graf funkcije
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#1: graf funkcije Autor/ica: Ammex PostPostano: 18:36 sub, 12. 9. 2009
    —
Može li mi itko pokazat kako dovršit ovaj zadatak.
Trebaju ekstremi i vidit jeli min ili max.

#2:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 19:49 sub, 12. 9. 2009
    —
Postupak za to je ovaj:
1. naći prvu derivaciju. ( f' )
2) izjednačiti ju s nulom - dobiti kandidate za extreme. ( rješavati f'(x)=0 )
3) naći drugu derivaciju ( f'' )
4) u točkama kandidatima za extreme (ono što se dobije u 2) ) odrediti vrijednost druge derivacije (ako si dobila da je kandidat za extrem točka x=1, onda gledš f''(1) ). (sad sa x0 označavam točku iz 2) )
ako je f''(x0)=0, x0 je točka inflexije i nije extrem.
ako je f''(x0)<0 onda je x0 max od f
ako je f''(x0)>0 onda je x0 min od f

Eto, to je šablona, javi ako zapne Very Happy

p.s. limesi kad x ide k 1 nisu dobri Wink

#3:  Autor/ica: Ammex PostPostano: 20:14 sub, 12. 9. 2009
    —
Možeš li mi samo postavit zadatak kako se izračunanje kad se traži druga derivacija.

#4:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 20:29 sub, 12. 9. 2009
    —
Ammex (napisa):
Možeš li mi samo postavit zadatak kako se izračunanje kad se traži druga derivacija.


druga derivacija je derivacija derivacije, tj:


dakle ono što dobiješ u koraku 1) opet deriviraš po istim pravilima ko ranije Very Happy

#5:  Autor/ica: Ammex PostPostano: 10:10 ned, 13. 9. 2009
    —
Možeš li mi molim te riješit ostatak stvarno neznam kako ću.
Da znam po čemu ču riješavat.

#6:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 10:16 ned, 13. 9. 2009
    —
di si zapeo/zapela?

#7:  Autor/ica: Ammex PostPostano: 11:25 ned, 13. 9. 2009
    —
Rijesio i dobio min (4,3.87),ali nalazi mi se na nemogucem mjestu, i program koji koristim
geogebra) mi ne pokazuje nikakvi ekstrem?i tablica na kraju pokazuje da funkcija raste u intervalu 4,+00,sto isto nije istina?

#8:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 12:52 ned, 13. 9. 2009
    —
Ammex (napisa):
Rijesio i dobio min (4,3.87),ali nalazi mi se na nemogucem mjestu, i program koji koristim
geogebra) mi ne pokazuje nikakvi ekstrem?i tablica na kraju pokazuje da funkcija raste u intervalu 4,+00,sto isto nije istina?


provjeri si u Wolfram Alphi
upiši funkciju u obliku y=x^2 +4 npr i odmah ti sve izbaci i ekstreme i sve ostale točke i intervale i sl.

#9:  Autor/ica: Ammex PostPostano: 13:40 ned, 13. 9. 2009
    —
Dali sam sam točno riješi intervale monotonosti?
Wolfram mi baš ne pomaže.

#10:  Autor/ica: goranm PostPostano: 17:35 ned, 13. 9. 2009
    —
Ammex (napisa):
Dali sam sam točno riješi intervale monotonosti?
Wolfram mi baš ne pomaže.


I u provjeravanju intervala monotonosti ti WolframAlpha može pomoći: možeš izračunati gdje je prva derivacija tvoje funkcije veća ili manja od nule; tj. upišeš ((4x-1)/Sqrt[x^2-1])' > 0 i ((4x-1)/Sqrt[x^2-1])' < 0 pa si tako provjeriš intervale monotonosti.

#11:  Autor/ica: simesLokacija: Pazin PostPostano: 23:39 ned, 6. 12. 2009
    —
Ammex (napisa):
Rijesio i dobio min (4,3.87),ali nalazi mi se na nemogucem mjestu, i program koji koristim
geogebra) mi ne pokazuje nikakvi ekstrem?i tablica na kraju pokazuje da funkcija raste u intervalu 4,+00,sto isto nije istina?

To je dobro rješenje. Točno je da GeoGebra pokazuje samo ekstreme polinoma, ali ako nađeš prvu derivaciju upisom f'(x) onda možeš naći njene nultočke na ove načine:

Nultočka[funkcija, broj a]: daje nultočku funkcije sa početnom vrijednošću a (Newtonova metoda)

Nultočka[funkcija, broj a, broj b]: daje nultočku funkcije na intervalu [a, b] (metoda regula falsi)

Tako dobiješ točku A(4,0). Ekstrem zadaj ovako (x(A), f(x(A))).



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin