zadaci s koloturama
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Metode matematičke fizike

#1: zadaci s koloturama Autor/ica: Gost PostPostano: 8:52 pon, 9. 4. 2012
    —
Imam jedno pitanje...kad se rješavaju zadaci s koloturama tj. kako se postavjalju jednađbe u njima? što moramo gledati? npr. zadnji zadatak napravljen na vježbama s 5 kolotura?

#2:  Autor/ica: DsAg PostPostano: 10:25 pon, 9. 4. 2012
    —
De stavi link na neki takav zadatak il nekaj za nas koji nismo s PMF-a.
Ak imas 5 kolotura, pretpostavljam da trebas nac npr. kak pomak uzeta na prvoj djeluje na pomak uzeta na zadnjoj il tak nekaj. Ak je taj slucaj, onda gledas da je uze nerastezljivo, pretpostavis pocetni pomak u jednom smjeru pa za svaku koloturu zasebno gledas odnos pomaka prije i poslije koloture pa na taj nacin povezes pomak na pocetku mehanizma i na kraju. Dalje lako rijesis odnose sila i slicno (najcesce metodom virualnih radova ili virtualnih snaga, za slucaj da umjesto pomaka koristis brzine).

#3:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:41 pon, 9. 4. 2012
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/dodatni1.pdf npr zadatak 6.-ti...

#4:  Autor/ica: DsAg PostPostano: 13:17 pon, 9. 4. 2012
    —


E sad, vjerojatno sam corav pa nemrem nikak vidjet vezu izmedju \delta x_2 i \delta x_3. Kad nadjes tu vezu, onda ti se opca jednadzba dinamike (dolje na dnu) svede na rjesavanje jednadzbe koja ima samo jedan virtualni pomak (npr. \delta x_3) i pripadajucu akceleraciju (u ovom slucaju onda a_3) pa lako izracunas tu akceleraciju (zbog 0 na desnoj strani uredno eliminiras pomak pa ostane samo akceleracija kao nepoznanica). S obzirom da se akceleracije odnose isto kao i virtualni pomaci (npr. kad sam dobio da je \delta x_3-\delta x_2=2\delta x_1, iz tog sam odmah zano da vrijedi a_3-a_2=2a_1), lako onda dobijes ostale dve akceleracije.

#5:  Autor/ica: Flame PostPostano: 23:28 pon, 9. 4. 2012
    —
@DsAg Svaka cast na trudu! Svidja mi se ideja iako sam trenutno preumoran da bih u detalje pregledao.

Ipak, ja bih preporucio Euler-Lagrangeove jednadzbe, buduci da smo u gravitacijskom polju, a jos je i gibanje jednodimenzionalno pa su i jednadzbe ustvari jednostavne.

Imamo dvije niti, pretpostavit cu nerastezljive. Oznacimo im duljine s i . Zatim redom oznacimo s udaljenosti masa , odnosno "slobodne koloture" (koja se moze gibati, ali nema direktno na sebi masu) od "plafona".
Sada imamo veze te pomocu toga postavimo sustav:



Nas zanimaju i pa izracunamo kineticku i potencijalnu energiju u terminima i . Sada samo trebamo postaviti Euler-Lagrangeove jednadzbe:



Ja sam dobio sustav



odakle lako dobivamo .

Nadam se da je razumljivo i da nisam nesto fulao. Very Happy

#6:  Autor/ica: KG PostPostano: 23:51 pon, 9. 4. 2012
    —
Sve mi se čini dobro...osim kaj ne bi trebalo bit 2y + 2x2 + x3 =d zato jer m3 visi samo s jedne strane koloture?

#7:  Autor/ica: Flame PostPostano: 23:59 pon, 9. 4. 2012
    —
Rjesavao sam zadatak s linka, tamo je vezan i drugi kraj Smile

#8:  Autor/ica: KG PostPostano: 0:06 uto, 10. 4. 2012
    —
Moja greška... Embarassed rješavam s vježbi isti takav samo kaj mu nije vezan m3...nisam ni gledao link. Onda je sve dobro

#9:  Autor/ica: Flame PostPostano: 0:09 uto, 10. 4. 2012
    —
Nista, nista. BTW, kolokvij je sutra u 3?

#10:  Autor/ica: KG PostPostano: 0:17 uto, 10. 4. 2012
    —
Da

#11:  Autor/ica: Flame PostPostano: 0:20 uto, 10. 4. 2012
    —
Hvala. Sretno svima, odoh u carstvo snova Smile

#12:  Autor/ica: DsAg PostPostano: 0:25 uto, 10. 4. 2012
    —
Flame (napisa):
@DsAg Svaka cast na trudu! Svidja mi se ideja iako sam trenutno preumoran da bih u detalje pregledao.

Ipak, ja bih preporucio Euler-Lagrangeove jednadzbe, buduci da smo u gravitacijskom polju, a jos je i gibanje jednodimenzionalno pa su i jednadzbe ustvari jednostavne.

Imamo dvije niti, pretpostavit cu nerastezljive. Oznacimo im duljine s i . Zatim redom oznacimo s udaljenosti masa , odnosno "slobodne koloture" (koja se moze gibati, ali nema direktno na sebi masu) od "plafona".
Sada imamo veze te pomocu toga postavimo sustav:



Nas zanimaju i pa izracunamo kineticku i potencijalnu energiju u terminima i . Sada samo trebamo postaviti Euler-Lagrangeove jednadzbe:



Ja sam dobio sustav



odakle lako dobivamo .

Nadam se da je razumljivo i da nisam nesto fulao. Very Happy


Moze i tako. Meni je navika radit onak (cini mi se da su manje sanse da se fula kad je slozeniji problem).
Sretno svima na kolokviju!

Inace, generalno ak treba nekom pomoc il neko pojasnjenje oko statike, kinematike, mehanike fluida, termodinamike il tak neke primjenjene fizike, moze mi poslat i PM pa probam pomoc (cist da ne ceka da vidim post na forumu).

#13:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:28 uto, 10. 4. 2012
    —
lol



Forum@DeGiorgi -> Metode matematičke fizike


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin