Zadatak iz teorije
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Vektorski prostori

#1: Zadatak iz teorije Autor/ica: ecan PostPostano: 20:49 sub, 4. 2. 2012
    —
4.6 Dokaži da je AB nilpotentan akko BA nilpotentan.

AB^p=0 <=> AB^q=0

Negdje sam vido lijepo rješenje ovog zadatka(ili nešto sličnog) rješenog preko suma sa dva slučaja kada p<=q i p>q i ne mogu ga naći.
Zna li netko gdje je riješen taj zadatak pa da zaljepi link ovdje ili da ga sam riješi?

#2: Re: Zadatak iz teorije Autor/ica: rafaelmLokacija: Zagreb PostPostano: 23:43 sub, 4. 2. 2012
    —
ecan (napisa):
4.6 Dokaži da je AB nilpotentan akko BA nilpotentan.

AB^p=0 ⇔ AB^q=0

Negdje sam vido lijepo rješenje ovog zadatka(ili nešto sličnog) rješenog preko suma sa dva slučaja kada p⇐q i p>q i ne mogu ga naći.
Zna li netko gdje je riješen taj zadatak pa da zaljepi link ovdje ili da ga sam riješi?


Hint: [tex](BA)^{n+1}=B(AB)^nA[/tex].

Ova uputa sa dva slučaja se vjerojatno odnosi na dokaz da je zbroj dva nilpotentna operatora koji komutiraju opet nilpotentan.

#3:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:51 ned, 5. 2. 2012
    —
Jel mi može netko pomoći oko pitanja 3.16 iz prvog dijela?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/vekt/VP1.pdf
ne znam ni kako bi počela...
hvala

#4:  Autor/ica: ecan PostPostano: 14:31 ned, 5. 2. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Jel mi može netko pomoći oko pitanja 3.16 iz prvog dijela?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/vekt/VP1.pdf
ne znam ni kako bi počela...
hvala


det(A-xI)= - det(A^*-xI) (gdje je A^* adjungirana matrica ) povlači da A i A^* imaju iste karakteristične polinome, sad ne znam da li to isto povlači da imaju iste minimalne polinome

#5:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:37 ned, 5. 2. 2012
    —
a kako bi isao dokaz da je zbroj dva nilpotentna operatora koji komutiraju opet nilpotentan? plz neki hint Smile

#6:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 16:49 ned, 5. 2. 2012
    —
Može molim vas rješenje zadatka 5.6 iz teorije za drugi kolokvij?

#7:  Autor/ica: rafaelmLokacija: Zagreb PostPostano: 17:13 ned, 5. 2. 2012
    —
Anonymous (napisa):
a kako bi isao dokaz da je zbroj dva nilpotentna operatora koji komutiraju opet nilpotentan? plz neki hint Smile


Neka je [tex]p[/tex] indeks od [tex]A[/tex] i [tex]q[/tex] indeks od [tex]B[/tex]. Zbog komutativnosti vrijedi binomna formula

[dtex](A+B)^{p+q} = \sum_{i=0}^{p+q} {p+q \choose i} A^i B^{p+q-i}[/dtex]

Uvjeri se da je svaki sumand na desnoj strani jednak nuli, zbog nilpotentnosti od A i B. (slučaj kada je [tex]i \geq p[/tex], i kad nije).

#8:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 14:21 pon, 6. 2. 2012
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/vekt/VP1.pdf
moze pomoc oko 2.9 ??

#9:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 15:10 pon, 6. 2. 2012
    —
.anchy. (napisa):
Može molim vas rješenje zadatka 5.6 iz teorije za drugi kolokvij?


Treba se dokazati da uz uvjet vrijedi
Dakle, , i ustvari trebamo dokazati , tj. ,tj. da je . Je li to dobar postupak? Iz B-C teorema slijedi da je ili . Sada ne znam što dalje..

#10:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:16 uto, 7. 2. 2012
    —
slonic~tonic (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/vekt/VP1.pdf
moze pomoc oko 2.9 ??


http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=160980&highlight=#160980

#11:  Autor/ica: RonnieColemanLokacija: |R^3 PostPostano: 16:47 sri, 23. 1. 2013
    —
Zadatak 2.6
Matrice linearnih funkcionala f1, f2, f3 na IR^3 u kanonskoj bazi dane su recima matrice

1 1 -1
0 1 -1
0 0 1

Nađite dualnu bazu u IR^3.
--------

Dali ovo valja:

Dualna baza jest (f1-f2, f2-f3, f3) jer

g1 := f1 - f2

g1(e1)=(f1-f2)(e1)=f1(e1)-f2(e1)=1
g1(e2)=(f1-f2)(e2)=0
g1(e3)=0

g2 := f2 - f3

g2(e1)=(f2-f3)(e1)=f2(e1)-f3(e1)=0
g2(e2)=(f2-f3)(e2)=1
g2(e3)=0

g3 := f3

#12:  Autor/ica: linusLokacija: subnet mask PostPostano: 21:56 ned, 3. 2. 2013
    —
Zadatak 5.6. J. forma:
[tex]V kdvp[/tex], [tex]dimV=n, A\ \epsilon\ V[/tex] i vrijedi [tex] A^2=I[/tex]
Dokažite da vrijedi [tex]r(A+I)+r(A-I)=n[/tex]
[tex]Rj:[/tex]

[tex]A^2-I=0\\
(A-I)(A+I)=0[/tex]
def. [tex]\mu_A(X)=(X-I)(X+I)[/tex]
Sada uocavamo da [tex]A[/tex] ponistava ovaj polinom ⇒ (normiran, min. stupnja) ⇒ [tex]\mu_A(A)=0[/tex] min. polinom od [tex]A[/tex]
⇒[tex]\sigma(A)=\{-1,1\}[/tex]
Kako su korijeni min. polinoma jednostruki ⇒ [tex]A[/tex] poluprost ⇒ postoji [tex]e[/tex] u kojoj se [tex]A[/tex] dijagonalizira
⇒[tex]V[/tex] mozemo prikazati kao dir. sumu
[tex]V=Ker(A-\lambda_0I)\oplus Ker(A-\lambda_1I),\ \lambda_i\ \epsilon\ \sigma(A)[/tex]

Kako je [tex]n=dimV=dimKer(A-\lambda_0I)+dimKer(A-\lambda_1I)=d(A-\lambda_0I)+d(A-\lambda_1I)\\
⇒(TmRD)⇒r(A-\lambda_0I)+r(A-\lambda_1I)=n=r(A+I)+r(A-I)[/tex]

Je li to u redu?

#13: teorijski zadatak Autor/ica: balerina PostPostano: 14:35 pon, 25. 3. 2013
    —
da li ima neka dobra duša da mi pomogne riješiti par zadataka iz teorije? Very Happy

1. Neka je A ∈ L(V,W), gdje su V i W konačnodimenzionalni vektorski prostori. Neka su V1 i V2 potprostori od V, pri čemu je V1 ⊆ V2. Dokažite: dim A(V2) - dim A(V1) ≤ dim V2 - dim V1.

2. Neka je V vektorski prostor dimenzije veće ili jednake m+n, gdje su m,n ∈ N. Neka su S1={v_1,…,v_n } i S2={v_m+1,…,v_m+n } lin. nez. podskupovi od V. Ako je S1∪{v_i} lin. nez. skup, za sve i=m+1,...,m+n, mora li i S1∪S2 biti lin. nez. skup?

#14:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 17:36 pon, 25. 3. 2013
    —
1. Dosta je gledati kako se ponasa na bazama prostora. Iskoristi cinjenicu da baze mozes izabrati tako da je baza od [tex]V_1[/tex] podskup baze od [tex]V_2[/tex]. Dakle, definiras baze [tex]\mathcal{V}_1 := \{v_1,\dots,v_m\}[/tex] i [tex]\mathcal{V}_2 := \{v_1,\dots,v_m,\dots,v_n\}[/tex], za [tex]\dim V_1 =: m \le n := \dim V_2[/tex].

2. Ne. Protuprimjer: [tex]S_1 := \{v_1, v_2\}[/tex], [tex]S_2 := \{v_1 + v_2\}[/tex], za neka dva linearno nezavisna vektora [tex]v_1,v_2 \in V[/tex].

#15:  Autor/ica: balerina PostPostano: 12:06 sri, 27. 3. 2013
    —
hvala najljepša Very Happy



Forum@DeGiorgi -> Vektorski prostori


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin