Koliko rjesenja ima nakon antikvadriranja?
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#1: Koliko rjesenja ima nakon antikvadriranja? Autor/ica: vla10d PostPostano: 23:10 pon, 9. 10. 2006
    —
Kao prvo, odmah isprike ako sam fulao forum, zaista ne znam pod koji kolegij/podforum ovakvo pitanje pripada.

Takodjer, nemojte odmah Rolling Eyes ako je pitanje toliko trivijalno i promaseno, nisam matematicar, ali eto, zanima me pa se nadam da ce mi netko moci pojasniti, ili barem reci zasto pitanje uopce nema smisla.

Dakle, zanima me koliko rjesenja ima slijedeci izraz:



Ako se dobro sjecam, to ide nekako ovako:

Ali mogu li to zapisati i ovako:



Ako mogu i ako izracunam te 4 kombinacije (4 ako ignoriram da i ima 2 vrijednosti) dobijem 4 rjesenja, od kojih je samo jedno broj 1.

Puno sam napisao, a zapravo je jednostavno; nije mi jasno zasto se "ignoriraju" (ako uopce postoje?) ostala rjesenja ako svako vadjenje korjena ili antikvadriranje daje 2 rjesenja (+/-)? Embarassed

#2: Re: Koliko rjesenja ima nakon antikvadriranja? Autor/ica: goranm PostPostano: 0:11 uto, 10. 10. 2006
    —
vla10d (napisa):
Puno sam napisao, a zapravo je jednostavno; nije mi jasno zasto se "ignoriraju" (ako uopce postoje?) ostala rjesenja ako svako vadjenje korjena ili antikvadriranje daje 2 rjesenja (+/-)? Embarassed


Zato što ne vrijedi

Pretpostavi suprotno, tj. da vrijedi



Tada je:


što očito nije istina (osim za x=0).

#3:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 0:40 uto, 10. 10. 2006
    —
@goranm:

Jasno je: Wink

@vla10d:

Kad bismo trazili i negativne vrijednosti, onda bi izraz "izracunaj vrijednost izraza" izgubio smisao; trebalo bi reci "izracunaj sve moguce vrijednosti izraza". Sad

Ljudi vole jednoznacnost. Cool Ako kazes da je funkcija, onda ona mora (za svaku vrijednost argumenta) vratiti jedinstvenu vrijednost, pa ono gubi smisao. Smile Takodjer, vecina primjena zahtijeva pozitivna rjesenja. Cool

Naravno, ako tebi za primjenu treba, mozes uzeti i negativne varijante... Smile Recimo, kod rjesavanja jednadzbi, kad te zanimaju sva moguca rjesenja, uzimas i to u obzir. Smile

#4:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 8:56 uto, 10. 10. 2006
    —
Stvar je u ovom:

=2, a ne +2 ili -2. Zelis da ti je korjen jedinstven. Medutim, rjesenja jednadzbe x^2=4 su dva: i .

#5:  Autor/ica: vla10d PostPostano: 11:03 uto, 10. 10. 2006
    —
Malo sam neprecizno napisao, nisam mislio izjednaciti apsolutnu vrijednost s +/- vrijednoscu tog izraza, vec sam mislio da li pocetni izraz (s korjenima) mogu zapisati sa +/i vrijednostima nakon antikvadriranja. Sto u principu nema smisla jer se ne radi o jednadzbi.

Hvala na pojasnjenju. Smile



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin