Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

"alternativni" programski jezici

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 0:11 sub, 31. 3. 2007    Naslov: "alternativni" programski jezici Citirajte i odgovorite

odma da se opravdam, nije milo vidjet ovakve [i]topice[/i] jer najcesce nemaju svrhu al nisam se mogo suzdrzat.. (nadam se da sam u dobar potforum poslo)
juce mi je bilo dosadno i iso sam proucavat Ruby. evo primjer programa:
[code:1]
require 'net/ftp'
ftp = Net::FTP.new('ftp.gnu.org')
ftp.login('anonymous', 'me@mrneigborly.com')
ftp.chdir('gnu/readline/')
files = ftp.list('r*')
puts files
ftp.getbinaryfile('readline-5.1.tar.gz', 'rline.tar.gz')
ftp.close
[/code:1]
amblivibl.

e i sad sam ga mislio detaljnije ucit al mi je palo na pamet bacit oko na ostale programming lengviđs. [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Alphabetical_list_of_programming_languages[/url]
tu me snasla nevolja jer ih ima previse za sve ih isprobat. Od nekih koji su mi se ucinili zgodnima su Objective Camil, Rebol, Lisp (...)
program za slanje mail-a u Rebolu:
[code:1]
send user@website.com "Hi user. How are you doing?"
[/code:1]
kul da kulje bit nemre a? reko, od sad radim u C-u sam za pare..

pa bi da mi neko, ako ima iskustva, savjetuje neki jezik. ne trebam opcenite formule tipa "ako hoces low level onda C, portabilnost Javu". tak me jedno vrijeme frustrirala 100umica s odabirom X11 window managera pod linuxom pa ako postoji BlackBox medju programskim jezicima... :-D
odma da se opravdam, nije milo vidjet ovakve topice jer najcesce nemaju svrhu al nisam se mogo suzdrzat.. (nadam se da sam u dobar potforum poslo)
juce mi je bilo dosadno i iso sam proucavat Ruby. evo primjer programa:
Kod:

require 'net/ftp'
ftp = Net::FTP.new('ftp.gnu.org')
ftp.login('anonymous', 'me@mrneigborly.com')
ftp.chdir('gnu/readline/')
files = ftp.list('r*')
puts files
ftp.getbinaryfile('readline-5.1.tar.gz', 'rline.tar.gz')
ftp.close

amblivibl.

e i sad sam ga mislio detaljnije ucit al mi je palo na pamet bacit oko na ostale programming lengviđs. http://en.wikipedia.org/wiki/Alphabetical_list_of_programming_languages
tu me snasla nevolja jer ih ima previse za sve ih isprobat. Od nekih koji su mi se ucinili zgodnima su Objective Camil, Rebol, Lisp (...)
program za slanje mail-a u Rebolu:
Kod:

send user@website.com "Hi user.  How are you doing?"

kul da kulje bit nemre a? reko, od sad radim u C-u sam za pare..

pa bi da mi neko, ako ima iskustva, savjetuje neki jezik. ne trebam opcenite formule tipa "ako hoces low level onda C, portabilnost Javu". tak me jedno vrijeme frustrirala 100umica s odabirom X11 window managera pod linuxom pa ako postoji BlackBox medju programskim jezicima... Very Happy



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:27 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Perl. :blista:

Ako trazis zanimljiva (pogotovo objektna) iskustva, probaj se poigrati sa SmallTalkom - drugacije od svega ostalog. :D Zaboravih ga temeljito [ :oops: ], ali mi je drago da sam tako nesto vidio (i malo koristio). :)

Naravno, univerzalni jezik [b]neces[/b] naci. :ccc: Meni dobro sljaka kombinacija Perl/PHP, no niti jedan nije zgodan za kompleksna graficka sucelja. :( Meni takva sucelja niti ne trebaju, ali ta cinjenica pokazuje da niti ta kombinacija nije za sve. :( Dodaj tome da Vrhunska Racunanja (tm) prakticki ne mozes bez FORTRANa, a on sigurno nije najbolji izbor za Sve Zivo i Nezivo (tm), jasno je da The Jezik ne postoji... :sigh:

Btw, Ruby vec dugo nije "alternativni" jezik. ;) A one-liner za slanje maila imas i u PHPu. ;)
Perl. Reklamiram neku zubnu pastu

Ako trazis zanimljiva (pogotovo objektna) iskustva, probaj se poigrati sa SmallTalkom - drugacije od svega ostalog. Very Happy Zaboravih ga temeljito [ Embarassed ], ali mi je drago da sam tako nesto vidio (i malo koristio). Smile

Naravno, univerzalni jezik neces naci. Ccc.... Sram te bilo... Meni dobro sljaka kombinacija Perl/PHP, no niti jedan nije zgodan za kompleksna graficka sucelja. Sad Meni takva sucelja niti ne trebaju, ali ta cinjenica pokazuje da niti ta kombinacija nije za sve. Sad Dodaj tome da Vrhunska Racunanja (tm) prakticki ne mozes bez FORTRANa, a on sigurno nije najbolji izbor za Sve Zivo i Nezivo (tm), jasno je da The Jezik ne postoji... Uzdah...

Btw, Ruby vec dugo nije "alternativni" jezik. Wink A one-liner za slanje maila imas i u PHPu. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 1:48 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Perl. :blista: [/quote]
Zasto sam ovo ocekivao :?
[size=5]...jos da si spomenuo i Pascal rekao bih da si skroz proziran...[/size]


[quote="vsego"]Naravno, univerzalni jezik neces naci.[/quote]
[url=http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/aa700898.aspx]ma nemoj[/url]
vsego (napisa):
Perl. Reklamiram neku zubnu pastu

Zasto sam ovo ocekivao Confused
...jos da si spomenuo i Pascal rekao bih da si skroz proziran...


vsego (napisa):
Naravno, univerzalni jezik neces naci.

ma nemoj


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 9:28 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je isto nedavno dojadilo pisati banalne stvari C-u. Htio sam jezik koji ima ugrađene regular expressionse, hash tablice i stvari koje omogućuju pisanje programčića za kriptografiju u par redova, za razliku od par desetaka redova u C-u (a isto tako ide i s količinom utrošenog vremena).

I nagovoriše me na Perl. Jedna od stvari zašto Perl je što me oduvijek fascinirao obfuscated kod (prije svega kratak obfuscated kod koji puno radi), a koji Perlu nije stran. :) Druga stvar je što postoji nekolicina ljudi na faksu koji programiraju u Perlu, dok za ostale jezike (Ruby, Python itd.) nisam baš čuo da ih netko kod nas koristi. Pa ono, kad se priča o Perlu, kad se dijele razni hackovi, da i ja mogu sudjelovati. :)

Tražio sam po netu razne knjige za učenje Perla i našao tonu. Evo jedne koju mi je preporučio kolega Smith, a koja je zbilja odlična:

[url=http://greenteapress.com/perl/]Learning Perl the Hard Way[/url]

Knjiga je pisana za ljude koji već znaju programirati, a žele naučiti Perl.
Meni je isto nedavno dojadilo pisati banalne stvari C-u. Htio sam jezik koji ima ugrađene regular expressionse, hash tablice i stvari koje omogućuju pisanje programčića za kriptografiju u par redova, za razliku od par desetaka redova u C-u (a isto tako ide i s količinom utrošenog vremena).

I nagovoriše me na Perl. Jedna od stvari zašto Perl je što me oduvijek fascinirao obfuscated kod (prije svega kratak obfuscated kod koji puno radi), a koji Perlu nije stran. Smile Druga stvar je što postoji nekolicina ljudi na faksu koji programiraju u Perlu, dok za ostale jezike (Ruby, Python itd.) nisam baš čuo da ih netko kod nas koristi. Pa ono, kad se priča o Perlu, kad se dijele razni hackovi, da i ja mogu sudjelovati. Smile

Tražio sam po netu razne knjige za učenje Perla i našao tonu. Evo jedne koju mi je preporučio kolega Smith, a koja je zbilja odlična:

Learning Perl the Hard Way

Knjiga je pisana za ljude koji već znaju programirati, a žele naučiti Perl.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 12:27 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ruby mi je zapeo za oko samo zbog [url=http://www.rubyonrails.org]ovog[/url].
Ruby mi je zapeo za oko samo zbog ovog.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 14:04 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hehe, "Get Excited".. Mislim da nije sam zato dobar, nego i zbog ovakvih dokumentacija [url]http://poignantguide.net/ruby/chapter-1.html[/url] :-D.
Nekako sam jos uvijek pri svom izboru, hvala ti Melkore na dobrom linku, vjerujem da cu procitat knjigu pa mozda promijenim misljenje..
Hehe, "Get Excited".. Mislim da nije sam zato dobar, nego i zbog ovakvih dokumentacija http://poignantguide.net/ruby/chapter-1.html Very Happy.
Nekako sam jos uvijek pri svom izboru, hvala ti Melkore na dobrom linku, vjerujem da cu procitat knjigu pa mozda promijenim misljenje..



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan