Kusur mistery paradox
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Biseri

#1: Kusur mistery paradox Autor/ica: BlockflöteLokacija: Zg PostPostano: 3:38 ned, 7. 11. 2004
    —
'vako:

Tri dobra, najbolja prijatelja Janko, Marko i Darko ulete u Profil Megastore na Svetog Nikolu i, nakon kraćeg razgledavanja općenitog odjela, shvate da je napravljen novi odvojak u obliku čizmice u kojem su sve knjige smiješno jeftine te tako među tim knjigama ugledaju i novi dio Dine:"Najezda strojeva", što je novonapisani i svježe izdan drugi nastavak "Butlerijanskog Džihada" za kojim sline posljednjih nekoliko tjedana.
Knjiga je na sniženju i košta, ni više ni manje nego 30 kn. Smile Budući da niti jedan od tri prijatelja nije ni u peti imao kupiti knjigu tamo ovih dana, nego su samo došli sliniti u velebni knjižarski kompleks, oni odluče podijeliti trošak, jer je svaki od njih slučajno u džepu imao točno deset kuna.
I tako Janko, Marko i Darko uzmu jedan primjerak "Najezde strojeva" i upute se prema blagajni. Tamo sve uredno plate, čovjek im demagnetizira knjigu i oni mirno išetaju van.
Međutim, nakon nekih minutu or so, blagajnik shvati da se preračunao, jer ta knjiga u stvari stoji 25 Laughing kuna. On brzo pošalje po posilnog i kaže da im ode vratiti pet kuna.
Posilni izleti bezglavo na Bogovićevu i odmah spazi našu trojku, ali shvati da je djelidba pet kuna na tri dijela ipak vša matematika pa sebi spremi dvije kune u džep i vrati svakom po jednu.
E, sad. Nakon što je svaki od njih dobio po kunu natrag, svi se slažemo da onda ispada da su dali svaki po devet kuna.
A 9*3=27. A, 27 + one dvije kune koje su ostale malom od blagajne u džepu nije 30. Kud nesta ona jedna kuna?


Zadnja promjena: Blockflöte; 0:20 pon, 8. 11. 2004; ukupno mijenjano 1 put.

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 11:09 ned, 7. 11. 2004
    —
"Najezda strojeva" za 30kn?!? Shocked Na trenutak sam povjerovao! Eh? Izbjegavaj mi priredjivati ovakve shokove ubuduce! Weeee-heeee!!!

Odgovor znam, ali - don't worry - necu napisati. Wink

#3:  Autor/ica: Liddy PostPostano: 11:52 ned, 7. 11. 2004
    —
Greška
...vrati svakom po tri...
svakom po jednu!

#4:  Autor/ica: BlockflöteLokacija: Zg PostPostano: 0:27 pon, 8. 11. 2004
    —
vsego (napisa):

"Najezda strojeva" za 30kn?!? Na trenutak sam povjerovao! Izbjegavaj mi priredjivati ovakve shokove ubuduce!


Laughing sori. Pa smijem valjda sanjati Smile.

Liddy (napisa):

Greška
...vrati svakom po tri...
svakom po jednu!


Noted.

vsego (napisa):

Odgovor znam, ali - don't worry - necu napisati.


Appreciated.

Sudeći po količini odgovora na ovaj post ili većina forumaša zna odgovor i dobrohotna je ili ljudima nije jasno i fascinira ih ovaj "paradoks".

Pa čak i tada, ljudi, divite se malo, bivajte fascinirani...

#5:  Autor/ica: diex PostPostano: 0:37 pon, 8. 11. 2004
    —
pod 1 molio bi da se ubuduce pita za koristenje mog imena u ovakvim tekstovima Very Happy
I vidi se da ovaj posilni nema bash kulture,jer da je vratio 2 kune nazad u blagajnu sve bi bilo ok.

#6:  Autor/ica: vjekovac PostPostano: 0:41 pon, 8. 11. 2004
    —
Blockflöte (napisa):
Pa čak i tada, ljudi, divite se malo, bivajte fascinirani...


Eh? Surprised Shocked Disaster!!! Disaster!!! Ne, ne, ne, samo to neee

Pa zapravo je stvarno NEVJEROJATNO da netko OVO zove paradoksom... Laughing

#7:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 9:06 pon, 8. 11. 2004
    —
vjekovac (napisa):

Pa zapravo je stvarno NEVJEROJATNO da netko OVO zove paradoksom... Laughing


Hajde, hajde, vidjet ces iste paradokse na pismenima iz Vektorskih Smile


'ave fun!


Sinisa

#8:  Autor/ica: CrniLokacija: Zagreb PostPostano: 21:53 pon, 8. 11. 2004
    —
Blockflöte (napisa):
A 9*3=27. A, 27 + one dvije kune koje su ostale malom od blagajne u džepu nije 30. Kud nesta ona jedna kuna?


A koje je opravdanje za takvo računanje? U blagajni je ostalo 25 čuna, kod portrkala 2, a kod trojice kompanjona 3 i to je sve skupa 30 čuna.

#9:  Autor/ica: BlockflöteLokacija: Zg PostPostano: 0:58 uto, 9. 11. 2004
    —
Ajde, ok. Došo sam na krivo mjesto prodavat ovakvu foru.

Meni je to sestra prodala, a čula je od nekoga kome je profesor matematike u srednjoj to prodao pod nerazjašnjivi matematički paradoks, ne tim riječima, ali u kontekstu i stvarno kad usmenom predajom ovo kažete prosječnom čovjeku on će razgrogačit oči i čuditse.

Stvar je u tome da je tvrdnja "dali su svaki po devet kuna" točna, nakon što im se vrati svakom po jednu kunu. I onda većina ljudi, jer im je jasnija plac matematika od neke nesvakodnevnije stilta sebe. Od 30 se vraća pet, a trideset se dobije tako da je svaki dao po 10. Ako od 30 uzmeš određenu količinu i vratiš svakome po jednu, onda ispada da je svaki dao 9, tj. sve skupa dali su 27. "Logični" zaključak je da 27 + određena količina -3 =30.

It's a Jedi Mind Trick!



Forum@DeGiorgi -> Biseri


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin