Drugi zadatak s prošlogodišnjeg kolokvija
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Statistika

#1: Drugi zadatak s prošlogodišnjeg kolokvija Autor/ica: Zoran PostPostano: 5:19 pon, 8. 4. 2013
    —
Imam pitanje o drugom zadatku:

Koju distribuciju ima slučajna varijabla
[tex]Y = \dfrac{X_1-X_2+X_3}{\sqrt{Y_1 ^2 + Y_2 ^2 + Y_3 ^2}}[/tex], ako su [tex]X_i \sim N(0,1)[/tex] i [tex]Y_i \sim N(0,1)[/tex] ?

Treba li prvo promatrati gustoću razlike dvije slučajne varijable; [tex]X_1-X_2[/tex] i primijeniti formulu sa dna:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/formule1.pdf
zatim gustoću zbroja dvije slučajne varijable; [tex](X_1-X_2)+X_3[/tex]
te primijeniti formulu za zbroj, zatim isto tako za nazivnik, te konačno primijeniti formulu za kvocijent, ili ima neki drugi način?

Puno hvala! Smile

#2:  Autor/ica: pmli PostPostano: 8:49 pon, 8. 4. 2013
    —
Ne moraš toliko komplicirati. Smile Poznato je da je linearna kombinacija nezavisnih normalnih slučajnih varijabli ponovo normalna slučajna varijabla, i to sa odgovarajućim parametrima očekivanja i varijance. Dakle, malo neprecizno napisano, vrijedi [tex]N(\mu_1, \sigma_1^2) \pm N(\mu_2, \sigma_2^2) = N(\mu_1 \pm \mu_2, \sigma_1^2 + \sigma_2^2)[/tex] i [tex]a N(\mu, \sigma^2) = N(a \mu, a^2 \sigma^2)[/tex].
Na kolokviju možeš reći da je [tex]X_1 - X_2 + X_3 \sim N(0, 3)[/tex] zbog nezavisnosti [tex]X[/tex]-eva. Po definiciji je [tex]Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2 \sim \chi^2(3)[/tex]. Slijedi da je [dtex]\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2}} = \frac{\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{3}}}{\sqrt{\frac{Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2}{3}}} \sim t(3),[/dtex] gdje smo koristili da je [tex]\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{3}} \sim N(0, 1)[/tex], definiciju Studentove distribucije i nezavisnost od [tex](X_1, X_2, X_3)[/tex] i [tex](Y_1, Y_2, Y_3)[/tex].

#3:  Autor/ica: marty PostPostano: 18:08 uto, 9. 4. 2013
    —
pmli (napisa):
Ne moraš toliko komplicirati. Smile Poznato je da je linearna kombinacija nezavisnih normalnih slučajnih varijabli ponovo normalna slučajna varijabla, i to sa odgovarajućim parametrima očekivanja i varijance. Dakle, malo neprecizno napisano, vrijedi [tex]N(\mu_1, \sigma_1^2) \pm N(\mu_2, \sigma_2^2) = N(\mu_1 \pm \mu_2, \sigma_1^2 + \sigma_2^2)[/tex] i [tex]a N(\mu, \sigma^2) = N(a \mu, a^2 \sigma^2)[/tex].
Na kolokviju možeš reći da je [tex]X_1 - X_2 + X_3 \sim N(0, 3)[/tex] zbog nezavisnosti [tex]X[/tex]-eva. Po definiciji je [tex]Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2 \sim \chi^2(3)[/tex]. Slijedi da je [dtex]\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2}} = \frac{\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{3}}}{\sqrt{\frac{Y_1^2 + Y_2^2 + Y_3^2}{3}}} \sim t(3),[/dtex] gdje smo koristili da je [tex]\frac{X_1 - X_2 + X_3}{\sqrt{3}} \sim N(0, 1)[/tex], definiciju Studentove distribucije i nezavisnost od [tex](X_1, X_2, X_3)[/tex] i [tex](Y_1, Y_2, Y_3)[/tex].


koju definiciju studentove razdiobe koristis?
moze samo prvi korak jos nakon sto podijelis sve sa korijen iz 3??

#4:  Autor/ica: pmli PostPostano: 18:29 uto, 9. 4. 2013
    —
marty (napisa):
koju definiciju studentove razdiobe koristis?

Definiciju s predavanja (18. str. ovdje).

marty (napisa):
moze samo prvi korak jos nakon sto podijelis sve sa korijen iz 3??

Sorry, ne razumijem na što misliš. Kad se podijeli s korijen iz 3, stvar je gotova (pogledaj definiciju Studentove distribucije).

#5:  Autor/ica: kosani PostPostano: 0:01 sri, 10. 4. 2013
    —
Isti zadatak, samo druga grupa. Imam osjećaj da sam nešto krivo napravio. Uglavnom gornju i donju sam shvatio kao [tex]\chi^{2} (2)[/tex] pretpostavio sam da dimenzija vektora = 3 ne utječe na to?

Te na kraju sam dobio da je [tex] \frac{ e^{- \frac{x}{2} (1+z)}}{2(1+z)} [/tex] pomoću one formule za dijeljenje slučajnih varijabli.
Točno ili i ne baš?

#6:  Autor/ica: pmli PostPostano: 1:45 sri, 10. 4. 2013
    —
Pogledaj definiciju F-distribucije u predavanjima (link je gore, stranica 24).

#7:  Autor/ica: kosani PostPostano: 7:29 sri, 10. 4. 2013
    —
Hvala Smile

#8:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:16 sri, 10. 4. 2013
    —
jel smijemo imat ove formule ?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/formule_sve.pdf

#9:  Autor/ica: satja PostPostano: 11:28 sri, 10. 4. 2013
    —
Buduci da su na webu navedene pod "Formule i tablice dopuštene na kolokviju:", rekao bih da smijemo.



Forum@DeGiorgi -> Statistika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin