Cijena ECTS boda
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Opća pitanja i rasprave o studiju

#1: Cijena ECTS boda Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 15:00 uto, 8. 6. 2010
    —
Kolika je cijena ECTS boda na PMF - MO.

#2:  Autor/ica: jaa PostPostano: 15:11 uto, 8. 6. 2010
    —
Na diplomskom je 133.33 kn, za preddiplomski ne znam Very Happy

#3:  Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 17:09 uto, 8. 6. 2010
    —
jaa (napisa):
Na diplomskom je 133.33 kn, za preddiplomski ne znam Very Happy


Hvala na informaciji, ako je tako za diplomske ne vidim razloga da ne bude isto i za preddiplomske. Po medijima su se ovih dana vrtile svakakve informacije o cijenama ects bodova i zanima me zna li netko na višim pozicijama oće li se to odraziti i na pmf-mo i oće li se cijene mijenjati.

#4:  Autor/ica: namelessLokacija: Zagreb PostPostano: 17:12 uto, 8. 6. 2010
    —
diplomski je skuplji.. do sad je predd bilo 90 kn po semestru.. objave na stranici dogovor kojim utvrdjuju cijenu svake godine

#5: Re: Cijena ECTS boda Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 22:33 uto, 8. 6. 2010
    —
Tomy007 (napisa):
Kolika je cijena ECTS boda na PMF - MO.


prediplomski je 91.67

#6: Re: Cijena ECTS boda Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 7:43 sri, 9. 6. 2010
    —
mladac (napisa):
Tomy007 (napisa):
Kolika je cijena ECTS boda na PMF - MO.


prediplomski je 91.67


Svima hvala na informacijama. Smile

#7:  Autor/ica: NenoLokacija: Zagreb PostPostano: 9:58 sri, 9. 6. 2010
    —
Opet će najdeblji kraj izvući studenti lošije financijske situacije koji uz studij moraju raditi pa nemaju toliko vremena za učenje.

A to piše ovdje, http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/08/0626006.html

#8:  Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 10:43 sri, 9. 6. 2010
    —
Neno (napisa):
Opet će najdeblji kraj izvući studenti lošije financijske situacije koji uz studij moraju raditi pa nemaju toliko vremena za učenje.

A to piše ovdje, http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/08/0626006.html


Pa istina, ali mora se priznati da je Matematika zbilja jako jeftina u usporedbi na druge faksove, ako ostane ovakva cijena to je super i ja se nebi bunio. Ja ću ove godine izgubiti 2 predmeta i 15ECTS bodova i to je po ovoj cijeni oko 1400kn što uopće nije strašno. Problem je na Medicini i Pravu koji imaju cijene rezervirane samo za elitu.

#9:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 12:11 sri, 9. 6. 2010
    —
Citat:
...a, s druge strane, da će doći do pada kvalitete studiranja jer će mnogi htjeti na silu dati što više ispita...


ovo mi je najjače...

#10: Re: Cijena ECTS boda Autor/ica: weirdieLokacija: na svom aršinu prostora PostPostano: 13:44 sri, 9. 6. 2010
    —
mladac (napisa):


prediplomski je 91.67


To vrijedi za tekucu godinu. Otkud ti da vrijedi i za iducu? Netko se pismeno izjasnio?

#11:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 14:23 sri, 9. 6. 2010
    —
a zar se nije uvjek cijena ECTS-a racunala po formuli koliko padnes / max participacija ?
i tako se racuna cijena 1 ECTS boda

#12: Re: Cijena ECTS boda Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 14:27 sri, 9. 6. 2010
    —
weirdie (napisa):
mladac (napisa):


prediplomski je 91.67


To vrijedi za tekucu godinu. Otkud ti da vrijedi i za iducu? Netko se pismeno izjasnio?


Pa ako se nitko nije izjasnio i to se tako mijenja iz godine u godinu onda je to jako loš sustav. Trebala bi se znati cijena za sljedeću godinu bar pola godine prije tako da se obitelji studenata ( ili sami studenti ako su lošeg financijskog stanja i moraju sami raditi za plaćanje studija) mogu financijski izorganizirati.
Ja nikad nisam bio za potpuno besplatan studij jer toga nigdje nema ali ako se već plaća onda je u redu da se bar cijena zna na vrijeme.

#13: Re: Cijena ECTS boda Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 14:36 sri, 9. 6. 2010
    —
Pitanje je bilo: Kolika je cijena ECTS boda na PMF - MO?

weirdie (napisa):
mladac (napisa):


prediplomski je 91.67


To vrijedi za tekucu godinu. Otkud ti da vrijedi i za iducu? Netko se pismeno izjasnio?


tako da mi ne stavljaj riječi u usta Wink
ja sam na pitanje odgovorila, sad hoće li se to mjenjat i ak se bude - bit će ti ko i inaće pismeno izjašnjeno na stranici faksa Cool

#14:  Autor/ica: NenoLokacija: Zagreb PostPostano: 10:27 čet, 10. 6. 2010
    —
Cobs (napisa):
Citat:
...a, s druge strane, da će doći do pada kvalitete studiranja jer će mnogi htjeti na silu dati što više ispita...


ovo mi je najjače...


Cobs, slažem se sa tvojim mišljenjem 100 %. Smile . Ajmo dalje,

a) pročitao sa na jednoj stranici da je MZOS obustavilo financiranje znanstvenih novaka. Da li je to istina?

b) da li slobodno ovdje zalijepim, gdje sam taj članak pročitao?

c) zahvaljujem gospođi Svedrec čijim rješavanjem zadataka na internetu sam se naučio 88,88 % matematike. Slobodno ovdje zalijepim, gdje sam to pročitao?

#15:  Autor/ica: krcko PostPostano: 21:27 čet, 10. 6. 2010
    —
Neno, slobodno lijepi linkove. Mozda mi onda bude malo jasniji tvoj tok misli. Krleza je beba prema tebi Wink

#16:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 14:23 sub, 12. 6. 2010
    —
Tomy007 (napisa):
Neno (napisa):
Opet će najdeblji kraj izvući studenti lošije financijske situacije koji uz studij moraju raditi pa nemaju toliko vremena za učenje.

A to piše ovdje, http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/08/0626006.html


Pa istina, ali mora se priznati da je Matematika zbilja jako jeftina u usporedbi na druge faksove, ako ostane ovakva cijena to je super i ja se nebi bunio. Ja ću ove godine izgubiti 2 predmeta i 15ECTS bodova i to je po ovoj cijeni oko 1400kn što uopće nije strašno. Problem je na Medicini i Pravu koji imaju cijene rezervirane samo za elitu.


a daj objasni zasto ne bi bila? ako cemo iskreno, matematicaru treba, ploca, kreda i racunalo te pristup znanstvenim casopisima. ne treba posebne laboratorije, kemikalije, menzura, sofisticiranu opremu za mjerenje i obradu rezultata pokusa i slicno.

isto vrijedi i za sve drustveno-humanisticke fakultete - oni bi trebali imati najnize cijene ECTS bodova, jer takodjer kao i matematicari ne trebaju nista od onoga sto treba tehnickim, ostalim prirodnim ili medicinsko-veterinarskim studijima.

#17:  Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 14:38 sub, 12. 6. 2010
    —
HijenA (napisa):
Tomy007 (napisa):
Neno (napisa):
Opet će najdeblji kraj izvući studenti lošije financijske situacije koji uz studij moraju raditi pa nemaju toliko vremena za učenje.

A to piše ovdje, http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/08/0626006.html


Pa istina, ali mora se priznati da je Matematika zbilja jako jeftina u usporedbi na druge faksove, ako ostane ovakva cijena to je super i ja se nebi bunio. Ja ću ove godine izgubiti 2 predmeta i 15ECTS bodova i to je po ovoj cijeni oko 1400kn što uopće nije strašno. Problem je na Medicini i Pravu koji imaju cijene rezervirane samo za elitu.


a daj objasni zasto ne bi bila? ako cemo iskreno, matematicaru treba, ploca, kreda i racunalo te pristup znanstvenim casopisima. ne treba posebne laboratorije, kemikalije, menzura, sofisticiranu opremu za mjerenje i obradu rezultata pokusa i slicno.

isto vrijedi i za sve drustveno-humanisticke fakultete - oni bi trebali imati najnize cijene ECTS bodova, jer takodjer kao i matematicari ne trebaju nista od onoga sto treba tehnickim, ostalim prirodnim ili medicinsko-veterinarskim studijima.


Pa ne može baš svatko biti doktor matematike i predavati na faksu. Do doktorata je jako teško doći. Ja iskreno mislim da su faksevi kod nas prejeftini i da su doktori znanosti koji predaju na njima premalo plaćeni. Znanje se mora cijeniti jer do njega je jako teško doći. Traženje besplatnog školovanja po meni je podcjenjivanje i pljuvanje po profesorima na fakultetima koji su svi doktori u svojoj struci. Daj ti meni objasni zašto je Harward toliko puno skuplji od našeg Pravnog fakulteta? Misliš da zato jer imaju skuplje materijalne stvarčice? Ne, nego zato jer imaju skuplje i sposobnije ljude koji su najbolji na svijetu u svojoj struci.

#18:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:52 sub, 12. 6. 2010
    —
HijenA (napisa):
ako cemo iskreno, matematicaru treba, ploca, kreda i racunalo te pristup znanstvenim casopisima.


Ovo zadnje vise nemamo, a ostali smo i bez 50% sredstava za projekte.

Mozda da naglasis i da nam ne treba zgrada, jer mozemo i na livadi pricati o brojevima, matricama, funkcijama, skupovima,...? Tomy ti je dobro odgovorio, no nekako sumnjam da ces ti to uhvatiti/prihvatiti.

#19:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 0:31 ned, 13. 6. 2010
    —
Tomy007 (napisa):

Pa ne može baš svatko biti doktor matematike i predavati na faksu. Do doktorata je jako teško doći. Ja iskreno mislim da su faksevi kod nas prejeftini i da su doktori znanosti koji predaju na njima premalo plaćeni. Znanje se mora cijeniti jer do njega je jako teško doći. Traženje besplatnog školovanja po meni je podcjenjivanje i pljuvanje po profesorima na fakultetima koji su svi doktori u svojoj struci. Daj ti meni objasni zašto je Harward toliko puno skuplji od našeg Pravnog fakulteta? Misliš da zato jer imaju skuplje materijalne stvarčice? Ne, nego zato jer imaju skuplje i sposobnije ljude koji su najbolji na svijetu u svojoj struci.


Harward je privatni fakultet koji se financira iz zaklade. ok? PMF je drzavni fakultet i financira se iz drzavnog proracuna. to su dva razlicita svijeta. drugo, harvard nije samo pravni fakultet, vec je sveuciliste, koje, prema podacima sa wikipedije, zaposljava 11 tisuca ljudi na 21. tisucu studenata. dakle, 1 zaposleni na 10 studenata. probaj povuci paralelu sa zagrebackim sveucilistem. trece, harvard raspolaze sa 26 milijardi dolara godisnje (to je proracun RH). cetvrto, harvard ima 350 godina tradicije. kada to spojimo sa tim da nikad nije egzistirao ni u jednom drugom sustavu osim u kapitalizmu (kada je osnovan, u europi je bio zastupljen feudalni sustav, btw.) jasno je da pricamo o vrlo, vrlo, vrlo dobro slozenom sustavu, u sustavu u kojem svi znaju tko pije a tko placa (ponovo probaj povuci paralelu sa zagrebackim sveucilistem) Wink

jos samo da dodam kako SAD ima BDP od 46 tisuca dolara po glavi stanovnika. hrvatski BDP je 14 tisuca dolara (prema listi MMFa) po glavi stanovnika. to je dakle 3 puta visi BDP po glavi. naravno, u tu racunicu ulazi i zagreb. ajmo gledati bez zagreba. tada je BDP hrvatske samo 10 tisuca dolara po glavi. sada vise nije 3 puta, vec 4.5 puta. zato smatram da nije bas uputno usporedjivati hrvatsku sa susatavom u SADu. jer jednostavno nismo na istom nivou. kada hrvatski gradjanin bude godisnje u prosjeku mogao trositi 45 tisuca dolara, onda ce biti nesto sasvim drugo. tada bi usporedbe zagrebacko sveuciliste - harvard mogle funkcionirati, jer bi oba sveucilista mogla raspolagati slicnim kolicinama novaca (dakle, ciljamo na ukupni BDP od oko 202 milijarde dolara).

naravno da se znanje mora cijeniti, pa apsurdno je da diplomci, nakon teskog fakulteta, moraju rintati za prakticki minimalac za njihovu spremu (oko 5000 kn). to je podcjenjivanje svih koji su dodatno ulozili svoj rad i zelju da nesto nauce, da budu bolji od ostalih. ali kakve to veze ima sa placanjem ECTS bodova, koji su na mnogo kolegija totalno krivo definirani? bas me zanima koliko bi profesora na cijelom sveucilistu moglo reci da je procitalo knjizicu (malo vecu brosuru) o Bolonjskoj reformi, te detaljnu knjizicu sta su ECTS bodovi i kako bi se trebali odredjivati. tek kada kvalitetno odredimo kolicinu ECTS bodova po kolegiju i kada se napravi tocan izracun koliko student po godini studija kosta (tu se opet povlaci paralela sa time sto studentu, da bi zavrsio koji smjer, tocno treba, kakva materijalna sredstva), onda mozemo pricati i o cijenama ECTS bodova.

@vsego: svi su ostali, ne samo vi Sad na rudjeru su zatvorili nekoliko projekata zbog toga sto je MZOS ukinulo financiranje znanstvenih projekata za ovu godinu.

a sto se tice ovog drugog, pa jest. ja se, u biti, s njim slazem. ali mislim da ste oboje trazili dlaku u jajetu u ovom slucaju. pricamo o materijalnim sredstvima koja su nuzna za neciji rad. pa ne mozes mi reci da kemicar koji treba maseni spektrometar, elektronski mikroskop (koji dodje i do 300.000 eura), tone kemikalija, tone posudja, racunalo, plocu i kredu i tone druge opreme ima ista materijalna izdanja kao jedan matematicar. o tome se radi, zato i jesu razlicite cijene ECTS bodova na razlicitim fakultetima. zato ono sto je rektorski zbor ponudio kao rjesenje problema placanja skolarina (tko da 42 boda placa ostatak do 60 ECTS bodova fiksno 300 kn po ECTS bodu, ako imas manje placas punu skolarinu) nema nikakvog smisla. jer prema tom izracunu ce neki fakulteti ponovo dobivati puno vise novaca od skolarina od nekih drugih fakulteta, kada se uzmu u obzir materijalni izdaci. da ne govorim o tome kako po tom modelu ispada da 18 ECTS bodova vrijedi 75% ukupne skolarine (18 * 300 = 5.400 kn).

#20:  Autor/ica: nenad PostPostano: 5:04 ned, 13. 6. 2010
    —
Ovo nabrajanje mogućih troškova je pomalo besmisleno.
Matematičarima (za kvalitetno učenje) treba i superkompjuter,
koji košta ...

Najjednostavnije je pogledati koliko košta studij pojedine struke
na PRIVATNIM sveučilištima po svijetu, i odrediti međuodnose cijena.
Koliko me pamćenje služi, na Carnegie Mellonu je cijena studija
matematike i fizike bila (pod)jednaka - ali je zato za studij matematike
računalne opreme (sa svom podrškom) bilo koliko je trebalo.
I literature. I pristup superkompjuteru.
Isto i za druge struke - opreme koliko treba.

Što, s druge strane, nije osiguravalo studentima građevine opremu
za lomnjenje 30 metarskih armirano-betonskih greda. To se
smatralo pretjeranim Smile

- Nenad Antonić



Forum@DeGiorgi -> Opća pitanja i rasprave o studiju


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin