Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prosjek čekanja

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bbbb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2021. (11:15:01)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:57 pon, 10. 5. 2021    Naslov: Prosjek čekanja Citirajte i odgovorite

Radim nekakav izvještaj u kojem trebam izračunati prosječno vrijeme čekanja.
Kod računanje prosječnog vremena čekanja želim računati prosjek u nekom razdoblju tipa po satu/danu/tjednu/.... Problem nastaje ako dio vremena prelazi u sljedeće razdoblje. Da li je matematički ispravnije razdvojiti do punog sata u izračunu ili ne?

Primjer
vrijeme čekanja 1050 - 1105

koliko je prosječno čekanje od 10-11, a koliko 11-12?

Ove dvije su po meni solucije, koja je po Vama ispravnija i zašto?

---------10 h -- 11h
prosjek 15 min 0 min
prosjek 10 min 5 min
Radim nekakav izvještaj u kojem trebam izračunati prosječno vrijeme čekanja.
Kod računanje prosječnog vremena čekanja želim računati prosjek u nekom razdoblju tipa po satu/danu/tjednu/.... Problem nastaje ako dio vremena prelazi u sljedeće razdoblje. Da li je matematički ispravnije razdvojiti do punog sata u izračunu ili ne?

Primjer
vrijeme čekanja 10:50 - 11:05

koliko je prosječno čekanje od 10-11, a koliko 11-12?

Ove dvije su po meni solucije, koja je po Vama ispravnija i zašto?

---------10 h -- 11h
prosjek 15 min 0 min
prosjek 10 min 5 min


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:08 pon, 10. 5. 2021    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije li vrijeme cekanja 10:50-11:05 jednako tome da imamo dva vremena cekanja, jedno od 10:50-11:00 i drugo 11:00-11:05? Ako da, razdvoji tako i dalje je stvar cista (tvoja druga varijanta). Ako ne, morat ces malo bolje objasniti problem.
Nije li vrijeme cekanja 10:50-11:05 jednako tome da imamo dva vremena cekanja, jedno od 10:50-11:00 i drugo 11:00-11:05? Ako da, razdvoji tako i dalje je stvar cista (tvoja druga varijanta). Ako ne, morat ces malo bolje objasniti problem.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bbbb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2021. (11:15:01)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:32 pon, 10. 5. 2021    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kontekst je simulacija reda čekanja u proizvodnoj liniji ... čekanje neke akcije da se krene korak dalje.

što znači "jednako" .... ne mogu dokučiti jednako u definiciji prosjeka zapravo to me najviše muči :) Može li vrijeme čekanja biti duže od perioda čekanja (da li bi to bilo zbunjujuće kad se pogleda izvještaj)?
Ako razdjelimo na dijelove, onda smo promjenili broj s kojim dijelimo. Što je na kraju "točnije"?

možda mogu dati takav rubni slučaj

primjer

čekanje od 13:55 do 16:20 i netko želi izvještaj vremena čekanja grupiran po satu od 13 - 17



[code:1]
13 h 14 h 15 h 16 h
prosjek 2:25 h 0 min 0 min 0 min
prosjek 15 min 1h 1h 10min

[/code:1]


Što ima više smisla za prezentaciju podataka po Vama ... da vam netko da izvještaj u ruke kako bi ga iterpretirali u jednom i drugom slučaju bez dodatnih objašnjenja?
Kontekst je simulacija reda čekanja u proizvodnoj liniji ... čekanje neke akcije da se krene korak dalje.

što znači "jednako" .... ne mogu dokučiti jednako u definiciji prosjeka zapravo to me najviše muči :) Može li vrijeme čekanja biti duže od perioda čekanja (da li bi to bilo zbunjujuće kad se pogleda izvještaj)?
Ako razdjelimo na dijelove, onda smo promjenili broj s kojim dijelimo. Što je na kraju "točnije"?

možda mogu dati takav rubni slučaj

primjer

čekanje od 13:55 do 16:20 i netko želi izvještaj vremena čekanja grupiran po satu od 13 - 17



Kod:

        13 h    14 h   15 h   16 h
prosjek 2:25 h  0 min  0 min  0 min
prosjek 15 min  1h     1h     10min




Što ima više smisla za prezentaciju podataka po Vama ... da vam netko da izvještaj u ruke kako bi ga iterpretirali u jednom i drugom slučaju bez dodatnih objašnjenja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:46 pon, 17. 5. 2021    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sorry, bio sam away s Foruma.

Drugo mi je daleko smislenije. U razdoblju 13:00 do 14:00 nisam mogao cekati preko 2h kad samo razdoblje ima 1h.

Cekanje mozes gledati kao skraceni zapis funkcije [tex]f(t) = TF[/tex], pri cemu je [tex]t[/tex] vrijeme, a [tex]TF[/tex] je [tt]True[/tt]/[tt]False[/tt] vrijednost (odgovor na pitanje "cekam li?"). Pri tome "cekam od 13:55 do 16:20" znaci
[dtex]f(t) = \begin{cases}\text{True}, & 13:55 \leq t \leq 16:20, \\ \text{False}, & \text{inace}.\end{cases}[/dtex]
To je identicno definiciji
[dtex]f(t) = \begin{cases}\text{True}, & 13:55 \leq t \lt 14:00, \\ \text{True}, & 14:00 \leq t \lt 15:00, \\ \text{True}, & 15:00 \leq t \leq 16:00, \\ \text{True}, & 16:00 \leq t \leq 16:20, \\ \text{False}, & \text{inace}.\end{cases}[/dtex]
IMO, niti jedna definicija "prosjeka" koja razlikuje ove dvije definicije "cekanja" nije dobra, jer se one razlikuju samo po zapisu, no rijec je o istoj funkciji.
Sorry, bio sam away s Foruma.

Drugo mi je daleko smislenije. U razdoblju 13:00 do 14:00 nisam mogao cekati preko 2h kad samo razdoblje ima 1h.

Cekanje mozes gledati kao skraceni zapis funkcije [tex]f(t) = TF[/tex], pri cemu je [tex]t[/tex] vrijeme, a [tex]TF[/tex] je True/False vrijednost (odgovor na pitanje "cekam li?"). Pri tome "cekam od 13:55 do 16:20" znaci
[dtex]f(t) = \begin{cases}\text{True}, & 13:55 \leq t \leq 16:20, \\ \text{False}, & \text{inace}.\end{cases}[/dtex]
To je identicno definiciji
[dtex]f(t) = \begin{cases}\text{True}, & 13:55 \leq t \lt 14:00, \\ \text{True}, & 14:00 \leq t \lt 15:00, \\ \text{True}, & 15:00 \leq t \leq 16:00, \\ \text{True}, & 16:00 \leq t \leq 16:20, \\ \text{False}, & \text{inace}.\end{cases}[/dtex]
IMO, niti jedna definicija "prosjeka" koja razlikuje ove dvije definicije "cekanja" nije dobra, jer se one razlikuju samo po zapisu, no rijec je o istoj funkciji.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan