Potencijalne pogrjeske u udzbeniku
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost

#1: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Autor/ica: SmithLokacija: {Tamo Gore}^{TM} PostPostano: 18:52 ned, 3. 9. 2006
    —
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.

DRUGA
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani :
Dokaz u biljeznici:

Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj u odnosu na ?

Moj raspis:
Imamo...
Zelimo...
Spojimo to... , tj. .
Odavde...


...nije moguce otkriti tko je gdje. Mozda se varam, ali dokaz mi izgleda krivo.

#2:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 19:02 ned, 3. 9. 2006
    —
ovo prvo -> i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...

#3: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Autor/ica: goranm PostPostano: 19:16 ned, 3. 9. 2006
    —
Smith (napisa):
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.


U ovogodnišnjim predavanjima piše:




Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.

#4: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Autor/ica: SmithLokacija: {Tamo Gore}^{TM} PostPostano: 20:11 ned, 3. 9. 2006
    —
goranm (napisa):

U ovogodnišnjim predavanjima piše:



Pa da... Upravo u prvoj jednakosti i jest eventualni problem.

Ona bi, kao, trebala slijediti iz propozicije 6.6.

Citat:
Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.

Knjiga bez gresaka... Takvu jos nisam procitao.

Evo, npr. str. 66. - na samom dnu treba pisati P(A|H_j) u nazivniku, a ne P(A|H_i) (Bayesova formula).

Tko hoce, nek' slobodno uzica kavu. Cool

#5:  Autor/ica: SmithLokacija: {Tamo Gore}^{TM} PostPostano: 20:12 ned, 3. 9. 2006
    —
Anđelčić (napisa):
ovo prvo → i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...

Sabrana? Ma, to ti je teski trivic. Wink

#6: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 20:36 ned, 3. 9. 2006
    —
Smith (napisa):

Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj u odnosu na ?

ha, mislim, ne znamo. nastimavamo.
moram priznat da mi nije najjasnije zasto bi takav n bio najmanji.

#7: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 21:06 ned, 3. 9. 2006
    —
Smith, ja vidim samo jednu pogREsku – u tvom naslovu. :p

Smith (napisa):
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.

Slazemo se da je konstanta, rajt?
E, pa po propoziciji 6.2 vrijedi:
, pa ti uvrsti :p.

A prvi dio: citaj malo propoziciju 6.6. ona kaze da ako je , da tada izraz , kako .

Uvsrti . Vrijedi da je . Tada je (zbunjujuci su ti x-evi, jer u teoremu 6.10. su Xevi nesto drugo, ali ovo govorim o Xevima iz propozicije 6.6.). Dakle, tocno je u knjizi. Ovo tvoje mi se isto cini tocno.

Smith (napisa):
DRUGA
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani ...

Kazes zadani . Dakle, da boljom notacijom objasnim stvar.



Okej, sto trazimo: trazimo takav da je .

Sto znamo? Znamo da je , tj. . Ako dobijemo takav da je , tada smo dobili da je .

A je ako i samo ako , odnosno .

Da preciziram, je proizvoljan. U cemu je stos. Fiksiras neki , (to je trazena preciznost, npr 0.0001), te neki (npr, 0.001), razinu tolerancije u sigurnosti. Onda puta isprobas pokus i dobijes (n=25,000,000,000) podataka. Tada sa sigurnoscu od mozes reci da je na preciznost do na desetinku promila jednak broju uspjesnih eksperimenata u tih 25,000,000,000 pokusaja.

Drugi ekstrem: (dakle, zelis sa 0% sigurnosti garantirati da je vrijednost od p dobivena na preciznost od . Za to ti treba tocno jedan pokusaj. Smile

got it?




'ave fun!


Sinisa


Zadnja promjena: cinik; 21:19 ned, 3. 9. 2006; ukupno mijenjano 1 put.

#8:  Autor/ica: SmithLokacija: {Tamo Gore}^{TM} PostPostano: 21:15 ned, 3. 9. 2006
    —
cinik (napisa):
Smith, ja vidim samo jednu pogREsku – u tvom naslovu. :p

Ne bi vjerovao koliko cesto se leksikografija mijenja... A tek racva... Cool

Nema grjeske, hiperjekavizacija je sasvim legalna. Wink

Procitat cu post cim uzmognem.

EDIT: Ahaaa... Prvo je lako, ali ovog drugog se nikad ne bih sjetio...

Zapravo nademo ne bas savrsenu aproksimaciju (pleonazam ionako), tj. zadovoljimo se s necim sto je vece od neceg sto vec jest vece od potrebnog. Very Happy Very Happy Very Happy

Kuzim! EmbarassedCoolEmbarassed Thx. Wink



Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin