Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

ADSL modem konfiguracija
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 0:54 sri, 18. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo bi ti bolje da mozes filtrirat promet na racunalu. Najbolje rjesenje bi ti bilo koristiti VPN, jer se onda korisnik mora autorizirati. Veza ti se pokaze kao nova mreza koju onda stavis u bridge sa DSLom, a WLAN izbacis iz tog bridga.

edit:
ili jednostavno ukljucis Internet Connection Sharing pa gotovo :)


Ovdje mozes vidjeti kako "dignuti" VPN server na XP-u:

[url]http://www.onecomputerguy.com/networking/xp_vpn_server.htm[/url]

[quote="Lee-Yen"]
Moj komp funkcionira kao SWITCH, LAN karticu od DSL-a, LAN prema sestri i WLAN sam sve stavio u Bridge, tamo stavio po 2 IP adrese, 2 Gateway-a i 2 DNS-a, svi koji mogu doc preko Wireless-a do mene mogu koristit taj net tako da stave IP adresu 192.168.0.x, gateway i DNS na 192.168.0.2 tako da mi to malo predstavlja problem

Taj modem ima opciju Bridge Filtering, to je ocito to, ali tamo moram upisat Src MAC, Dest MAC i Type...sto sad pisem kamo?

Hvala[/quote]
Bilo bi ti bolje da mozes filtrirat promet na racunalu. Najbolje rjesenje bi ti bilo koristiti VPN, jer se onda korisnik mora autorizirati. Veza ti se pokaze kao nova mreza koju onda stavis u bridge sa DSLom, a WLAN izbacis iz tog bridga.

edit:
ili jednostavno ukljucis Internet Connection Sharing pa gotovo Smile


Ovdje mozes vidjeti kako "dignuti" VPN server na XP-u:

http://www.onecomputerguy.com/networking/xp_vpn_server.htm

Lee-Yen (napisa):

Moj komp funkcionira kao SWITCH, LAN karticu od DSL-a, LAN prema sestri i WLAN sam sve stavio u Bridge, tamo stavio po 2 IP adrese, 2 Gateway-a i 2 DNS-a, svi koji mogu doc preko Wireless-a do mene mogu koristit taj net tako da stave IP adresu 192.168.0.x, gateway i DNS na 192.168.0.2 tako da mi to malo predstavlja problem

Taj modem ima opciju Bridge Filtering, to je ocito to, ali tamo moram upisat Src MAC, Dest MAC i Type...sto sad pisem kamo?

Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:06 sri, 18. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Racunalo kao gateway je sigurno najmocnije rjesenje... ako covjek zeli imati stalno upaljeno racunalo (tako ja imam doma :gg:).

Posto Lee-Yen nije rekao sto vrti na masini (a za XP je naveo Grof), pod Linuxom [tt]iptables[/tt] ima modul [tt]mac[/tt] kojem, preko switcha [tt]--mac-source[/tt], definiras koje MAC adrese (ne) zelis pustiti i gdje. :D Jednostavan primjer imas na dnu [url=http://www.cae.wisc.edu/site/public/?title=iptables-using]ove stranice[/url]. :)
Racunalo kao gateway je sigurno najmocnije rjesenje... ako covjek zeli imati stalno upaljeno racunalo (tako ja imam doma Mr Green being very Greeen indeed).

Posto Lee-Yen nije rekao sto vrti na masini (a za XP je naveo Grof), pod Linuxom iptables ima modul mac kojem, preko switcha –mac-source, definiras koje MAC adrese (ne) zelis pustiti i gdje. Very Happy Jednostavan primjer imas na dnu ove stranice. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 1:15 sri, 18. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam sfelshao svoj Linksys router sa OpenWRTom samo zbog iptables-a. Ne kuzim njihove Web interfejse.

[quote="vsego"]Racunalo kao gateway je sigurno najmocnije rjesenje... ako covjek zeli imati stalno upaljeno racunalo (tako ja imam doma :gg:).

Posto Lee-Yen nije rekao sto vrti na masini (a za XP je naveo Grof), pod Linuxom [tt]iptables[/tt] ima modul [tt]mac[/tt] kojem, preko switcha [tt]--mac-source[/tt], definiras koje MAC adrese (ne) zelis pustiti i gdje. :D Jednostavan primjer imas na dnu [url=http://www.cae.wisc.edu/site/public/?title=iptables-using]ove stranice[/url]. :)[/quote]
Ja sam sfelshao svoj Linksys router sa OpenWRTom samo zbog iptables-a. Ne kuzim njihove Web interfejse.

vsego (napisa):
Racunalo kao gateway je sigurno najmocnije rjesenje... ako covjek zeli imati stalno upaljeno racunalo (tako ja imam doma Mr Green being very Greeen indeed).

Posto Lee-Yen nije rekao sto vrti na masini (a za XP je naveo Grof), pod Linuxom iptables ima modul mac kojem, preko switcha –mac-source, definiras koje MAC adrese (ne) zelis pustiti i gdje. Very Happy Jednostavan primjer imas na dnu ove stranice. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 12:33 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam XP SP2, najbolja solucija bi bila da slozim jos jednu kantu koja se spaja na net i shera net, ali nemam tu kantu (pokusaj da slozimo jednu od starih otpisanih dijelova je zavrsio u dimu...doslovno...druga prica), moj komp je upaljen 24/7 i zasad mi se jako svidja opcija da se modem sam spaja na net, ja samo upisem IP adrese i to je to...a downside toga je da onda svatko moze upisat adrese i koristit moj net...

Ne mogu izbacit WLAN iz bridge-a jer poanta cijelog sheranja neta je da frendu na drugom kraju grada sheram net, uzmem Flat i placamo ga 50-50, a 140kn za Flat je zasad primamljiva ponuda...

Internet connection shareing nikad ne dela kak se spada, igral sam se stim prije i na obicnoj LAN mrezi, samo frend i ja, radilo je jednom u 10 pokusaja...a i za to, moj komp mora otvorit vezu na net, a ne modem...a i to nema nikakvu zastitu, jednostavno shera net svima, da ne spominjem kako onda moj IP mora bit 192.168.0.1 sto izgleda da nije dobro, jer ta adresa je jos negdje na WLAN-u, a onda konflikti pa paketi neznaju kuda koji...i dok je ukljucen internet shareing, XP odbijaju imat jos jednu IP adresu na drugom subentu, sto me opet sprijecava da idem na WLAN...

Direktna veza izmedju frenda i mene ne prolazi (da prolazi, stavim WEP i sav sretan), ja sam u grabi, on je u grabi i breg sa sumom je izmedju...tako da moramo preko postojece gradske mreze, srecom, obadvojica vidimo isti AP...

Zar nema nikakav programcek s kojim mogu limitirat po MAC adresi tko smije razmjenjivat pakete sa modemom (manje bitno jel ga oznacim MAC ili IP adresom)...jer ako se ogranicenje odnosi na pristup mom kompu, opet nije dobro jer onda pak ne mogu komunicirat s nikim sa WLAN-a sto mi je bezveze (da ne spominjem bacenu pretplatu za WLAN)

Hvala
Imam XP SP2, najbolja solucija bi bila da slozim jos jednu kantu koja se spaja na net i shera net, ali nemam tu kantu (pokusaj da slozimo jednu od starih otpisanih dijelova je zavrsio u dimu...doslovno...druga prica), moj komp je upaljen 24/7 i zasad mi se jako svidja opcija da se modem sam spaja na net, ja samo upisem IP adrese i to je to...a downside toga je da onda svatko moze upisat adrese i koristit moj net...

Ne mogu izbacit WLAN iz bridge-a jer poanta cijelog sheranja neta je da frendu na drugom kraju grada sheram net, uzmem Flat i placamo ga 50-50, a 140kn za Flat je zasad primamljiva ponuda...

Internet connection shareing nikad ne dela kak se spada, igral sam se stim prije i na obicnoj LAN mrezi, samo frend i ja, radilo je jednom u 10 pokusaja...a i za to, moj komp mora otvorit vezu na net, a ne modem...a i to nema nikakvu zastitu, jednostavno shera net svima, da ne spominjem kako onda moj IP mora bit 192.168.0.1 sto izgleda da nije dobro, jer ta adresa je jos negdje na WLAN-u, a onda konflikti pa paketi neznaju kuda koji...i dok je ukljucen internet shareing, XP odbijaju imat jos jednu IP adresu na drugom subentu, sto me opet sprijecava da idem na WLAN...

Direktna veza izmedju frenda i mene ne prolazi (da prolazi, stavim WEP i sav sretan), ja sam u grabi, on je u grabi i breg sa sumom je izmedju...tako da moramo preko postojece gradske mreze, srecom, obadvojica vidimo isti AP...

Zar nema nikakav programcek s kojim mogu limitirat po MAC adresi tko smije razmjenjivat pakete sa modemom (manje bitno jel ga oznacim MAC ili IP adresom)...jer ako se ogranicenje odnosi na pristup mom kompu, opet nije dobro jer onda pak ne mogu komunicirat s nikim sa WLAN-a sto mi je bezveze (da ne spominjem bacenu pretplatu za WLAN)

Hvala


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:13 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od danas sam na Iskonovoj telefoniji s DSLom (pokusno razdoblje od mjesec dana; upogonili su to prije par dana). :D Dobijes kutijicu koja je router, switch, firewall,... sve ide u nju: do 4 etherneta, wireless je vec gore, dvije rupe za telefone,... :D

Radi iskljucivo u router modu i setupira se preko web sucelja. :-s Mislio sam da ce to biti lose (jer volim [tt]iptables[/tt] i config datoteke), ali sam slozio (u prvih pola sata): zabranu pristupa izvana svim portovima osim onima koje zelim otvoriti, routanje vanjskih zahtjeva na dvije razlicite masine i dinamicki DNS. :gg:

Sve u svemu, jako dobar [url=http://www.speedtouch.com/prod780.htm][i]gadget[/i][/url] (ima i [url=http://www.voiptalk.org/products/Speedtouch+780WL+Wireless+VoIP+Router]ovdje[/url]) i za preporuku. :) Vjerujem da ce Iskon u iducih mjesec dana dati tocne informacije o usluzi, zajedno s cjenikom. 8) So far, znam da su obecavali solidno nize cijene telefonije (npr. manju pretplatu). :)

WLAN security se bazira na "WEP Encryptionu" i "WPA-PSK Encryption", ali za nove deviceove mozes izabrati: "Not allowed", "Allowed (via registration)" i "Allowed (automatically)". :)

Firewall (od samog modema) podrzava filtriranje po IPu, gdje onda stavis frenda. :) Nije skroz pouzdano jer ti netko moze skuziti koji je dobar IP, ali ako ne nadjes bolje rjesenje... :(

Inace, wireless deviceova bas i nemam pri ruci, pa sam jednostavno disableao, ali ako imas pitanja, mogu pogledati u Admin panelu. 8) Napominjem da o wirelessu ne znam gotovo nista, pa imaj to u vidu kad pitas (i citas odgovore). ;) Vjerojatno ti je jednostavnije :google: sto sve device podrzava. :D Samo cu [url=http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/566680.html]odavde[/url] citirati jednu recenicu: "I work for an ISP in the UK who provides ADSL and VoIP using the SpeedTouch 780WLs and they are very impressive routers". :)
Od danas sam na Iskonovoj telefoniji s DSLom (pokusno razdoblje od mjesec dana; upogonili su to prije par dana). Very Happy Dobijes kutijicu koja je router, switch, firewall,... sve ide u nju: do 4 etherneta, wireless je vec gore, dvije rupe za telefone,... Very Happy

Radi iskljucivo u router modu i setupira se preko web sucelja. Eh? Mislio sam da ce to biti lose (jer volim iptables i config datoteke), ali sam slozio (u prvih pola sata): zabranu pristupa izvana svim portovima osim onima koje zelim otvoriti, routanje vanjskih zahtjeva na dvije razlicite masine i dinamicki DNS. Mr Green being very Greeen indeed

Sve u svemu, jako dobar gadget (ima i ovdje) i za preporuku. Smile Vjerujem da ce Iskon u iducih mjesec dana dati tocne informacije o usluzi, zajedno s cjenikom. Cool So far, znam da su obecavali solidno nize cijene telefonije (npr. manju pretplatu). Smile

WLAN security se bazira na "WEP Encryptionu" i "WPA-PSK Encryption", ali za nove deviceove mozes izabrati: "Not allowed", "Allowed (via registration)" i "Allowed (automatically)". Smile

Firewall (od samog modema) podrzava filtriranje po IPu, gdje onda stavis frenda. Smile Nije skroz pouzdano jer ti netko moze skuziti koji je dobar IP, ali ako ne nadjes bolje rjesenje... Sad

Inace, wireless deviceova bas i nemam pri ruci, pa sam jednostavno disableao, ali ako imas pitanja, mogu pogledati u Admin panelu. Cool Napominjem da o wirelessu ne znam gotovo nista, pa imaj to u vidu kad pitas (i citas odgovore). Wink Vjerojatno ti je jednostavnije Google rulez! sto sve device podrzava. Very Happy Samo cu odavde citirati jednu recenicu: "I work for an ISP in the UK who provides ADSL and VoIP using the SpeedTouch 780WLs and they are very impressive routers". Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 14:50 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Ne mogu izbacit WLAN iz bridge-a jer poanta cijelog sheranja neta je da frendu na drugom kraju grada sheram net, uzmem Flat i placamo ga 50-50, a 140kn za Flat je zasad primamljiva ponuda... [/quote]

Cek malo. Ti hoces dati pristup Internetu SAMO frendu. Vi se spojite preko WIFIja, ali se on jos ekstra preko WIFIja spoji VPNom na tvoj stroj tako da vas dvoje imate svoju [b]V[/b]irtualnu [b]P[/b]rivatnu [b]M[/b]rezu koju ti onda stavis u bridge zajedno sa tvojim LANom prema ADSLU. Tako kad se on spoji na VPN ima izlaz na ADSL.

Ne vidim razlog da onda ne izbacis Wifi iz bridge-a.

edit: ili probaj Wippien za totalno lagano namjestanje VPN mreze :)
Citat:
Ne mogu izbacit WLAN iz bridge-a jer poanta cijelog sheranja neta je da frendu na drugom kraju grada sheram net, uzmem Flat i placamo ga 50-50, a 140kn za Flat je zasad primamljiva ponuda...


Cek malo. Ti hoces dati pristup Internetu SAMO frendu. Vi se spojite preko WIFIja, ali se on jos ekstra preko WIFIja spoji VPNom na tvoj stroj tako da vas dvoje imate svoju Virtualnu Privatnu Mrezu koju ti onda stavis u bridge zajedno sa tvojim LANom prema ADSLU. Tako kad se on spoji na VPN ima izlaz na ADSL.

Ne vidim razlog da onda ne izbacis Wifi iz bridge-a.

edit: ili probaj Wippien za totalno lagano namjestanje VPN mreze Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mojo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 02. 2006. (12:37:23)
Postovi: (3F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 15:53 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://viveka.math.hr/phx/pub/c010i-router.doc

Iman taj c010i modem, sljedia san upute i modem mi ne ostvari PPP konekciju sta bi se trebalo dogodit za one minut-dvije. Da li je netko imao isti problem ili zna u cemu je moj?
http://viveka.math.hr/phx/pub/c010i-router.doc

Iman taj c010i modem, sljedia san upute i modem mi ne ostvari PPP konekciju sta bi se trebalo dogodit za one minut-dvije. Da li je netko imao isti problem ili zna u cemu je moj?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:23 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Davno sam imao problem s tim modemom (i s tim uputama). :( Mislim da je u igri razlicita verzija softwarea na samom modemu. :?

Na kraju sam odustao i podesio jednu masinu da bude gateway, da ne gubim vrijeme. O:) Ako imas WinXP, samo ukljuci "Connection sharing"; ako si na Linuxu, znat ces i sam. 8)
Davno sam imao problem s tim modemom (i s tim uputama). Sad Mislim da je u igri razlicita verzija softwarea na samom modemu. Confused

Na kraju sam odustao i podesio jednu masinu da bude gateway, da ne gubim vrijeme. Angel Ako imas WinXP, samo ukljuci "Connection sharing"; ako si na Linuxu, znat ces i sam. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mojo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 02. 2006. (12:37:23)
Postovi: (3F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 17:31 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ali ja samo zelin pogodnost automatskog spajanja na net. connection sharing mi ne triba jer iman samo jedan kompjuter
da ali ja samo zelin pogodnost automatskog spajanja na net. connection sharing mi ne triba jer iman samo jedan kompjuter


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:34 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa onda ukljuci tu opciju na samom racunalu; valjda Win to imaju negdje. :)
Pa onda ukljuci tu opciju na samom racunalu; valjda Win to imaju negdje. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan