zadaci iz turingovog stroja
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Građa računala

#1: zadaci iz turingovog stroja Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 10:52 sub, 24. 10. 2009
    —
stavljeni su na sluzbenu stranicu

#2:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:30 pet, 30. 10. 2009
    —
@ Turingov stroj:
po mom misljenju dosta slabo smo prosli te zadatk(e), "e" je u zagradi jer smo prosli samo jedan?!
Ne znam zasto su fizicari iz prvih redova rekli da ne treba vise, ali to nije bilo u redu prema ostalima koji to nikad nisu radili.

hvala fizicarima

#3:  Autor/ica: MilojkoLokacija: Hilbertov hotel PostPostano: 14:36 pet, 30. 10. 2009
    —
@Gost:
otiđi danas (ak već nisi, a nadam se da jesi) kod kolege Banellija na demonstrature, traju od tri do sedam sati. siguran sam da će bit spreman riješiti i pokojeg turinga. a uostalom, daj zadatak ovamo kad budeš rješavo i imao problema, ispetljat ćemo ga mi koji smo radili turinga pa da radi kak spada

#4:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:55 pet, 30. 10. 2009
    —
Anonymous (napisa):
@ Turingov stroj:
po mom misljenju dosta slabo smo prosli te zadatk(e), "e" je u zagradi jer smo prosli samo jedan?!


mislim da ste i na predavanjima radili TS

Citat:

Ne znam zasto su fizicari iz prvih redova rekli da ne treba vise, ali to nije bilo u redu prema ostalima koji to nikad nisu radili.


a tko je vama branio reci da vi niste najbolje razumjeli i da bi bilo dobro napraviti jos koji zadatak?

#5:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:48 sub, 31. 10. 2009
    —
ono u prvom redu nisu bili fizičari.
ekipa koja je izlazila na ploču, a kasnije i rekla da se može dalje stvarno jest iz prvog reda, ali to denfinitivno nisu bili fizičari.

dakle, ispravak netočnog navoda:
hvala matematičarima

čini se da ćemo svi zajedno morat koristiti "snađi se druže" metodu (izuzev ekipe iz prvog reda). prema tome, bilo bi uputno da ne pljujemo jedni po drugima.

#6:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 11:24 sub, 31. 10. 2009
    —
ok. od sada pa nadalje ako netko spomene fizicari/matematicari u negativnom kontekstu biti ce izbacen s foruma na neko vrijeme, a gostima ce se zatvoriti pristup !!!

a sto se tice TSa, imate rijesene primjere i zadatke za vjezbu na sluzbenoj stranici. Zadatak u kolokviju nece biti nista tezi od tih zadataka, a mozda bude i jedan od njih.

#7:  Autor/ica: GinoLokacija: Pula PostPostano: 12:47 sub, 31. 10. 2009
    —
Anonymous (napisa):
a kasnije i rekla da se može dalje stvarno jest iz prvog reda
sta to znaci??

#8:  Autor/ica: MilojkoLokacija: Hilbertov hotel PostPostano: 12:51 sub, 31. 10. 2009
    —
@gost:
jesi otišo jučer na one demonstrature što su se održavale?

#9:  Autor/ica: mona PostPostano: 9:49 uto, 2. 11. 2010
    —
Jel bi netko riješio 11. zadatak iz Turingovog stroja sa vježbi? Kak se to točno "pomoću stanja pamti 1 dalje/0 dalje"?

Hvala Wink

#10:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 10:28 uto, 2. 11. 2010
    —
Ne znam je li to to sa pamcenjem 1/0, ali evo objasnjenja mog rjesenja:

Zadnjoj znamenci dodamo 2 ako je ta znamenka 0, 1 ili 2, i onda idemo lijevo u stanje q2, koje dodaje 2 trenutnoj znamenci (ukoliko je ta trenutna znamenka 0, 1 ili 2) i stajemo, a ukoliko je prazno polje, stavlja 2 i staje, a ukoliko je ta trenutna znamenka 3 ili 4 onda stavljamo 0 ili 1 (jer je 3+2=10, a 4+2=11), i idemo lijevo u stanje q1, koje ce trenutnoj znamenci dodati 1 (opet, za prazno polje, stavi 1 i staje, za 0, 1, 2, 3 doda 1 i staje, a za 4 stavlja 0, ide lijevo i ostaje u stanju q1, jer treba prenijeti onu jedinicu).
E sad, ako je u pocetnom stanju q0 bilo 3 ili 4, dodavajuci 2 pojavit ce se tu 0 ili 1, a moramo pamtiti dodatnih 1 (3+2=10, 4+1=11), pa necemo otici u q2 (stanje koje dodaje 2 trenutnoj znamenci) kao u prvom slucaju, vec u novo stanje q3, koje ce dodati 3 trenutnoj znamenci (onih 2 sto treba, plus ovih 1 sto smo upamtili), i tu naravno, ako je prazno polje, stavimo 3 i stanemo, ako je 0 ili 1, dodamo 3 i stajemo, a ako je 2, 3 ili 4, dodajemo 3, ali cemo morati "pamtiti 1", iliti otici lijevo u stanje q1 (koje ce znamenci dodati 1 kojeg smo "upamtili").

I to je ukratko (?) to. Smile

#11:  Autor/ica: ante c PostPostano: 10:30 uto, 2. 11. 2010
    —
prvo se pozicioniraš na krajnju desnu znamenku i kao da zbrajaš dva broja u bazi 10 potpisivanjem uzmeš 2 i zbrojiš zadnjoj znamenci ako je zbroj jednak 0,1,2,3,4 zapišeš ga a ako je 5 to je kao da u bazi 10 imaš 10 pa pišeš 0 a 1 prenosiš dalje tj ako je 6 to ti je kao da u bazi 10 imaš 11 tj 1 pišeš 1 dalje i tako za svaki sljedeći broj do prve praznine tj na tu prvu će trebati upisati ako smo u zadnjem zbrajanju prenjeli nešto

#12: turing Autor/ica: ivicasb PostPostano: 11:44 sub, 12. 11. 2011
    —
evo ako netko ima voljan /zna rijesiti ovaj zadatak sa turingom
Napisite prog.za Turingov stroj koji broj predocen u pozicijskom brojevnom sustavu s bazom 6 inkrementira za 30(baza 5).
U pocetnoj konfiguraciji stroj je u stanju q0 i glava je na najmanje znacajnoj znamenci.
Odredite 3.konfiguraciju za 345.
hvala unaprijed!

#13:  Autor/ica: fejky PostPostano: 19:04 sub, 12. 11. 2011
    —
Prvo: .

Kako je TS u na najmanje znacajnoj znamenci, mozemo odmah poceti sa inkrementiranjem:

razlikujemo dva slucaja:
1) zadnja znamenka je 0, 1, 2.
2) zadnja znamenka je 3, 4, 5.

1) povecaj broj za 3, pomakni glavu lijevo. Sada opet imamo dva slucaja
1.1) znamenka je 0,1,2,3.
1.2) znamenka je 4,5.

1.1) povecaj broj za 2 i zavrsi
1.2) umjesto 4 upisi 0, umjesto 5 upisi jedan, predji u novo stanje . Ako je zadnja znamenka 5, upisi nulu, pomakni glavu u lijevo i predji u , ako je zadnja znamenka b,1,2,3,4, upisi 1,2,3,4,5 i zavrsi:

2) analogno kao gore.

#14:  Autor/ica: simon11Lokacija: FunkyTown PostPostano: 19:55 pet, 19. 10. 2012
    —
Jel moze netko dati samo hint za 10.zad ?

http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v06/turingov_stroj-vjezbe.pdf

Prvo algoritmom za trazenje znakova nadjem x,ali je problem kada dodjem do znaka x ne znam je li on lijevi ili desni i jos me muci situacija kada je glava bila izmedju znakova.

#15:  Autor/ica: GinoLokacija: Pula PostPostano: 21:36 pet, 19. 10. 2012
    —
-nalazis se negdje, ako je to mjesto prazno, oznacis ga s y i ides lijevo
-dodes tamo, ako je i tamo prazno, stavis y i ides desno sve dok ne dodes do praznine ili x-a
-kad dodes do praznine ili x; ako je to praznina, oznacis s y i krenes desno sve dok ne dodes do praznine ili x
-sad ces od tamo ic nazad...

dakle seces se ljevo-desno

kad nades prvi x, predes u nova stanja, koja rade isti posao, ali preskacu taj x-ako te taj konkretno muci, oznaci ga s a kad ga nades i preskaci a i y dok ne nades drugi x

kad si nasao drugi x predes u zavrsnu fazu, ako si taj x nasao tako da si se pomaknuo u desno, onda kreni lijevo, sve dok ne dodes do a, kad dodes do a, promijeni ga u x i nastavi lijevo mijenjati sve y u praznine dok ne dodes do prve praznine

analogno ako si taj x nasao pomaknuvsi se u lijevo

mislim da bi to trebalo radit, ako nije potpuno jasno mogu sastavit tablicu pa ce bit jasnije...

#16:  Autor/ica: simon11Lokacija: FunkyTown PostPostano: 22:16 sub, 27. 10. 2012
    —
ah necu si nikad razviti nacin razmisljanja ako budem dobivao konacna rjesenja Wink hvala puno,ispricavam se na malo zakasnjelom odg. Smile

#17:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 15:51 sri, 7. 11. 2012
    —
"Početni položaj glave može biti bilo gdje na traci." u zadatku iz prošlogodišnjeg kolokvija s Turingom. Da li to znači da si ga mi samo možemo zadati ili da moramo "došetati" do željenog mjesta?

#18:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:56 sri, 7. 11. 2012
    —
pravipurger (napisa):
"Početni položaj glave može biti bilo gdje na traci." u zadatku iz prošlogodišnjeg kolokvija s Turingom. Da li to znači da si ga mi samo možemo zadati ili da moramo "došetati" do željenog mjesta?


morate "dosetati" do zeljenog mjesta

#19:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 17:00 sri, 7. 11. 2012
    —
Tog sam se i bojao Laughing
A onda glavu kod prve konfiguracije stroja smještamo proizvoljno za određivanje sedme ili?

#20:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:03 sri, 7. 11. 2012
    —
pravipurger (napisa):
Tog sam se i bojao Laughing
A onda glavu kod prve konfiguracije stroja smještamo proizvoljno za određivanje sedme ili?


bit ce receno gdje se glava nalazi na pocetku kod kod odredjivanja k-te konfiguracije stroja



Forum@DeGiorgi -> Građa računala


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin