Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

drugi kolokvij,peti zadatak.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:18 uto, 10. 12. 2002    Naslov: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

da li bi mi netko od asistenata ili bilo tko drugi mogao dati neki hint kako se rjesava peti zadatak?probao sam dosta toga i nemogu ga izvuci.

i jos nesto. u 3. zadatku pise naci A^t*A, A*A^t i njihove [color=red]tragove[/color]. Sto znaci pronaci njihove tragove????
da li bi mi netko od asistenata ili bilo tko drugi mogao dati neki hint kako se rjesava peti zadatak?probao sam dosta toga i nemogu ga izvuci.

i jos nesto. u 3. zadatku pise naci A^t*A, A*A^t i njihove tragove. Sto znaci pronaci njihove tragove????


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:26 uto, 10. 12. 2002    Naslov: Re: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]da li bi mi netko od asistenata ili bilo tko drugi mogao dati neki hint kako se rjesava peti zadatak?probao sam dosta toga i nemogu ga izvuci.[/quote]

Kad pitate za zadatke. pipl, napisite i text zadatka. Nije to tako tesko, a onda ce vam moci pomoci i ljudi koji nemaju veze s kolokvijem.

[quote="Lord Sirius"]i jos nesto. u 3. zadatku pise naci A^t*A, A*A^t i njihove [color=red]tragove[/color]. Sto znaci pronaci njihove tragove????[/quote]

Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... :)
Lord Sirius (napisa):
da li bi mi netko od asistenata ili bilo tko drugi mogao dati neki hint kako se rjesava peti zadatak?probao sam dosta toga i nemogu ga izvuci.


Kad pitate za zadatke. pipl, napisite i text zadatka. Nije to tako tesko, a onda ce vam moci pomoci i ljudi koji nemaju veze s kolokvijem.

Lord Sirius (napisa):
i jos nesto. u 3. zadatku pise naci A^t*A, A*A^t i njihove tragove. Sto znaci pronaci njihove tragove????


Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:20 uto, 10. 12. 2002    Naslov: Re: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... :)[/quote]
...aaaahaa...znaci to je trag.na vjezbama i predavanjima se to jos nije definiralo, a nemogu se pohvaliti da sam pun knjiga iz linearne..

znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
[code:1]
(a+1) a a ... a a
a (a+2) a ... a a
a a (a+2^2) ... a a
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) a
a a a ... a (a+2^n)[/code:1]
vsego (napisa):

Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... Smile

...aaaahaa...znaci to je trag.na vjezbama i predavanjima se to jos nije definiralo, a nemogu se pohvaliti da sam pun knjiga iz linearne..

znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
Kod:

(a+1)        a              a                 ...         a                     a
a          (a+2)            a                 ...         a                     a
a            a              (a+2^2)           ...         a                     a
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))            a
a            a              a                 ...         a                     (a+2^n)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:08 sri, 11. 12. 2002    Naslov: Re: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"][quote="vsego"]
Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... :)[/quote]
...aaaahaa...znaci to je trag.na vjezbama i predavanjima se to jos nije definiralo, a nemogu se pohvaliti da sam pun knjiga iz linearne..[/quote]

Mozda ti je promaklo? Nije bas obicaj da se daje gradivo koje nije obradjeno... :?

[quote="Lord Sirius"]znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
[code:1](a+1) a a ... a a
a (a+2) a ... a a
a a (a+2^2) ... a a
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) a
a a a ... a (a+2^n)[/code:1][/quote]

Oznacimo takvu matricu sa A_n.

Ako imas Horvaticevu Lineranu Algebru 2, onda na stranici 122 (izdanje iz 1995) imas Propoziciju 9:

Neka je s proizvoljan i A=[a_ij], B=[b_ij], C=[c_ij] matrice takve da je:
c_ik = a_ik + b_ik, za i = s
c_ik = a_ik = b_ik, za i != s
[color=gray]Dakle, razlikuju se samo u jednom retku i tamo su u matrici C sume odgovrarajucih elemenata iz A i B.[/color]
Tada je det C = det A + det B

Sada A_n razbijes na

[code:1](a+1) a a ... a 0
a (a+2) a ... a 0
a a (a+2^2) ... a 0
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) 0
a a a ... a 2^n[/code:1]

i

[code:1](a+1) a a ... a a
a (a+2) a ... a a
a a (a+2^2) ... a a
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) a
a a a ... a a[/code:1]

Determinanta prve od ove dvije je 2^n*det(A_{n-1}) (Laplaceov razvoj).

Drugoj izlucis a iz determinante (zadnji stupac!), pa ti ostane a*det(D), gdje je D originalna matrica kojoj su u zadnjem stupcu same jedinice.

Dakle, matrica D je

[code:1](a+1) a a ... a 1
a (a+2) a ... a 1
a a (a+2^2) ... a 1
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) 1
a a a ... a 1[/code:1]

No, imamo stupac koji se sastoji od samih jedinica, pa ga mozemo mozemo mnoziti s -a i dodavati ostalim stupcima. Tako dobijemo matricu koja na dijagonali ima potencije 2^k (k=0..n-1), cijeli desni stupac su jedinice, a ostali elementi su nule:

[code:1]1 0 0 ... 0 1
0 2 0 ... 0 1
0 0 2^2 ... 0 1
.
.
.
0 0 0 ... 2^(n-1) 1
0 0 0 ... 0 1[/code:1]

Determinanta se tom transformacijom nije promijenila (Korolar 11, str. 123), pa vrijedi det(D)=1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) = 2^(n(n-1)/2).

Dakle, imamo da je:

det A_n = 2^n*det(A_{n-1}) + a*2^(n(n-1)/2) :shock:
"a * " je od onog a sto ga izlucismo...

:krcko:

E sad... ili sam ja negdje gadno zeznuo ili je ovo teska rekurzija... :roll: Anyway, imas ideju... sort of... 8)

Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... :( Blago receno... ;)
Lord Sirius (napisa):
vsego (napisa):

Neka me neka mudra glava ispravi ako grijesim: ne definira li se trag kvadratne matrice kao suma elemenata na (glavnoj) dijagonali? A oni produkti bi bas trebali dati kvadratne matrice... Smile

...aaaahaa...znaci to je trag.na vjezbama i predavanjima se to jos nije definiralo, a nemogu se pohvaliti da sam pun knjiga iz linearne..


Mozda ti je promaklo? Nije bas obicaj da se daje gradivo koje nije obradjeno... Confused

Lord Sirius (napisa):
znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
Kod:
(a+1)        a              a                 ...         a                     a
a          (a+2)            a                 ...         a                     a
a            a              (a+2^2)           ...         a                     a
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))           a
a            a              a                 ...         a                     (a+2^n)


Oznacimo takvu matricu sa A_n.

Ako imas Horvaticevu Lineranu Algebru 2, onda na stranici 122 (izdanje iz 1995) imas Propoziciju 9:

Neka je s proizvoljan i A=[a_ij], B=[b_ij], C=[c_ij] matrice takve da je:
c_ik = a_ik + b_ik, za i = s
c_ik = a_ik = b_ik, za i != s
Dakle, razlikuju se samo u jednom retku i tamo su u matrici C sume odgovrarajucih elemenata iz A i B.
Tada je det C = det A + det B

Sada A_n razbijes na

Kod:
(a+1)        a              a                 ...         a                     0
a          (a+2)            a                 ...         a                     0
a            a              (a+2^2)           ...         a                     0
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))           0
a            a              a                 ...         a                     2^n


i

Kod:
(a+1)        a              a                 ...         a                     a
a          (a+2)            a                 ...         a                     a
a            a              (a+2^2)           ...         a                     a
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))           a
a            a              a                 ...         a                     a


Determinanta prve od ove dvije je 2^n*det(A_{n-1}) (Laplaceov razvoj).

Drugoj izlucis a iz determinante (zadnji stupac!), pa ti ostane a*det(D), gdje je D originalna matrica kojoj su u zadnjem stupcu same jedinice.

Dakle, matrica D je

Kod:
(a+1)        a              a                 ...         a                     1
a          (a+2)            a                 ...         a                     1
a            a              (a+2^2)           ...         a                     1
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))           1
a            a              a                 ...         a                     1


No, imamo stupac koji se sastoji od samih jedinica, pa ga mozemo mozemo mnoziti s -a i dodavati ostalim stupcima. Tako dobijemo matricu koja na dijagonali ima potencije 2^k (k=0..n-1), cijeli desni stupac su jedinice, a ostali elementi su nule:

Kod:
1        0              0                 ...         0                 1
0        2              0                 ...         0                 1
0        0              2^2               ...         0                 1
.
.
.
0        0              0                 ...         2^(n-1)           1
0        0              0                 ...         0                 1


Determinanta se tom transformacijom nije promijenila (Korolar 11, str. 123), pa vrijedi det(D)=1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) = 2^(n(n-1)/2).

Dakle, imamo da je:

det A_n = 2^n*det(A_{n-1}) + a*2^(n(n-1)/2) Shocked
"a * " je od onog a sto ga izlucismo...

Krcko, pomagaj!

E sad... ili sam ja negdje gadno zeznuo ili je ovo teska rekurzija... Rolling Eyes Anyway, imas ideju... sort of... Cool

Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... Sad Blago receno... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:48 sri, 11. 12. 2002    Naslov: Re: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

[quote]
Mozda ti je promaklo? Nije bas obicaj da se daje gradivo koje nije obradjeno... :?[/quote]
Nije ziher mi promaklo.Dosta pozorno pratim i predavanja i vjezbe,kao i osoba kraj mene..zacudio sam se kad me je pitala sto je trag matrice.Thanks to vsego,znao sam sto je.

[quote="Lord Sirius"]znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
[code:1](a+1) a a ... a a
a (a+2) a ... a a
a a (a+2^2) ... a a
.
.
.
a a a ... (a+2^(n-1)) a
a a a ... a (a+2^n)[/code:1][/quote]

Nes sam malo ujutro razmisljao i pokusao drugi redak pomnoziti sa -1 i dodati ga prvom. Tako i treci redak pomnoziti sa -1 i dodati ga drugome i tako sve do n-tog retka. Dobio sam nesto poput:
[code:1]1 -2 0 ... 0 0
0 2 -2^2 ... 0 0
0 0 2^2 ... 0 0
.
.
.
0 0 0 ... -2^(n-1) 2^n
a a a ... a (a+2^n)[/code:1]

E sad, nisam isao razvijati determinantu n-tog stupnja nego 6-tog. Razvio sam po zadnjem retku i dobio da je prva determinanda jednaka 2^15, druga 2^14 i tako svaka slijedeca determinanta je manja za 2 od prethodne za 2, sve do pete koja je 2^10. Znaci imamo ovo:
[code:1]
a(-32768) - a(16348) + a(-8192) - a(4096) + a(-2048) - (a+2^5)(1024)=
-a(2^10 + 2^11 + 2^12 + 2^13 + 2^14 + 2^15) - 2^15=
-a*2^10(1 + 2 + 2^2 + 2^3 + 2^4 + 2^5) - 2^15[/code:1]
to bi trebalo biti rjesenje za n=6. Sada se samo to nekako treba poopciti...A opet,nemam pojima kako bi to islo.
Naime,ono rjesenje koje ste vi ponudili mi je sasvim prihvatljivo (vidio sam svakakva rjesenja u 4 godine mioca) ali mislim da mozda bas i nije nekako ocito da je to najjednostavnije rjesenje?ima li neko jednostavnije,bez rekurzije?jer sumnjam da to jedan student 1. godine zna rjesiti.
[quote]
Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... :( Blago receno... ;)[/quote]
Pa kuda ovaj svijet ide kada nam asistenti sa poteskocama rjesavaju zadatke koji su sami postavili na kolokviju??? :)
Citat:

Mozda ti je promaklo? Nije bas obicaj da se daje gradivo koje nije obradjeno... Confused

Nije ziher mi promaklo.Dosta pozorno pratim i predavanja i vjezbe,kao i osoba kraj mene..zacudio sam se kad me je pitala sto je trag matrice.Thanks to vsego,znao sam sto je.

Lord Sirius (napisa):
znaci, zadatak je isao ovako:
izracunaj determinantu:
Kod:
(a+1)        a              a                  ...         a                     a
a          (a+2)            a                ...         a                     a
a            a              (a+2^2)           ...         a                     a
.
.
.
a            a              a                 ...         (a+2^(n-1))           a
a            a              a                 ...         a                     (a+2^n)


Nes sam malo ujutro razmisljao i pokusao drugi redak pomnoziti sa -1 i dodati ga prvom. Tako i treci redak pomnoziti sa -1 i dodati ga drugome i tako sve do n-tog retka. Dobio sam nesto poput:
Kod:
1           -2             0                  ...         0                     0
0            2            -2^2                ...         0                     0
0            0             2^2                ...         0                     0
.
.
.
0            0              0                 ...         -2^(n-1)              2^n
a            a              a                 ...         a                     (a+2^n)


E sad, nisam isao razvijati determinantu n-tog stupnja nego 6-tog. Razvio sam po zadnjem retku i dobio da je prva determinanda jednaka 2^15, druga 2^14 i tako svaka slijedeca determinanta je manja za 2 od prethodne za 2, sve do pete koja je 2^10. Znaci imamo ovo:
Kod:

a(-32768) - a(16348) + a(-8192) - a(4096) + a(-2048) - (a+2^5)(1024)=
-a(2^10 + 2^11 + 2^12 + 2^13 + 2^14 + 2^15) - 2^15=
-a*2^10(1 + 2 + 2^2 + 2^3 + 2^4 + 2^5) - 2^15

to bi trebalo biti rjesenje za n=6. Sada se samo to nekako treba poopciti...A opet,nemam pojima kako bi to islo.
Naime,ono rjesenje koje ste vi ponudili mi je sasvim prihvatljivo (vidio sam svakakva rjesenja u 4 godine mioca) ali mislim da mozda bas i nije nekako ocito da je to najjednostavnije rjesenje?ima li neko jednostavnije,bez rekurzije?jer sumnjam da to jedan student 1. godine zna rjesiti.
Citat:

Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... Sad Blago receno... Wink

Pa kuda ovaj svijet ide kada nam asistenti sa poteskocama rjesavaju zadatke koji su sami postavili na kolokviju??? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:25 sri, 11. 12. 2002    Naslov: Re: drugi kolokvij,peti zadatak. Citirajte i odgovorite

Ako je ovo tocno:

[code:1]1 -2 0 ... 0 0
0 2 -2^2 ... 0 0
0 0 2^2 ... 0 0
.
.
.
0 0 0 ... -2^(n-1) 2^n
a a a ... a (a+2^n)[/code:1]

onda mozes prvi stupac pomnoziti s 2 i dodati drugom. Nakon toga drugi pomnozis s 2 i dodas trecem,... Dobijes:

[code:1]1 0 0 ... 0 0
0 2 0 ... 0 0
0 0 2^2 ... 0 0
.
.
.
0 0 0 ... 2^(n-1) 0
a 3a 7a ... (2^(n-1)-1)a ((2^n-1)a+2^n)[/code:1]

E, sad, ako nisam debelo promasio, onda mozemo razviti po zadnjem retku (samo jedan clan!). Ostane nam dijagonalna matrica, pa je determinanta svega, u stvari, produkt dijagonalnih elemenata ove zadnje matrice:

1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) * ((2^n-1)a+2^n) =
1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) * (2^n(a+1)-a) =
2^(1+2+...+n)(a+1)-2^(1+2+...+(n-1))a=
2^(n(n+1)/2) * (a+1)-2^(n(n-1)/2) * a

Nadam se da je dobro... :)

[quote="Lord Sirius"][quote="vsego"]Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... :( Blago receno... ;)[/quote]
Pa kuda ovaj svijet ide kada nam asistenti sa poteskocama rjesavaju zadatke koji su sami postavili na kolokviju??? :)[/quote]

Kakve veze ja - ubogi racunarac - imam sa postavljanjem zadataka na kolokviju iz LA :?:

Sretno :!:
Ako je ovo tocno:

Kod:
1           -2             0                  ...         0                     0
0            2            -2^2                ...         0                     0
0            0             2^2                ...         0                     0
.
.
.
0            0              0                 ...         -2^(n-1)              2^n
a            a              a                 ...         a                     (a+2^n)


onda mozes prvi stupac pomnoziti s 2 i dodati drugom. Nakon toga drugi pomnozis s 2 i dodas trecem,... Dobijes:

Kod:
1            0             0           ...         0                0
0            2             0           ...         0                0
0            0             2^2         ...         0                0
.
.
.
0            0             0           ...       2^(n-1)            0
a           3a            7a           ...     (2^(n-1)-1)a   ((2^n-1)a+2^n)


E, sad, ako nisam debelo promasio, onda mozemo razviti po zadnjem retku (samo jedan clan!). Ostane nam dijagonalna matrica, pa je determinanta svega, u stvari, produkt dijagonalnih elemenata ove zadnje matrice:

1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) * ((2^n-1)a+2^n) =
1 * 2 * 2^2 * ... * 2^(n-1) * (2^n(a+1)-a) =
2^(1+2+...+n)(a+1)-2^(1+2+...+(n-1))a=
2^(n(n+1)/2) * (a+1)-2^(n(n-1)/2) * a

Nadam se da je dobro... Smile

Lord Sirius (napisa):
vsego (napisa):
Sorry, al' ja nikad nisam bio neki carobnjak u Algebri... Sad Blago receno... Wink

Pa kuda ovaj svijet ide kada nam asistenti sa poteskocama rjesavaju zadatke koji su sami postavili na kolokviju??? Smile


Kakve veze ja - ubogi racunarac - imam sa postavljanjem zadataka na kolokviju iz LA Question

Sretno Exclamation



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan