1. domaća zadaća
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)

#21:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 17:54 pet, 21. 10. 2011
    —
Pozdrav!
Molio bih pomoć oko ovoga zadatka:

Dokažite da vektorski prostor [tex]\mathbb R^{\mathbb N}[/tex] svih nizova realnih brojeva nije konačnodimenzionalan.

Hvala unaprijed!

#22:  Autor/ica: BorgcubeLokacija: Tu i tamo. PostPostano: 18:36 pet, 21. 10. 2011
    —
Pa, pošto ne znamo baš svojstva beskonačno dimenzionalnih, najlakše je pretpostaviti suprotno - on je konačno dimenzionalan. A to znači da ima bazu. Recimo da mu je dimenzija n. Definirajmo niz nizova (Very Happy) td. da i-ti niz ima sve članove nula, osim i-tog koji je jedan. Dakle, npr. će biti niz 1, 0, 0, 0..., će biti niz 0, 1, 0, 0, 0... itd.
Lako se pokaže da su svi linearno nezavisni - primjerice indukcijom. Sad uzmemo n takvih nizova, do . Pošto su linearno nezavisni, i n ih je, oni čine bazu. No, ako uzmemo niz , njega ne možemo prikazati preko prethodnih, što znači da oni nisu baza, a kako jesu linearno nezavisni, znači da nisu sistem izvodnica. No, to je kontradikcija s pretpostavkom da je taj prostor konačno dimenzionalan.

#23:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 19:07 pet, 21. 10. 2011
    —
Borgcube (napisa):
Pa, pošto ne znamo baš svojstva beskonačno dimenzionalnih, najlakše je pretpostaviti suprotno - on je konačno dimenzionalan. A to znači da ima bazu. Recimo da mu je dimenzija n. Definirajmo niz nizova (Very Happy) td. da i-ti niz ima sve članove nula, osim i-tog koji je jedan. Dakle, npr. će biti niz 1, 0, 0, 0..., će biti niz 0, 1, 0, 0, 0... itd.
Lako se pokaže da su svi linearno nezavisni - primjerice indukcijom. Sad uzmemo n takvih nizova, do . Pošto su linearno nezavisni, i n ih je, oni čine bazu. No, ako uzmemo niz , njega ne možemo prikazati preko prethodnih, što znači da oni nisu baza, a kako jesu linearno nezavisni, znači da nisu sistem izvodnica. No, to je kontradikcija s pretpostavkom da je taj prostor konačno dimenzionalan.


Puno hvala, shvatio sam!

#24:  Autor/ica: jema PostPostano: 11:05 sub, 22. 10. 2011
    —
sto se tice 4. zad., nama je asistent rekao da trebamo pokazat samo da je lin. ljuska od A podskup od lin.ljuske od B i obratno...
pa sam ja to ovako dokazala....
Neka je lin.lj. od A podskup od lin.lj. od B te neka je x=suma svih alfa(i)*a(i), i=1,...,r. treba dokazati da je xE lin.lj. A ujedno i E lin.lj. B.
ako je xE lin.lj.B, tada se on moze prikazati kao lin.komb. svih bj, tj. x=suma svih beta(j)*b(j), j=1,...,s. kako je xE lin.lj. A, iz pretpostavke da je lin.lj. A podskup od lin.lj. B slijedi da je xE lin.lj. B sto povlaci da je suma svih alfa(i)*a(i) E lin.lj. B, tj. a(i) E lin.lj. B za svaki i=1,...,r.
analogno i za lin.lj. B podskup lin. ljuske A.........
jel to dobro???

e,a kak ovaj 5.? mislim, ja bi to isla dokazat na sljedeci nacin: da uzmem konacan skup B podskup od Rn koji ima konacno elemenata k....i sad je i taj skup lin.nez. jer je i Rn linearno nezavisan...i sad...kako uopce izgleda opci clan niza realnih brojeva??

Added after 5 minutes:

ahaa... sad sam vidjela ovo objasnjenje za 5. zad...jasno mi je sve, samo zasto smo smjeli tako uzet da stavimo a1=(1,0,...), itd... onda je to jednostavno jer je to isto kao sto nam je prof. objasnio za e-ove....

#25:  Autor/ica: lav PostPostano: 12:08 sub, 22. 10. 2011
    —
pomoc Smile
nije mi jasno kako smo zakljucili u 2. zad da je an=0. hvala!

#26:  Autor/ica: gflegar PostPostano: 13:33 sub, 22. 10. 2011
    —
Pa zadnji polinom [tex] t(t-1)....(t-n+1) [/tex] se moze napisasti kao [tex] t^n + nesto[/tex], a nama jednakost treba vrijediti za svaki izbor [tex]t[/tex], tj. [tex]t^n[/tex] nam se mora ili "pokratiti" s necim, ili koeficijent kod njega [tex] a_n [/tex] mora biti [tex]0[/tex]. Kako je taj polinom jedini polinom n-tog stupnja u sumi on se nema s cim "pokratiti". Onda je sigurno [tex]a_n = 0 [/tex].

Nadam se da je sad jasno. Smile

#27:  Autor/ica: anamarie PostPostano: 9:36 ned, 23. 10. 2011
    —
gdje je zadaća????zadnja je od 2010/2011,a nema 2011/2012

#28:  Autor/ica: pedro PostPostano: 9:57 ned, 23. 10. 2011
    —
dajte neka još neko dokaže 4 zadatak:)

#29:  Autor/ica: dalmatinčica PostPostano: 10:05 ned, 23. 10. 2011
    —
anamarie (napisa):
gdje je zadaća????zadnja je od 2010/2011,a nema 2011/2012


nije ni meni bilo
rifrešaj stranicu
pa će se pojavit, bar meni je

#30:  Autor/ica: anamarie PostPostano: 11:32 ned, 23. 10. 2011
    —
dalmatinčica (napisa):
anamarie (napisa):
gdje je zadaća????zadnja je od 2010/2011,a nema 2011/2012


nije ni meni bilo
rifrešaj stranicu
pa će se pojavit, bar meni je


hvala,i meni je sad

#31:  Autor/ica: jema PostPostano: 12:08 ned, 23. 10. 2011
    —
5. zadatak??? Very Happy

#32:  Autor/ica: malalodacha PostPostano: 13:02 ned, 23. 10. 2011
    —
kako dokazati da je nešto sustav izvodnica? jel dovoljno napisati a1(1,1,1)+a2(2,1,3)+a3(3,1,7)+a4(6,2,12)=(v1,v2,v3) ?

#33:  Autor/ica: gflegar PostPostano: 13:16 ned, 23. 10. 2011
    —
Dovoljno je pokazati da se opci clan v. p. moze prikazati kao lin. komb. skupa za koji hoces pokazati da je sustav izvodnica. U tvojem slucaju, treba rijesiti ovaj sustav jednadzbi po [tex] a_1, a_2, a_3[/tex]. Taj je skup tada sustav izvodnica ako sustav jednadzbi ima rjesenje.

#34:  Autor/ica: malalodacha PostPostano: 13:25 ned, 23. 10. 2011
    —
imam 3 jednadžbe i 4 nepoznanice..dakle, ima beskonačno rješenja??

#35:  Autor/ica: gflegar PostPostano: 13:47 ned, 23. 10. 2011
    —
Ili ima beskonacno rjesenja ili uopce nema rjesenja.

gflegar (napisa):
Dovoljno je pokazati da se opci clan v. p. moze prikazati kao lin. komb. skupa za koji hoces pokazati da je sustav izvodnica. U tvojem slucaju, treba rijesiti ovaj sustav jednadzbi po [tex] a_1, a_2, a_3[/tex]. Taj je skup tada sustav izvodnica ako sustav jednadzbi ima rjesenje.


Ako ima beskonacno rjesenja, tada je jasno da i ima rjesenje, pa je i sustav izvodnica. Very Happy

Added after 15 minutes:

jema (napisa):
5. zadatak??? Very Happy


Sto ti tocno nije jasno u rjesenju kojeg je napisao/la Borgcube?

#36:  Autor/ica: jema PostPostano: 19:51 ned, 23. 10. 2011
    —
a mislim, jasno mi je sve sto je on/a napisalo/la, samo mi cudno to kak se moze uzeti da mi je a1 niz (1,0,0,...), itd... XD al dobro Smile a jel dobar moj dokaz za 4.zad?? XD Smile

#37:  Autor/ica: gflegar PostPostano: 20:33 ned, 23. 10. 2011
    —
A zasto nebi smjeli uzeti taj skup? Nismo morali bas njega uzeti, ali je on nekako najjednostavniji za dobiti kontradikciju. Jer je cijeli smisao dokaza ovaj: uzmes neki skup, dokazes da je on baza, a onda dokazes da on istovremeno nije baza, pa dobis kontradikciju. Very Happy

Added after 14 minutes:

jema (napisa):

Neka je lin.lj. od A podskup od lin.lj. od B te neka je x=suma svih alfa(i)*a(i), i=1,...,r. treba dokazati da je xE lin.lj. A ujedno i E lin.lj. B.


Ako sam ja dobro ovo shvatio ti pretpostavljas ovo [tex] [A] \subseteq [B] [/tex] i jos nesto, sto nije sad bitno Very Happy.
Iz toga ti pokusavas dobiti [tex] x \in [A] \Rightarrow x \in [B] , \forall x [/tex]
Ali to bas znaci da je [tex] [A] \subseteq [B] [/tex]. Tak da to bas i nema smisla Very Happy.

Neznam za ostatak, tesko je citljiv, probaj za ubuduce nauciti TeX, jer se ljudima ovak napisano neda bas citati Very Happy. Ili ako nist drugo pisi kompletni tekst, bez kratica i "E" umjesto element i slicnih stvari, onak kak su nas ucili na elementarnoj. Very Happy


Zadnja promjena: gflegar; 22:51 čet, 3. 11. 2011; ukupno mijenjano 1 put.

#38:  Autor/ica: jema PostPostano: 21:21 pon, 24. 10. 2011
    —
hehhe XD mislim da cu ipak pisat sve jer neznam taj TeX XD ajd nebitno sad to, prosla zadaca XD a hvala ti Smile



Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2  :| |:
Stranica 2 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin