Novi student.math.hr / student.studenti.math.hr
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Računalni sustavi na Fakultetu

#1: Novi student.math.hr / student.studenti.math.hr Autor/ica: KrunoLokacija: RC PostPostano: 19:09 pet, 13. 10. 2006
    —
Za one koji još nisu primjetili i/ili nisu pročitali obavijest na vratima praktikuma.


Kratki pregled promjena:

1. Home direktoriji

Stvoreni su novi home direktoriji svim korisnicima koji sadrže samo
osnovnu konfiguraciju. Stari podaci dostupni su, samo za čitanje, u

/old/student1/korisnicko_ime

za studente, te u

/old/math/korisnicko_ime

za profesore i asistente.
Studentima je quota povećana na 100 MB.


2. Webmail

Postavljen je novi webmail za studente na adresi

http://webmail.studenti.math.hr


3. Korisničke web stranice

Studenti svojim web stranicama od sada pristupaju ovako:

http://web.studenti.math.hr/~korisnicko_ime


4. E-mail

Postavljena je zaštita od virusa i spama. Poruke za koje je sustav
siguran da su spam ili sadrže viruse ne dolaze u korisničke sandučiće,
a one za koje nije siguran spremaju se u korisničkom direktoriju u

~/Mail/probably-spam

Detaljni log o primljenim porukama i njihovoj klasifikaciji nalazi se u
korisničkom direktoriju u

~/.procmail-log

Još jedna promjena je i postavljanje maksimalne veličine sandučića na
20 MB


5. Telnet

Nema ga više.

--
Krunoslav Komugović, RC

#2: Re: Novi student.math.hr / student.studenti.math.hr Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 16:07 sub, 14. 10. 2006
    —
Kruno (napisa):

5. Telnet

Nema ga više.

Toooooo, majstoreeeee!

#3: Re: Novi student.math.hr / student.studenti.math.hr Autor/ica: SvekYLokacija: unitarni vektorski prostor PostPostano: 17:36 sub, 14. 10. 2006
    —
Kruno (napisa):

5. Telnet
Nema ga više.

Programu PuTTY je ionako samo stvarao probleme.
Koristite SSH.

#4: Re: Novi student.math.hr / student.studenti.math.hr Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 17:48 sub, 14. 10. 2006
    —
SvekY (napisa):

Programu PuTTY je ionako samo stvarao probleme.
Koristite SSH.

Ili jos bolje, nemojte koristit windoze Twisted Evil

#5:  Autor/ica: jana PostPostano: 19:38 sub, 14. 10. 2006
    —
a zasto su meni izbrisali mailove koje sam primila prije ovih promjena? nisam znala da itko ima pravo to uciniti bez da me pita...

#6:  Autor/ica: MelkorLokacija: Void PostPostano: 22:28 sub, 14. 10. 2006
    —
Pa nisu izbrisani. Pročitaj pozornije prvi post, točku 1. Svi stari podatci se nalaze u /old/student1/korisnicko_ime.

#7:  Autor/ica: KrunoLokacija: RC PostPostano: 8:53 ned, 15. 10. 2006
    —
jana (napisa):
a zasto su meni izbrisali mailove koje sam primila prije ovih promjena? nisam znala da itko ima pravo to uciniti bez da me pita...


Ako starih mailova nema tamo, javi mi koji ti je login na studentu pa ću pogledati što se desilo. Stari mailboxi jos postoje na starom studentu.

A što se čuvanja mailova tiče, sada je postavljena quota na mailbox, ako ju prijeđete mailovi neće dolaziti. Zato preporučujem da mailove ne držite u mailboxu nego u svom home direktoriju.

#8:  Autor/ica: Nesi PostPostano: 13:43 ned, 15. 10. 2006
    —
jana (napisa):
a zasto su meni izbrisali mailove koje sam primila prije ovih promjena? nisam znala da itko ima pravo to uciniti bez da me pita...


ajmo sada jednu drugu stranu price...
ti nisi vlasnik masine i nisi platila sto ju koristis - fakultet je vlasnik, a upravljanja masinom obavlja RC
oni mogu napraviti sto i kako hoce s time da su za to sto naprave odgovorni jedino vlasniku - fakultetu (ili je vlasnik nesto narucio da se napravi)

ti kao student si samo korisnik i taj account ti je otvoren prvenstveno zbog potreba nekih kolegija

na stranu sto ti nitko ne brani i privatnu uporabu accounta, ali pozivati se na to da bi te netko trebao PITATI za dozvolu je u najmanju ruku smijesno, evo zasto:

sto se ostalih servisa koja na internetu koristis tice, svoja prava mozes procitati u licence agreementu (to je u pravilu ono sto ljudi oznace i kliknu 'i agree') - besplatne usluge nemaju pravo ni na kakve zalbe ili povlastice
oni koji placaju su druga prica....

cisto jedna paralela kako stvari zapravo funkcioniraju - ti nisi vlasnik ovog email accounta, tebi je on ustupljen na period dok si student ovog fakulteta

vlasnici (te oni koji placaju neke usluge - placanje faxa NE povlaci vlasnistvo nad emailom op.a.) su skroz druga prica Wink

to ti je ono, dosla s kod nekoga u goste na rucak i dao ti je zlicu, pocela si jesti i on dodje, uzme ti zlicu i da ti drugu.... ti i dalje mozes jesti drugom zlicom Wink (ali ona je bolja, novija... Wink )

#9:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 20:54 ned, 15. 10. 2006
    —
http://web.studenti.math.hr/~fsrica/ nema moje stranice Sad
zakaj?

#10:  Autor/ica: venovako PostPostano: 21:40 ned, 15. 10. 2006
    —
Kopiraj public_html direktorij iz /old/student1/fsrica u novi home direktorij.

#11:  Autor/ica: KrunoLokacija: RC PostPostano: 21:42 ned, 15. 10. 2006
    —
Saf (napisa):
http://web.studenti.math.hr/~fsrica/ nema moje stranice Sad
zakaj?


U home direktoriju nemaš public_html. Zapravo, home direktorij ti je prazan, tamo su samo inicijalne datoteke. Pročitaj ponovo prvi post ovdje, poebno prvu točku. Na novog studenta NISU KOPIRANI korisnički podaci.

#12:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 1:46 pon, 16. 10. 2006
    —
Kruno (napisa):
Saf (napisa):
http://web.studenti.math.hr/~fsrica/ nema moje stranice Sad
zakaj?

U home direktoriju nemaš public_html. Zapravo, home direktorij ti je prazan, tamo su samo inicijalne datoteke. Pročitaj ponovo prvi post ovdje, poebno prvu točku. Na novog studenta NISU KOPIRANI korisnički podaci.


Prof. smjer nije ucio UNIX i znaju samo FTPom izvana dovuci stvari. Rolling Eyes Zasto je bilo tako tesko vratiti korisnicke homeove? Think Zar to nije jedan obicni cp -a? Confused

#13:  Autor/ica: KrunoLokacija: RC PostPostano: 8:05 pon, 16. 10. 2006
    —
vsego (napisa):
Prof. smjer nije ucio UNIX i znaju samo FTPom izvana dovuci stvari. Rolling Eyes Zasto je bilo tako tesko vratiti korisnicke homeove? Think Zar to nije jedan obicni cp -a? Confused


Nije bilo problem nego to namjerno nismo radili. Kao demos vidio sam puno ljudi koji nemaju pojma sto sve imaju u home-u i cesto im je tamo totalni nered, pa je idjea bila da takvima(a to je vecina) to ni ne treba. A oni kojim treba ce ili sami znati prebaciti datoteke ili ce pitati za pomoc.

Dakle, ako netko ne zna sam vratiti datoteke, neka mi se javi, najbolje osobno u RC.

#14:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 8:13 pon, 16. 10. 2006
    —
Ok, fair enough. Wink

Kruno (napisa):
Dakle, ako netko ne zna sam vratiti datoteke, neka mi se javi, najbolje osobno u RC.


Ccc.... Sram te bilo... Dovoljno je da se obrate se demosu za pomoc. Wink Za neupucene, demos bi trebao biti u praktikumu kad god je isti otvoren, a tamo nema nastave ili ispita. Very Happy

@Kruno: Ima li neki jaki razlog zasto na Studentu i Cromathu nema vim-a (po mogucnosti nekog novijeg)? Think A na Cromathu nisam niti wget i lynx nasao (na Studentu nisam trazio). Shocked

#15:  Autor/ica: KrunoLokacija: RC PostPostano: 8:42 pon, 16. 10. 2006
    —
[quote="vsego"]Ok, fair enough. Wink

Kruno (napisa):

@Kruno: Ima li neki jaki razlog zasto na Studentu i Cromathu nema vim-a (po mogucnosti nekog novijeg)? Think A na Cromathu nisam niti wget i lynx nasao (na Studentu nisam trazio). Shocked


Kod:
[kkomugo@cromath] ~> which wget                                            8:50
/usr/local/bin/wget


A vim i lynx cu staviti.

#16:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:50 pon, 16. 10. 2006
    —
'Links' bi mozda bio bolji izbor od lynx-a.

#17:  Autor/ica: venovako PostPostano: 13:12 pon, 16. 10. 2006
    —
~venovako/bin/links
~venovako/man/man1/links.1

enjoy!

#18:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 14:10 pon, 16. 10. 2006
    —
mene je konstantno kroz studij interesiralo zasto se koristi ksh kao defaultni shell, a ne bash koji je IMO puno korisniji od ksh.

#19:  Autor/ica: SmithLokacija: {Tamo Gore}^{TM} PostPostano: 22:59 pon, 16. 10. 2006
    —
Kako se ssh-nem na account?

Kod:
ssh web.studenti.math.hr

nije od pomoci.

#20:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 23:05 pon, 16. 10. 2006
    —
Smith (napisa):
Kako se ssh-nem na account?
Kod:
ssh web.studenti.math.hr

nije od pomoci.


To je web server. Ccc.... Sram te bilo... Za SSH koristis i dalje stari naziv:
ssh student.math.hr

Cool



Forum@DeGiorgi -> Računalni sustavi na Fakultetu


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2, 3  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 3.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin