Da li netko zna riješit ovaj zadatak??
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika

#1: Da li netko zna riješit ovaj zadatak?? Autor/ica: Gost PostPostano: 11:42 ned, 13. 7. 2003
    —
Na koliko najviše djelova n sfera djeli prostor?

#2:  Autor/ica: bingo PostPostano: 19:24 pon, 14. 7. 2003
    —
Pa ovako na brzaka, mislim da je n(n-1) + 2.
Svaka sfera sa n-1 drugih sfera, onda onaj vanjski prostor i josh jedan koji je ostao nakon sto su sve ostale presjekle presjek prve i druge.

#3:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 20:22 pon, 14. 7. 2003
    —
bingo (napisa):
Pa ovako na brzaka, mislim da je n(n-1) + 2.
Svaka sfera sa n-1 drugih sfera, onda onaj vanjski prostor i josh jedan koji je ostao nakon sto su sve ostale presjekle presjek prve i druge.


Nisam siguran. Confused Meni se cini 2^n. Evo zasto.

Definiramo funkciju f sa prostora (recimo uobicajeni R^3) na S^n, gdje je S={0,1}. Drugim rijecima, svakoj tocki prostora pridruzujemo n-torku nula i jedinica. Na i-tom mjestu je 0 ako tocna NIJE u i-toj sferi, a 1 ako JE.

Dakle, f_i(x) = { 0 | x not in Sfera_i; 1 | x in Sfera_i }

Ocito, kodomena od f ima 2^n elemenata. Very Happy

Problem je jos pokazati da je moguce dobiti sve moguce kombinacije n sfera (tj. da je sfere uvijek moguce razmjestiti tako da je f surjekcija). Shocked E, tu nisam ni siguran da je to moguce izvesti. Embarassed Ideje? Confused

Krcko, pomagaj!

P.S. Do 3 sfere je trivijalno, sto daje 2^3=8 dijelova, sto je, nazalost, isto sto i 3*(3-1)+2. Sad

P.P.S. Za cetiri sfere se, mislim, isto moze dobiti tako da ih se razmjesti u vrhove tetraedra, uz odgovarajuci radijus. To je onda 2^4=16, sto ipak nije 4*(4-1)+2=14. Cool Not absolutely sure, though... Confused

#4:  Autor/ica: Nesi PostPostano: 22:52 pon, 14. 7. 2003
    —
meni se cini da je ovo vec bilo (ili nesto vrlo slicno)
daklem link

(meni se dalo traziti Smile )

ofkors, ako je to to sto treba Confused


btw, za one kojima se neda ici tamo
krcko tamo negdje (napisa):
Za sfere se radi analogno. Presjeci zadnje sfere s prethodnima su n-1 kruznica, koje je dijele na n^2-n+2 podrucja. Svako podrucje rastavlja jedan dio prostora na dva, pa vrijedi rekurzija S(n)=S(n-1)+n^2-n+2. Rjesenje je S(n)=n*(n^2-3n+8 )/3.


aha, mislim da je pitanje bilo na koliko nacina n sfera dijeli prostor, pa je rekurzija odgovor na to pitanje, no cinimise da je ovo boldano tocan odgovor Smile

#5:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 22:59 pon, 14. 7. 2003
    —
Nesi (napisa):
meni se cini da je ovo vec bilo (ili nesto vrlo slicno)
daklem link
(meni se dalo traziti Smile )


Embarassed

Nesi (napisa):
btw, za one kojima se neda ici tamo
krcko tamo negdje (napisa):
Za sfere se radi analogno. Presjeci zadnje sfere s prethodnima su n-1 kruznica, koje je dijele na n^2-n+2 podrucja. Svako podrucje rastavlja jedan dio prostora na dva, pa vrijedi rekurzija S(n)=S(n-1)+n^2-n+2. Rjesenje je S(n)=n*(n^2-3n+8 )/3.

aha, mislim da je pitanje bilo na koliko nacina n sfera dijeli prostor, pa je rekurzija odgovor na to pitanje, no cinimise da je ovo boldano tocan odgovor Smile


Ne, rjesenje je ovo: S(n)=n*(n^2-3n+8 )/3

Cak se i slaze s onime sto napisah za n=4. Weeeeeee!!!!!!!!!!!

Thanx, Nes... Cool

#6:  Autor/ica: Nesi PostPostano: 23:15 pon, 14. 7. 2003
    —
vsego (napisa):
Ne, rjesenje je ovo: S(n)=n*(n^2-3n+8 )/3


njah, ja jos ne radih kombinatoriku Smile pa me to izvlaci Mr. Green

vsego (napisa):
Thanx, Nes... Cool


Blush
ah, nemam pametnijeg posla Smile
btw, anytime, kad god mogu Mr. Green
ipak je to za Forum(ase) Very Happy

#7:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:11 pet, 3. 10. 2003
    —
Ne znam da li je iko uocio, ali navedeno rjesenje za n sfera uopce ne zadovoljava rekurziju!!!! Kolko se meni cini kriva je rekurzija. Moze li mi neko pomoci i reci kako zapravo ta rekurzija (treba) glasiti? Ili gdje sam pogrijesila?
Hvala

Ivanka

#8:  Autor/ica: krcko PostPostano: 22:05 pet, 3. 10. 2003
    —
Rekurzija treba glasiti ovako:

Kod:
S(n+1)=S(n)+n^2-n+2


Greska je bila u indeksima velikog S. Rjesenje je OK.



Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin