Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pitanja na diplomskom ispitu
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,...
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:00 čet, 9. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo dojmova od danas... ušla sam unutra, održala prezentaciju od 20 minuta, a nakon toga su na red došla pitanja:

prof. Adamović (mentor) pitanja isključivo vezana uz rad. Inače, profesor je prezakon, jedan od najboljih. Iskreno ga preporučujem i kao mentora i kao profesora (to kažem zbog odabira izbornih kolegija koje on drži, ako nekoga zanima i ako se ne može odlučiti)

prof. Arambašić :1. Što je to baza? Sustav izvodnica? Linearno nezavisan skup? Odnos između njih? Što je dimenzija prostora? Da li svaki prostor ima bazu, sustav izvodnica? Koliko je baza prostora svih polinoma st<=4?
2.Teorem o rangu i defektu.

prof. Bruckler 1. Što je to red?Konvergencija, primjer konvergentnog i divergentnog reda.
2.Matrični prikaz operatora.
Malo dojmova od danas... ušla sam unutra, održala prezentaciju od 20 minuta, a nakon toga su na red došla pitanja:

prof. Adamović (mentor) pitanja isključivo vezana uz rad. Inače, profesor je prezakon, jedan od najboljih. Iskreno ga preporučujem i kao mentora i kao profesora (to kažem zbog odabira izbornih kolegija koje on drži, ako nekoga zanima i ako se ne može odlučiti)

prof. Arambašić :1. Što je to baza? Sustav izvodnica? Linearno nezavisan skup? Odnos između njih? Što je dimenzija prostora? Da li svaki prostor ima bazu, sustav izvodnica? Koliko je baza prostora svih polinoma st<=4?
2.Teorem o rangu i defektu.

prof. Bruckler 1. Što je to red?Konvergencija, primjer konvergentnog i divergentnog reda.
2.Matrični prikaz operatora.


[Vrh]
Mali_42
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2008. (09:11:58)
Postovi: (5F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0
Lokacija: 3-sfera

PostPostano: 11:19 pon, 5. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="teja"]
E sad par pitanjaca o izlaganju:
meni se čini da je 20 minuta zapravo jako malo vremena, pa me sad zanima kako to točno treba izgledat, odnosno koliko treba bit detaljno.
[/quote]

Dajte neki video link za dobro napravljenu prezentaciju.
Da li li prezentacija treba biti onako:
teorem/dokaz ?
Da li na prezentaciji treba uputiti na moguće primjene diplomskog rada ili samo izložiti čisti matematički sadržaj ?
teja (napisa):

E sad par pitanjaca o izlaganju:
meni se čini da je 20 minuta zapravo jako malo vremena, pa me sad zanima kako to točno treba izgledat, odnosno koliko treba bit detaljno.


Dajte neki video link za dobro napravljenu prezentaciju.
Da li li prezentacija treba biti onako:
teorem/dokaz ?
Da li na prezentaciji treba uputiti na moguće primjene diplomskog rada ili samo izložiti čisti matematički sadržaj ?



_________________
Sphere is a cow-shaped inanimate round object with no legs, no horns, no udders, no big sad brown eyes, no floppy ears, is totally bereft of fur, and is also prominently missing a tail and a head.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
maxi
Gost





PostPostano: 17:11 sub, 2. 2. 2013    Naslov: diplomski Citirajte i odgovorite

jel imao netko prof S. Varosanec u komisiji na obrani? sto ona pita?
jel imao netko prof S. Varosanec u komisiji na obrani? sto ona pita?


[Vrh]
insane_raver
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 05. 2009. (21:55:06)
Postovi: (1DB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
21 = 33 - 12
Lokacija: ZGB

PostPostano: 15:25 sub, 6. 7. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav

Može koja informacija kak je bilo na obranama sada za ono malo koji su imali? Tko u komisiji, kakva pitanja i to :)

Tnx

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

[quote="Mali_42"][quote="teja"]
E sad par pitanjaca o izlaganju:
meni se čini da je 20 minuta zapravo jako malo vremena, pa me sad zanima kako to točno treba izgledat, odnosno koliko treba bit detaljno.
[/quote]

Dajte neki video link za dobro napravljenu prezentaciju.
Da li li prezentacija treba biti onako:
teorem/dokaz ?
Da li na prezentaciji treba uputiti na moguće primjene diplomskog rada ili samo izložiti čisti matematički sadržaj ?[/quote]

Tu u ovom threadu negdje je zakopano kak bi to trebalo sve izgledati.
Da probam iterirati pročitano :
20-25 min max, možeš i brže.
Nigdje ne ulazi u dokaz osim ako je vrlo nužno a i tada skiciraj dokaz umjesto da cijelog prezentiraš.
Potroši na uvod jedno 10 minuta (Krcko :D).
Poanta je da ugrubo prepričaš što si pisao u diplomskom, navedeš i istakneš bitne dijelove i to je to. nemaš puno vremena.
Pozdrav

Može koja informacija kak je bilo na obranama sada za ono malo koji su imali? Tko u komisiji, kakva pitanja i to Smile

Tnx

Added after 2 minutes:

Mali_42 (napisa):
teja (napisa):

E sad par pitanjaca o izlaganju:
meni se čini da je 20 minuta zapravo jako malo vremena, pa me sad zanima kako to točno treba izgledat, odnosno koliko treba bit detaljno.


Dajte neki video link za dobro napravljenu prezentaciju.
Da li li prezentacija treba biti onako:
teorem/dokaz ?
Da li na prezentaciji treba uputiti na moguće primjene diplomskog rada ili samo izložiti čisti matematički sadržaj ?


Tu u ovom threadu negdje je zakopano kak bi to trebalo sve izgledati.
Da probam iterirati pročitano :
20-25 min max, možeš i brže.
Nigdje ne ulazi u dokaz osim ako je vrlo nužno a i tada skiciraj dokaz umjesto da cijelog prezentiraš.
Potroši na uvod jedno 10 minuta (Krcko Very Happy).
Poanta je da ugrubo prepričaš što si pisao u diplomskom, navedeš i istakneš bitne dijelove i to je to. nemaš puno vremena.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunce
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2010. (18:49:03)
Postovi: (3F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 9:18 pon, 16. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

pita li komisija i dokaze teorema? :roll:
pita li komisija i dokaze teorema? Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ankovacic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (19:28:17)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 14:37 pon, 14. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Komisija: Dujella (mentor), Šiftar, Kazalicki.

Dujella - pitanja vezan uz diplomski rad (šire područje) - konkretno, kako je područje mog diplomskog rada bila DNA kriptografija - pitao me RSA kriptosustav (koji sam spominjao u radu) i Vigenèreovu šifru - ne samo sam kriptosustav nego nešto kratko i o povijesti iste te kratko o provaljivanju iste (dovoljno je znati ideju više nego detaljan opis algoritma), iz područja teorije brojeva me samo pitao znam li kako se riješava kongruencija ublika [tex]ed \equiv 1(\text{mod }\phi (n))[/tex], gdje e poznat broj (Euklidov algoritam), i što je [tex]\phi (n)[/tex] (Eulerova funkcija)
Kazalicki- pitao je pitanja vezana uz sam diplomski rad (jedno 3 pitanja)
- definicija vektorskog prostora, linearnog operatora, matrični prikaz linearnog operatora (primjer - linearni operator projekcije radij-vektora ravnine na os apsicu), koju strukturu (V,+) čini gdje je (V,+,*) vektorski prostor (odgovor grupa)
- definicija integrala - gornja i donja Darbouxova suma, ograničenost (iz čega slijedi), uvjeti na samu funkciju (mora biti ograničena i definirana je na segmentu), što znači da je prekid uklonjiv (i primjer takve funkcije ([tex]f(x)=\frac{\sin (x)}{x}[/tex]) ima ukloniv prekid u nuli), i kada je funkcija integrabilna
Šiftar - definicija neprekidne funkcije (da vam na izbor hoćete u [tex]\mathbb{R}[/tex] ili u [tex]\mathbb{R}^n[/tex]), neprekidnost funkcije na segmentu, svojstva neprekidne funkcije na segmentu (Bolzano-Weistrass i neprekidnost na segmentu povlači uniformnu neprekidnost), što je nužno da funkcija bude integrabilna
- definicija determinante, koja od elementarnih transformacija mijenja predznak determinante i zašto (zamjena poretka dva retka, jer je ona kompozicija pripadnih permutacija iz definicije i transpozicije koja je zapravo neparna permutacija pa mijenja parnost bilo koje druge permutacije), što mogu reći o matrici znajući vrijednost njene determinante

Sve u svemu jedna jako ugodna komisija, Kazalicki izrazito pozorno sluša obranu diplomskog rada (i to ne samo po mom sudu već i po sudu ljudi koji su bili u publici) pa uistinu imaš osjećaj da je dana tema zanimljiva i drugima i da te netko sluša (i očekujte definitivno pitanja od njega - što je po meni bilo genijalno :D). Sva pitanja su izrazito precizno postavljena i dovoljno detaljno (po mom sudu) pa odmah možete reći znate li odgovor ili ne, a ne se mučit i razmišljat.
Komisija: Dujella (mentor), Šiftar, Kazalicki.

Dujella - pitanja vezan uz diplomski rad (šire područje) - konkretno, kako je područje mog diplomskog rada bila DNA kriptografija - pitao me RSA kriptosustav (koji sam spominjao u radu) i Vigenèreovu šifru - ne samo sam kriptosustav nego nešto kratko i o povijesti iste te kratko o provaljivanju iste (dovoljno je znati ideju više nego detaljan opis algoritma), iz područja teorije brojeva me samo pitao znam li kako se riješava kongruencija ublika [tex]ed \equiv 1(\text{mod }\phi (n))[/tex], gdje e poznat broj (Euklidov algoritam), i što je [tex]\phi (n)[/tex] (Eulerova funkcija)
Kazalicki- pitao je pitanja vezana uz sam diplomski rad (jedno 3 pitanja)
- definicija vektorskog prostora, linearnog operatora, matrični prikaz linearnog operatora (primjer - linearni operator projekcije radij-vektora ravnine na os apsicu), koju strukturu (V,+) čini gdje je (V,+,*) vektorski prostor (odgovor grupa)
- definicija integrala - gornja i donja Darbouxova suma, ograničenost (iz čega slijedi), uvjeti na samu funkciju (mora biti ograničena i definirana je na segmentu), što znači da je prekid uklonjiv (i primjer takve funkcije ([tex]f(x)=\frac{\sin (x)}{x}[/tex]) ima ukloniv prekid u nuli), i kada je funkcija integrabilna
Šiftar - definicija neprekidne funkcije (da vam na izbor hoćete u [tex]\mathbb{R}[/tex] ili u [tex]\mathbb{R}^n[/tex]), neprekidnost funkcije na segmentu, svojstva neprekidne funkcije na segmentu (Bolzano-Weistrass i neprekidnost na segmentu povlači uniformnu neprekidnost), što je nužno da funkcija bude integrabilna
- definicija determinante, koja od elementarnih transformacija mijenja predznak determinante i zašto (zamjena poretka dva retka, jer je ona kompozicija pripadnih permutacija iz definicije i transpozicije koja je zapravo neparna permutacija pa mijenja parnost bilo koje druge permutacije), što mogu reći o matrici znajući vrijednost njene determinante

Sve u svemu jedna jako ugodna komisija, Kazalicki izrazito pozorno sluša obranu diplomskog rada (i to ne samo po mom sudu već i po sudu ljudi koji su bili u publici) pa uistinu imaš osjećaj da je dana tema zanimljiva i drugima i da te netko sluša (i očekujte definitivno pitanja od njega - što je po meni bilo genijalno Very Happy). Sva pitanja su izrazito precizno postavljena i dovoljno detaljno (po mom sudu) pa odmah možete reći znate li odgovor ili ne, a ne se mučit i razmišljat.



_________________
“Youth ages, immaturity is outgrown, ignorance can be educated, and drunkenness sobered, but stupid lasts forever.” Aristophanes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:29 pon, 14. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ankovacic"]ne se mučit i razmišljat[/quote]
Tako je; 'ko je vidio džaba razmišljat'! :rotfl:


[size=5](Sorry, nisam se mogao suzdržati.)[/size]
ankovacic (napisa):
ne se mučit i razmišljat

Tako je; 'ko je vidio džaba razmišljat'! Valjam se po podu od smijeha


(Sorry, nisam se mogao suzdržati.)



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ankovacic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (19:28:17)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 22:11 pon, 14. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="ankovacic"]ne se mučit i razmišljat[/quote]
Tako je; 'ko je vidio džaba razmišljat'! :rotfl:


[size=5](Sorry, nisam se mogao suzdržati.)[/size][/quote]

Ma sve ok :) Mislio sam u smislu, ne predugo razmisljat jer krades vrijeme i sebi i profesorima :D
mdoko (napisa):
ankovacic (napisa):
ne se mučit i razmišljat

Tako je; 'ko je vidio džaba razmišljat'! Valjam se po podu od smijeha


(Sorry, nisam se mogao suzdržati.)


Ma sve ok Smile Mislio sam u smislu, ne predugo razmisljat jer krades vrijeme i sebi i profesorima Very Happy



_________________
“Youth ages, immaturity is outgrown, ignorance can be educated, and drunkenness sobered, but stupid lasts forever.” Aristophanes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2011. (14:26:29)
Postovi: (33)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 13:40 sri, 28. 9. 2016    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da već dugo nitko nije napisao nešto vezanu za ovu temu pa evo samo da napišem svoje dojmove sa obrane i tako pomognem budućim magistrima :) Mene su ispitivali sva pitanja koja postoje u onoj skripti, ako nešto nisam znala pomogli su mi da dođem do odgovora. Ponovite si primjere ( kao npr.primjer funkcije koja je neprekidna,a li nije diferencijabilna ). Ako ne znate odgovor nije neki bed pomoći će vam doslovno u svakom koraku da dođete do odgovora.
Mene su pitali derivacija fukcije ( grafički prikaz, pr f-je koja je neprekidna ali nije derivabilna), kada je funkcija integrabilna ( i sve vezano u to, subdivizije, gornje i donje Darbouxove sume ...), lokalni ekstremi ( nužni i dovoljni uvjeti ), rastuća i padajuća funkcija, Lagrangeov teorem( grafički prikaz), opisati rješenje sustava linearnih jednadžbi, sva ostala pitanja su bila vezana uz rad iz algebre - primjeri prstena, grupni prsten, prsten polinoma, modul prstena.
Sretno :)
Vidim da već dugo nitko nije napisao nešto vezanu za ovu temu pa evo samo da napišem svoje dojmove sa obrane i tako pomognem budućim magistrima Smile Mene su ispitivali sva pitanja koja postoje u onoj skripti, ako nešto nisam znala pomogli su mi da dođem do odgovora. Ponovite si primjere ( kao npr.primjer funkcije koja je neprekidna,a li nije diferencijabilna ). Ako ne znate odgovor nije neki bed pomoći će vam doslovno u svakom koraku da dođete do odgovora.
Mene su pitali derivacija fukcije ( grafički prikaz, pr f-je koja je neprekidna ali nije derivabilna), kada je funkcija integrabilna ( i sve vezano u to, subdivizije, gornje i donje Darbouxove sume ...), lokalni ekstremi ( nužni i dovoljni uvjeti ), rastuća i padajuća funkcija, Lagrangeov teorem( grafički prikaz), opisati rješenje sustava linearnih jednadžbi, sva ostala pitanja su bila vezana uz rad iz algebre - primjeri prstena, grupni prsten, prsten polinoma, modul prstena.
Sretno Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,... Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Stranica 7 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan