EM: Zadatak konstrukcija pomoć
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#1: EM: Zadatak konstrukcija pomoć Autor/ica: Gost PostPostano: 9:24 sub, 4. 9. 2004
    —
zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????

#2:  Autor/ica: ahri PostPostano: 10:06 sub, 4. 9. 2004
    —
hint1: probaj napisati manje upitnika, djelujes ozbiljnije i veca je vjerojatnost da ce ti netko pomoci.
ja odo na nogomet, kad se vratim, ako ti nitko ne odgovori, budem ja... dakle, za jedno 3-4 sata.

#3:  Autor/ica: ahri PostPostano: 10:22 sub, 4. 9. 2004
    —
ajd, evo, smislio sam.

znas da je
onda na taj taj kut nacrtas pravi kut, tako da zapravo dobijes slican trokut onom trazenom... (1)
sada je ... pa sad znamo ocito, da se xa i xb odnose u omjeru kao i a u odnosu na b.

iz "a+b" produzis jedan polupravac (2)
zacrtas redom xb(3) i xa (4)
spojis to sa drugim krajem "a+b" (5), te povuces paralelu s tim (6).
sada imas duljine b, a i kut alpha. to bi ti trebalo biti dosta za nacrtati trokut.


#4:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:33 sub, 4. 9. 2004
    —
hvala

#5: Re: Zadatak konstrukcija pomoć Autor/ica: vekyLokacija: negdje daleko... PostPostano: 17:43 ned, 5. 9. 2004
    —
Anonymous (napisa):
zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????


Ako spominješ katete, vjerojatno se radi o pravokutnom trokutu. Smile
Jedan način drugačiji od ahrijevog može se iščitati iz hinta za 3. zadatak roka iz EM2 na http://web.math.hr/~veky/em/rok040220/hints.html . Ukratko, konstruiraj (KSK) trokut sa stranicom a+b i kutovima uz nju pi/4 i alfa , te u njemu povuci visinu na stranicu a+b . Onaj polutrokut koji ima kut alfa je traženi (zašto?).

#6:  Autor/ica: goc9999Lokacija: Utrina PostPostano: 10:19 čet, 9. 9. 2004
    —
povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.

#7:  Autor/ica: vekyLokacija: negdje daleko... PostPostano: 11:52 čet, 9. 9. 2004
    —
goc9999 (napisa):
povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.


Nije baš da potpuno shvaćam što si htio reći, ali svejedno mislim da ti je metoda kriva. To bi radilo da ti je zadano b+c ... ovako, ne treba ti alfa/2 , nego gama/2=pi/4 , kao što je opisano u mom postu.



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin