Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Free software vs proprietary software
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 2:52 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Free software vs proprietary software Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]pih, ne kužim kako se nitko ne javlja, zar nitko ovdje ne želi biti programer?[/quote]
Mozda ljudi ne zele pisati u Javi.



[color=blue][b]Moderator:[/b]
Ova rasprava se razvila na [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=73822#73822]ovom oglasu[/url], te je tijekom evolucije prerasla u zasebni topic.[/color]
MKova (napisa):
pih, ne kužim kako se nitko ne javlja, zar nitko ovdje ne želi biti programer?

Mozda ljudi ne zele pisati u Javi.



Moderator:
Ova rasprava se razvila na ovom oglasu, te je tijekom evolucije prerasla u zasebni topic.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 11:03 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je bilo retoričko pitanje. I sumnjam da ljudi ne žele pisati u Javi, jer ja pišem, a spadam pod ljude (nadam se).
btw. pročitaj posljednju rečenicu mog prvog posta.
To je bilo retoričko pitanje. I sumnjam da ljudi ne žele pisati u Javi, jer ja pišem, a spadam pod ljude (nadam se).
btw. pročitaj posljednju rečenicu mog prvog posta.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 12:39 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]To je bilo retoričko pitanje. I sumnjam da ljudi ne žele pisati u Javi, jer ja pišem, a spadam pod ljude (nadam se).
btw. pročitaj posljednju rečenicu mog prvog posta.[/quote]
Procitao sam posljednju recenicu prvog posta. To je razlog zasto nisam nista komentirao nakon prvog posta, ali nakon podcjenjivackog "pih" u drugom postu osjetio sam se povucen za jezik. Ispricavam se ako sam pogresno protumacio ton drugog posta.

Inace, mogu ti dati razloge zasto se ja nisam javio za rad na izradi igre.

Prvi je upravo taj sto se radi u Javi. Razina moga odusevljenja Javom moze se iscitati iz toga da mi je Firefox kompajliran bez podrske za Javu. :)

Drugi je to sto sam iz prvog posta zakljucio da postoji mogucnost da projekt preraste u pisanje proprietary softvera, a takvo nesto mi nije prihvatljivo. :cool:
MKova (napisa):
To je bilo retoričko pitanje. I sumnjam da ljudi ne žele pisati u Javi, jer ja pišem, a spadam pod ljude (nadam se).
btw. pročitaj posljednju rečenicu mog prvog posta.

Procitao sam posljednju recenicu prvog posta. To je razlog zasto nisam nista komentirao nakon prvog posta, ali nakon podcjenjivackog "pih" u drugom postu osjetio sam se povucen za jezik. Ispricavam se ako sam pogresno protumacio ton drugog posta.

Inace, mogu ti dati razloge zasto se ja nisam javio za rad na izradi igre.

Prvi je upravo taj sto se radi u Javi. Razina moga odusevljenja Javom moze se iscitati iz toga da mi je Firefox kompajliran bez podrske za Javu. Smile

Drugi je to sto sam iz prvog posta zakljucio da postoji mogucnost da projekt preraste u pisanje proprietary softvera, a takvo nesto mi nije prihvatljivo. Cool



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 13:05 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ton mog drugog posta je razočaranje što na faksu nema zainteresiranih za projekt.
Tvoj stav prema Javi mi je jasan, pričali smo već preko PMova. :idea:

Što se tiče proprietary softwarea, morao sam pogledati na wikipediji što je to, za sve koji nisu znali kao i ja to je softver koji je zaštićen, koji se plaća... u biti sve osim open-source softvera (čak i freeware). Budući da source ne namjeravamo dati, ova igra će sigurno biti takva, ne da će prerasti u to.
Moj komentar, koliko god ja želio pisati open source i kolko god oni bili super i sve ja mislim zarađivati za život od programiranja, a to ne mogu pišući besplatno za ostale. Ako mi netko plati da pišem open-source softver onda super. mdoko, ne vidim tvoj cilj ako misliš pisati samo open-source softver.
Ovime postom očito poništavam uputu da se ne raspravlja ovdje nečem drugom... ionako se nitko ne javlja pa svi su pozvani da raspravljaju što god hoće.
Ton mog drugog posta je razočaranje što na faksu nema zainteresiranih za projekt.
Tvoj stav prema Javi mi je jasan, pričali smo već preko PMova. Idea

Što se tiče proprietary softwarea, morao sam pogledati na wikipediji što je to, za sve koji nisu znali kao i ja to je softver koji je zaštićen, koji se plaća... u biti sve osim open-source softvera (čak i freeware). Budući da source ne namjeravamo dati, ova igra će sigurno biti takva, ne da će prerasti u to.
Moj komentar, koliko god ja želio pisati open source i kolko god oni bili super i sve ja mislim zarađivati za život od programiranja, a to ne mogu pišući besplatno za ostale. Ako mi netko plati da pišem open-source softver onda super. mdoko, ne vidim tvoj cilj ako misliš pisati samo open-source softver.
Ovime postom očito poništavam uputu da se ne raspravlja ovdje nečem drugom... ionako se nitko ne javlja pa svi su pozvani da raspravljaju što god hoće.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 14:26 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]Ton mog drugog posta je razočaranje što na faksu nema zainteresiranih za projekt.[/quote]
Onda se jos jednom ispricavam.

[quote]
Tvoj stav prema Javi mi je jasan, pričali smo već preko PMova. :idea:
[/quote]
Sjecam se da sam s nekim o tome razgovarao, ali nisam se mogao sjetiti s kim :oops:

[quote]
Što se tiče proprietary softwarea, morao sam pogledati na wikipediji što je to, za sve koji nisu znali kao i ja to je softver koji je zaštićen, koji se plaća... u biti sve osim open-source softvera (čak i freeware). Budući da source ne namjeravamo dati, ova igra će sigurno biti takva, ne da će prerasti u to.
[/quote]
Napomenu bih da i open source softver moze biti proprietary (hrv. vlasnicki). Npr. Nero je takav. Softver koji nije vlasnicki naziva se slobodan i da bi se kao takav kvalificirao mora korisniku dopustati sljedece 4 slobode:
[list]
[*] Slobodu da izvodi program u bilo koju svrhu. (sloboda 0)
[*] Slobodu da proucava kako program radi i da ga prilagodjava svojim potrebama. Pristup izvornom kodu je preduvjet za to. (sloboda 1)
[*] Slobodu da redistribuira kopije tako da moze pomoci svom bliznjem. (sloboda 2)
[*] Slobodu da poboljsava program i da svoja poboljsanja javno objavljuje, tako da citava zajednica napreduje. Pristup izvornom kodu je preduvjet za to. (sloboda 3)
[/list:u]

[quote]
Moj komentar, koliko god ja želio pisati open source i kolko god oni bili super i sve ja mislim zarađivati za život od programiranja, a to ne mogu pišući besplatno za ostale. Ako mi netko plati da pišem open-source softver onda super. [/quote]
Hmmm.... Ti sumnjas u to da [url=http://www.redhat.com/]Red Hat[/url] posluje profitabilno? Kljucna stvar je u tome da ti mozes naplacivati [i]izradu[/i] softverskih rjesenja i [i]podrsku[/i] korisnicima. Cak mozes i naplacivati [i]distribuiranje kopija[/i] stoftvera za naknadu, no ne mozes sprijeciti druge da ga taj isti softver distribuiraju bez nakanade. Na taj nacin se razvija prava trzisna utakmica, jer ako se pojavi netko tko ce jednako kvalitetno odrzavati neki komad softvara za manju cijenu, onda ce korisnici odabrati njega. U slucaju vlasnickog softvera stvar nije takva, jer korisnik de facto ima izbor izmedju razlicitih monopola. Npr. korisnik bira koji ce OS koristiti i bira izmedju Windowsa i OS X-a. Nakon sto izabere koji ce OS koristiti zapeo je za jednu firmu o kojoj ovisi i koja u svako trenutku moze reci "mi vise taj sustav ne podrzavamo" ili "za tu funkcionalnost koju vi trazite nema dovoljno zahtjeva na trzistu". S druge strane ako je odabrao neki slobodan OS, onda korisnik moze u svakom trenutku zatraziti da mu netko pruzi podrsku ili implementira zeljenu funkcionalnost.

Ponavljam ono sto sam ovim dugackim postom zelio reci: [b]Slobodan softver ne iskljucuje zaradu i trzisnu utakmicu. Naprotiv za razliku od vlasnickog softvera slobodan softver potice trzisnu utakmicu.[/b] Mozda ne bi bilo lose procitati tekst na GNU-ovim stranicama naslovljen [url=http://www.gnu.org/philosophy/selling.html]Selling Free Software[/url]

[quote]
mdoko, ne vidim tvoj cilj ako misliš pisati samo open-source softver.
[/quote]
Moj cilj je da ako pisem softver da onda taj softver bude slobodan. Svjestan sam da u sadasnjoj konstelaciji snaga nije moguce (bar ne u Hrvatskoj) ili je prilicno tesko zivjeti od pisanja slobodnog softvera. Ono na cemu ja planiram raditi i sto bi svi trebali raditi je da u svojoj okolini podizemo svijest o tome da vlasnicki softver ogranicava slobode korisnika tj. svih nas i da se u svakoj prilici kada smo prisiljeni koristiti vlasnicki softver moramo osjetiti ponizeni i ugnjetavani, jednako kao sto se radnici kojima se brane njihova prava na npr. godisnji odmor osjecaju ugnjetavani. Pokretu za radnicka prava je trebalo jako dugo da podigne svijest ljudi o neotudjivim pravima radnika, a jos duze da ta prava ostvare, a ponegdje jos nisu u potpunosti ostvarena.
Pokret za slobodan softver je jako mlad (datira od 1984.) i trebat ce nam jos puno vremena dok podignemo svijest o pravima korisnika, a da li cemo ta prava ikada ostvariti stvarno je neizvjesno, no to je bitka koju se isplati voditi.

Ja sam se na srecu opredjelio za poziv u kojem ne ostvarujem svoju egzistenciju kroz programiranje, pa sebi mogu dopustiti da sav moj rad bude pod GPL licencom. Vas ostale bih pozvao da ako nesto radite iz hobija (kao sto je ova igra) da onda to objavite pod GPL licencom i na taj nacin pomognete podizanju svijesti i jacanju pozicije slobodnog softvera.

Na kraju apeliram na tebe i ekipu koja stoji iza ovog projekta da razmislite da softver objavite pod GPL-om i zatrazite pomoc od free softvare zajednice. Pretpostavljam da bi na taj nacin dobili puno veci odaziv od ovog ovdje.
MKova (napisa):
Ton mog drugog posta je razočaranje što na faksu nema zainteresiranih za projekt.

Onda se jos jednom ispricavam.

Citat:

Tvoj stav prema Javi mi je jasan, pričali smo već preko PMova. Idea

Sjecam se da sam s nekim o tome razgovarao, ali nisam se mogao sjetiti s kim Embarassed

Citat:

Što se tiče proprietary softwarea, morao sam pogledati na wikipediji što je to, za sve koji nisu znali kao i ja to je softver koji je zaštićen, koji se plaća... u biti sve osim open-source softvera (čak i freeware). Budući da source ne namjeravamo dati, ova igra će sigurno biti takva, ne da će prerasti u to.

Napomenu bih da i open source softver moze biti proprietary (hrv. vlasnicki). Npr. Nero je takav. Softver koji nije vlasnicki naziva se slobodan i da bi se kao takav kvalificirao mora korisniku dopustati sljedece 4 slobode:

  • Slobodu da izvodi program u bilo koju svrhu. (sloboda 0)
  • Slobodu da proucava kako program radi i da ga prilagodjava svojim potrebama. Pristup izvornom kodu je preduvjet za to. (sloboda 1)
  • Slobodu da redistribuira kopije tako da moze pomoci svom bliznjem. (sloboda 2)
  • Slobodu da poboljsava program i da svoja poboljsanja javno objavljuje, tako da citava zajednica napreduje. Pristup izvornom kodu je preduvjet za to. (sloboda 3)


Citat:

Moj komentar, koliko god ja želio pisati open source i kolko god oni bili super i sve ja mislim zarađivati za život od programiranja, a to ne mogu pišući besplatno za ostale. Ako mi netko plati da pišem open-source softver onda super.

Hmmm.... Ti sumnjas u to da Red Hat posluje profitabilno? Kljucna stvar je u tome da ti mozes naplacivati izradu softverskih rjesenja i podrsku korisnicima. Cak mozes i naplacivati distribuiranje kopija stoftvera za naknadu, no ne mozes sprijeciti druge da ga taj isti softver distribuiraju bez nakanade. Na taj nacin se razvija prava trzisna utakmica, jer ako se pojavi netko tko ce jednako kvalitetno odrzavati neki komad softvara za manju cijenu, onda ce korisnici odabrati njega. U slucaju vlasnickog softvera stvar nije takva, jer korisnik de facto ima izbor izmedju razlicitih monopola. Npr. korisnik bira koji ce OS koristiti i bira izmedju Windowsa i OS X-a. Nakon sto izabere koji ce OS koristiti zapeo je za jednu firmu o kojoj ovisi i koja u svako trenutku moze reci "mi vise taj sustav ne podrzavamo" ili "za tu funkcionalnost koju vi trazite nema dovoljno zahtjeva na trzistu". S druge strane ako je odabrao neki slobodan OS, onda korisnik moze u svakom trenutku zatraziti da mu netko pruzi podrsku ili implementira zeljenu funkcionalnost.

Ponavljam ono sto sam ovim dugackim postom zelio reci: Slobodan softver ne iskljucuje zaradu i trzisnu utakmicu. Naprotiv za razliku od vlasnickog softvera slobodan softver potice trzisnu utakmicu. Mozda ne bi bilo lose procitati tekst na GNU-ovim stranicama naslovljen Selling Free Software

Citat:

mdoko, ne vidim tvoj cilj ako misliš pisati samo open-source softver.

Moj cilj je da ako pisem softver da onda taj softver bude slobodan. Svjestan sam da u sadasnjoj konstelaciji snaga nije moguce (bar ne u Hrvatskoj) ili je prilicno tesko zivjeti od pisanja slobodnog softvera. Ono na cemu ja planiram raditi i sto bi svi trebali raditi je da u svojoj okolini podizemo svijest o tome da vlasnicki softver ogranicava slobode korisnika tj. svih nas i da se u svakoj prilici kada smo prisiljeni koristiti vlasnicki softver moramo osjetiti ponizeni i ugnjetavani, jednako kao sto se radnici kojima se brane njihova prava na npr. godisnji odmor osjecaju ugnjetavani. Pokretu za radnicka prava je trebalo jako dugo da podigne svijest ljudi o neotudjivim pravima radnika, a jos duze da ta prava ostvare, a ponegdje jos nisu u potpunosti ostvarena.
Pokret za slobodan softver je jako mlad (datira od 1984.) i trebat ce nam jos puno vremena dok podignemo svijest o pravima korisnika, a da li cemo ta prava ikada ostvariti stvarno je neizvjesno, no to je bitka koju se isplati voditi.

Ja sam se na srecu opredjelio za poziv u kojem ne ostvarujem svoju egzistenciju kroz programiranje, pa sebi mogu dopustiti da sav moj rad bude pod GPL licencom. Vas ostale bih pozvao da ako nesto radite iz hobija (kao sto je ova igra) da onda to objavite pod GPL licencom i na taj nacin pomognete podizanju svijesti i jacanju pozicije slobodnog softvera.

Na kraju apeliram na tebe i ekipu koja stoji iza ovog projekta da razmislite da softver objavite pod GPL-om i zatrazite pomoc od free softvare zajednice. Pretpostavljam da bi na taj nacin dobili puno veci odaziv od ovog ovdje.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 15:17 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]
Sjecam se da sam s nekim o tome razgovarao, ali nisam se mogao sjetiti s kim :oops:
[/quote]

pa ja sam jedini Javaš ovdje :), a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


možda si malo pretjerao u usporedbi s OSevima... tu se svakako može zaraditi na podršci i slično, ali ja nemam namjeru programirati nešto gdje se može pružati puno podrške, a pogotovo ne custom implementacija kasnije... jer za sada ja hoću programirati igre, a toga tu baš i nema.
Napišeš igru i prodaš je, kupac dobije podršku samom kupnjom igre. Pratiš igru još godinu/dvije i izdaješ patcheve (ako je tako dobra), a kasnije možeš napraviti nastavak, što je zapravo druga igra. Čini mi se da slobodna licenca tu nema svrhe, jer ako je na snazi sloboda2 onda ništa od prodaje igre. :(

Što se tiče ove igre, kad razmislim malo bolje ipak bi mogli objavit pod slobodnom licencom, jer u stvaranju igre puno su pomogli ljudi na [url=http://www.javagaming.org]javagaming.org[/url] forumu.
A što se tiče pomoći koju tražimo, tražimo samo nekoga u HR koga isto zanima programiranje igara i želi programirati igre za život jednog dana. Free softver zajednica ne bi bila od pomoći tu jer tu su uglavnom programeri koji već rade negdje plus oni znaju što rade i radili bi samostalno, za razliku od nas dvojice koji smo ovo pokrenuli da naučimo programirati igre. Nema smisla ako će mi netko drugi raditi posao umjesto mene, a ja sam taj koji treba naučiti. Cilj je mali tim ljudi, puno komunikacije, svatko bi imao svoj posao ali ostali bi trebali razumijeti ono što se radi.
mdoko (napisa):

Sjecam se da sam s nekim o tome razgovarao, ali nisam se mogao sjetiti s kim Embarassed


pa ja sam jedini Javaš ovdje Smile, a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


možda si malo pretjerao u usporedbi s OSevima... tu se svakako može zaraditi na podršci i slično, ali ja nemam namjeru programirati nešto gdje se može pružati puno podrške, a pogotovo ne custom implementacija kasnije... jer za sada ja hoću programirati igre, a toga tu baš i nema.
Napišeš igru i prodaš je, kupac dobije podršku samom kupnjom igre. Pratiš igru još godinu/dvije i izdaješ patcheve (ako je tako dobra), a kasnije možeš napraviti nastavak, što je zapravo druga igra. Čini mi se da slobodna licenca tu nema svrhe, jer ako je na snazi sloboda2 onda ništa od prodaje igre. Sad

Što se tiče ove igre, kad razmislim malo bolje ipak bi mogli objavit pod slobodnom licencom, jer u stvaranju igre puno su pomogli ljudi na javagaming.org forumu.
A što se tiče pomoći koju tražimo, tražimo samo nekoga u HR koga isto zanima programiranje igara i želi programirati igre za život jednog dana. Free softver zajednica ne bi bila od pomoći tu jer tu su uglavnom programeri koji već rade negdje plus oni znaju što rade i radili bi samostalno, za razliku od nas dvojice koji smo ovo pokrenuli da naučimo programirati igre. Nema smisla ako će mi netko drugi raditi posao umjesto mene, a ja sam taj koji treba naučiti. Cilj je mali tim ljudi, puno komunikacije, svatko bi imao svoj posao ali ostali bi trebali razumijeti ono što se radi.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Casper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2005. (14:45:29)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: Krk

PostPostano: 15:56 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa[/quote]

ne budi umišljen, ima jos ljudi koji rade van konteksta faksa.
MKova (napisa):
a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


ne budi umišljen, ima jos ljudi koji rade van konteksta faksa.



_________________
Marijan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
apadox
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 11. 2006. (08:19:11)
Postovi: (29)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1
Lokacija: zg pula

PostPostano: 16:36 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

slazem se, puno su vece mogucnosti pod gpl

ja preporucam gpl isto
slazem se, puno su vece mogucnosti pod gpl

ja preporucam gpl isto



_________________
ko pod drugim jamu kopa nos

www.google.com/talk

zelite icq yahoo aim i sve ostale protokole preko opensource jabber-a pm-ajte me

(radi i gtalk(chat u googleu) sa gore navedenim)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 16:43 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]pa ja sam jedini Javaš ovdje :), a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa[/quote]

Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.

Sto se tice free vs. proprietary:

Posve je nebitno kakva je licenca dok softver nije od temeljne vaznosti.
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.
Bez tih stvari se ne moze niti koristiti niti unapredjivati bilo koji drugi softver.
Takodjer, sve sto se koristi u javnoj upravi i za komunikaciju gradjana s njom mora biti dostupno i verifikabilno svima. Tu spadaju i formati dokumenata. Nije svejedno kako ce se digitalno enkodirati Ustav i zakoni jedne drzave, razni obrasci, podaci o vlasnistvu, sudske odluke i sl.
A to da li ce neka igra biti free ili ne... who cares?
Ako netko ne zeli/ne moze platiti za igru, njemu zivot nece zato biti drasticno losiji.
MKova (napisa):
pa ja sam jedini Javaš ovdje Smile, a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.

Sto se tice free vs. proprietary:

Posve je nebitno kakva je licenca dok softver nije od temeljne vaznosti.
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.
Bez tih stvari se ne moze niti koristiti niti unapredjivati bilo koji drugi softver.
Takodjer, sve sto se koristi u javnoj upravi i za komunikaciju gradjana s njom mora biti dostupno i verifikabilno svima. Tu spadaju i formati dokumenata. Nije svejedno kako ce se digitalno enkodirati Ustav i zakoni jedne drzave, razni obrasci, podaci o vlasnistvu, sudske odluke i sl.
A to da li ce neka igra biti free ili ne... who cares?
Ako netko ne zeli/ne moze platiti za igru, njemu zivot nece zato biti drasticno losiji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 17:39 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"][quote="MKova"]pa ja sam jedini Javaš ovdje :), a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa[/quote]

Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.
[/quote]

a da to nisam rekao nitko svi bi ostali lurkat :) naravno da ima programera...
venovako (napisa):
MKova (napisa):
pa ja sam jedini Javaš ovdje Smile, a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.


a da to nisam rekao nitko svi bi ostali lurkat Smile naravno da ima programera...



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo


Zadnja promjena: MKova; 17:44 pet, 2. 3. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 17:43 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji :) Sve mi to smrdi na komunizam :)


BTW, cak ako ti je proizvod i open-source uvijek mozes naplacivat support & consulting :)
OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji Smile Sve mi to smrdi na komunizam Smile


BTW, cak ako ti je proizvod i open-source uvijek mozes naplacivat support & consulting Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 17:45 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"][quote="venovako"][quote="MKova"]pa ja sam jedini Javaš ovdje :), a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa[/quote]

Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.
[/quote]

a dok to nisam rekao nitko svi bi ostali lurkat :) naravno da ima programera...[/quote]

Naravno, al nemaju potrebe raspravljat o svome poslu na fakultetskom forumu (Ja radim ovo-ono... 10000 linija koda... :)
MKova (napisa):
venovako (napisa):
MKova (napisa):
pa ja sam jedini Javaš ovdje Smile, a kolko mi se čini nas dvojica smo jedini programeri koji nešto rade van konteksta faksa


Da mozda nisi pretjerao po oba pitanja?
Tako se ne privlace potencijalni suradnici.


a dok to nisam rekao nitko svi bi ostali lurkat Smile naravno da ima programera...


Naravno, al nemaju potrebe raspravljat o svome poslu na fakultetskom forumu (Ja radim ovo-ono... 10000 linija koda... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 17:58 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grof"]OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji :) Sve mi to smrdi na komunizam :)[/quote]

točno tako, ako ti se ne sviđa ne moraš uzeti, nitko te ne tjera :)

[quote="Grof"]
BTW, cak ako ti je proizvod i open-source uvijek mozes naplacivat support & consulting :)[/quote]

to meni kažeš? da naplaćujem support & consulting za igre? :) ...ali od kada je WoW nekim čudom uvjerio ljude da kupe igru za 400kn i plaćaju 100kn mjesečno, više me ništa ne čudi
Grof (napisa):
OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji Smile Sve mi to smrdi na komunizam Smile


točno tako, ako ti se ne sviđa ne moraš uzeti, nitko te ne tjera Smile

Grof (napisa):

BTW, cak ako ti je proizvod i open-source uvijek mozes naplacivat support & consulting Smile


to meni kažeš? da naplaćujem support & consulting za igre? Smile ...ali od kada je WoW nekim čudom uvjerio ljude da kupe igru za 400kn i plaćaju 100kn mjesečno, više me ništa ne čudi



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 18:06 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
točno tako, ako ti se ne sviđa ne moraš uzeti, nitko te ne tjera :)
[/quote]

Slazem se.

[quote="MKova"]
to meni kažeš? da naplaćujem support & consulting za igre? :) ...ali od kada je WoW nekim čudom uvjerio ljude da kupe igru za 400kn i plaćaju 100kn mjesečno, više me ništa ne čudi[/quote]

Cuj, napravis zeznut sistem za redefiniranje tipki, i onda naplatis 5 kuna tipu za informaciju kako da promjeni tipke za upravljanje iz F1, Tab, 9, @ u A,S,D,W. Just an idea :)

EDIT: MKova, za ovu ideju zasluzujem pohvalu :D
MKova (napisa):

točno tako, ako ti se ne sviđa ne moraš uzeti, nitko te ne tjera Smile


Slazem se.

MKova (napisa):

to meni kažeš? da naplaćujem support & consulting za igre? Smile ...ali od kada je WoW nekim čudom uvjerio ljude da kupe igru za 400kn i plaćaju 100kn mjesečno, više me ništa ne čudi


Cuj, napravis zeznut sistem za redefiniranje tipki, i onda naplatis 5 kuna tipu za informaciju kako da promjeni tipke za upravljanje iz F1, Tab, 9, @ u A,S,D,W. Just an idea Smile

EDIT: MKova, za ovu ideju zasluzujem pohvalu Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 18:32 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grof"]
Cuj, napravis zeznut sistem za redefiniranje tipki, i onda naplatis 5 kuna tipu za informaciju kako da promjeni tipke za upravljanje iz F1, Tab, 9, @ u A,S,D,W. Just an idea :)

EDIT: MKova, za ovu ideju zasluzujem pohvalu :D[/quote]

ili... pazi ovo... uopće ne napravim sistem za redefiniranje tipki .... i naplatim 500kn za njegovo ugrađivanje

p.s. kad budem dobre volje u završnoj fazi razvoja igre vjerovatno ću zahvale dat svima koji to žele :) za sad mogu golmanu dat tvoje ime... a to nemoj shvatit kao kompliment jer je golmanov AI retardiran :)
Grof (napisa):

Cuj, napravis zeznut sistem za redefiniranje tipki, i onda naplatis 5 kuna tipu za informaciju kako da promjeni tipke za upravljanje iz F1, Tab, 9, @ u A,S,D,W. Just an idea Smile

EDIT: MKova, za ovu ideju zasluzujem pohvalu Very Happy


ili... pazi ovo... uopće ne napravim sistem za redefiniranje tipki .... i naplatim 500kn za njegovo ugrađivanje

p.s. kad budem dobre volje u završnoj fazi razvoja igre vjerovatno ću zahvale dat svima koji to žele Smile za sad mogu golmanu dat tvoje ime... a to nemoj shvatit kao kompliment jer je golmanov AI retardiran Smile



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 18:45 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
p.s. kad budem dobre volje u završnoj fazi razvoja igre vjerovatno ću zahvale dat svima koji to žele :) za sad mogu golmanu dat tvoje ime... a to nemoj shvatit kao kompliment jer je golmanov AI retardiran :)[/quote]

Ja bih ipak samo jedan klik na 'la pohva' (Sarma mi je na nuli), a ne retardiranog golmana za imenjaka :)
MKova (napisa):

p.s. kad budem dobre volje u završnoj fazi razvoja igre vjerovatno ću zahvale dat svima koji to žele Smile za sad mogu golmanu dat tvoje ime... a to nemoj shvatit kao kompliment jer je golmanov AI retardiran Smile


Ja bih ipak samo jedan klik na 'la pohva' (Sarma mi je na nuli), a ne retardiranog golmana za imenjaka Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 18:53 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

upotreba sarme na forumima je isto tako retardirana, neću ništa klikat, bez OTa nadalje
upotreba sarme na forumima je isto tako retardirana, neću ništa klikat, bez OTa nadalje



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 20:31 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grof"]
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji :) Sve mi to smrdi na komunizam
[/quote]
Ovo me jako podsjeca na:
[img]http://web.math.hr/~mdoko/images/firefox_komunizam.jpg[/img] :roll:

Da ne pisem preduge postove, a osim toga cisto sumnjam da bih to mogao reci bolje od [url=http://www.stallman.org/]Richarda Stallmana[/url], evo odgovora zasto vlasnicki programi ogranicavaju korisnika:

[url=http://www.gnu.org/philosophy/why-free.html]Why Software Should Not Have Owners[/url]

[url=http://www.gnu.org/philosophy/shouldbefree.html]Why Software Should Be Free[/url]

Oba clanka govore o istoj temi s tim da je drugi malo stariji i opsirniji od prvog.
Grof (napisa):

Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji Smile Sve mi to smrdi na komunizam

Ovo me jako podsjeca na:
Rolling Eyes

Da ne pisem preduge postove, a osim toga cisto sumnjam da bih to mogao reci bolje od Richarda Stallmana, evo odgovora zasto vlasnicki programi ogranicavaju korisnika:

Why Software Should Not Have Owners

Why Software Should Be Free

Oba clanka govore o istoj temi s tim da je drugi malo stariji i opsirniji od prvog.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 17:43 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][url=http://www.gnu.org/philosophy/shouldbefree.html]Why Software Should Be Free[/url][/quote]

Na Grofovu opasku o komunizmu posebno se odnosi odlomak "Why don't you move to Russia?" :)
mdoko (napisa):
Why Software Should Be Free


Na Grofovu opasku o komunizmu posebno se odnosi odlomak "Why don't you move to Russia?" Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 9:24 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grof"]OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera? [/quote]

zato sto ne moze provjeriti sto oni tocno rade.

[quote="Grof"]
Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji
[/quote]

ne mogu svi pisati programe. A OS/... treba svima.

Ne kazem da sve treba biti GPLano ali , kao sto venovako rece,
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.
Grof (napisa):
OT:
Nije mi jasno zasto closed-source programi ogranicavaju usera?


zato sto ne moze provjeriti sto oni tocno rade.

Grof (napisa):

Uvijek moze napisat aplikaciju sam ako mu doticna nije po zelji


ne mogu svi pisati programe. A OS/... treba svima.

Ne kazem da sve treba biti GPLano ali , kao sto venovako rece,
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan