zadaci sa rokova
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Kompleksna analiza

#1: zadaci sa rokova Autor/ica: Gost PostPostano: 10:46 ned, 2. 7. 2006
    —
28.11.2005. Zad1.:
Izracunajte krivuljni integral prve vrste Int(po gama) xyzds gdje je gama krivulja koja ide po dijelu kruznice
x^2+y^2+z^2=R^2, x^2+y^2=R^2/4 koja lezi u prvom oktantu

Znam da nije tesko ali meni ispada 0 Embarassed pa vjerojatno negdje grijesim...

22.02.2006.
Nadjite analiticku funkciju f(z)=u(z)+iv(z) kojoj je imaginarni dio
v(z)=3 + x^2-y^2- y/(2(x^2+y^2))

da se ne ponavljam, zanimaju me i neki zadaci koje je kolega napisao u "Problemima sa realnim int." pa asistenti i drugi ljudi dobre volje, pomagajte!

#2: Re: zadaci sa rokova Autor/ica: zavod za analizu PostPostano: 14:30 ned, 2. 7. 2006
    —
a Zavod fan (napisa):
28.11.2005. Zad1.:
Izracunajte krivuljni integral prve vrste Int(po gama) xyzds gdje je gama krivulja koja ide po dijelu kruznice
x^2+y^2+z^2=R^2, x^2+y^2=R^2/4 koja lezi u prvom oktantu

Dio te kružnice u prvom oktantu ima jednadžbu
,
odnosno parametarski
, pri čemu je .
Integral je


a Zavod fan (napisa):
22.02.2006.
Nadjite analiticku funkciju f(z)=u(z)+iv(z) kojoj je imaginarni dio
v(z)=3 + x^2-y^2- y/(2(x^2+y^2))


Iz Cauchy-Riemannovih jednadžbi znamo

pa je

za neku nepoznatu funkciju w koju odredimo deriviranjem posljednje jednakosti po y:

Naime, zbog Cauchy-Riemannovih jednadžbi je

pa uspoređivanjem dobivamo w'(y)=0, tj. w(y)=C za neku realnu konstantu C.
Konačno,

Ako se traži samo neka funkcija f, onda možemo uzeti C=0.

#3:  Autor/ica: Denzil PostPostano: 7:47 sri, 5. 7. 2006
    —
jel mozes molim te objasnit samu TEORIJU..kako si dosao do one parametrizacije u prvom zadatku..dakle zasto i kako vrijedi to sto si napiso prije samog integrala...

hvala

#4:  Autor/ica: zavod za analizu PostPostano: 14:27 sri, 5. 7. 2006
    —
Denzil (napisa):
jel mozes molim te objasnit samu TEORIJU..kako si dosao do one parametrizacije u prvom zadatku..dakle zasto i kako vrijedi to sto si napiso prije samog integrala...

hvala


Možemo probati.

Najprije primijeti da je presjek sfere i cilindra unije dvije kružnice, pa trebamo najprije vidjeti koja od tih kružnica uopće ima dio koji se nalazi u prvom oktantu.

Tražimo jednadžbu ravnina u kojoj leže gornje kružnice, tj rješimo gornji sustav jednadžbi (npr. drugu pomnožiš s -1 i dodaš prvoj)
pa dobijemo , odnosno .
Mi hoćemo da naša kružnica sadrži dio koji leži u prvom oktantu, pa mora biti , dakle .

Znači tražena kružnica nalazi se na presjeku cilindra i ravnine i sad parametriziramo dio kružnice za kojeg je istovremeno . A to je npr. parametrizacija , pri čemu je .

I to dalje uvrstiš u formulu po kojoj se računa krivuljni integral prve vrste.
#Beer

#5:  Autor/ica: Denzil PostPostano: 20:45 sri, 5. 7. 2006
    —
zanimljivo Smile
hvala na trudu..skuzio sam i pohvatao sve.. kad se tak lijepo objasni nije uopce problem..



Forum@DeGiorgi -> Kompleksna analiza


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin