Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

vektorski prostor
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Kasiopeja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2002. (18:19:29)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 22:35 sri, 13. 11. 2002    Naslov: vektorski prostor Citirajte i odgovorite

Zadatak:

Neka je V = R^R skup svih funkcija f:R u R. Dokazite da je to realan vektorski prostor uz operacije zbrajanja i mnozenja skalarom definirane su:

(f+g)(x)=f(x)+g(x)
(alfa * f)(x)= alfa * f(x)

To u biti treba pokazati da vrijede sva ona svojstva koja vrijede za vektorski prostor.
Sta napraviti sa svojstvom suprotnog elementa? Koji je suprotan element za f(x).

Hvala
Zadatak:

Neka je V = R^R skup svih funkcija f:R u R. Dokazite da je to realan vektorski prostor uz operacije zbrajanja i mnozenja skalarom definirane su:

(f+g)(x)=f(x)+g(x)
(alfa * f)(x)= alfa * f(x)

To u biti treba pokazati da vrijede sva ona svojstva koja vrijede za vektorski prostor.
Sta napraviti sa svojstvom suprotnog elementa? Koji je suprotan element za f(x).

Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:47 sri, 13. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Suprotan element od f(x) ti se traži u odnosu na zbrajanje funkcija, dakle suprotni element od f(x) je -f(x).
Suprotan element od f(x) ti se traži u odnosu na zbrajanje funkcija, dakle suprotni element od f(x) je -f(x).



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Kasiopeja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2002. (18:19:29)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 22:57 sri, 13. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Suprotan element od f(x) ti se traži u odnosu na zbrajanje funkcija, dakle suprotni element od f(x) je -f(x).[/quote]

Znaci za dokaz je onda dosta samo napisati
f(x) + (-f(x))=(-f(x))+f(x) = 0 ?
C'Tebo (napisa):
Suprotan element od f(x) ti se traži u odnosu na zbrajanje funkcija, dakle suprotni element od f(x) je -f(x).


Znaci za dokaz je onda dosta samo napisati
f(x) + (-f(x))=(-f(x))+f(x) = 0 ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Debela_Oprah
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (19:08:00)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:27 čet, 14. 11. 2002    Naslov: Re: vektorski prostor Citirajte i odgovorite

[quote="Kasiopeja"]Zadatak:

Neka je V = R^R skup svih funkcija f:R u R. Dokazite da je to realan vektorski prostor uz operacije zbrajanja i mnozenja skalarom definirane su:

(f+g)(x)=f(x)+g(x)
(alfa * f)(x)= alfa * f(x)

To u biti treba pokazati da vrijede sva ona svojstva koja vrijede za vektorski prostor.
Sta napraviti sa svojstvom suprotnog elementa? Koji je suprotan element za f(x).

Hvala[/quote]


Pitanje :Koji je suprotni element of f(x) nema smisla (za ovako postavljen zadatak); buduci da f(x) nije funkcija nego realan broj . Pitanje koje ima smisla je koji je suprotan element of f. A to je funkcija -f definirana sa
(-f)(x):=-f(x). Moze ti se ciniti da je to cjepidlacenje, ali to je vrlo razlicita stvar..
(Vjeruj ti meni, ja sam ipak Debela_Oprah; ako mi vjeruje 15*10^6 Amerikanaca :D pa sto mi ti nebi vjerovala. :twisted:


The Fat_Oprah iz out there
Kasiopeja (napisa):
Zadatak:

Neka je V = R^R skup svih funkcija f:R u R. Dokazite da je to realan vektorski prostor uz operacije zbrajanja i mnozenja skalarom definirane su:

(f+g)(x)=f(x)+g(x)
(alfa * f)(x)= alfa * f(x)

To u biti treba pokazati da vrijede sva ona svojstva koja vrijede za vektorski prostor.
Sta napraviti sa svojstvom suprotnog elementa? Koji je suprotan element za f(x).

Hvala



Pitanje :Koji je suprotni element of f(x) nema smisla (za ovako postavljen zadatak); buduci da f(x) nije funkcija nego realan broj . Pitanje koje ima smisla je koji je suprotan element of f. A to je funkcija -f definirana sa
(-f)(x):=-f(x). Moze ti se ciniti da je to cjepidlacenje, ali to je vrlo razlicita stvar..
(Vjeruj ti meni, ja sam ipak Debela_Oprah; ako mi vjeruje 15*10^6 Amerikanaca Very Happy pa sto mi ti nebi vjerovala. Twisted Evil


The Fat_Oprah iz out there


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hiroaki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2002. (23:50:56)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:04 pon, 18. 11. 2002    Naslov: Tako je Citirajte i odgovorite

Bravo Oprah. Treba zbunit brucose dok je jos vrijeme.
Mozda cemo tako lakse doc na red u sendvicari jer mi pojedose sve sendvice, a za pauze ne stignem na red.
:(
Bravo Oprah. Treba zbunit brucose dok je jos vrijeme.
Mozda cemo tako lakse doc na red u sendvicari jer mi pojedose sve sendvice, a za pauze ne stignem na red.
Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan