Integrali
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#41:  Autor/ica: A_je_to PostPostano: 19:05 čet, 13. 5. 2010
    —
Koje je rješenje 3.b iz zadaće?

#42:  Autor/ica: pmli PostPostano: 21:06 čet, 13. 5. 2010
    —

#43:  Autor/ica: pajopatak PostPostano: 14:59 ned, 16. 5. 2010
    —
Dali može netko objasniti, kako se određuje koja će se funkcija uzet kada se računa volumen nekog tijela. Npr.kada smo računali volumen stošca uželi smo da pravac p rotira oko x-osi,ja bi tu sigurno uzela da trokut čiav rotira,šta se ne dobije samo plaš kadaa samp pravcac rotira,a za kuglu smo rekli kao da rotira polukružnica,a uzeli smo funkciju za čitav krug?

#44:  Autor/ica: pmli PostPostano: 17:30 ned, 16. 5. 2010
    —
pajopatak (napisa):
...,ja bi tu sigurno uzela da trokut čiav rotira,...,a uzeli smo funkciju za čitav krug?

Što bi trebala biti "funkcija za trokut/krug"? Confused
Ako misliš na nešto u stilu i , to nisu funkcije. Smile
Slažem se da se rotacijom dužine i polukružnice dobiva samo površina (ploština je vjerojatno bolja riječ) bez volumena. Fora je u tome što formula ne računa volumen površine koja nastaje rotacijom krivulje oko x-osi, nego volumen tijela nastalog rotacijom površine ispod grafa funkcije.
Doista, intutivni dokaz formule bi išao tako da zbrajamo volumene sve manjih i manjih diskova. Preciznije, neka je ekvidistantna subdivizija segmenta i označimo . Pretpostavimo da je funkcija "dovoljno lijepa", te aproksimirajmo da rotacijom površine ispod grafa funkcije na segmentu nastaje disk volumena . Tada je . Kada pustimo n u beskonačno, to se magično pretvara u . Very Happy
Ima li pitanja? Very Happy

#45:  Autor/ica: pajopatak PostPostano: 17:40 ned, 16. 5. 2010
    —
No! Grasias Very Happy

#46:  Autor/ica: pajopatak PostPostano: 22:06 pon, 17. 5. 2010
    —
Opet jedno pitanje.. kako se određuje kod razvoja Taylorovog reda ,onaj član an, recimo kod arctg smo izračunali 1.deriv i dobili kako da je (1/1+x^2) i da je to onda jednako suma..(-1)^n x^2n...pa me zanima kako s to određuje?

#47:  Autor/ica: marichuy PostPostano: 23:30 pon, 17. 5. 2010
    —
kako izračunati?

int( ln(sinx)) dx

#48:  Autor/ica: derle PostPostano: 0:32 uto, 18. 5. 2010
    —
Ne znam napisati u LaTexu, ali evo ti slika...


123.jpg
 Description:
 Filesize:  574.11 KB
 Viewed:  187 Time(s)

123.jpg



#49:  Autor/ica: genchy PostPostano: 14:23 uto, 18. 5. 2010
    —
kriva supstitucija, cosx dolazi sa plusom kod parcijalne integracije ctgx. . .
na drugoj temi je dan link sa tocnim rjesenjem, koristi se svojstvo:

#50:  Autor/ica: derle PostPostano: 10:29 sri, 19. 5. 2010
    —
U pravu si genchy... Embarassed Evo i link... http://rbmix.com/problem/int/int.php Wink

#51:  Autor/ica: niveus PostPostano: 16:57 sri, 19. 5. 2010
    —
Odrediti površinu lika koji se nalazi unutar kružnice r=3cosß ali izvan kardioide r=1+cosß?

Hvala Smile

#52:  Autor/ica: pbakic PostPostano: 17:40 sri, 19. 5. 2010
    —
Neka greska? Sa r=3cos(beta) nije bas zadana kruznica, a ni nesto drugo (jer cos(beta)<0 za beta iz pi/2,3pi/2, a mora bit r>0)

edit: malo sam sporiji Very Happy nije mi palo na pamet cos(pi-beta)=-cos(pi)...


Zadnja promjena: pbakic; 1:01 čet, 20. 5. 2010; ukupno mijenjano 1 put.

#53:  Autor/ica: kaj PostPostano: 17:51 sri, 19. 5. 2010
    —
Pa i je 0 u pi/2 i 3pi/2, probaj nacrtat u mathematici Smile

#54:  Autor/ica: štangica PostPostano: 18:22 sri, 19. 5. 2010
    —
jel može netko reći koliko mu je ispao 1. pod c iz zadaće?i koja je ideja za 2. pod c?

#55:  Autor/ica: pmli PostPostano: 21:44 sri, 19. 5. 2010
    —
niveus (napisa):
Odrediti površinu lika koji se nalazi unutar kružnice r=3cosß ali izvan kardioide r=1+cosß?

Vjerojatno te zanima postupak, jer je rješenje zapisano u skripti. Iz slike se (skoro) vidi da se radi o polumjesecu. Lako se dobije da se kružnica i kardioida sijeku u kutevima oblika . Zbog simetričnosti, stvar možemo promatrati između kuteva 0 i pi/3. Dobivamo da je .

štangica (napisa):
jel može netko reći koliko mu je ispao 1. pod c iz zadaće?

1

štangica (napisa):
koja je ideja za 2. pod c?

Za integral kod 1 se odmah vidi da konvergira (postoji limes zdesna u 1 jednak 1). Za integral kod +beskonačno se stvari kompliciraju. Preporučam integrirati od e do +beskonačno, dvaput parcijalno integrirati tako da integrira trig. fja., uzeti apsolutnu vrijednost, maknuti sinus, pa ograničiti ln x odozdo s 1.

#56:  Autor/ica: štangica PostPostano: 22:35 sri, 19. 5. 2010
    —
ok hvala probat ću tako!

#57:  Autor/ica: smajlLokacija: Zagreb PostPostano: 16:37 sub, 22. 5. 2010
    —
Imam jedno glupo pitanje, da li je moguce na wolfram alphi provjeriti konvergencije integrala i redova? Embarassed

#58:  Autor/ica: pmli PostPostano: 16:47 sub, 22. 5. 2010
    —
Pa da, upišeš što te zanima, ako izbaci neki broj, onda konvergira. Inače ispljune neku porukicu.
Nisam siguran funkcionira li taj pristup za baš bilo koji nepravi integral/red, ali meni je za par primjera koje sam probao.

#59:  Autor/ica: niveus PostPostano: 16:17 čet, 27. 5. 2010
    —
(1) neodređeni integral ln(x+sqrt(1+x^2))dx

(2) neodređeni integral e^(ax) *cosbx dx (a,b različiti od 0)

(3) neodređeni integral xe^arctanx/(1+x^2)^(3/2) dx


hvala Very Happy

#60:  Autor/ica: pmli PostPostano: 16:51 čet, 27. 5. 2010
    —
(1) Prvo što bi trebalo pasti na pamet je sve to derivirati, preciznije, parcijalno integrirati sa u=ln(...) i dv=dx.

(2) Odmah, bez prevelikog razmišljanja, dvaput parcijalno integrirati (opet će se pojaviti početni integral kojeg onda treba prebaciti na drugu stranu jednakosti).

(3) Već se pojavilo. Prvo napravi supstituciju t=arctg x (primjeti da je x=tg t). Nakon toga se dobije nešto što liči na (2).



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Stranica 3 / 6.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin