Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Neka teoretska pitanja?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 21:24 sri, 31. 1. 2007    Naslov: Neka teoretska pitanja? Citirajte i odgovorite

zanimaju me slijedeci pojmovi,ako bi mi netko mogao objasniti:
Inverzni sistem,kvazikomponenta?
To se sve spominje u skripti,pod dijelom za 5,ali ja nisam do sad cula za te pojmove.Da li netko zna pita li profesor uopce tako nesto?
Hvala :D
zanimaju me slijedeci pojmovi,ako bi mi netko mogao objasniti:
Inverzni sistem,kvazikomponenta?
To se sve spominje u skripti,pod dijelom za 5,ali ja nisam do sad cula za te pojmove.Da li netko zna pita li profesor uopce tako nesto?
Hvala Very Happy



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:14 čet, 1. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kvazikomponenta ti je definirana na 111 strani, definicija 20.3

Inverzni sistem je poopćenje inverznog niza, tj.

Neka je [latex]\{x_{\alpha} \}_{\alpha \in A}[/latex] familija prostora (vezni prostori) gdje je A usmjeren skup.

Neka je [latex](\alpha,\beta)[/latex] iz uređaja, tj. [latex](\alpha,\beta) \in \leq \subset A \times A[/latex]

Za [latex]\alpha \leq \beta[/latex] definiramo vezna preslikavanja kao [latex]f_{\beta}^{\alpha} \colon X_{\beta} \to X_{\alpha}[/latex]

takva da za [latex]\alpha \leq \beta \leq \gamma[/latex] vrijedi:

[latex]f_{\beta}^{\alpha} \circ f_{\gamma}^{\beta}=f_{\gamma}^{\alpha} \\ \\
f_{\alpha}^{\alpha}=id_{X_{\alpha}}
[/latex]

Tada

[latex]\mathbb{X}=\{A,\{f_{\beta}^{\alpha}\}_{(\alpha,\beta) \in \leq}, \{X_{\alpha}\}_{\alpha \in A}\}[/latex]

zovemo inverzni sistem.

Inverzni sistemi se rade na odabranim poglavljima topologije i vjerojatno na uvodu u topologiju. Rekao bih da se ne treba to znati, ali ne mogu govoriti u profesorovo ime. Najbolje da ga pitate na konzultacijama. :)
Kvazikomponenta ti je definirana na 111 strani, definicija 20.3

Inverzni sistem je poopćenje inverznog niza, tj.

Neka je familija prostora (vezni prostori) gdje je A usmjeren skup.

Neka je iz uređaja, tj.

Za definiramo vezna preslikavanja kao

takva da za vrijedi:



Tada



zovemo inverzni sistem.

Inverzni sistemi se rade na odabranim poglavljima topologije i vjerojatno na uvodu u topologiju. Rekao bih da se ne treba to znati, ali ne mogu govoriti u profesorovo ime. Najbolje da ga pitate na konzultacijama. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 21:23 sub, 3. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala:)
Sada me zanima sto je limes inverznog sistema?kako se definira? :D
Hvala:)
Sada me zanima sto je limes inverznog sistema?kako se definira? Very Happy



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:47 ned, 4. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [latex]\mathbb{X}[/latex] inverzni sistem kao iznad.

Tada se (inverzni) limes inverznog sistema [latex]\mathbb{X}[/latex] definira kao

[latex]X=\underleftarrow{\lim}{\mathbb{X}}=\{ ( x_\alpha )_{\alpha \in A} : f_{\beta}^{\alpha}(x_\beta)=x_\alpha \quad \forall (\alpha, \beta) \in \leq \} \subset \Pi_{\alpha \in A} x_\alpha[/latex]
Neka je inverzni sistem kao iznad.

Tada se (inverzni) limes inverznog sistema definira kao




_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 12:17 uto, 6. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala:)
Jos jedno pitanje,definicija kvocijentnog preslikavanja?
Hvala:)
Jos jedno pitanje,definicija kvocijentnog preslikavanja?



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 13:49 uto, 6. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

I jos jedno:))
Sto je Stone-Cechova kompaktifikacija topoloskog prostora?:)
I jos jedno:))
Sto je Stone-Cechova kompaktifikacija topoloskog prostora?Smile



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:31 uto, 6. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="LSSD"]I jos jedno:))
Sto je Stone-Cechova kompaktifikacija topoloskog prostora?:)[/quote]
Ja ti mogu ponuditi samo ono što mi je google rekao :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Stone-%C4%8Cech_compactification
Što je Hausdorffov prostor je definirano na stranici 64.
LSSD (napisa):
I jos jedno:))
Sto je Stone-Cechova kompaktifikacija topoloskog prostora?Smile

Ja ti mogu ponuditi samo ono što mi je google rekao Smile
http://en.wikipedia.org/wiki/Stone-%C4%8Cech_compactification
Što je Hausdorffov prostor je definirano na stranici 64.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 12:02 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam bas previse razmislila o slijedecem pitanju, ali ovako od oka :oko: mi se cini ok:
zasto se K. Kuratowski odlucio na mogucnost uvođenja topologije opisivanjem zatvaraca svakog podskupa (Tm.12.4., skripta prof. Čerina -> [url]http://web.math.hr/~cerin/METR.pdf[/url], str. 51), a ne interiorom?
dobro, ovo s nutrinom bi odmah dobili bas otvorene skupove, pa mozda nije tolko zanimljivo? al ni ovaj tm. 12.4. nije zapravo zanimljiv. ne znam sto da jos kazem. :D
nisam bas previse razmislila o slijedecem pitanju, ali ovako od oka Oko svevidece mi se cini ok:
zasto se K. Kuratowski odlucio na mogucnost uvođenja topologije opisivanjem zatvaraca svakog podskupa (Tm.12.4., skripta prof. Čerina → http://web.math.hr/~cerin/METR.pdf, str. 51), a ne interiorom?
dobro, ovo s nutrinom bi odmah dobili bas otvorene skupove, pa mozda nije tolko zanimljivo? al ni ovaj tm. 12.4. nije zapravo zanimljiv. ne znam sto da jos kazem. Very Happy



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 17:40 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]nisam bas previse razmislila o slijedecem pitanju, ali ovako od oka :oko: mi se cini ok:
zasto se K. Kuratowski odlucio na mogucnost uvođenja topologije opisivanjem zatvaraca svakog podskupa (Tm.12.4., skripta prof. Čerina -> [url]http://web.math.hr/~cerin/METR.pdf[/url], str. 51), a ne interiorom?
dobro, ovo s nutrinom bi odmah dobili bas otvorene skupove, pa mozda nije tolko zanimljivo? al ni ovaj tm. 12.4. nije zapravo zanimljiv. ne znam sto da jos kazem. :D[/quote]

Jedan od mogucih odgovora je to sto se u u praksi (npr. u algebri, algebarskoj geometriji, itd.) cesto topologija na nekom prostoru zadaje preko opisa zatvaraca podskupova tog prostora . Da bi takav opis bio dobar, tj. da bi definirao jednoznacnu topologiju, dovoljno je provjeriti aksiome Kuratowskog.

Primjer toga imas i u C*-algebrama, gdje se Jacobsonova topologija na prostoru primitivnih ideala Prim(A) C*-algebre A zadaje bas preko opisa zatvaraca podskupova iz Prim(A).
Ignavia (napisa):
nisam bas previse razmislila o slijedecem pitanju, ali ovako od oka Oko svevidece mi se cini ok:
zasto se K. Kuratowski odlucio na mogucnost uvođenja topologije opisivanjem zatvaraca svakog podskupa (Tm.12.4., skripta prof. Čerina → http://web.math.hr/~cerin/METR.pdf, str. 51), a ne interiorom?
dobro, ovo s nutrinom bi odmah dobili bas otvorene skupove, pa mozda nije tolko zanimljivo? al ni ovaj tm. 12.4. nije zapravo zanimljiv. ne znam sto da jos kazem. Very Happy


Jedan od mogucih odgovora je to sto se u u praksi (npr. u algebri, algebarskoj geometriji, itd.) cesto topologija na nekom prostoru zadaje preko opisa zatvaraca podskupova tog prostora . Da bi takav opis bio dobar, tj. da bi definirao jednoznacnu topologiju, dovoljno je provjeriti aksiome Kuratowskog.

Primjer toga imas i u C*-algebrama, gdje se Jacobsonova topologija na prostoru primitivnih ideala Prim(A) C*-algebre A zadaje bas preko opisa zatvaraca podskupova iz Prim(A).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 12:17 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam nekoliko pitanja:

str.55. Korolar 12.1. Svaki metricki prostor je T_1 prostor.
i sad ispod pise obrat ovog korolara nazalost ne vrijedi jer... i onda imamo primjer. i sad u tom primjeru je dan prostor koji nije T_1, ali valjda je metricki? sa npr. diskretnom metrikom? ovo je stvarno glupo pitanje. nemojte mi odgovarat na njega, sve je jasno. mozete ako bas hocete.

str. 64. Definicija 15.5. T_3 1/2 - prostor. Hmmm. pa nemam pitanje u vezi toga.

str.74. dno stranice, prije teorema 16.4. pise opaska: za metricke prostore implikaciju => prethodnog teorema (u kojem se govori o opcenitim topoloskim prostorima) mozemo dokazati u [u]snaznijem[/u] obliku da umjesto mreza stavimo nizove
meni nije jasno zasto je to snaznije? sto nije snaznije = opcenitije? (mozda se zato baka ljuti kad na pitanje dal me volis odgovaram - volim ziva bica)
i onda dokazujemo taj teorem za metricke prostore. zasto? (u smislu metricki prostor je poseban slucaj topoloskog prostora i nizovi su poseban slucaj mreze)

str. 85, Teorem 16.17. Ne postoji retrakcija konacno dimenzionalne kocke na njezinu granicu.
onda imamo dokaz u nekoliko rijeci koji je mrvicu divlji. ako netko zeli popricat sa mnom o tome, odnosno dat neki komentar i objasnjenje... dam mu sladoled!

u nastavku dokazujemo da svaka neprekidna funkc. ima fiksnu tocku na n-dimenzionalnoj kocki. molim vas, ako mi netko moze samo par rijeci reci o tome kako znamo da bi zraka (sto je tocno zraka?) s pocetkom i tocki f(x) kroz tocku x sjekla S^n-1 u nekoj tocki r(x)? mislim da nije tesko, al ja jako tesko razmisljam. hvala!

str.95. Teorem 18.4.
opet slicno pitanje kao u vezi str. 74. -> zasto dokazujemo taj tm., nije li on samo specijalni slucaj prethodnog teorema?

str. 101. Korolar 18.4.
ne razumijem dokaz opcenito

str. 104. primjer 19.1. -> lezerno spominje da je svaki prebrojiv regularan prostor normalan
znaci imamo prebrojiv regularan prostor - zadovoljava T_1 i T_3 i prebrojiv je - za svake dvije tocke obje imaju okoline koje ne sadrze drugu tocku, i ako imamo zatvoren podskup i tocku izvan njega, imamo okoline njihove koje su medjusobno disjunktne i sve to skupa je prebrojivo. dobro, i sad zelimo pokazat da vrijedi da svaka dva zatvorena disjunktna skupa imaju disjunktne okoline. posto je skup prebrojiv, onda svaki skup moze sadrzavati najvise prebrojivo tocaka, i sad znam(o) da je konacan skup tocaka zatvoren (T_1), ali kako zakljucimo i da li zakljucimo da je bilo kakav skup zatvoren (valjda uzmemo uniju okolina svake tocke kao okolinu tog zadanog skupa da bi pokazali tvrdnju)

str. 107. Korolar 20.6. kako se cita Tychonoffljeva kocka? (znam kako se cita kocka)

str. 107. Primjer 20.1. zasto su prostori X_2 nadalje povezani? (meni se cini da se sastoje od 2 dijela)

unaprijed hvala :D
imam nekoliko pitanja:

str.55. Korolar 12.1. Svaki metricki prostor je T_1 prostor.
i sad ispod pise obrat ovog korolara nazalost ne vrijedi jer... i onda imamo primjer. i sad u tom primjeru je dan prostor koji nije T_1, ali valjda je metricki? sa npr. diskretnom metrikom? ovo je stvarno glupo pitanje. nemojte mi odgovarat na njega, sve je jasno. mozete ako bas hocete.

str. 64. Definicija 15.5. T_3 1/2 - prostor. Hmmm. pa nemam pitanje u vezi toga.

str.74. dno stranice, prije teorema 16.4. pise opaska: za metricke prostore implikaciju ⇒ prethodnog teorema (u kojem se govori o opcenitim topoloskim prostorima) mozemo dokazati u snaznijem obliku da umjesto mreza stavimo nizove
meni nije jasno zasto je to snaznije? sto nije snaznije = opcenitije? (mozda se zato baka ljuti kad na pitanje dal me volis odgovaram - volim ziva bica)
i onda dokazujemo taj teorem za metricke prostore. zasto? (u smislu metricki prostor je poseban slucaj topoloskog prostora i nizovi su poseban slucaj mreze)

str. 85, Teorem 16.17. Ne postoji retrakcija konacno dimenzionalne kocke na njezinu granicu.
onda imamo dokaz u nekoliko rijeci koji je mrvicu divlji. ako netko zeli popricat sa mnom o tome, odnosno dat neki komentar i objasnjenje... dam mu sladoled!

u nastavku dokazujemo da svaka neprekidna funkc. ima fiksnu tocku na n-dimenzionalnoj kocki. molim vas, ako mi netko moze samo par rijeci reci o tome kako znamo da bi zraka (sto je tocno zraka?) s pocetkom i tocki f(x) kroz tocku x sjekla S^n-1 u nekoj tocki r(x)? mislim da nije tesko, al ja jako tesko razmisljam. hvala!

str.95. Teorem 18.4.
opet slicno pitanje kao u vezi str. 74. → zasto dokazujemo taj tm., nije li on samo specijalni slucaj prethodnog teorema?

str. 101. Korolar 18.4.
ne razumijem dokaz opcenito

str. 104. primjer 19.1. → lezerno spominje da je svaki prebrojiv regularan prostor normalan
znaci imamo prebrojiv regularan prostor - zadovoljava T_1 i T_3 i prebrojiv je - za svake dvije tocke obje imaju okoline koje ne sadrze drugu tocku, i ako imamo zatvoren podskup i tocku izvan njega, imamo okoline njihove koje su medjusobno disjunktne i sve to skupa je prebrojivo. dobro, i sad zelimo pokazat da vrijedi da svaka dva zatvorena disjunktna skupa imaju disjunktne okoline. posto je skup prebrojiv, onda svaki skup moze sadrzavati najvise prebrojivo tocaka, i sad znam(o) da je konacan skup tocaka zatvoren (T_1), ali kako zakljucimo i da li zakljucimo da je bilo kakav skup zatvoren (valjda uzmemo uniju okolina svake tocke kao okolinu tog zadanog skupa da bi pokazali tvrdnju)

str. 107. Korolar 20.6. kako se cita Tychonoffljeva kocka? (znam kako se cita kocka)

str. 107. Primjer 20.1. zasto su prostori X_2 nadalje povezani? (meni se cini da se sastoje od 2 dijela)

unaprijed hvala Very Happy



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:21 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Glupko_3.14"]str. 107. Korolar 20.6. kako se cita Tychonoffljeva kocka? (znam kako se cita kocka)[/quote]

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Andrey_Nikolayevich_Tychonoff]Andrej Nikolajevič Tihonov[/url] :arrow: Tihonovljevo ono sto znas kako se cita. :D

Ostatak posta mi je predugi za citati u ovo prerano praskozorje (a i malo je tesko pratiti bez literature/biljeski)... O:)
Glupko_3.14 (napisa):
str. 107. Korolar 20.6. kako se cita Tychonoffljeva kocka? (znam kako se cita kocka)


Andrej Nikolajevič Tihonov Arrow Tihonovljevo ono sto znas kako se cita. Very Happy

Ostatak posta mi je predugi za citati u ovo prerano praskozorje (a i malo je tesko pratiti bez literature/biljeski)... Angel



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 14:07 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala na odgovoru! :dm:

pozivam sve forumashe da odgovore i na ostala pitanja :snagator: :D
puno hvala na odgovoru! Djed Mraz

pozivam sve forumashe da odgovore i na ostala pitanja Gledajte me kako dizem utege Very Happy



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 13:28 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam nekoliko odgovora (kad vec tu pisem, budem probao objasnit malo vise nego kaj mislim da tebi treba):

Str. 55. onaj primjer iza korolora pokazuje da postoje prostori koji su T1, a nisu metricki. Diskretna metrika na dvoclanom skupu inducira topologiju {prazan, {a}, {b}, X}. Korisna je imat na umu inkluzije na str. 66

Str. 64. zgodno jel da, ko Harry Potter :D

Str. 74. ne bih ulazio u to kaj je snaznije, ali cini mi se da si dobro zakljucila s bakom :)
Kad bi u tm 16.3. stavili nizove umjesto mreza onda to ne bi morali vrijedit jer opcenito topoloski prostor ne mora imati prebrojive baze okolina, kako u metrickom prostoru to imamo ovo se posebno istaknulo jer nam je korisno (ljepse je radit s nizovima).

Str 85. to s retrakcijom je dosta zanimljivo. Ima jedna super knjiga kod nas u knjiznici u vezi Borsuk-Ulamovog teorema, ima vise dokaza (vise kombinatorno-geometrijskih, bez koristenja homotopija ili homologija) i puno primjena. Ja bih rado pricao i sladoled :)
Samo zapamti 'njegov strogi dokaz zahtjeva složeni aparat topologije' :D

Tocke f(x) i x su iz B^n, a razlicite su, pa odredjuju neku zraku, ta zraka mora negdje izac iz kugle (ne moze promasiti sferu kad je sfera u svim smjerovima), samo nacrtaj.. ne znam kaj drugo reci.

Str 95. nije samo specijalni slucaj jer u drugom smjeru kao sto pise u dokazu trazis isto iz slabijeg uvjeta. zato je to snaznija tvrdnja, a opet ti prebrojivost baze okolina (kugle s radijusima 1/n) omogucava da tvrdnju dokazes.

Str. 101. dokazali smo slicnu tvrdnju za metricke prostore, sad hocemo to iskoristiti da dokazemo egz. i jed. upotpunjenja kod normiranih prostora. Normirani shvatis kao metricki, pa mu nadjes upotpunjenje, pa onda jos moramo nekak napraviti odgovarajucu strukturu Banachovog prostora u tom upotpunjenju- zbrajanje, mnozenje skalarom i normu obzirom na koju je potpun.

Str. 104. dokaz imas u skripti prof. Ungara, imas na netu predavanja.

Str. 107. Tihonov- bas mi je Azra pricala kako Amerikanci ne znaju izgovarat ruska imena pa ih pisu nekak cudno uvijek, mi znamo pa ih pisemo slicno ko oni samo na latinici i citamo kak se pisu. :/

Str 107. pr. 20.1. trokut se misli na cijeli trokut, ne samo rub trokuta ;)

Sretno s ucenjem, vidimo se u ponedjeljak valjda, pa slobodno pitaj sto trebas jos :))
Imam nekoliko odgovora (kad vec tu pisem, budem probao objasnit malo vise nego kaj mislim da tebi treba):

Str. 55. onaj primjer iza korolora pokazuje da postoje prostori koji su T1, a nisu metricki. Diskretna metrika na dvoclanom skupu inducira topologiju {prazan, {a}, {b}, X}. Korisna je imat na umu inkluzije na str. 66

Str. 64. zgodno jel da, ko Harry Potter Very Happy

Str. 74. ne bih ulazio u to kaj je snaznije, ali cini mi se da si dobro zakljucila s bakom Smile
Kad bi u tm 16.3. stavili nizove umjesto mreza onda to ne bi morali vrijedit jer opcenito topoloski prostor ne mora imati prebrojive baze okolina, kako u metrickom prostoru to imamo ovo se posebno istaknulo jer nam je korisno (ljepse je radit s nizovima).

Str 85. to s retrakcijom je dosta zanimljivo. Ima jedna super knjiga kod nas u knjiznici u vezi Borsuk-Ulamovog teorema, ima vise dokaza (vise kombinatorno-geometrijskih, bez koristenja homotopija ili homologija) i puno primjena. Ja bih rado pricao i sladoled Smile
Samo zapamti 'njegov strogi dokaz zahtjeva složeni aparat topologije' Very Happy

Tocke f(x) i x su iz B^n, a razlicite su, pa odredjuju neku zraku, ta zraka mora negdje izac iz kugle (ne moze promasiti sferu kad je sfera u svim smjerovima), samo nacrtaj.. ne znam kaj drugo reci.

Str 95. nije samo specijalni slucaj jer u drugom smjeru kao sto pise u dokazu trazis isto iz slabijeg uvjeta. zato je to snaznija tvrdnja, a opet ti prebrojivost baze okolina (kugle s radijusima 1/n) omogucava da tvrdnju dokazes.

Str. 101. dokazali smo slicnu tvrdnju za metricke prostore, sad hocemo to iskoristiti da dokazemo egz. i jed. upotpunjenja kod normiranih prostora. Normirani shvatis kao metricki, pa mu nadjes upotpunjenje, pa onda jos moramo nekak napraviti odgovarajucu strukturu Banachovog prostora u tom upotpunjenju- zbrajanje, mnozenje skalarom i normu obzirom na koju je potpun.

Str. 104. dokaz imas u skripti prof. Ungara, imas na netu predavanja.

Str. 107. Tihonov- bas mi je Azra pricala kako Amerikanci ne znaju izgovarat ruska imena pa ih pisu nekak cudno uvijek, mi znamo pa ih pisemo slicno ko oni samo na latinici i citamo kak se pisu. Ehm?

Str 107. pr. 20.1. trokut se misli na cijeli trokut, ne samo rub trokuta Wink

Sretno s ucenjem, vidimo se u ponedjeljak valjda, pa slobodno pitaj sto trebas jos Smile)



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan