Praktični kolokvij - 2012
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Građa računala

#21:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 18:40 ned, 2. 12. 2012
    —
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?

#22:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 19:33 ned, 2. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

#23:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 19:44 ned, 2. 12. 2012
    —
GauSs_ (napisa):
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

#24:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 21:39 ned, 2. 12. 2012
    —
ivstojic, hvala! Smile

#25:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 11:33 pon, 3. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
GauSs_ (napisa):
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

Sad sam bas gledao, i vidim da on sam pamti da treba raditi prijenos kada oduzima 34 od 56, tj. da on sam oduzme taj 1...
Ali, sad me zanima druga stvar, a to je zasto i na koji način se to dogadja?
Da li to znaci kada oduzima 34 od 56 on kao posudi taj 1(tj. 154 ili 9A u heksa) i pri slijedećem SBCD-u od prvog odmah oduzme taj 1?

#26:  Autor/ica: true.false PostPostano: 14:03 pon, 3. 12. 2012
    —
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

#27:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 19:18 pon, 3. 12. 2012
    —
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68

#28:  Autor/ica: ivstojic PostPostano: 23:43 pon, 3. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
kkarlo (napisa):

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

Sad sam bas gledao, i vidim da on sam pamti da treba raditi prijenos kada oduzima 34 od 56, tj. da on sam oduzme taj 1...
Ali, sad me zanima druga stvar, a to je zasto i na koji način se to dogadja?
Da li to znaci kada oduzima 34 od 56 on kao posudi taj 1(tj. 154 ili 9A u heksa) i pri slijedećem SBCD-u od prvog odmah oduzme taj 1?


Instrukcija SBCD pamti posuđenu jedinicu u statusnom registru (postavi extend zastavicu X na 1 ako je posudila jedinicu), pa onda iduća SBCD oduzme i tu jedinicu i tako dalje. Zato je prije korištenja SBCD potrebno očistiti statusni registar, da ne bi u extend zastavici X slučajno ostala jedinica od neke prethodne operacije.

#29:  Autor/ica: bixodococo PostPostano: 17:06 uto, 4. 12. 2012
    —
Pošto su se ovdje počela množit pitanja i odgovori, a nisam uspio u nešto relativno kratkog vremena pronaći, može li netko dati primjer proslijeđivanja parametara u makro-instrukciju?

Ako (slijepo) slijedim sintaksu iz profesorove knjige, assembler me kudi...

#30:  Autor/ica: true.false PostPostano: 18:11 uto, 4. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68


"Zadatak 21

Konvertirajte vrijednost varijable NUMBER s adrese $6000 u BCD oblik te spremite rezultat na adresu $6010. Možete pretpostaviti da je vrijednost prirodan broj manji od 10000. "
Rolling Eyes

#31:  Autor/ica: megaisus PostPostano: 18:34 uto, 4. 12. 2012
    —
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

#32:  Autor/ica: Loo PostPostano: 22:11 uto, 4. 12. 2012
    —
true.false (napisa):
kkarlo (napisa):
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68


"Zadatak 21

Konvertirajte vrijednost varijable NUMBER s adrese $6000 u BCD oblik te spremite rezultat na adresu $6010. Možete pretpostaviti da je vrijednost prirodan broj manji od 10000. "
Rolling Eyes


mene u vezi tog zadatka zanima da li da originalni broj gledamo kao 16-bitni ili?

kada zapisujemo broj u nekoj bazi, znamenke će biti ostatci pri uzastopnom djeljenju tog broja s bazom (sjeti se algoritma s prog1).
ja sam koristila instrukciju DIVU, prilično je korisna ako se trebaš dočepati ostatka (treba ti i malo shiftanja).
ideja je:
uzmeš broj, spremiš ga u D0 i D1, onda u D1 napraviš DIVU s 10, uzmeš rezultat i staviš ga natrag u D0. sada broj u D1 shiftaš dok ti ostatak ne bude na zadnjem mjestu. (prouči kako točno radi DIVU) i eto, imaš zadnju znamenku.
sada ponavljaš sve isto, samo što ovaj put ostatak shiftaš malo manje, tako da kad zbrojiš taj ostatak s onim starim, dobiješ drugi bajt u BCD zapisu, odnosno zadnje dvije znamenke.
to lijepo spremiš na $6011 i slično ponoviš još jednom i dobiješ prve dvije znamenke, odnosno prvi bajt BCD zapisa.
(broj je manji od 10000, pa su ti dovoljna dva bajta)

sigurno ima spretnije rješenje, ali ja nisam uspjela bolje Smile

#33:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 22:29 uto, 4. 12. 2012
    —
megaisus (napisa):
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

Koliko mene pamćenje služi asistent to nije obećao...
Ali ono što je rekao je da ukoliko nekome ne odgovara iz nekog valjanog razloga ni jedan od termina, da mu se javi mailom... Sad, valjda je taj razlog da imate kolokvij u petak valjan, iako skoro prvih 20 ste mogli rješiti do prvog kolokvija a ne čekat da se objavi kad će bit praktični pa onda ić rješavat... i tog se sjećam, da je asistent stalno napominjao da se prihvatimo posla i počnemo rješavat zadatke...
U svakom slučaju, najbolje je svoju situaciju objasnit u mailu a ne tu na forumu, te naravno ne izmišljat lažna obećanja...
Sretno!

@true.false: Sorry, gledao sam 20. a ne 21.
Embarassed

#34:  Autor/ica: megaisus PostPostano: 22:56 uto, 4. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
megaisus (napisa):
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

Koliko mene pamćenje služi asistent to nije obećao...
Ali ono što je rekao je da ukoliko nekome ne odgovara iz nekog valjanog razloga ni jedan od termina, da mu se javi mailom... Sad, valjda je taj razlog da imate kolokvij u petak valjan, iako skoro prvih 20 ste mogli rješiti do prvog kolokvija a ne čekat da se objavi kad će bit praktični pa onda ić rješavat... i tog se sjećam, da je asistent stalno napominjao da se prihvatimo posla i počnemo rješavat zadatke...
U svakom slučaju, najbolje je svoju situaciju objasnit u mailu a ne tu na forumu, te naravno ne izmišljat lažna obećanja...
Sretno!





Na vježbama 23.11. u 18h za drugu grupu, bilo nas je ukupno šestero ja mislim, asistent nas je pitao da li je u redu da 8.12. bude praktični kolokvij i složili smo se da je to u redu iako je subota no onda smo se sjetili da imamo kolokvij 7.12. i da bi bilo u redu ako je asistentu svejedno da bude onda iducu subotu 15.12. na što je asistent rekao da može i tako je trebalo biti, ne znam zašto se tjedan dana kasnije predomislio.

A što se praktičnih zadataka tiče asistent je rekao da smo uz vježbe koje smo imali do prvog kolokvija sposobni riješiti prvih 18 zadataka, što sam i napravio do prvog kolokvija. Iako smatram da nije u redu to što nismo imali vježbe mjesec dana i ti sati su mogli biti iskorišteni za malo polaganiji prolazak kroz gradivo za one koji nikad nisu vidjeli assembler i imaju malo iskustva u programiranju tako da se to istančano i kvalitetno objasni u pravu je da se uz malo veći trud mogu samostalno zadatci riješiti.

No eto, malo izbacujem fustracije na otvoreno

#35:  Autor/ica: true.false PostPostano: 12:17 sri, 5. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):

@true.false: Sorry, gledao sam 20. a ne 21.
Embarassed

Hvala svejedno! Smile

#36:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:43 sri, 5. 12. 2012
    —
megaisus (napisa):


Na vježbama 23.11. u 18h za drugu grupu, bilo nas je ukupno šestero ja mislim, asistent nas je pitao da li je u redu da 8.12. bude praktični kolokvij i složili smo se da je to u redu iako je subota no onda smo se sjetili da imamo kolokvij 7.12. i da bi bilo u redu ako je asistentu svejedno da bude onda iducu subotu 15.12. na što je asistent rekao da može i tako je trebalo biti, ne znam zašto se tjedan dana kasnije predomislio.


Postavani kolega, asistent (ja) nije obecao da ce prakticni biti 15.12. vec je rekao da ce omoguciti jedan termin poslije 8.12. Taj je termin utorak 11.12. Takodjer, u petak sam rekao da mi se jave mailom oni koji imaju opravdanje za nedolazak u subotu. Prvi sam mail dobio u ponedjeljak 3.12. kad su termini za utorak bili popunjeni! Zasto niste poslali mail u subotu ili petak s popisom studenata koji imaju kolokvij iz SPA u petak 7.12.?

megaisus (napisa):

A što se praktičnih zadataka tiče asistent je rekao da smo uz vježbe koje smo imali do prvog kolokvija sposobni riješiti prvih 18 zadataka, što sam i napravio do prvog kolokvija. Iako smatram da nije u redu to što nismo imali vježbe mjesec dana i ti sati su mogli biti iskorišteni za malo polaganiji prolazak kroz gradivo za one koji nikad nisu vidjeli assembler i imaju malo iskustva u programiranju tako da se to istančano i kvalitetno objasni u pravu je da se uz malo veći trud mogu samostalno zadatci riješiti.
No eto, malo izbacujem fustracije na otvoreno


Sto znaci ovaj dio da niste imali vjezbe mjesec dana? Dva su tjedna kolokvijski rokovi i za to vrijeme nema vjezbi! Jedne smo vjezbe odradili unaprijed buduci da smo morali zamjeniti vjezbe i predavanja zbog nemogucnosti profesora da odrzi predavanja u danom terminu. Mislite da sam mozda trebao drzati "dodatne" vjezbe? Dragi kolega, ja drzim "dodatne" vjezbe po upitu petkom 16-18 i te se "dodatne" vjezbe zovu konzultacije! Jeste li mi mozda najavili koji dolazak na konzultacije? Ako niste, zasto niste kad vec imate problema s assemblerom i imate malo iskustva u programiranju? Postoje jos jedne "dodatne" vjezbe. Zovu se demonstrature! Koliko ste puta bili na demonstraturama?

Dragi kolega, vi ste punoljetna osoba i smatram da se sami trebate brinuti za svoje obveze. Prvih 18 zadataka mogli ste rijesiti do prvog kolokvija. Nakon 23.11. (15 dana prije roka za prakticni 8.12.) mogli ste rijesiti prvih 25 zadataka. Da ste to rijesili do proslog petka (30.11.) ostalo bi vam 8 dana za rijesiti jos 5 zadataka iz assemblera. Smatram da ste to mogli rijesiti bez ikakvog problema (a ako ga je i bilo mogli ste poslati mail ili doci na demonstrature/konzultacije) uz ucenje SPA.

Added after 38 minutes:

bixodococo (napisa):
Pošto su se ovdje počela množit pitanja i odgovori, a nisam uspio u nešto relativno kratkog vremena pronaći, može li netko dati primjer proslijeđivanja parametara u makro-instrukciju?

Ako (slijepo) slijedim sintaksu iz profesorove knjige, assembler me kudi...


macro-i nisu dopusteni na kolokviju i prakticnim zadacima. Dopusteno je samo ono sto smo radili na vjezbama.

Inace, odlicno mjesto za pitanja o Easy68k simulatoru jest : ovaj forum.

Added after 4 minutes:

Loo (napisa):

mene u vezi tog zadatka zanima da li da originalni broj gledamo kao 16-bitni ili?


Da, gledate ga kao 16-bitni broj

#37:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:48 čet, 6. 12. 2012
    —
Imam par pitanja vezanih za 3. zadatak: Very Happy

da li je ovo dobar nacin za postavljanje adresa varijabi pošto nisu odmah jedna za drugom (Value1 je 16 bitna pa zauzima 6000 i 6001, a value2 je na 6006):

Kod:

DATA:        EQU $6000
PROGRAM: EQU $6100

                 ORG     DATA
VALUE1:     DS.W    1
VALUE2:     EQU      $6006



za isti zadatak me zanima da li s VALUE2 radimo kao s 16 bitnom varijablom?

Hvala! Smile

#38:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 17:58 čet, 6. 12. 2012
    —
zanima me da li u 20.tom zadatku možemo pretpostaviti da će biti unešeni neki od brojeva iz sedmosegmentnog oblika ili trebamo provjeriti i ako nije unešen neki od gore navedenih brojeva ?

#39:  Autor/ica: Loo PostPostano: 19:01 čet, 6. 12. 2012
    —
a u vezi 26. zadatka, što ako je element kojeg treba obrisati na kraju liste, onda samo smanjimo duljinu liste?

#40:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 19:05 čet, 6. 12. 2012
    —
da



Forum@DeGiorgi -> Građa računala


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Stranica 2 / 6.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin