Suma niza?
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#1: Suma niza? Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 22:30 čet, 24. 1. 2008
    —
Dakle, ako imamo niz to je jednako:

Da li to znači da je niz ?

Nadalje, zapeo sam na zadatku gdje se traži limes niza

Našao sam na netu neku formulu za umnožak niza no nije mi pretjerano jasno.... Kako bi to išlo?

#2:  Autor/ica: MasielaLokacija: Među bananama PostPostano: 22:44 čet, 24. 1. 2008
    —
Je li taj drugi bio u prošloj zadaći?

Mislim da sam ja tu raspisala po formuli te sume i razlike kubova i uočila da mi se puno toga pokrati.


EDIT: Ovo za Gaussa- da Wink

Zbroj prvog i zadnjeg je 2n+1, drugog i predzadnjeg isto, itd., a takvih je 2n/2 parova (ako ne podiješ s 2 imao bi sumu prvog i zadnjeg, drugog i predzadnjeg, ..., predzadnjeg i drugog, zadnjeg i prvog - duplo više).

#3:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 23:03 čet, 24. 1. 2008
    —
Je, to je iz prošle zadaće.
Kako glasi formula za produkt niza?

#4:  Autor/ica: MasielaLokacija: Među bananama PostPostano: 23:14 čet, 24. 1. 2008
    —
Pojasni. Produkt bi značio da množiš barem 2 stvari, a niz je jedan pa ne kužim baš što trebaš Embarassed (ja to sebi tumačim s gramatičke strane Very Happy )

Pitaš za formulu koju sam spomenula?

#5:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 23:20 čet, 24. 1. 2008
    —
Ako vam što pomaže, Mathematica kaže da je taj limes 2/3.

A onaj produkt se može napisat kao:



Dalje nemam ideje. Možda neki sendvič...

#6:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 23:20 čet, 24. 1. 2008
    —
Ma da...
Zdravoseljački: Kako da to "optimiziram" i slijepim u razlomak bez točkica #Silly ?

#7:  Autor/ica: MasielaLokacija: Među bananama PostPostano: 23:23 čet, 24. 1. 2008
    —
Ma čisto sam iskoristila a^3 + b^3=(a+b)(a*a-ab+b*b). I takvu formulu za razliku kubova.
Izračunala sam što dobivam u prvih nekoliko zagrada i vidjela što se pokraćuje.

#8:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 17:02 pet, 25. 1. 2008
    —
Luuka (napisa):
Ako vam što pomaže, Mathematica kaže da je taj limes 2/3.

A onaj produkt se može napisat kao:



Dalje nemam ideje. Možda neki sendvič...

Hm, nabavio sam mathematicu 6.
Kako bi glasio taj izraz u matemathici?

#9:  Autor/ica: Markec PostPostano: 20:25 pet, 25. 1. 2008
    —
punio4 (napisa):
Luuka (napisa):
Ako vam što pomaže, Mathematica kaže da je taj limes 2/3.

A onaj produkt se može napisat kao:



Dalje nemam ideje. Možda neki sendvič...

Hm, nabavio sam mathematicu 6.
Kako bi glasio taj izraz u matemathici?


Pretpostavljam da ti nije jasno kak se napise limes.


#10:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 17:14 sub, 26. 1. 2008
    —
Ummm... Opet pitanje... Nikak da svladam ove nizove blesave -_- Ostatak ide normalno...

Kako bi onda glasio izraz za sumu niza:
?

Naime, našao sam ja formulu za sumu niza:

No nije mi jasno što ta formula zapravo "veli" Embarassed

#11:  Autor/ica: MasielaLokacija: Među bananama PostPostano: 18:07 sub, 26. 1. 2008
    —
To je suma aritmetičkog niza. Lako ju možeš i sam izvesti ako raspišeš što je prvih n članova tog niza.

Ovaj niz s kvadratima nije aritmetički jer između svaka 2 člana nije ista razlika, tj. svaki član nije aritmetička sredina članova između kojih se nalazi.

Konkretna formula za ovu sumu je n(n+1)(2n+1)/6.

#12:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 18:18 sub, 26. 1. 2008
    —
Hvala puno!
Kako si došla do te formule?

Da možda zvuči blesavo, retardirano, trivijalno, ali meni to zaista ni jasno Ja to stvarno ne znam

#13:  Autor/ica: MasielaLokacija: Među bananama PostPostano: 19:24 sub, 26. 1. 2008
    —
Nisam došla do nje. Sjetila sam se da postoji takva nekakva formula pa sam ju tražila. Mislim da ju je i vsego napisao na nekom topicu.

Takve formule se uglavnom javljaju u zadacima za vježbu indukcije. Jedini je problem što ako ti i ostane u glavi da postoji, vrlo vjerojatno se nećeš sjećati kako točno glasi Very Happy

#14:  Autor/ica: goranm PostPostano: 20:01 sub, 26. 1. 2008
    —
punio4 (napisa):
Naime, našao sam ja formulu za sumu niza:

No nije mi jasno što ta formula zapravo "veli" Embarassed

Prije nego što se u školama taj izraz prvi put spomene započne se priča o mladom Karlu iz Braunschweiga i o tome kako je učitelj zadao razredu, kojem je Karl pripadao, zadatak da zbroje prvih 100 prirodnih brojeva misleći da će tako na neko vrijeme moći besposličariti. Ali ne, mali Karl nakon nekoliko sekundi kaže 5050, što je bio točan odgovor.

Svodi se na to da je Gauss primijetio da je

1+100 = 101
2 +99 = 101
3 + 98 = 101 i tako sve do
50+51=101

pa je zaključio da je dovoljno zbrojiti prvi i zadnji i pomnožiti ga polovicom od sveukupnog broja brojeva, tj. 100/2*(1+100)=50*101=5050.

Inače, u knjizi G. Polye "Matematičko Otkriće" je jedno poglavlje posvećeno temi kako se treba razmišljati o zadacima za čije rješavanje je potrebna kakva formula koja ispadne iz vedra neba. Između ostaloga, objašnjeno je kako se dolazi do formule za sumu prvih n kvadrata.

#15:  Autor/ica: punio4Lokacija: Zagreb PostPostano: 20:08 sub, 26. 1. 2008
    —
Masiela (napisa):

Takve formule se uglavnom javljaju u zadacima za vježbu indukcije. Jedini je problem što ako ti i ostane u glavi da postoji, vrlo vjerojatno se nećeš sjećati kako točno glasi Very Happy

Hehe. Hvala. A pogotovo se neću sjetit na kolokviju Rolling Eyes



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin