nultocke funkcije iz zadatka 1.161
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#1: nultocke funkcije iz zadatka 1.161 Autor/ica: gaston PostPostano: 14:14 ned, 19. 4. 2009
    —
kod ispitivanja toka funkcije se 4. korak sastoji od nalazenja nultocki i podrucja stalnog predznaka, pa me zanima kako doci do nultocaka funkcije



odnosno kako doci do rjesenja

nakon zapisivanja kao i malo sredjivanja dobijem Confused

zahvaljujem

#2: Re: nultocke funkcije iz zadatka 1.161 Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 14:25 ned, 19. 4. 2009
    —
gaston (napisa):
dobijem


Sad prebaciš 1 preko i imaš razliku kvadrata, tj:



Ovaj drugi slučaj ćemo odbacit jer ako nultočka postoji, onda je iz <0,1] (iz početne jednadžbe imamo -lnx=x^2/2 pa onda moramo uzet x-eve za koje je ln negativan da bi se podudarao predznak, a to su iz <0,1])

Dakle x je pozitivan, e na nešto je pozitivno pa to ne može bit -1.

Ostaje prvi slučaj, dakle rješava se


Nadam se da bar malo pomaže... s ovim ne znam niš pametno, osim numerički Very Happy

hm, može se dobiti da je pa se može tražiti fixna točka fje ... al to je opet numerička...

#3:  Autor/ica: gaston PostPostano: 15:04 ned, 19. 4. 2009
    —
puno ti hvala!

kako se ipak samo trazi da skiciramo graf onda valjda ne ocekuju nekakvo numericko trazenje nultocaka ... #Silly

za skiciranje grafa ce vjerojatno biti dosta da znamo da je ta nultocka izmedju 0 i 1 Smile

#4:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 15:12 ned, 19. 4. 2009
    —
gaston (napisa):

kako se ipak samo trazi da skiciramo graf onda valjda ne ocekuju nekakvo numericko trazenje nultocaka ... #Silly


Ah da, samo skiciranje je u pitanju... onda je ona diskusija sasvim dovoljna... dakle nultočka je iz <0,1] (oko 0.75 točnije) Wink

#5:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 15:54 sri, 13. 5. 2009
    —
mene ipak zanima kako bi se ta nultočka našla... Razz

#6:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 16:41 sri, 13. 5. 2009
    —
komaPMF (napisa):
mene ipak zanima kako bi se ta nultočka našla... Razz


Numeričkim metodama samo, bojim se... pogledaj materijale iz numeričke, da ne raspisujem sad tu... link - Rješavanje nelinearnih jednadžbi. Metoda bisekcije ja jako jednostavna, i Newtonova (metoda tangente) također... ako zapneš, pitaj Very Happy

#7:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 17:59 sri, 13. 5. 2009
    —
hvala Trcim u krug od srece!



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin