Molim vas pomozite, odgovor trebam još danas! Hvala!
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Elementarna matematika 1 i 2

#1: Molim vas pomozite, odgovor trebam još danas! Hvala! Autor/ica: Josip PostPostano: 18:20 ned, 11. 5. 2003
    —
Zadatak:
Dokaži da ako se pravci a i b sijeku onda postoji samo jedna ravnina koja ih sadrži.

Znam da je očito ali na znam kako da dokažem, treba nekako pomoću onih aksioma:
1.Kroz dvije različite tičke prostora prolazi samo jedan pravac.
2.kroz tri točke koje nisu kolinearne prolazi samo jedna ravnina
3.Ako ravnina sadrži dvije različite točke nekog pravca, onda sadrži cijeli taj pravac.
4.Ako dvije ravnine imaju samo jednu točku zajedničku, onda se one sijeku po pravcu
5.Kroz svaku točku pravca može se povući samo 1 pravac paralelan sa zadanim

i još određenost ravnine:
1.sa tri točke
2.1 točka i jedan pravac
3.2 paralelna različita pravca
4.2 pravca koji se sijeku

Odgovor bi trebao dobiti još danas, pa vas molim da mi pomognete ako ste u mogućnosti, puno hvala!

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 19:50 ned, 11. 5. 2003
    —
To mi se ne cini jako tesko... Smile

Za pocetak, pod "pravci se sijeku" vjerojatno mislis "imaju jedinstveno sjeciste", tj. "(ne poklapaju se i) nisu paralelni". Confused

Ok, onda je njihov presjek jedinstvena tocka P. Uzmimo proizvoljne tocke A na pravcu a i B na pravcu b takve da su A, B i P razlicite. Te tocke ocito nisu kolinearne. Zasto?

Kad bi bile kolinearne, onda bi A, B i P lezale na istom pravcu. Prema 1, imamo da leze na pravcu AP=a, tj. BP=b, pa je a=b sto nije.

Prema 2, imas da kroz A, B i P prolazi jedinstvena ravnina.

Prema 3 ona sadrzi cijele pravce a i b, pa izbor ravnine ne ovisi o izboru tocaka A i B.

Dakle, nasli smo jedinstvenu ravninu koja sadrzi oba pravca... Dancing banana

#3:  Autor/ica: Josip PostPostano: 14:43 pon, 12. 5. 2003
    —
Ne znam kako da ti se zahvalim, upisao si mi peticu u imenik!
Profesorica je rekla da imam najbolji dokaz! Very Happy
Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.
Ugodnu zabavu!

Hvala!!

#4:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 15:14 pon, 12. 5. 2003
    —
Josip (napisa):
Ne znam kako da ti se zahvalim


Pravi cevapi Flasa Ljekovite Vodice Laughing

Josip (napisa):
Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.


Tocno, ne bih... Wink Samo, ja nisam nista dobio... Confused



Forum@DeGiorgi -> Elementarna matematika 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin