Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv!
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 9:52 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv! Citirajte i odgovorite

Teorem:
Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv!

Dali je segment neprebrojiv(ograničena-neprebrojiva-beskonačnost) zbog postojanja iracionalnih brojeva unutar njega?
Dakle dali su iracionalni brojevi glavni krivci za neprebrojivost skupa IR,jer IN je prebrojiv,Z je prebrojiv,IQ je prebrojiv,čim smo ''našli'' iracionalne brojeve više nemamo prebrojivost!Iracionalni broj je jednostavno ''neuhvatljiv''.

A razlog što je i najmanji segment skupa IR neprebrojiv leži u činjenici da iracionalnih brojeva ima više od racionalnih pa zbog toga i proizvoljno malen segment na realnom pravcu sadrži iracionalan broj,makar jedan(ali nikad ne ''pokupim'' jedan već njih beskonačno),dovoljan da zbog njega imamo beskonačno mnogo racionalnih brojeva koji ga aproksimiraju ali nikad ne dostižu,time imamo ograničenu-neprebrojivu-beskonačnost.
Teorem:
Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv!

Dali je segment neprebrojiv(ograničena-neprebrojiva-beskonačnost) zbog postojanja iracionalnih brojeva unutar njega?
Dakle dali su iracionalni brojevi glavni krivci za neprebrojivost skupa IR,jer IN je prebrojiv,Z je prebrojiv,IQ je prebrojiv,čim smo ''našli'' iracionalne brojeve više nemamo prebrojivost!Iracionalni broj je jednostavno ''neuhvatljiv''.

A razlog što je i najmanji segment skupa IR neprebrojiv leži u činjenici da iracionalnih brojeva ima više od racionalnih pa zbog toga i proizvoljno malen segment na realnom pravcu sadrži iracionalan broj,makar jedan(ali nikad ne ''pokupim'' jedan već njih beskonačno),dovoljan da zbog njega imamo beskonačno mnogo racionalnih brojeva koji ga aproksimiraju ali nikad ne dostižu,time imamo ograničenu-neprebrojivu-beskonačnost.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 11:06 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Re: Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv! Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Teorem:
Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv!

Dali je segment neprebrojiv(ograničena-neprebrojiva-beskonačnost) zbog postojanja iracionalnih brojeva unutar njega?[/quote]

Striktno, jest (jer da sadrži samo racionalne brojeve, bio bi prebrojiv: ) - ali sumnjam da si to htio reći.

[quote]Dakle dali su iracionalni brojevi glavni krivci za neprebrojivost skupa IR,jer IN je prebrojiv,Z je prebrojiv,IQ je prebrojiv,čim smo ''našli'' iracionalne brojeve više nemamo prebrojivost!Iracionalni broj je jednostavno ''neuhvatljiv''.[/quote]

Sam individualni iracionalni broj je jedan, baš kao i racionalni. Skup {sqrt(2)} je bijektivan sa skupom {3/2} , npr.
Ne radi se o "neuhvatljivosti" individua, već totaliteta.

[quote]A razlog što je i najmanji segment skupa IR neprebrojiv leži u činjenici da iracionalnih brojeva ima više od racionalnih[/quote]

Ovo je već bliže istini.

[quote] pa zbog toga i proizvoljno malen segment na realnom pravcu sadrži iracionalan broj,[/quote]

Ne _zbog toga_. Kao prvo, svaki segment također sadrži i bar jedan (pa čak i beskonačno mnogo njih) _racionalan_ broj - pa ipak racionalnih brojeva ima prebrojivo. Kao drugo (kontraprimjer obrata), i npr. pozitivnih realnih brojeva ima "više nego racionalnih" (neprebrojivo mnogo), pa ipak ne sadrži svaki realni segment bar jedan pozitivan broj - npr. [-2,-1] ne sadrži.

[quote]makar jedan(ali nikad ne ''pokupim'' jedan već njih beskonačno),dovoljan da zbog njega imamo beskonačno mnogo racionalnih brojeva koji ga aproksimiraju ali nikad ne dostižu,[/quote]

Ovo još uvijek ne znači neprebrojivost. Tih "bekonačno mnogo" je jednostavno _niz_ racionalnih brojeva koji teži k tom iracionalnom, dakle prebrojivo mnogo njih (što mora i biti, jer racionalnih brojeva ukupno ima samo prebrojivo: ). Ali [u]niz[b]ova[/b][/u] racionalnih brojeva ima neprebrojivo mnogo, i to je glavni razlog za neprebrojivost od |R .

[quote]time imamo ograničenu-neprebrojivu-beskonačnost.[/quote]

Ne znam što ti znači ograničena-neprebrojiva-beskonačnost. Ako time želiš reći da je segment ograničen, ok. Ali beskonačnost (kao kardinalni "broj") ne može biti ograničena.
Anonymous (napisa):
Teorem:
Segment [a,b],a<b podskup IR je neprebrojiv!

Dali je segment neprebrojiv(ograničena-neprebrojiva-beskonačnost) zbog postojanja iracionalnih brojeva unutar njega?


Striktno, jest (jer da sadrži samo racionalne brojeve, bio bi prebrojiv: ) - ali sumnjam da si to htio reći.

Citat:
Dakle dali su iracionalni brojevi glavni krivci za neprebrojivost skupa IR,jer IN je prebrojiv,Z je prebrojiv,IQ je prebrojiv,čim smo ''našli'' iracionalne brojeve više nemamo prebrojivost!Iracionalni broj je jednostavno ''neuhvatljiv''.


Sam individualni iracionalni broj je jedan, baš kao i racionalni. Skup {sqrt(2)} je bijektivan sa skupom {3/2} , npr.
Ne radi se o "neuhvatljivosti" individua, već totaliteta.

Citat:
A razlog što je i najmanji segment skupa IR neprebrojiv leži u činjenici da iracionalnih brojeva ima više od racionalnih


Ovo je već bliže istini.

Citat:
pa zbog toga i proizvoljno malen segment na realnom pravcu sadrži iracionalan broj,


Ne _zbog toga_. Kao prvo, svaki segment također sadrži i bar jedan (pa čak i beskonačno mnogo njih) _racionalan_ broj - pa ipak racionalnih brojeva ima prebrojivo. Kao drugo (kontraprimjer obrata), i npr. pozitivnih realnih brojeva ima "više nego racionalnih" (neprebrojivo mnogo), pa ipak ne sadrži svaki realni segment bar jedan pozitivan broj - npr. [-2,-1] ne sadrži.

Citat:
makar jedan(ali nikad ne ''pokupim'' jedan već njih beskonačno),dovoljan da zbog njega imamo beskonačno mnogo racionalnih brojeva koji ga aproksimiraju ali nikad ne dostižu,


Ovo još uvijek ne znači neprebrojivost. Tih "bekonačno mnogo" je jednostavno _niz_ racionalnih brojeva koji teži k tom iracionalnom, dakle prebrojivo mnogo njih (što mora i biti, jer racionalnih brojeva ukupno ima samo prebrojivo: ). Ali nizova racionalnih brojeva ima neprebrojivo mnogo, i to je glavni razlog za neprebrojivost od |R .

Citat:
time imamo ograničenu-neprebrojivu-beskonačnost.


Ne znam što ti znači ograničena-neprebrojiva-beskonačnost. Ako time želiš reći da je segment ograničen, ok. Ali beskonačnost (kao kardinalni "broj") ne može biti ograničena.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Elipsa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2005. (23:12:08)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 14:45 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj mi pomognite oko tog teorema iz skripte prof.Guljaša... Dokaz glasi... pretpostavimo da segment jest prebrojiv, postojala bi bijekcija f:N--->[a,b] tako da je [a,b]=R(f)...Stavimo a1=a, b1=b. Ako je f(1)<=(a1+b1)/2 stavimo a2=(3*a1+b1)/4 i b2=b1, a u slucaju f(1)>=(a1+b1)/2 stavimo a2=a1 i b2=(a1+3*b1)/4. U oba slučaja vrijedi f(1)nije element [a2,b2] i [a2, b2] je podskup od [a1,b1]... itd. da ne pisem, mozete pronaći u skripti.... Jer mene samo zanima zasto bas stavimo a2=(3*a1+b1)/4 i kasnije b2=(a1+3*b1)/4.... Zasto? Otkud nam ta ideja????
Daj mi pomognite oko tog teorema iz skripte prof.Guljaša... Dokaz glasi... pretpostavimo da segment jest prebrojiv, postojala bi bijekcija f:N→[a,b] tako da je [a,b]=R(f)...Stavimo a1=a, b1=b. Ako je f(1)⇐(a1+b1)/2 stavimo a2=(3*a1+b1)/4 i b2=b1, a u slucaju f(1)>=(a1+b1)/2 stavimo a2=a1 i b2=(a1+3*b1)/4. U oba slučaja vrijedi f(1)nije element [a2,b2] i [a2, b2] je podskup od [a1,b1]... itd. da ne pisem, mozete pronaći u skripti.... Jer mene samo zanima zasto bas stavimo a2=(3*a1+b1)/4 i kasnije b2=(a1+3*b1)/4.... Zasto? Otkud nam ta ideja????


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tonci
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2002. (13:46:40)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Split

PostPostano: 15:14 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odgovor ti lezi u ovome:

[quote="Elipsa"] U oba slučaja vrijedi f(1)nije element [a2,b2] i [a2, b2] je podskup od [a1,b1]... [/quote]

Ovo gore je ono sto smo zeljeli. Tocnije, zelimo padajuci (u smislu inkluzije) niz intervala [an,bn] takvih da f(n-1) nije element od [an,bn].

Konstrukcija je sljedeca:
Krenemo od intrevala [a1,b1] i zelimo dobiti intervala [a2,b2] koji je njegov podskup, a ne sadrzi f(1).

Ako je f(1) u prvoj polovici intrevala [a1,b1], onda za interval [a2,b2] uzmemo [b]zadnju cetvrtinu[/b] pocetnog intervala, a ako se f(1) nalazi u drugoj polovici intervala [a1,b1]n onda za intervala [a2,b2] uzmemo [b]prvu cetvrtinu[/b] pocetnog intervala.


Sto se tice onih izraza koje si ti napisao-la, meni se cini da su oni krivi, da bi trebalo biti:

1) f(1) <= (a1+b1)/2 onda a2 = (a1+3*b1)/4, b2=b1
2) f(1) > (a1+b1)/2 onda a2=a1, b2 = (3*a1+ b1)/4
Odgovor ti lezi u ovome:

Elipsa (napisa):
U oba slučaja vrijedi f(1)nije element [a2,b2] i [a2, b2] je podskup od [a1,b1]...


Ovo gore je ono sto smo zeljeli. Tocnije, zelimo padajuci (u smislu inkluzije) niz intervala [an,bn] takvih da f(n-1) nije element od [an,bn].

Konstrukcija je sljedeca:
Krenemo od intrevala [a1,b1] i zelimo dobiti intervala [a2,b2] koji je njegov podskup, a ne sadrzi f(1).

Ako je f(1) u prvoj polovici intrevala [a1,b1], onda za interval [a2,b2] uzmemo zadnju cetvrtinu pocetnog intervala, a ako se f(1) nalazi u drugoj polovici intervala [a1,b1]n onda za intervala [a2,b2] uzmemo prvu cetvrtinu pocetnog intervala.


Sto se tice onih izraza koje si ti napisao-la, meni se cini da su oni krivi, da bi trebalo biti:

1) f(1) ⇐ (a1+b1)/2 onda a2 = (a1+3*b1)/4, b2=b1
2) f(1) > (a1+b1)/2 onda a2=a1, b2 = (3*a1+ b1)/4


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Elipsa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2005. (23:12:08)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 15:37 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, i meni se sad cini da su krivi, jer imah jedno u bilješkama s predavanja, a ono kako napisah stoji u skripti, pa sam sumnjala u biljeske, al sad je greska otkrivena...
Puno hvala na objasnjenju :)
Tako je, i meni se sad cini da su krivi, jer imah jedno u bilješkama s predavanja, a ono kako napisah stoji u skripti, pa sam sumnjala u biljeske, al sad je greska otkrivena...
Puno hvala na objasnjenju Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan