Pripreme za prvi kolokvij...
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#21:  Autor/ica: Jay-Mo PostPostano: 3:12 ned, 1. 11. 2009
    —
Zanima me ovo: ako naprimjer imam funkciju koju sam rastavio na kompozicije i sada trazim sliku funkcije. Uzeti cu npr.


Te sada idem racunati sliku i tu je moje pitanje:



Ja tu moram izracunati prirodnu domenu cijele fukcije? I onda za to traziti vrijednosti od

Mislim na
A gdje jos ubaciti kada imam odredjenu domenu tipa:


Te imam jos jedno pitanje(zadatak) a to je prvi kolokvij 07/08 bilo koji zadatak 4. pod b), trebalo bi mi to rijesiti pa vidim kako se rjesava?(tu se ne snalazim dobro)

#22:  Autor/ica: mornik PostPostano: 8:59 ned, 1. 11. 2009
    —
U pravu si, da. Prvo trebaš izračunati (makar se to u pravilu samo nametne tijekom računanja slike, ali bolje je biti precizan pa to izračunati na početku) domenu cijele funkcije i onda tražiti sliku na tom skupu.

Na primjer, pogledajmo funkciju . Prirodno, to rastavljamo na kompoziciju i . Vrijedi, dakako, . E, sad, domena od jest cijeli , tako da s te strane nemamo problema, ali ipak ne možemo dopustiti u domeni kad gledamo . Naime, kad bismo gledali , dobili bismo da je to jednako , a to nije baš sasvim točno (makar je jasno što mi hoćemo, ali svejedno nije najtočnije) budući da nije definirana u .

U vezi zadatka 4. b), uzeo sam grupu A. Dakle, priča je jako slična a) dijelu, samo što su zaključci malo drugačiji.

Dakle, uzeo si kao kompoziciju , i (ili neka verzija toga, meni je jednostavnije razmišljati s najelementarnijim funkcijama). Sad, funkcija je injektivna na svojoj domeni u ovom zadatku. Funkcije i su također injektivne na cijelom , pa specijalno i na intervalima koji nas zanimaju. Kao rezultat, je kompozicija injekcija, pa je i sama injekcija.

Inverznu funkciju najlakše je odrediti putem formule za inverznu funkciju kompozicije. Imamo, dakle, . Znamo da je , a .

Još ostaje pitanje sinusa. Tu ne možemo samo iskoristiti arkus sinusa jer je njegova slika . No, primijetimo da je , pa će nam odgovarati da kao traženi inverz funkcije uzmemo . Tako ćemo dobiti prave vrijednosti jer smo osigurali "pomak" za . Dakle, ako se ne varam, dobivamo da je . To možemo i provjeriti.

Ovaj dio sa sinusom malo je zakučast, pa reci ako ima kakvih problema Smile. Osim toga bi zadatak trebao biti dosta lagan.



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Stranica 2 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin