Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ideali u Z[i] (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krilo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2016. (14:45:48)
Postovi: (4E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 11:53 ned, 14. 1. 2018    Naslov: Ideali u Z[i] Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Rješavajući kolokvije nalazim puno zadataka s idealima koji uglavnom idu na isti kalup, ali ih ne znam riješiti. Konkretno, bi li mi tko znao objasniti koji je postupak za rješavanje zadataka tipa (2. kol. 2017., 4. zad)

U prstenu [tex]Z[i][/tex] promatramo ideal [tex]I = (3 + i, 12i).[/tex]
a) Je li [tex]I[/tex] glavni ideal i ako jest, prikažite ga kao takvog.
b) Je li i prost? Je li maksimalan?

Znam definicije glavnog ideala, prostosti i maksimalnosti, ali mi nije jasno kako doći do odgovora na ova pitanja. Od čega krenuti i s čime završiti? Hvala unaprijed. )
Pozdrav!
Rješavajući kolokvije nalazim puno zadataka s idealima koji uglavnom idu na isti kalup, ali ih ne znam riješiti. Konkretno, bi li mi tko znao objasniti koji je postupak za rješavanje zadataka tipa (2. kol. 2017., 4. zad)

U prstenu [tex]Z[i][/tex] promatramo ideal [tex]I = (3 + i, 12i).[/tex]
a) Je li [tex]I[/tex] glavni ideal i ako jest, prikažite ga kao takvog.
b) Je li i prost? Je li maksimalan?

Znam definicije glavnog ideala, prostosti i maksimalnosti, ali mi nije jasno kako doći do odgovora na ova pitanja. Od čega krenuti i s čime završiti? Hvala unaprijed. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 9:55 sub, 20. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je [tex]\mathbb Z[i][/tex] domena glavnih ideala, onda ti je jasno koji je odgovor na prvi dio u a). Opet, s obzirom da je [tex]\mathbb Z[i][/tex] domena glavnih ideala, onda ideal (a,b) je ujedno generiran elementom nzd(a,b), gdje je nzd najveci zajednicki djelitelj. Znaci, trebas izracunati nzd(3+i,12i).

Sto se tice b), kako znamo da u domeni glavnih ideala (s jedinicom) ne-nul ideali su prosti ako i samo ako su maksimalni, tada odgovorom na jedno pitanje dobivamo odgovor i na drugo.

Kako bi utvrdili je li I=(nzd(3+i,12i)) najlakse je iskoristiti svojstva funkcije [tex]\varphi\colon a+bi\mapsto a^2+b^2[/tex]. Detalji se mogu pronaci i u skripti s vjezbi.
Kako je [tex]\mathbb Z[i][/tex] domena glavnih ideala, onda ti je jasno koji je odgovor na prvi dio u a). Opet, s obzirom da je [tex]\mathbb Z[i][/tex] domena glavnih ideala, onda ideal (a,b) je ujedno generiran elementom nzd(a,b), gdje je nzd najveci zajednicki djelitelj. Znaci, trebas izracunati nzd(3+i,12i).

Sto se tice b), kako znamo da u domeni glavnih ideala (s jedinicom) ne-nul ideali su prosti ako i samo ako su maksimalni, tada odgovorom na jedno pitanje dobivamo odgovor i na drugo.

Kako bi utvrdili je li I=(nzd(3+i,12i)) najlakse je iskoristiti svojstva funkcije [tex]\varphi\colon a+bi\mapsto a^2+b^2[/tex]. Detalji se mogu pronaci i u skripti s vjezbi.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
anabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2016. (18:51:13)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:58 sub, 20. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molila bih za pomoć za 5. zadatak 2. kolokvija 2014. godine: https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/kol2_2013.pdf

Sve zadatke takve vrste sam do sad riješila standardno pomoću kineskog teorema o ostacima, ali nisam sigurna što da radim u ovom zadatku pošto se dijeli svim elementima danih ideala.

I također ako može neki hint za 2. zadatak iste te godine, drugi smjer dokaza: ako je f(a)=f(1), onda je a invertibilan (s f sam označila euklidsku funkciju).
Molila bih za pomoć za 5. zadatak 2. kolokvija 2014. godine: https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/kol2_2013.pdf

Sve zadatke takve vrste sam do sad riješila standardno pomoću kineskog teorema o ostacima, ali nisam sigurna što da radim u ovom zadatku pošto se dijeli svim elementima danih ideala.

I također ako može neki hint za 2. zadatak iste te godine, drugi smjer dokaza: ako je f(a)=f(1), onda je a invertibilan (s f sam označila euklidsku funkciju).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:25 pon, 22. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo pitanje stvarno ne razumijem, a drugo pitanje se bojim ista hintat jer se bojim da cu te samo odvest na krivi put sto god da kazem, pa evo rjesenje (za koje se nadam da je u redu):

Pretpostavimo da je [tex]f(a) = f(1)[/tex], te podijelimo [tex]1[/tex] sa [tex]a[/tex]. Preciznije, po teoremu o dijeljenju u Euklidovoj domeni, imamo

[latex]1 = aq + r,[/latex]

pri cemu su [tex] r, q \in A[/tex], te [tex]f(r) < f(a) = f(1)[/tex]. Dvije su mogucnosti; [tex]r = 0[/tex] ili [tex]r \ne 0[/tex]. Ako je nastupila prva mogucnost, onda je [tex]aq = 1[/tex], tj [tex]a[/tex] je invertibilan. Dokazimo da je druga mogucnost nemoguca.
Naime, tada bi bilo [tex]r = 1-aq[/tex], tj.

[latex]f(r) = f(1-aq) = f(1(1-aq)) \geq f(1),[/latex]
sto je kontradikcija sa od prije navedenim ([tex]f(r) < f(a) = f(1)[/tex]).
Prvo pitanje stvarno ne razumijem, a drugo pitanje se bojim ista hintat jer se bojim da cu te samo odvest na krivi put sto god da kazem, pa evo rjesenje (za koje se nadam da je u redu):

Pretpostavimo da je [tex]f(a) = f(1)[/tex], te podijelimo [tex]1[/tex] sa [tex]a[/tex]. Preciznije, po teoremu o dijeljenju u Euklidovoj domeni, imamo



pri cemu su [tex] r, q \in A[/tex], te [tex]f(r) < f(a) = f(1)[/tex]. Dvije su mogucnosti; [tex]r = 0[/tex] ili [tex]r \ne 0[/tex]. Ako je nastupila prva mogucnost, onda je [tex]aq = 1[/tex], tj [tex]a[/tex] je invertibilan. Dokazimo da je druga mogucnost nemoguca.
Naime, tada bi bilo [tex]r = 1-aq[/tex], tj.


sto je kontradikcija sa od prije navedenim ([tex]f(r) < f(a) = f(1)[/tex]).


[Vrh]
krilo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2016. (14:45:48)
Postovi: (4E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 19:25 uto, 23. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam par pitanja vezano za zadatke iz kolokvija https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/2015-16/PopAS2016_nast.pdf

1. U 4. zadatku traži se jezgra. Nakon nešto raspisa, dolazim do zaključka da mora vrijediti [tex]p(-1)=1=p(1)[/tex], ali tu ne vidim neki operativan raspis koji bi mi pomogao konkretno odrediti jezgru. Dalo bi se podijeliti taj uvjet na slučajeve kad je stupanj polinoma paran ili neparan, pa da se onda uvrste -1 i 1, ali to me dovede do uvjeta [dtex]a_{n-1}+a_{n-3}+...+a_{1}=0[/dtex] kada je [tex]st(p)=n=2k, k \in N[/tex] i [dtex]a_{n}+a_{n-2}+...+a_{1}=0[/dtex] kada je [tex]st(p)=n=2k+1, k \in N[/tex], gdje su [tex]a_{i}[/tex] koeficijeni polinoma p. Ima tko ideju kako to srediti i odrediti je li ta jezgra prost ideal?

2. U 5. zadatku, kako se iščarobiraju ti homomorfizmi? Iz uvjeta da se jedinica preslikava u jedinicu i aditivnosti dobijem [dtex]\omega(a \in Z)=\omega(1+...+1)=\omega(1) \cdot a=a[/dtex] i dalje od toga ne znam. Kako se domoći nekih uvjeta za "korjeniti" dio elementa [tex]a+b\sqrt{2} \in Z[\sqrt{2}][/tex]?
Imam par pitanja vezano za zadatke iz kolokvija https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/2015-16/PopAS2016_nast.pdf

1. U 4. zadatku traži se jezgra. Nakon nešto raspisa, dolazim do zaključka da mora vrijediti [tex]p(-1)=1=p(1)[/tex], ali tu ne vidim neki operativan raspis koji bi mi pomogao konkretno odrediti jezgru. Dalo bi se podijeliti taj uvjet na slučajeve kad je stupanj polinoma paran ili neparan, pa da se onda uvrste -1 i 1, ali to me dovede do uvjeta [dtex]a_{n-1}+a_{n-3}+...+a_{1}=0[/dtex] kada je [tex]st(p)=n=2k, k \in N[/tex] i [dtex]a_{n}+a_{n-2}+...+a_{1}=0[/dtex] kada je [tex]st(p)=n=2k+1, k \in N[/tex], gdje su [tex]a_{i}[/tex] koeficijeni polinoma p. Ima tko ideju kako to srediti i odrediti je li ta jezgra prost ideal?

2. U 5. zadatku, kako se iščarobiraju ti homomorfizmi? Iz uvjeta da se jedinica preslikava u jedinicu i aditivnosti dobijem [dtex]\omega(a \in Z)=\omega(1+...+1)=\omega(1) \cdot a=a[/dtex] i dalje od toga ne znam. Kako se domoći nekih uvjeta za "korjeniti" dio elementa [tex]a+b\sqrt{2} \in Z[\sqrt{2}][/tex]?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:51 sri, 24. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krilo"]1. U 4. zadatku traži se jezgra. Nakon nešto raspisa, dolazim do zaključka da mora vrijediti [tex]p(-1)=1=p(1)[/tex], ali tu ne vidim neki operativan raspis koji bi mi pomogao konkretno odrediti jezgru. Dalo bi se podijeliti taj uvjet na slučajeve kad je stupanj polinoma paran ili neparan, pa da se onda uvrste -1 i 1, ali to me dovede do uvjeta[/quote]
Pripazi ovdje, jer kad pricamo o homomorfizmima [b]prstena[/b], onda jezgra gadja [b]aditivni[/b] neutralni element u [tex]M_2(\mathbb Z)[/tex], odnosno nul-matricu, a ne [tex]I_2[/tex]. Kada bi ovo gore bio slucaj, onda bi p(x)=1 bio u jezgri, pa bi jezgra sadrzavala invertibilan element, a sto bi znacilo da bi morala biti jednaka citavom prstenu (jer ako ideal I u prstenu R sadrzi 1, onda je r1 u I za svaki r iz R pa je I=R), sto ocito nije slucaj. Relacija vezana uz [tex]I_2[/tex] koju f mora zadovoljavati je [tex]f(1)=I_2[/tex], sto je ocito slucaj.

Uvjet [tex]p(-1)=0=p(1)[/tex] znaci da p ima nultocke u 1 i -1, odnosno [tex]p(x)=(x-1)(x+1)g(x)[/tex], gdje je g bilo koji polinom u Z[x]. U prijevodu, to znaci da je p u idealu generiranom s (x-1)(x+1).

[size=9][color=#999999]Added after 16 minutes:[/color][/size]

[quote="krilo"]2. U 5. zadatku, kako se iščarobiraju ti homomorfizmi? Iz uvjeta da se jedinica preslikava u jedinicu i aditivnosti dobijem [dtex]\omega(a \in Z)=\omega(1+...+1)=\omega(1) \cdot a=a[/dtex] i dalje od toga ne znam. Kako se domoći nekih uvjeta za "korjeniti" dio elementa [tex]a+b\sqrt{2} \in Z[\sqrt{2}][/tex]?[/quote]
[dtex]w(b\sqrt 2)=w((b+0\cdot\sqrt 2)(0+\sqrt 2))=w(b+0\cdot\sqrt 2)\cdot w(0+\sqrt 2)=w(b)w(\sqrt 2)=bw(\sqrt 2).[/dtex]
Isto tako,
[dtex]w(a+b\sqrt 2)=w((a+0\cdot\sqrt 2)+(0+b\sqrt 2))=w(a)+w(b\sqrt 2)=a+bw(\sqrt 2).[/dtex]
krilo (napisa):
1. U 4. zadatku traži se jezgra. Nakon nešto raspisa, dolazim do zaključka da mora vrijediti [tex]p(-1)=1=p(1)[/tex], ali tu ne vidim neki operativan raspis koji bi mi pomogao konkretno odrediti jezgru. Dalo bi se podijeliti taj uvjet na slučajeve kad je stupanj polinoma paran ili neparan, pa da se onda uvrste -1 i 1, ali to me dovede do uvjeta

Pripazi ovdje, jer kad pricamo o homomorfizmima prstena, onda jezgra gadja aditivni neutralni element u [tex]M_2(\mathbb Z)[/tex], odnosno nul-matricu, a ne [tex]I_2[/tex]. Kada bi ovo gore bio slucaj, onda bi p(x)=1 bio u jezgri, pa bi jezgra sadrzavala invertibilan element, a sto bi znacilo da bi morala biti jednaka citavom prstenu (jer ako ideal I u prstenu R sadrzi 1, onda je r1 u I za svaki r iz R pa je I=R), sto ocito nije slucaj. Relacija vezana uz [tex]I_2[/tex] koju f mora zadovoljavati je [tex]f(1)=I_2[/tex], sto je ocito slucaj.

Uvjet [tex]p(-1)=0=p(1)[/tex] znaci da p ima nultocke u 1 i -1, odnosno [tex]p(x)=(x-1)(x+1)g(x)[/tex], gdje je g bilo koji polinom u Z[x]. U prijevodu, to znaci da je p u idealu generiranom s (x-1)(x+1).

Added after 16 minutes:

krilo (napisa):
2. U 5. zadatku, kako se iščarobiraju ti homomorfizmi? Iz uvjeta da se jedinica preslikava u jedinicu i aditivnosti dobijem [dtex]\omega(a \in Z)=\omega(1+...+1)=\omega(1) \cdot a=a[/dtex] i dalje od toga ne znam. Kako se domoći nekih uvjeta za "korjeniti" dio elementa [tex]a+b\sqrt{2} \in Z[\sqrt{2}][/tex]?

[dtex]w(b\sqrt 2)=w((b+0\cdot\sqrt 2)(0+\sqrt 2))=w(b+0\cdot\sqrt 2)\cdot w(0+\sqrt 2)=w(b)w(\sqrt 2)=bw(\sqrt 2).[/dtex]
Isto tako,
[dtex]w(a+b\sqrt 2)=w((a+0\cdot\sqrt 2)+(0+b\sqrt 2))=w(a)+w(b\sqrt 2)=a+bw(\sqrt 2).[/dtex]



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 21:17 pet, 26. 1. 2018; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:29 sri, 24. 1. 2018    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="anabella"]Molila bih za pomoć za 5. zadatak 2. kolokvija 2014. godine: https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/kol2_2013.pdf

Sve zadatke takve vrste sam do sad riješila standardno pomoću kineskog teorema o ostacima, ali nisam sigurna što da radim u ovom zadatku pošto se dijeli svim elementima danih ideala.[/quote]
Ovo je samo drugacija notacija. [tex]f(x) \equiv 2(\langle x-1\rangle)[/tex] znaci [tex]f(x)-2\in\langle x-1\rangle[/tex] odnosno [tex]f(x)=(x-1)g(x)+2[/tex].

Moras provjeriti da su [tex]x-1[/tex] i [tex]x^2-7x+12[/tex] relativno prosti i dalje je sve isto.
anabella (napisa):
Molila bih za pomoć za 5. zadatak 2. kolokvija 2014. godine: https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/kol2_2013.pdf

Sve zadatke takve vrste sam do sad riješila standardno pomoću kineskog teorema o ostacima, ali nisam sigurna što da radim u ovom zadatku pošto se dijeli svim elementima danih ideala.

Ovo je samo drugacija notacija. [tex]f(x) \equiv 2(\langle x-1\rangle)[/tex] znaci [tex]f(x)-2\in\langle x-1\rangle[/tex] odnosno [tex]f(x)=(x-1)g(x)+2[/tex].

Moras provjeriti da su [tex]x-1[/tex] i [tex]x^2-7x+12[/tex] relativno prosti i dalje je sve isto.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan