Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Sve je moguce
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 15:34 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Sve je moguce Citirajte i odgovorite

Oprostit cete mi na zahrdjalosti, ali zanima me kako matematicki napisati izraz "Sve je moguce" tj. da je vjerojatnost dogadjaja >0, s tim da je taj dogadjaj element skupa svim mogucih dogadjaja.

P({w})>0
w e S

Da li bi to bilo ok? :)
Oprostit cete mi na zahrdjalosti, ali zanima me kako matematicki napisati izraz "Sve je moguce" tj. da je vjerojatnost dogadjaja >0, s tim da je taj dogadjaj element skupa svim mogucih dogadjaja.

P({w})>0
w e S

Da li bi to bilo ok? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:39 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je (S,F,P) vjerojatnosni prostor (obično se umjesto S koristi [latex]\Omega[/latex]). Elemente skupa S zovemo elementarni događaji, elemente sigma algebre F događaji (to su podskupovi od S), a P je vjerojatnost. Ako P(A)>0 čitaš "događaj A je moguć", napisao si da je svaki elementarni događaj moguć. To ipak ne vrijedi za sve događaje jer je po definiciji prazan skup događaj, a njegova vjerojatnost je nula.

Dakle nije sve moguće.
Neka je (S,F,P) vjerojatnosni prostor (obično se umjesto S koristi ). Elemente skupa S zovemo elementarni događaji, elemente sigma algebre F događaji (to su podskupovi od S), a P je vjerojatnost. Ako P(A)>0 čitaš "događaj A je moguć", napisao si da je svaki elementarni događaj moguć. To ipak ne vrijedi za sve događaje jer je po definiciji prazan skup događaj, a njegova vjerojatnost je nula.

Dakle nije sve moguće.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 17:46 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Re: Sve je moguce Citirajte i odgovorite

Ova interpretacija na prvu izgleda ispravna, no čini mi se da nije dobra. Primjerice, vjerojatnost da iz skupa [tex]\left[ 0,1 \right][/tex] izaberem broj [tex]\frac{1}{2}[/tex], po neprekidnoj uniformnoj distribuciji na tom skupu, je nula. Međutim, moguće je da izaberem taj broj! Štoviše, vjerojatnost je nula koji god broj da odaberem, no ako se od mene traži da odaberem neki broj, odabrat ću ga - dakle, sigurno će se dogoditi događaj koji je vjerojatnosti nula!

Moje poimanje bi bilo da je to svaki događaj [tex]A \neq \emptyset[/tex]. Primjerice, moguće je da s bacanjem simetričnog novčića beskonačno mnogo puta konstantno dobivam glavu; to bi bio događaj [tex]\left\{ GGGGGGGG \dots \right\}[/tex]. Međutim, nije moguće da u prvom bacanju dobijem i glavu i pismo; to je onda događaj [tex] \left\{ a_1a_2a_3 \dots : a_1 = G \wedge a_1 = P, a_i \in \left\{ G, P \right\}, i \geq 2 \right\} = \emptyset [/tex].
I nije neka zanimljiva interpretacija obzirom da smo izbjegli spomen vjerojatnosti i da smo samo ostali na skupovima. :P

Ovim se nadovezujem na krcka, ali shvaćam i prvotnu ideju, nešto u stilu "sve što ima smisla/logično je, moguće je" (namjerno ću ostati na ovoj nepreciznoj izjavi da ne bih upao u filozofsku raspravu). :)
Ova interpretacija na prvu izgleda ispravna, no čini mi se da nije dobra. Primjerice, vjerojatnost da iz skupa [tex]\left[ 0,1 \right][/tex] izaberem broj [tex]\frac{1}{2}[/tex], po neprekidnoj uniformnoj distribuciji na tom skupu, je nula. Međutim, moguće je da izaberem taj broj! Štoviše, vjerojatnost je nula koji god broj da odaberem, no ako se od mene traži da odaberem neki broj, odabrat ću ga - dakle, sigurno će se dogoditi događaj koji je vjerojatnosti nula!

Moje poimanje bi bilo da je to svaki događaj [tex]A \neq \emptyset[/tex]. Primjerice, moguće je da s bacanjem simetričnog novčića beskonačno mnogo puta konstantno dobivam glavu; to bi bio događaj [tex]\left\{ GGGGGGGG \dots \right\}[/tex]. Međutim, nije moguće da u prvom bacanju dobijem i glavu i pismo; to je onda događaj [tex] \left\{ a_1a_2a_3 \dots : a_1 = G \wedge a_1 = P, a_i \in \left\{ G, P \right\}, i \geq 2 \right\} = \emptyset [/tex].
I nije neka zanimljiva interpretacija obzirom da smo izbjegli spomen vjerojatnosti i da smo samo ostali na skupovima. Razz

Ovim se nadovezujem na krcka, ali shvaćam i prvotnu ideju, nešto u stilu "sve što ima smisla/logično je, moguće je" (namjerno ću ostati na ovoj nepreciznoj izjavi da ne bih upao u filozofsku raspravu). Smile



_________________
Mario Stipčić
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 17:57 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

samo da razjasnim, jasno mi je da je izjava iza izraza kriva :) samo me zanimalo da li sam matematički ispravno napisao ono sto sam htio reci :)
samo da razjasnim, jasno mi je da je izjava iza izraza kriva Smile samo me zanimalo da li sam matematički ispravno napisao ono sto sam htio reci Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:59 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Re: Sve je moguce Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"](...da ne bih upao u filozofsku raspravu)[/quote]

Ali to je najzabavniji dio :D
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 18:02 čet, 18. 1. 2018    Naslov: Re: Sve je moguce Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="Phoenix"](...da ne bih upao u filozofsku raspravu)[/quote]

Ali to je najzabavniji dio :D[/quote]

slozit cu se s ovime :)
krcko (napisa):
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy


slozit cu se s ovime Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:10 pet, 19. 1. 2018    Naslov: Re: Sve je moguce Citirajte i odgovorite

[quote="osvetnik"][quote="krcko"][quote="Phoenix"](...da ne bih upao u filozofsku raspravu)[/quote]

Ali to je najzabavniji dio :D[/quote]

slozit cu se s ovime :)[/quote]

Istina, ali ja više volim filozofirati uživo na kavi nego za tipkovnicom. :)
osvetnik (napisa):
krcko (napisa):
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy


slozit cu se s ovime Smile


Istina, ali ja više volim filozofirati uživo na kavi nego za tipkovnicom. Smile



_________________
Mario Stipčić
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan