Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1 vs 100

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 17:53 pon, 19. 5. 2008    Naslov: 1 vs 100 Citirajte i odgovorite

(napomena: zapravo imam samo jedno pitanje, ali pošto je preminorno za samostalnu temu, dodajem cijeli uvod kako je do toga došlo, pa se forumaši, eto, mogu i nadovezati raspravama o kvizu.)
___________________________________________________________________________________
gledao sam sinoć kviz "1 protiv 100", pa sam razmišljao o najvećem mogućem dobitku, tj. koji je idealni scenarij da natjecatelj pokupi maksimalni broj kuna. čuo sam negdje da je na "milijunašu" mogućnost zarade bila daleko veća za ljude sa znanjem, ali neka.

za one koji ne znaju- natjecatelj se bori protiv (na početku) stotinu ljudi odgovarajući na pitanja s tri ponuđena odgovora. protivnici imaju 6 sekundi za odgovor, nakon čega odgovor nudi natjecatelj za što ima neograničeno vrijeme. posjeduje i 3 mogućnosti preskoka pitanja (koje ako iskoristi ništa ne zaradi na tom pitanju, te mu se osvojeni iznos prepolavlja), te igranje dvostruko (ako uloži ovaj joker, novci dobiveni na ovom pitanju mu se udvostručuju).
zarađuje se na idući način:
u nekom krugu, natjecatelj se bori protiv [latex]b[/latex] protivnika, [latex]b \in \{1, 2, ..., 100 \}[/latex]. svaki protivnik "vrijedi" [latex]\frac{100000}{b}[/latex] kuna. točno odgovori na pitanje koje je fulalo [latex]c[/latex] protivnika. na račun mu se dodaje [latex]c \cdot \frac {100000}{b}[/latex] kuna.
idealni je scenarij, bez korištenja ijednog preskoka, točno odgovoriti na 100 pitanja, pri svakom pitanju gubeći po jednog protivnika i koristeći igru dvostruko na zadnjem pitanju.
tada je ukupna zarada:
[latex]\frac{100000}{100} + \frac{100000}{99} + \frac{100000}{98} + ... + \frac{100000}{2} + 2 \cdot \frac{100000}{1} = 100000 ( 1 + \sum_{k=1}^{100} \frac{1}{k}) = 618738[/latex] kuna. 8) (programčić :P )

a ono zbog čega sam tu iznio pravila kviza :silly: je zapravo pitanje:
kako se računa [latex]\sum_{k=1}^{n} \frac{1}{k}[/latex] ?

aha... možda još napomenuti da u trenutku kad igrač eliminira [latex]\ge 80[/latex] protivnika, može dobiti još jedan preskok ako točno odgovori na pitanje, na kojem preskok ne smije koristiti (ako ih još ima), te da od tog trenutka, pogrešnim odgovorom natjecatelja, protivnici preostali u igri dijele 20000 kuna. po tom pitanju (ali i iz mnogih drugih razloga), američka verzija mi je bolja (youtube) :? .

[size=5]imam opaki osjećaj da ću se opet osramotiti. ne znam.[/size]
:wacky: :anisilly:
(napomena: zapravo imam samo jedno pitanje, ali pošto je preminorno za samostalnu temu, dodajem cijeli uvod kako je do toga došlo, pa se forumaši, eto, mogu i nadovezati raspravama o kvizu.)
___________________________________________________________________________________
gledao sam sinoć kviz "1 protiv 100", pa sam razmišljao o najvećem mogućem dobitku, tj. koji je idealni scenarij da natjecatelj pokupi maksimalni broj kuna. čuo sam negdje da je na "milijunašu" mogućnost zarade bila daleko veća za ljude sa znanjem, ali neka.

za one koji ne znaju- natjecatelj se bori protiv (na početku) stotinu ljudi odgovarajući na pitanja s tri ponuđena odgovora. protivnici imaju 6 sekundi za odgovor, nakon čega odgovor nudi natjecatelj za što ima neograničeno vrijeme. posjeduje i 3 mogućnosti preskoka pitanja (koje ako iskoristi ništa ne zaradi na tom pitanju, te mu se osvojeni iznos prepolavlja), te igranje dvostruko (ako uloži ovaj joker, novci dobiveni na ovom pitanju mu se udvostručuju).
zarađuje se na idući način:
u nekom krugu, natjecatelj se bori protiv protivnika, . svaki protivnik "vrijedi" kuna. točno odgovori na pitanje koje je fulalo protivnika. na račun mu se dodaje kuna.
idealni je scenarij, bez korištenja ijednog preskoka, točno odgovoriti na 100 pitanja, pri svakom pitanju gubeći po jednog protivnika i koristeći igru dvostruko na zadnjem pitanju.
tada je ukupna zarada:
kuna. Cool (programčić Razz )

a ono zbog čega sam tu iznio pravila kviza #Silly je zapravo pitanje:
kako se računa ?

aha... možda još napomenuti da u trenutku kad igrač eliminira protivnika, može dobiti još jedan preskok ako točno odgovori na pitanje, na kojem preskok ne smije koristiti (ako ih još ima), te da od tog trenutka, pogrešnim odgovorom natjecatelja, protivnici preostali u igri dijele 20000 kuna. po tom pitanju (ali i iz mnogih drugih razloga), američka verzija mi je bolja (youtube) Confused .

imam opaki osjećaj da ću se opet osramotiti. ne znam.
Tup, tup, tup,... Animated silly



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 18:16 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brojevi [latex]H_n = \sum_{k=1}^n \frac{1}{k}[/latex] zovu se harmonijski brojevi. O njima ponešto možeš pročitati [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic_number]ovdje[/url], a možeš i pogledati knjigu Graham, Knuth, Patashnik: Concrete mathematics.

Inače, koliko sam ja vidio, točan iznos koji dobije natjecatelj kad nakon borbe protiv [latex]b[/latex] protivnika njih [latex]c[/latex] netočno odgovori je [latex]c\cdot \lfloor\frac{100000}{b}\rfloor[/latex]. Dakle, maksimalan iznos koji se može osvojiti je nešto manji: 618692 kn, ako sam dobro izračunao.
Brojevi zovu se harmonijski brojevi. O njima ponešto možeš pročitati ovdje, a možeš i pogledati knjigu Graham, Knuth, Patashnik: Concrete mathematics.

Inače, koliko sam ja vidio, točan iznos koji dobije natjecatelj kad nakon borbe protiv protivnika njih netočno odgovori je . Dakle, maksimalan iznos koji se može osvojiti je nešto manji: 618692 kn, ako sam dobro izračunao.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 18:31 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Brojevi [latex]H_n = \sum_{k=1}^n \frac{1}{k}[/latex] zovu se harmonijski brojevi. O njima ponešto možeš pročitati [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic_number]ovdje[/url], a možeš i pogledati knjigu Graham, Knuth, Patashnik: Concrete mathematics.[/quote]

hvala!

[quote="Melkor"]Inače, koliko sam ja vidio, točan iznos koji dobije natjecatelj kad nakon borbe protiv [latex]b[/latex] protivnika njih [latex]c[/latex] netočno odgovori je [latex]c\cdot \lfloor\frac{100000}{b}\rfloor[/latex]. Dakle, maksimalan iznos koji se može osvojiti je nešto manji: 618692 kn, ako sam dobro izračunao.[/quote]

u pravu si! prepravio sam program i ispada točno tako.
Melkor (napisa):
Brojevi zovu se harmonijski brojevi. O njima ponešto možeš pročitati ovdje, a možeš i pogledati knjigu Graham, Knuth, Patashnik: Concrete mathematics.


hvala!

Melkor (napisa):
Inače, koliko sam ja vidio, točan iznos koji dobije natjecatelj kad nakon borbe protiv protivnika njih netočno odgovori je . Dakle, maksimalan iznos koji se može osvojiti je nešto manji: 618692 kn, ako sam dobro izračunao.


u pravu si! prepravio sam program i ispada točno tako.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan