Povijest matematike
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Matematika (općenito)

#1: Povijest matematike Autor/ica: Gost PostPostano: 11:42 pet, 18. 6. 2004
    —
Upozoravam unaprijed-vjerojatno će se pitanje doimati glupim ali eto:
Povjesničari za svako pojedino razdoblje(bitku,revoluciju,rat) imaju naravno knjige iz kojih čitaju o povijesnim događajima pa sam htio pitati imaju li recimo matematičari takove knjige,primjerice,može li se negdje pročitati o Leibnitzu i njegovu problemu tangente,što ga je to toliko kopkalo i kako je išao tijek njegovih razmišljanja.
Vidio sam negdje da postoji kolegij 'Povijest matematike'(a i čuo sam da je vraški težak) pa kako samo ime kolegija nalaže morala bi postojata takva literatura.

Koliko je uopće primjereno da jedan prvašić čita te (ne)postojeće knjige?

Sve u svemu bilo bi lijepo (na hrvatskom) pročitati kako se razvijala recimo trigonometrija ili kako smo stvorili kompleksne brojeve.

#2: Re: Povijest matematike Autor/ica: vekyLokacija: negdje daleko... PostPostano: 12:50 pet, 18. 6. 2004
    —
Anonymous (napisa):
Upozoravam unaprijed-vjerojatno će se pitanje doimati glupim ali eto:
Povjesničari za svako pojedino razdoblje(bitku,revoluciju,rat) imaju naravno knjige iz kojih čitaju o povijesnim događajima pa sam htio pitati imaju li recimo matematičari takove knjige,primjerice,može li se negdje pročitati o Leibnitzu i njegovu problemu tangente,što ga je to toliko kopkalo i kako je išao tijek njegovih razmišljanja.
Vidio sam negdje da postoji kolegij 'Povijest matematike'(a i čuo sam da je vraški težak) pa kako samo ime kolegija nalaže morala bi postojata takva literatura.

Koliko je uopće primjereno da jedan prvašić čita te (ne)postojeće knjige?

Sve u svemu bilo bi lijepo (na hrvatskom) pročitati kako se razvijala recimo trigonometrija ili kako smo stvorili kompleksne brojeve.


Naša matematička knjižnica. Vjerujem da ćeš se ugodno iznenaditi. Smile
Preporučam Devidea za početak.

#3:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:48 pet, 18. 6. 2004
    —
Hvala,ima li naša knjižnica stranicu na internetu ?

#4:  Autor/ica: vekyLokacija: negdje daleko... PostPostano: 13:56 pet, 18. 6. 2004
    —
Anonymous (napisa):
Hvala,ima li naša knjižnica stranicu na internetu ?


Hm... teoretski ima, ali tu se baš i nećeš ugodno iznenaditi, mislim... puno toga još fali.

#5:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:44 pet, 18. 6. 2004
    —
Možeš mi dati par hintova kada uđem u knjižnicu kuda se moram kretati i gdje gledati...da ne raspravljam pretjerano sa tetama koje tamo rade Wink

#6: Re: Povijest matematike Autor/ica: fmb PostPostano: 8:18 sub, 19. 6. 2004
    —
Anonymous (napisa):
Vidio sam negdje da postoji kolegij 'Povijest matematike'(a i čuo sam da je vraški težak) pa kako samo ime kolegija nalaže morala bi postojata takva literatura.


Posstoji, to je kolegij 4. godine, profesorski smjerovi ga slusaju pod obavezno, ostali izborno. Predaje ga prof. Z. Sikic (a u Osijeku ga predaje moja malenkost Smile Nije to toliko tesko, koliko ima vise podataka za pamcenje nego u drugim matematickim kolegijima koji idu vise na logicko povezivanje.

Anonymous (napisa):
Koliko je uopće primjereno da jedan prvašić čita te (ne)postojeće knjige?


Mislim da je vrlo pohvalno ako brucos ili opcenito student matematike ima interesa procitati nesto o povijesti matematike. Koristi su visestruke: upoznaej se kako su nastali pojedini problemi i njihova rjesena, sto moze olaksati razumijevanje ili pak objasnjavanje nekome tko ne razumije nesto; cesto je jako zabavno, pa covjeku uljepsa monotonije strane studija; korisno je zbog opce kulture, a osobito kao mogucnost da imate o cemu pricati s nematematicarima... A osim toga se konacno shvati da matematicari nisu bica iz nekog drugog dijela svemira, nego dio opceljudskog razvoja, pa Vas to stiti od "matermatickog snobizma" Laughing (nije moj pojam, ali mislim da je dobar).

veky (napisa):
Anonymous (napisa):
Sve u svemu bilo bi lijepo (na hrvatskom) pročitati kako se razvijala recimo trigonometrija ili kako smo stvorili kompleksne brojeve.


Naša matematička knjižnica. Vjerujem da ćeš se ugodno iznenaditi. Smile
Preporučam Devidea za početak.


Ima osim toga i jedna nova knjiga Povijest matematike za školu, mislim da je izdanje HMD-a...

FMB Patkica

#7:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:32 sub, 19. 6. 2004
    —
Samo da vas još pitam,hoće li mi tete-knjižničarke dati da sam pročeprkam po policama ili kako to već ide jer je inače standardna shema da se dođe do pulta i zatraži konkretno neka knjiga,a ja bih to ipak samostalno ''probrstio''. Wink

#8:  Autor/ica: fmb PostPostano: 15:02 sub, 19. 6. 2004
    —
Anonymous (napisa):
Samo da vas još pitam,hoće li mi tete-knjižničarke dati da sam pročeprkam po policama ili kako to već ide jer je inače standardna shema da se dođe do pulta i zatraži konkretno neka knjiga,a ja bih to ipak samostalno ''probrstio''. Wink


Iskreno, pojma nemam. Al ne vjerujem da Vam nece dati da pogledate ako im se lijepo javite kad dodjete i kazete da ne znate sto zelite pa hocete ceprkat po policama... #Milti Weeeeeee!!!!!!!!!!! Laughing

FMB Patkica

#9:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:10 sub, 19. 6. 2004
    —
Hvala!



Forum@DeGiorgi -> Matematika (općenito)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin