Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak: Fourierovi redovi

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sharpshooter24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2015. (14:57:12)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 15:22 pet, 8. 3. 2019    Naslov: Zadatak: Fourierovi redovi Citirajte i odgovorite

Pomoc!

Zadatak glasi ovako: [latex]u(x)=xe^x[/latex] , [latex]2\pi[/latex] periodicna, [latex]-\pi<x\leq\pi[/latex]. Naci Fourierove koeficijente, da li F-red konvergira po tockama i prema kojoj funkciji, da li konvergira uniformno, i iskoristiti F-red da bi se izracunale sume 2 reda brojeva po vlastitom odabiru.

Moja rjesenja, po redu:

[latex]c_{0}[/latex] i [latex]c_{n}[/latex] sam dobio, iako [latex]c_n[/latex] izgleda jako ruzno.

[latex]c_n = \frac {(-1)^n(1+in)}{1+n^2}(ch(\pi) - \frac{sh(\pi) \cdot (1+in)}{\pi(1+n)^2})[/latex]

Funkcija je neprekidna i diferencijabilna na cijelom [latex]\mathbb{R}[/latex], pa tako i na zadanom intervalu. Njezin fourierov red onda konvergira po tockama i to upravo prema toj funkciji.

Ne konvergira uniformno, jer [latex]u(\pi)\neq u(-\pi)[/latex].

E sad, meni osobno najgadniji dio zadatka, a to je ovaj zadnji s kojim ne znam ni kako bih krenuo. Kako srediti Fourierov red da lici na nesta s cim bi se dalo racunati? Kako odabrati koje sume racunati?

Ako itko ima volje i ideje ovo malo pregledat i pomoci, bit cu vrlo zahvalan.
Pomoc!

Zadatak glasi ovako: , periodicna, . Naci Fourierove koeficijente, da li F-red konvergira po tockama i prema kojoj funkciji, da li konvergira uniformno, i iskoristiti F-red da bi se izracunale sume 2 reda brojeva po vlastitom odabiru.

Moja rjesenja, po redu:

i sam dobio, iako izgleda jako ruzno.



Funkcija je neprekidna i diferencijabilna na cijelom , pa tako i na zadanom intervalu. Njezin fourierov red onda konvergira po tockama i to upravo prema toj funkciji.

Ne konvergira uniformno, jer .

E sad, meni osobno najgadniji dio zadatka, a to je ovaj zadnji s kojim ne znam ni kako bih krenuo. Kako srediti Fourierov red da lici na nesta s cim bi se dalo racunati? Kako odabrati koje sume racunati?

Ako itko ima volje i ideje ovo malo pregledat i pomoci, bit cu vrlo zahvalan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sharpshooter24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2015. (14:57:12)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 17:08 uto, 19. 3. 2019    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riješeno, ne treba odgovarati.
Riješeno, ne treba odgovarati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan