Richardsonova ekstrapolacijska metoda
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika

#1: Richardsonova ekstrapolacijska metoda Autor/ica: strumpfette PostPostano: 12:06 čet, 10. 5. 2007
    —
Ukratko, dakle zanima me što je više moguće o gore navedenome jer nemam pojma o tome [nikad učila (nisam s PMF-a Smile )], a imam neki zadatak... Proučila sam svu dobivenu i nedobivenu literaturu al mi nije baš (?) jasno kak to ide ... Sve što u biti tražim jest da mi netko točno objasni kak to funkcionira i kak se rješava (onak lijepo korak po korak Very Happy)

Zadatak ide otprilike ovako: Kako pomoću Richardsonove ekstrapolacijske metode možemo u nekim situacijama poboljšati aproksimaciju derivacije dobivenu centralnom simetričnom razlikom? Pokažite to na primjeru funkcije f(x)=1/x u točki x =0.05 s početnim korakom h =0.0128 i radite sve do koraka na nultom, prvom, drugom i trećem nivou.


Puno puno hvala!

p.s. nisam točno znala kuda da smjestim, pa slobodno premjestite ako ne pripada tu Smile



Moderator: Premješteno iz Analize.


Zadnja promjena: strumpfette; 2:36 pet, 11. 5. 2007; ukupno mijenjano 1 put.

#2:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:11 čet, 10. 5. 2007
    —
Mislim da se to ne radi na prvoj godini...probaj postavit isto pitanje na dijelu foruma za više godine,ne vjerujem da je itko s prve uopće čuo za to,a kamoli da ti nešto zna objasnit...

#3:  Autor/ica: nana PostPostano: 18:22 čet, 10. 5. 2007
    —
numericka matematika. al to jos nismo radili, pa ne znam rec

#4:  Autor/ica: jakovLokacija: evo me doma PostPostano: 17:13 pet, 11. 5. 2007
    —
Sumnjam da će ti ovo previše pomoći, ali ipak pogledaj, možda uočiš detalj koji ti nedostaje da sve shvatiš. Na stranici http://web.math.hr/nastava/unm/dodatni.html odi na udžbenik V. Harija 'Numerička analiza' i pod naslovom Rombergov algoritam (stranice 498 - 501) ti se spominje Richardsonova ekstrapolacija.



Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin