Informatika, programiranje: kako dobiti sup(x) za neki x
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#1: Informatika, programiranje: kako dobiti sup(x) za neki x Autor/ica: MKova PostPostano: 21:08 pet, 31. 8. 2007
    —
Ovako... recimo da moramo u varijablu zapisati supremum od nekog broja, naravno sto tocnije koliko zapis to dopusta. Da li netko zna kako to napraviti? Evo primjera:

zapisi sup(10/9) u float (4B) varijablu.... (10/9 = 1.111....)
buduci da su brojevi u racunali ionako ograniceni u svojoj velicini (manjini), za float mora postojati jedinstveni najmanji veci broj od tog

inace nije da mi treba, ali pomislio sam da bi ovo bilo korisno znati ako je lako izvedivo

#2:  Autor/ica: MelkorLokacija: Void PostPostano: 22:31 pet, 31. 8. 2007
    —
Ne razumijem baš što želiš. Što je to "supremum broja"? Ako se misli na najmanju gornju među skupa {x}, onda je to sam x.

#3:  Autor/ica: Markec PostPostano: 22:50 pet, 31. 8. 2007
    —
@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...

@MKova:

to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... neznam, ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do tocno toga sta si ti pitao...

#4:  Autor/ica: MKova PostPostano: 23:33 pet, 31. 8. 2007
    —
Markec (napisa):
@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...

tocno to, samo ne mora biti neprikaziv broj... neka bude prikaziv, i meni treba broj veci od njega za najmanji zapisiv interval

Markec (napisa):

@MKova:
to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... neznam, ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do tocno toga sta si ti pitao...


da, i ja mislim da nije trivijalno

#5:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 0:00 sub, 1. 9. 2007
    —
Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? Kotacici rade 100 na sat Mijenjas zadnju znamenku mantise. Cool

#6:  Autor/ica: MKova PostPostano: 0:39 pon, 3. 9. 2007
    —
vsego (napisa):
Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? Kotacici rade 100 na sat Mijenjas zadnju znamenku mantise. Cool


da, razmisljao sam o tome, to bi trebalo igrati se sa bit shiftevima ... istrazit cu nakratko nakon popravnih rokova kada cu imati vremena. Sada npr. sto mi pada na pamet je zasto bi posljednja znamenka mantise dala najmanji interval, mozda manji interval daje promjena eksponenta umjesto mantise, ili oboje...

evo, ipak sam u 10 min nasao nes, mijenjanje posljednjeg bita u zapisu daje najmanju zapisivu promjenu, vise u wiki IEEE standardu



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin