = 31 - 42
Lokacija: Wo'liegt'dieses'verdammte'dorf

PostPostano: 22:21 ned, 11. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"] minimalac u UK nakon poreza izadje na cca. 10000kn mjesecno.[/quote]

1k £ ili 1.4k €

u kontekstu života u npr. Njemačkoj, je ovo izuzetno malo.

iako je hrana po low-budget trgovinama povoljna. (ili barem kao kod nas)
najam stanova je strahota. 600€/mj za stan bez režija u "nedođiji"
u UK je najam stanova upravo ova gore cifra iz quotea.



nego, ako je to 1.4k minimalac - daleko je to od 30-40k :D
goranm (napisa):
minimalac u UK nakon poreza izadje na cca. 10000kn mjesecno.


1k £ ili 1.4k €

u kontekstu života u npr. Njemačkoj, je ovo izuzetno malo.

iako je hrana po low-budget trgovinama povoljna. (ili barem kao kod nas)
najam stanova je strahota. 600€/mj za stan bez režija u "nedođiji"
u UK je najam stanova upravo ova gore cifra iz quotea.



nego, ako je to 1.4k minimalac - daleko je to od 30-40k Very Happy



_________________
Nigdje ne piše da morate studirati ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 0:23 pon, 12. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="Redeemer"][quote="goranm"] u kontekstu života u npr. Njemačkoj[/quote]

najam stanova je strahota. 600€/mj za stan bez režija u "nedođiji"[/quote]

Ne mora to baš tako biti. Jako zavisi o tome živiš li u nekom od većih gradova ili ne. Ja sam u manjem gradu i za stan od cca 60 m^2 u centru grada stanarina (s režijama) je osjetno manja od 600 €.
Redeemer (napisa):
goranm (napisa):
u kontekstu života u npr. Njemačkoj


najam stanova je strahota. 600€/mj za stan bez režija u "nedođiji"


Ne mora to baš tako biti. Jako zavisi o tome živiš li u nekom od većih gradova ili ne. Ja sam u manjem gradu i za stan od cca 60 m^2 u centru grada stanarina (s režijama) je osjetno manja od 600 €.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:49 pon, 12. 9. 2016    Naslov: Re: Pomoć oko upisa diplomskog Citirajte i odgovorite

[quote="Redeemer"]nego, ako je to 1.4k minimalac - daleko je to od 30-40k :D[/quote]
Na minimalcu su osobe koje su bez ikakvog seta vjestina. S zavrsenim fakultetom neces biti na minimalcu.

Ako se zaposlis kao aktuar ili quant u jednom od financijskih centara (London, Frankfurt, Paris etc), unutar 5 godina od diplome mozes gotovo pa duplo toliko zaradjivati (edit: duplo od €30-40 tisuca godisnje, ne duplo od minimalca).

[quote]u UK je najam stanova upravo ova gore cifra iz quotea.[/quote]
Eventualno u 1. i 2. zoni u Londonu ili u uzem centru nekog od velikih gradova, i to ako sam rentas citav stan. Ako imas samo 1 cimera, i udaljis se od centra, cijena moze pasti i ispod £300 (osim ako si u Londonu - tamo je sve skuplje, ali i primanja su veca).
Redeemer (napisa):
nego, ako je to 1.4k minimalac - daleko je to od 30-40k Very Happy

Na minimalcu su osobe koje su bez ikakvog seta vjestina. S zavrsenim fakultetom neces biti na minimalcu.

Ako se zaposlis kao aktuar ili quant u jednom od financijskih centara (London, Frankfurt, Paris etc), unutar 5 godina od diplome mozes gotovo pa duplo toliko zaradjivati (edit: duplo od €30-40 tisuca godisnje, ne duplo od minimalca).

Citat:
u UK je najam stanova upravo ova gore cifra iz quotea.

Eventualno u 1. i 2. zoni u Londonu ili u uzem centru nekog od velikih gradova, i to ako sam rentas citav stan. Ako imas samo 1 cimera, i udaljis se od centra, cijena moze pasti i ispod £300 (osim ako si u Londonu - tamo je sve skuplje, ali i primanja su veca).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan