Pitanje iz vjerojatnosti
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Biseri

#1: Pitanje iz vjerojatnosti Autor/ica: Lucifer PostPostano: 18:00 sri, 22. 8. 2007
    —
Ovako, imam zanimljiv problemčić, pa rekoh zagnjaviti ovdje ljude, da ne razbijam previše glavu ako je neriješiv. Nije ništa hitno, nego je ispalo u razgovoru, pa smo pokušali skontati jel se može analitički riješiti.


Dakle, situacija je ovakva. Imamo neki događaj vjerojatnosti p koji se konstantno ponavlja. Dva su uvjeta za prekidanje pokusa:
-događaj P se dogodi x puta zaredom
-događaj !P se dogodi y puta ukupno
(dakle, ukupni broj pokušaja nije unaprijed određen).


Npr:
Bacamo novčić (p=0.5) dok se ne ispuni jedan od dva uvijeta:
a) glava ispadne 3 puta zaredom, ili
b) pismo ispadne 5 puta ukupno.


Ima li itko ideje jel bi se to dalo riješiti analitički, odnosno izraziti nekom formulom? Nisam stručnjak u vjerojatnosti i kombinatorici, tako da me varijabilni broj ukupnih bacanja malo tilta. Confused

Anyways, have fun. Smile

#2: Re: Pitanje iz vjerojatnosti Autor/ica: Lucifer PostPostano: 19:53 sri, 22. 8. 2007
    —
Lucifer (napisa):
da ne razbijam previše glavu

Nije li fascinantno kako čovjeku padne ideja na pamet tren nakon što je zamolio pomoć, ili mu više ne treba? Rolling Eyes

Dakle, jednostavno. Odredim vjerojatnost za x događaja zaredom u bačenih (x+i) (i=0...n), i onda sumiram po tome. Rajt?

#3:  Autor/ica: MKova PostPostano: 23:16 sri, 22. 8. 2007
    —
meni nije jasno što se točno ovdje traži

#4:  Autor/ica: Lucifer PostPostano: 0:08 čet, 23. 8. 2007
    —
MKova (napisa):
meni nije jasno što se točno ovdje traži

Ah, ja budala. Confused
Traži se koja je vjerojatnost da će ispasti, recimo, 3 glave zaredom prije nego ispadnu 10 pisama ukupno.

#5: Re: Pitanje iz vjerojatnosti Autor/ica: krcko PostPostano: 9:50 pet, 24. 8. 2007
    —
Lucifer (napisa):
Dakle, jednostavno. Odredim vjerojatnost za x događaja zaredom u bačenih (x+i) (i=0...n), i onda sumiram po tome. Rajt?


Mislim da se moze definirati vjerojatnosni prostor na skupu svih nizova bacanja (bilo koje duljine), no rekao bih da ce ispasti isto. Vjerojatnicari, javite se!

#6:  Autor/ica: amimica PostPostano: 11:30 sri, 29. 8. 2007
    —
Mislim da bi rješenje moglo biti
.

Naime, suprotni događaj bi bio da padne y glava prije x pisama zaredom pa je jasno da je ta vjerojatnost
.



Forum@DeGiorgi -> Biseri


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin