FTP
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Računalni sustavi na Fakultetu

#1: FTP Autor/ica: Fedmahn Kassad PostPostano: 8:42 pon, 16. 4. 2007
    —
Kako iz linux/unix praktikuma pristupiti preko FTP-a računalima? Čisto da se doma mogu poslat stvari a da nemoram ići na WIndows mašine? I zašto se zapravo nemože sa *nixxa na FTP a sa Wina može (ne računam BSD u 102)?

#2:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 9:42 pon, 16. 4. 2007
    —
Imas ftp na studentu. Nalazi se na /usr/bin/ftp. Pretpostavljam da ti je /usr/bin u PATH-u, takoda ti je dovoljno napisati samo ftp. Dakle, nije istina da sa Un*x i GNU/Linux sustava nemas pristup ftp protokolu.

#3:  Autor/ica: MelkorLokacija: Void PostPostano: 10:56 pon, 16. 4. 2007
    —
@Fedmahn: Možda si probao pristupiti direktno s računala u praktikumu 1. Vjerojatno je stvar u tome da prvo moraš pokrenuti ssh student.

#4:  Autor/ica: Fedmahn Kassad PostPostano: 9:25 sri, 18. 4. 2007
    —
Pa, govorim o tome da kad upišem u firefox neku ftp stranicu neće raditi.
ftp://ftp.hr.debian.org na primjer ne učita ništa. No, probat ću preko ssh pa vam javim. Moguće da sam samo previše neispavan pa kontinuirano neš krivo radim.

#5:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 10:02 sri, 18. 4. 2007
    —
FTP direktno (osim prema studentu) ne radi niti iz jednog praktikuma; SSH na studenta je nuzan. Smile

#6:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 12:30 sri, 7. 10. 2009
    —
imam jedno pitanje...

Kad se ulogiram na ftp pod svojim user name - om ( u nekom praktikumu na faxu ), u biti sam se ulogiro na racunalo na kojem jesam ( to jest mogu preko ftp -a raspolagati s podacima koji su mi na studentu ), pa na slide - u s vjezba mreza racunala ima par naredba koje mogu koristiti...

kolko sam shvatio neke naredbe imaju prefiks: l ( npr. lcd, lpwd... ) sto oznacava local ( tj. racunalo na kojem sam trenutno, a ne ono na koje sam se spojio prek ftp - a )
dok s naredbama bez tog prefiksa "secem" i radim na spojenom racunalu

Sad ne znam dal je ova pricica od odozgo tocna... pa bih molio potvrdu, jer kad se ulogiram na ftp -a ne rade mi naredbe na lokalnom racunalu ( lpwd, lcd... ) vrati mi: ?invalid command,

pa gdje sam fulao?

( edit.. radi mi lcd, al lpwd ne... zasto? )

jos jedno:

koristim scp (naredba):

scp za_prebaciti3.txt pr5-02@student: ~/predmeti

trazi me password, a zatim system password ??? na vjezbama nije bilo tih komplikacija...

#7:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 13:06 sri, 7. 10. 2009
    —
Cobs (napisa):
Sad ne znam dal je ova pricica od odozgo tocna... pa bih molio potvrdu, jer kad se ulogiram na ftp -a ne rade mi naredbe na lokalnom racunalu ( lpwd, lcd... ) vrati mi: ?invalid command,


Ako stavis samo ?, dobijes popis naredbi. "Lokalni pwd" je, ako se ne varam, samo lcd (bez argumenata).

Cobs (napisa):
scp za_prebaciti3.txt pr5-02@student: ~/predmeti
trazi me password, a zatim system password ??? na vjezbama nije bilo tih komplikacija...


Fulao si login: na studentu se gotovo sigurno ne zoves pr5-02. Wink

#8:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 13:14 sri, 7. 10. 2009
    —
vsego (napisa):

Ako stavis samo ?, dobijes popis naredbi. "Lokalni pwd" je, ako se ne varam, samo lcd (bez argumenata).

Cobs (napisa):
scp za_prebaciti3.txt pr5-02@student: ~/predmeti
trazi me password, a zatim system password ??? na vjezbama nije bilo tih komplikacija...


Fulao si login: na studentu se gotovo sigurno ne zoves pr5-02. Wink


sa lcd me na lokalnom baci sam u lokalni home folder, a ovo sa scp -om to je na vjezbama bilo nesto kao da se spajamo na neko racunalo iz praktikuma i s njega uzimamo podatke... ali nemogu naravno garantirati za svoju ispravnost izraza jer sam vec zaboravio kak se tocno pise, al nesto u tom stilu je bilo sigurno... a i sad sam pogledo lpwd nije niti navedena kao naredba u ftp - u

edit: uspio sam se spojiti na komp prek scp - a sa username@ime_racunala


Zadnja promjena: Cobs; 14:20 sri, 7. 10. 2009; ukupno mijenjano 1 put.

#9:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 13:51 sri, 7. 10. 2009
    —
Kad je već tema "živa", imam ja pitanje:

Kako se od doma spojiti na neki komp u praktikumu pa onda kompajlirat ?
Trebao bih Lapack, a njega nema na studentu, samo na računalima u pr1 i pr5 mislim Very Happy

Hvala Very Happy

#10:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:20 sri, 7. 10. 2009
    —
Luuka (napisa):
Kad je već tema "živa", imam ja pitanje:

Kako se od doma spojiti na neki komp u praktikumu pa onda kompajlirat ?
Trebao bih Lapack, a njega nema na studentu, samo na računalima u pr1 i pr5 mislim Very Happy

Hvala Very Happy


tesko, mozda cak i nikako Sad

inace, lapack se jednostavno instalira na bilo koju linux masinu.
ukoliko si win korisnik stavi virtualbox i podigni neki linux kao virtualnu masinu.

#11:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 15:32 sri, 7. 10. 2009
    —
@Luuka: Mislim da je SSH na racunala u Pr1 moguc, ali samo sa studenta. Koristis svoj uobicajeni username i password.

@Cobs: Sto se FTPa tice, mozda ovisi o sustavu; meni uredno lcd bez argumenata samo ispise aktivni lokalni direktorij. Workaround: mozes s naredbom ! "iskociti" u shell i vidjeti gdje si.

#12:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 15:51 sri, 7. 10. 2009
    —
vsego (napisa):
@Luuka: Mislim da je SSH na racunala u Pr1 moguc, ali samo sa studenta. Koristis svoj uobicajeni username i password.


Dakle ssh na studenta, pa od tamo ssh na pr1-02 ili tako nešto? Kako točno?

A što se tiče instalacije lapacka na win mašinu, nije uspjelo (probo sa cygwinom), eventualno bi se moglo nešto napravit sa Visual Studiom koji mi je mutav za korištenje Very Happy

#13:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 16:04 sri, 7. 10. 2009
    —
Luuka (napisa):
vsego (napisa):
@Luuka: Mislim da je SSH na racunala u Pr1 moguc, ali samo sa studenta. Koristis svoj uobicajeni username i password.

Dakle ssh na studenta, pa od tamo ssh na pr1-02 ili tako nešto? Kako točno?


Tocno tako; paralelci to rade s Praktikumom 2. Dakle:
1. SSH na studenta (PuTTY pod Win, ssh login@student.math.hr pod Lin),
2. ssh pr1-02 ili kako se vec masina zove (login ti je isti kao na studentu, pa ga ne trebas posebno navoditi)

Luuka (napisa):
A što se tiče instalacije lapacka na win mašinu, nije uspjelo (probo sa cygwinom), eventualno bi se moglo nešto napravit sa Visual Studiom koji mi je mutav za korištenje Very Happy


Dignes virtualnu masinu i pod njom Linux (ili dual boot u Linux).

#14:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 16:17 sri, 7. 10. 2009
    —
vsego (napisa):

1. SSH na studenta (PuTTY pod Win, ssh login@student.math.hr pod Lin),
2. ssh pr1-02 ili kako se vec masina zove (login ti je isti kao na studentu, pa ga ne trebas posebno navoditi)


pita me još terminal type, ja stavio linux, i prošlo Very Happy

Uglavnom, radi Very Happy
Hvala Very Happy

#15:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 18:45 sri, 7. 10. 2009
    —
vsego (napisa):

Tocno tako; paralelci to rade s Praktikumom 2. Dakle:
1. SSH na studenta (PuTTY pod Win, ssh login@student.math.hr pod Lin),
2. ssh pr1-02 ili kako se vec masina zove (login ti je isti kao na studentu, pa ga ne trebas posebno navoditi)


sto sada racunala rade cijeli dan? nisam znao Embarassed

#16:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 18:55 sri, 7. 10. 2009
    —
Mozda i ne, ne znam. Ja to stvarno ne znam

Ja znam da su me neki zicali da im masine u Pr2 rebootam u Linux cim su studenti gotovi s Win, bas zato jer se koristilo za paralelu. A mislim da su masine znale raditi i vikendima, pa onda valjda i po noci.

Mozda WOL ili tako neka smicalica?

Neka Luuka javi kad sazna. Reklamiram neku zubnu pastu

#17:  Autor/ica: pero PostPostano: 19:15 sri, 7. 10. 2009
    —
Luuka (napisa):
... eventualno bi se moglo nešto napravit sa Visual Studiom koji mi je mutav za korištenje


clapack radi s visual studijem, provjereno Wink

#18:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 19:36 sri, 7. 10. 2009
    —
vsego (napisa):

Neka Luuka javi kad sazna. Reklamiram neku zubnu pastu


Koliko ja znam, automatski se gase u 21:00. A čuh da je bila neka inicijativa da se oni u Pr2 ostave da rade, ali ne znam što je odlučeno (i da uopće je odlučeno, i da li je uopće bila molba) Very Happy

#19:  Autor/ica: venovako PostPostano: 21:08 sri, 7. 10. 2009
    —
Apropos LAPACK:

Na Windows mashinama moze se instalirati Intel MKL.
Izmedju ostalog, sadrzi optimizirane BLAS i LAPACK rutine za Fortran i C.
Catch je u tome sto MKL za Windowse kosta (za Linux je besplatan u akademske svrhe).
No, moze se skinuti probna verzija (jednako funkcionalna kao i puna), samo traje 30 dana.
Ako je to dosta, super.

Na mashinama u praktikumima:
Mozete sami kompajlirati netlib LAPACK za Linux, nije tesko.

Na studentu:
To je zericu kompliciranije, ali nije neostvarivo.
Budite svjesni o kojoj se arhitekturi i OSu radi (da ne raspisujem javno, uname -a ce reci svasta).

#20:  Autor/ica: sorrowLokacija: ...na otoku srece... PostPostano: 20:54 čet, 10. 1. 2013
    —
je zna iko jeli ovaj ssh + ime_mašine još uvik radi?
i, ako da, je iko zna imena kompova u rp1? Very Happy



Forum@DeGiorgi -> Računalni sustavi na Fakultetu


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin