Operator ortogonalne projekcije s obzirom na pravac
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički)

#1: Operator ortogonalne projekcije s obzirom na pravac Autor/ica: Beljko PostPostano: 15:32 čet, 1. 12. 2011
    —
Trebam pomoć Smile

Imamo operator:

P : V 3(0) → V 3(0) koji je operator ortogonalne projekcije s obzirom na neki pravac sa smjerom ⃗a.

Kako zapisati djelovanje tog operatora na neki vektor iz V3(0)?

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 21:27 čet, 1. 12. 2011
    —
Svaki ne-nul vektor mozes nadopuniti do ortogonalne baze. Neka je tvoja baza {a,b,c}, gdje je a vektor u cijem smjeru projiciras.

Tada je P(a) = 0, P(b) = b i P(c) = c.

Svaki vektor x mozes prikazati kao linearnu kombinaciju ta tri, a projektor je linearni operator i eto djelovanja projektora na x.

Nadam se da je jasno (i da se to trazi). Smile

#3: Re: Operator ortogonalne projekcije s obzirom na pravac Autor/ica: bernhardLokacija: Multiple users - od 2012 profil iskljucivo koristi Maria Culjak PostPostano: 23:14 čet, 1. 12. 2011
    —
Beljko (napisa):
Trebam pomoć Smile

Imamo operator:

P : V 3(0) → V 3(0) koji je operator ortogonalne projekcije s obzirom na neki pravac sa smjerom ⃗a.

Kako zapisati djelovanje tog operatora na neki vektor iz V3(0)?


djelovanje racunas po formuli sa vjezbi P(v)=(v|a0)a0 gdje je a0=a/||a||

#4:  Autor/ica: shimijaLokacija: Spljit PostPostano: 10:14 pet, 2. 12. 2011
    —
Uvijek se može koristiti formula s vježbi koju je bernhard napisao, ali je isto tako dobro projektor na pravac povezati s općenitim projektorom, a to je upravo ono što je vsego napisao, samo se traži da slika završi na pravcu sa smjerom pa onda treba pisati:

vsego (napisa):
Svaki ne-nul vektor mozes nadopuniti do ortogonalne baze. Neka je tvoja baza {a,b,c}, gdje je a vektor u cijem smjeru projiciras.

Tada je P(a) = a, P(b) = 0 i P(c) = 0.

Svaki vektor x mozes prikazati kao linearnu kombinaciju ta tri, a projektor je linearni operator i eto djelovanja projektora na x.

Nadam se da je jasno (i da se to trazi). Smile

#5:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 10:28 pet, 2. 12. 2011
    —
Ovo u tvom ispravku mog posta (i onoj formuli gore) je projektor na pravac paralelan s vektorom a; ja sam shvatio da se trazi projektor (na ravninu) koji projicira u smjeru paralelnom s vektorom a, jer pise "s obzirom na neki pravac sa smjerom a". Smile Stvar terminologije, a ja ne znam koju od dvije varijante radite na nastavi.



Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin