Skripta - Zadatak 8.6.7
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Programiranje 1 i 2

#1: Skripta - Zadatak 8.6.7 Autor/ica: Shirohige PostPostano: 20:42 ned, 18. 11. 2012
    —
Citat:
Zadatak 8.6.7 (Šlag na kraju). Napišite program koji učitava prirodni broj n, te pomoću zvjezdica (“*”) iscrtava krug radijusa n znakova.

Bio bi zahvalan kad bi netko mogao samo napisati izlaz odnosno kako bi te kružnice trebale izgledati za n=3; 4 i 5 tj. da vidim jesam li ja uopće shvatio kako bi to trebalo izgledati. (tj. koliko zvjezdica ide u koji red jer svaki put jedna više odnosno manje kad prođe srednji red = romb Shocked )

Hvala!

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 21:00 ned, 18. 11. 2012
    —
Pise "krug"; kruznicu je teze napraviti.

Kod:
                                                           ******     
                                             ****         ********   
                                ****       ********      **********   
                     ****     ********    **********    ************ 
            ****    ******    ********    **********   **************
      **   ******  ********  **********  ************  **************
 **  ****  ******  ********  **********  ************  **************
 **  ****  ******  ********  **********  ************  **************
      **   ******  ********  **********  ************  **************
            ****    ******    ********    **********   **************
                     ****     ********    **********    ************ 
                                ****       ********      **********   
                                             ****         ********   
                                                           ******     

#3:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 1:00 pon, 19. 11. 2012
    —
Da, mislio sam na krug ... Embarassed


Jel može neki hint?
Pokušao sam si raspisati te razmake tj. od početka reda do prve zvjezdice, ali nikako ne mogu otkriti nekakvu pravilnost po kojoj bi mogao napraviti opći program.

Pokušao sam i podijeliti krug na dva dijela tj. pošto redovi idu od 1 do 2r, pa prvo da nacta gornju, a onda obrnuto donju polovicu, no nije mi baš uspjelo...

#4:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 2:02 pon, 19. 11. 2012
    —
Trcis po svim poljima kvadrata opisanog krugu:
Kod:
for (x = 0; x <= 2*r; x++)
  for (y = 0; y <= 2*r; y++)

U petlji provjeravas ide li zvjezdica ili razmak (hint: kriterij je udaljenost od sredista kruznice). Pazis da na pravo mjesto stavis skok u novi red i to je to.

Gornje "slike" su nastale sitnim nastimavanjem parametara, pa ti mozda nece ispasti identicno, no nitko ni ne trazi da je u dlako isto.

#5:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 13:25 pon, 19. 11. 2012
    —
To više izgleda kao pisanice, ali recimo Cool

http://img69.imageshack.us/img69/2341/19112012131924.png

Hvala na hintu!

#6:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:01 pon, 19. 11. 2012
    —
Hmmm... to na slici je ipak malo daleko od krugova (gledam najveceg -- sto veci, to blize krugu treba biti). Mogu vidjeti dio koda koji crta? Moze ovdje ili u PM.

#7:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 15:50 pon, 19. 11. 2012
    —
Hvala na savjetu preko pm-a.

A sad?
http://imageshack.us/a/img441/8510/19112012154732.png

#8:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 16:19 pon, 19. 11. 2012
    —
Pa, djeluje identicno ovom mom gore. Smile

#9:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 0:43 sri, 21. 11. 2012
    —
Imam još dva pitanja koja mi se ne čine dovoljno važnima za otvaranje nove teme:

Skripta - Funkcije - Stranica 112:

1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?

2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?

#10:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 0:52 sri, 21. 11. 2012
    —
Shirohige (napisa):
1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?


S jednim bi bio "obicni" faktorijel.

Shirohige (napisa):
2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?


Moze i ne mora. Stavis najmanji [tex]n[/tex] da je nula (ponekad se i nju uzima kao prirodni broj). Poanta je da je to u zagradi neparno. Izmijenit cu, da ne zbunjuje, ali ne bude tako skoro on-line.

#11:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 0:57 sri, 21. 11. 2012
    —
Hvala kao i uvijek na brzom odgovoru !

#12:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 19:38 sri, 21. 11. 2012
    —
Evo mene opet... Tup, tup, tup,...

Skripta - stranica 110 - zad. 10.1.2.

1. Zašto prilikom definiranja funkcije gcd u zagradi pišemo (int x, int y), a kod funkcija min i max samo (x, y) bez "int"? Isprobao sam bez int-ova u zagradama i stvar radi bez problema. Logično mi je da moramo definirati tip podatka, ali pošto to radimo u main, zar se neće ionako funkcija prilagoditi tipu podatka? Meni funkcija gcd radi i s int-ovima, ali i bez njih.

2. Ne radi mi "format %m$f".

Moj kod:
Kod:
printf("\nx = %d\ny = %d\nGCD(%1$d, %2$d) = %d", x, y, gcd(x, y));


Ispiše mi dobro prvi x i prvi y te vrijednost gcd-a, ali ovo unutar zagrada tj. GCD() mi ispiše ovako: "GCD($d, $d)".

(Hvala unaprijed! Da ne spamam bezveze...)

#13:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 20:21 sri, 21. 11. 2012
    —
Tipovi u deklaraciji: promaklo mi je. Embarassed Zanimljivo da sve ove godine to nitko nije prijavio.

Izostavljanje tipova se nekoc spominjalo na nekom od predavanja, no ne znam radi li se to jos. Nije preporucljivo, jer compiler nece bas uvijek "pogoditi" onako kako zelis. Dakle, tipove uvijek navodite (a vsegi javite ako mu je negdje promaklo Wink).

Sto se ispisa tice, to je POSIX extenzija i ne spada u C99 i starije standarde. Moguce ne radi na Win, koji su jedini OS (ili "OS" Razz) u siroj upotrebi koji nije POSIX compliant. Meni s gcc-om (na Linuxu) uredno radi. To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").

#14:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 21:19 sri, 21. 11. 2012
    —
vsego (napisa):
To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").


Pa ja sam želio znati više, ali mi Windows neda ... Rolling Eyes

#15:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 22:00 sri, 21. 11. 2012
    —
Probah i, na zalost, ne radi niti pod winXP niti pod Win7. Dodao sam kao opasku, pa ce biti u iducoj verziji vjezbi. Hvala.

Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod VirtualBoxom). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).

#16:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 17:12 čet, 22. 11. 2012
    —
Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije" no imam još pitanje u vezi jednog zadatka.

Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.

Što treba ispisati kada je n = 1?

Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:

1!! = 1
2!! = 2
3!! = 3
4!! = 8
5!! = 15
6!! = 48
7!! = 105
8!! = 384

Jeli to dobro?


vsego (napisa):
Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod VirtualBoxom). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).


Ma ja sam već dugo korisnik Ubuntua kao sekundardnog OS-a (u dual-boot-u), samo još nisam uhvatio vremena za neku knjigu tj. malo ozbiljnije stvari, a i VirtualBox već koju godinu koristim tj. pojam virtualizacije mi nije stran odnosno i meni je već palo na pamet da je privikavanje na Linux najlakše preko virtualizacije, kad negdje zapne, spusti se prozor i pravac Google. Very Happy

#17:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 17:38 čet, 22. 11. 2012
    —
Shirohige (napisa):
Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije"


Sreca moja. Olakšanje Laughing

Shirohige (napisa):
Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.
Što treba ispisati kada je n = 1?


Ajmo vidjeti: [tex]1!! = \prod_{0 \le i < \frac{1}{2}} (1-i) = \prod_{i=0}^0 (1-i) = 1[/tex].

Shirohige (napisa):
Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:
...
Jeli to dobro?


Yup. Jednostavno: [tex]n!![/tex] je produkt svih prirodnih (ne)parnih brojeva manjih ili jednakih [tex]n[/tex], a tocno kojih ovisi o parnosti [tex]n[/tex]. Ili, ako ti je draze, [tex]n!! = n(n-2)!![/tex], s time da je [tex]1!! = 1,\ 2!! = 2[/tex], jer su to jednoclani produkti (sadrze samo [tex]n[/tex]).

#18:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 17:58 čet, 22. 11. 2012
    —
Wuhu! Sad još samo da rješim ovih 108 zadataka za praktični kolokvij. #Beer

vsego (napisa):
Sreca moja. Olakšanje Laughing

Nizove za sada neću dirati, čujemo se ponovno tamo negdje za Božić. Rolling On the Floor Laughing Santa's waving



Forum@DeGiorgi -> Programiranje 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin