Numeričke metode financijske matematike
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije

#21:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:14 uto, 1. 5. 2007
    —
imam pitanje vezano za tocku cikliranaj: kako ju trazimo kad je funkcija parna? Embarassed

#22:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 12:18 sri, 2. 5. 2007
    —
Krenimo redom. Gradivo (vidljivo iz naslova i podnaslova u vjezbama):
Newtonov IP, Hermiteov IP, Lagrangeov oblik IP-a, po dijelovim linearna interpolacija
Metoda bisekcije, metoda sekante, Newtonova metoda
Eulerova metoda, Runge-Kuttine metode, Impilicitno trapezna metoda
Metoda konačnih razlika za rubni problem

Iz svih ovih dijelova (izuzev Lagrangeovog oblika IP-a i metode sekante), na vjezbama je obradjen po jedan primjer ili je primjer dan za zadacu i za svaku napisanu zadacu studentu dodijeljen plus. Predanih zadaca ima 50tak (upravo onoliko koliko je studenata bilo na vjezbama). Kroz zadace se moglo provjezbati rjesavanje problema zadanom metodom.
Lagrangeov oblik IP-a razjasnjen je na zadnjim vjezbama na kojima sam dala nekoliko napomena vezanih uz kolokvij.
Za metodu sekante je dana ideja kako se rjesava - u rekurziju se ubace potrebne brojke.
Kod Runge -Kuttinih metoda ideja je slicna kao i kod Eulerove metode samo sto je funkcija koja se javlja u rekurziji nesto kompliciranija.
Na zadnjim vjezbama sam i odgovarala na nejasnoce vezane oko gradiva.

Link na zadatke s pismenih po kojima treba vjezbati dan je u nekom od ranijih postova.

#23:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 12:36 sri, 2. 5. 2007
    —
Trazenje tocke cikliranja opcenito.
Trazimo i takve da tangenta kroz jednu tocku krivulje sijece x-os u drugoj tocki.
Najprije treba napisati jednadzbu tangente kroz BSO (,f()).
Rekli smo da zahtijevamo da presjek te tangente s x-osi bude upravo (u skladu s ranije odabranom tockom) (,0). Prema tome, potrebno je jos u jednadžbu tangente uvrstiti (-,0) i iz toga ocitati koliki treba biti traženi .

#24:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 16:08 sri, 2. 5. 2007
    —
Evo jos jedno pitanjce ; da li tocke cikliranja nuzno moraju biti simetricne Laughing ,tj.

#25:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 18:14 sri, 2. 5. 2007
    —
Budem ja dao i odgovor; NE. Prisjetimo se dobro poznatog primjera (kojeg cemo malo modificirati) ,gdje je . Tada tocke cikliranja nece biti simetricne, (mada ce one biti "simetricne oko" ). Stoga nema razloga da pretpostavimo da su tocke simetricne!

#26:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 13:06 čet, 3. 5. 2007
    —
Slazem se...
Trazimo tocke i takve da
1. Tangenta u (,f()) sadrzi tocku (,0).
2. Tangenta u (,f()) sadrzi tocku (,0).

Sada imamo i gotov recept. Dakle, nadjemo te tangente i uvrstimo pripadne točke. Dobivamo sustav 2x2 i rješenje toga sustava su tražene točke i .

#27:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:47 čet, 3. 5. 2007
    —
s obzirom da u kolokvij ulazi i metoda konacnih razlika za rubni problem, probah rijesiti zadnji zadatak s roka 29.11.2006., ali nista sto smo radili na vjezbama mu ne slici. Confused
http://web.math.hr/~nela/nmfmispiti/nmfm29_11_06.pdf

#28:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:22 čet, 3. 5. 2007
    —
I mene muči taj zad pa ako ima koja dobra duša...a i skica 2.zad bi mi puno pomogla Embarassed

#29:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 6:48 pet, 4. 5. 2007
    —
To vam je zato što se do sada rubni problem rješavao tek u sklopu parcijalnih diferencijalnih jednadžbi (koje nam tek dolaze), a mi smo ga ove godine dotakli i u sklopu običnih diferencijalnih jednadžbi.
Probajte riješiti zadatak s vježbi s n=3, 4, 5, ... .
U većini zadataka stvarno ne može biti nekih iznenađenja, samo primijenite odgovarajući algoritam i to je to.

#30:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:17 uto, 8. 5. 2007
    —
Kada ce biti rezultati prvog kolokvija? Posto nismo bas ni stigli pogledat kaj pise na dnu od silnog racunanja, a na kraju smo morali vratit i zadatke.
Unaprijed hvala!

#31:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:26 uto, 8. 5. 2007
    —
Mislim da je pisalo 15.5, dakle slijedeći utorak, al se ne sjećam u koliko sati.

#32:  Autor/ica: jana PostPostano: 0:43 pet, 11. 5. 2007
    —
bok. zna li netko kako se moze doci do vjezbi iz nmfm-a? prije su bile na netu na stranicama asistentice Bosner a sada ih ne mogu nigdje naci. ako ih netko ima u elektronskom obliku, moze li mi ih poslat na mail? hvala. pozdrav

#33:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 10:40 pet, 11. 5. 2007
    —
Rezultate mozete vidjeti na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html

#34:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:36 pet, 11. 5. 2007
    —
da li oni koji nisu prošli prvi kolokvij mogu pristupiti drugom i nadoknaditi te bodove za prolaz? hvala

#35:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 19:06 čet, 17. 5. 2007
    —
Uvjeta za pristup drugom kolokviju nema.

Jedino sto trazim jest da se potpisete na listu studenata koji misle izaci na drugi kolokvij. Na listu se mozete potpisati (na vjezbama) od sutra, 18.05. do kraja iduceg tjedna (petak 25.05.)

#36:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 9:32 sub, 19. 5. 2007
    —
Drugi kolokvij iz kolegija Numeričke metode financijske matematike održat će se u srijedu, 13. lipnja 2007. od 14:00 do 16:00 sati u predavaoni 003. Kolokviju mogu pristupiti svi studenti koji su ovaj kolegij upisali aktualne akademske godine.

#37: Kolokvij! Autor/ica: Gost PostPostano: 22:30 ned, 20. 5. 2007
    —
Ja bih izasla na kolovij,a moje vjezbe su petkom. Da li je petak prekasno za potpisati se za kolokvij,ili moramo doci na ove druge vjezbe?

#38:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:42 pon, 21. 5. 2007
    —
zasto bi bilo,pogledaj 3 posta iznad...

#39:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:31 sri, 23. 5. 2007
    —
U utorak 29.05. od 16 do 18 sati u Pr3 odrzat ce nadoknada vjezbi (umjesto posljednjeg tjedna) . Na nadoknadu tebaju doci obje grupe.

#40:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:31 ned, 27. 5. 2007
    —
Nisam bila u zg posljednja dva tjedna, tek sam sad vidjela za potpise, moze li se još potpisati u utorak 29.?



Forum@DeGiorgi -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće  :| |:
Stranica 2 / 8.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin