Područje definicije, D(f), slika od f, Im(f)?
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#21:  Autor/ica: kennyLokacija: ...somewhere over the rainbow... PostPostano: 12:41 ned, 27. 9. 2009
    —
Eto, goran me prestigao i to još jednostavnije napisao Wink

#22:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 21:38 ned, 27. 9. 2009
    —
jel to to? samo to je dowoljno? ..hwala

#23:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 23:56 ned, 27. 9. 2009
    —
kako da najjednostawnije izračunam determinantu 5.reda ?

#24:  Autor/ica: goranm PostPostano: 2:13 pon, 28. 9. 2009
    —
Lilith218 (napisa):
kako da najjednostawnije izračunam determinantu 5.reda ?

Općenito nema najjednostavnijeg načina; no ima nekih slučajeva gdje se determinanta može brzo izračunat. Npr. ako determinantu možeš svesti na gornje ili donje trokutastu determinantu, tada je vrijednost determinante umnožak elemenata na dijagonali. Ili ako možeš postići da su dva retka ili stupca jednaka, tada je determinanta jednaka 0. Ako matricu M, čiju determinantu računaš, možeš zapisati kao M=AB, gdje su A i B matrice čije determinante se mogu jednostavno izračunati, tada je det(M)=det(A)det(B) itd.

U suprotnom, ne gine ti Laplaceov razvoj. Smile No i kada si prisiljena radit Laplaceov razvoj, npr. kada razvijaš determinantu po nekom retku, uvijek gledaš kako nekim transformacijama u tom retku dobiti što više nula tako da računanje pojednostaviš koliko možeš.

#25:  Autor/ica: tperkov PostPostano: 7:30 pon, 28. 9. 2009
    —
Uvijek se mogu raditi elementarne transformacije i to je puno brže. Ne Laplace, pec pec

#26:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 11:27 pon, 28. 9. 2009
    —
u redu..hvala vam

#27:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 18:14 pon, 28. 9. 2009
    —
imam sustav 2x + 5y = 1
3x + 7y = 2

Treba ga riješiti Cramerovim pravilom..ja npr znam riješit kad su 3 jednadžbe u sustavu..kako da ovo riješim? Prvo se riješi determinanta drugoga reda? i šta dalje? kako da dalje dobim D1, D2 i D3 ??to mi nije jasno..sam princip kada su 3. jednadžbe savršeno razumijem..ali ne pada mi na pamet kako owo...ispričawam se zbog tako puno pitanja..ponekad pitam za dečka..a owo je za mene-ponawljam matku u drugoj godini i imam nekih rupa pa tu i tamo mi treba samo mala pomoć pa dalje ide lakše...hwala unaprijed

#28:  Autor/ica: goranm PostPostano: 18:36 pon, 28. 9. 2009
    —
Lilith218 (napisa):
imam sustav 2x + 5y = 1
3x + 7y = 2

Treba ga riješiti Cramerovim pravilom..ja npr znam riješit kad su 3 jednadžbe u sustavu..kako da ovo riješim? Prvo se riješi determinanta drugoga reda? i šta dalje? kako da dalje dobim D1, D2 i D3 ??to mi nije jasno..sam princip kada su 3. jednadžbe savršeno razumijem..ali ne pada mi na pamet kako owo...ispričawam se zbog tako puno pitanja..ponekad pitam za dečka..a owo je za mene-ponawljam matku u drugoj godini i imam nekih rupa pa tu i tamo mi treba samo mala pomoć pa dalje ide lakše...hwala unaprijed

Za sustav

ax+by=e
cx+dy=f

je





http://en.wikipedia.org/wiki/Cramer%27s_rule Smile

#29:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 18:53 pon, 28. 9. 2009
    —
ajme superrr:) hwalaaaa

#30:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 15:46 sub, 3. 10. 2009
    —
Pozdrav! eto opet problemi sa zadaćom...ako možete pomagajte-
1. Ako za regularne matrice A,B,X iz Mn vrijedi AX^-1B^-1 = BA^-1,izrazi X pomoću A i B i njihovih inverza, te detX pomoću det A i det B. Ako je det A= 6 i det B =9 koliko je det X?

2. Za koji a su vektori [1 2 3 4], [2 -1 3 1], [4 3 9 a] linearno nezavisni..(ovo su inače stupčaste matrice ali nisam znala kako da ih napišem)..


Crying or Very sad

#31:  Autor/ica: tperkov PostPostano: 16:25 sub, 3. 10. 2009
    —
Lilith218 (napisa):
Pozdrav! eto opet problemi sa zadaćom...ako možete pomagajte-
1. Ako za regularne matrice A,B,X iz Mn vrijedi AX^-1B^-1 = BA^-1,izrazi X pomoću A i B i njihovih inverza, te detX pomoću det A i det B. Ako je det A= 6 i det B =9 koliko je det X?

2. Za koji a su vektori [1 2 3 4], [2 -1 3 1], [4 3 9 a] linearno nezavisni..(ovo su inače stupčaste matrice ali nisam znala kako da ih napišem)..


Crying or Very sad


Nije tako strašno, u 1. početnu jednakost množi slijeva, odnosno zdesna, odgovarajućim inverzima da se dočepaš X-a, a za det koristi Binet-Cauchyjev teorem.

U 2. možeš npr. ta tri stupca staviti u jednu matricu i pomoću elementarnih transformacija doći u situaciju da možeš lako vidjeti koji a treba biti da bi dobila maksimalni rang.

#32:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 19:21 uto, 10. 11. 2009
    —
Pozdrav...nisam sigurna da li sam sam dobro riješila..može li mi tko naprawit DOKAZ owog :

(A\B)\C = ?

owako sam započela (A\B)\C = {x| x∈(A\B) \ C}=
= {x| x∈(A\B) ∧ x∉C}=

#33:  Autor/ica: mhaberl PostPostano: 21:14 uto, 10. 11. 2009
    —
Lilith218 (napisa):
Pozdrav...nisam sigurna da li sam sam dobro riješila..može li mi tko naprawit DOKAZ owog :

(A\B)\C = ?

owako sam započela (A\B)\C = {x| x∈(A\B) \ C}=
= {x| x∈(A\B) ∧ x∉C}=


x ∈ (A\B)\C

⇔ ( x ∈ (A\B) ) ∧ ¬(x ∈ C)
⇔ ( x ∈ A) ∧ ¬( x ∈ B) ∧ ¬(x ∈ C)
⇔ ( x ∈ A) ∧ ¬( ( x ∈ B) v (x ∈ C) )
⇔ ( x ∈ A) ∧ ¬( x ∈ (B U C))
⇔ x ∈ (A\(B U C))

#34:  Autor/ica: goranm PostPostano: 0:59 sri, 11. 11. 2009
    —
Lilith218 (napisa):
Pozdrav...nisam sigurna da li sam sam dobro riješila..može li mi tko naprawit DOKAZ owog :

(A\B)\C = ?

Koristeći da je možeš nešto malo brže doći do onog što je mhaberl napisao. Smile


#35:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 16:46 sri, 11. 11. 2009
    —
(A\B) U C =

kako ovo?

#36:  Autor/ica: goranm PostPostano: 17:15 sri, 11. 11. 2009
    —
Isto kao i prethodni. Napiši kao i onda iskoristi da je

#37:  Autor/ica: Lilith218 PostPostano: 17:35 sri, 11. 11. 2009
    —
ne razumijem taj vaš jednostavniji način...Sad(

Added after 45 seconds:

osim toga buni me ova unija...neznam kako da raspišem to dalje..kad je razlika onda je lakše..ovako neznam

#38:  Autor/ica: goranm PostPostano: 0:14 čet, 12. 11. 2009
    —



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Stranica 2 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin