Ogledalo
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Biseri

#41:  Autor/ica: Ante PostPostano: 4:20 sub, 20. 1. 2007
    —
Da vidim kako se viski, matematika i ogledala slazu jedno s drugim u ove sitne sate...
Martinab (napisa):
a helluva lot

Dakle, suma sumarum - zadnja operacija koju smo mentalno obavili da bi se pretvorili u nasu sliku u ogledalu je ujedno i ona koja nam je bila neobjasnjiva jer nije rotacija vec zamjena* a ogledalo okrece lijevo-desno a ne gore-dolje iz razloga sta je ljudima uobicajena zadnja operacija zamjena lijevo-desno Question

* Ne baratam iznosima determinanti -1 ili 1 jer ne znam sta je to... Maaaa, pod rotacija mislim na ove matrice sa 2 minusica, a zamjena na ove sa jednim minusicem. Glavno da se shvacamo... Embarassed

#42:  Autor/ica: TripLokacija: ..behind blue eyes.. PostPostano: 8:38 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
vsego (napisa):

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Balagovic.


Vsego!!! Sad si otkrio tko sam svima na forumu! Shocked


hm.. sta nisi ovime ti to ucinila jos ocitijim?? Confused

krcko (napisa):
Pericius (napisa):
A tu je izokrenuto sve sta se dalo izokrenit


Not quite...



vi niste normalni..

ma znate kaj.. ja mislim da je tim ogledalima dosadno u zivotu pa su nasli vas genije, urotili se i sad vas gledaju i smiju se a vi im dopustate da vas okrecu kak im pukne.. Twisted Evil

#43:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 12:19 sub, 20. 1. 2007
    —
Trip (napisa):
Martinab (napisa):
vsego (napisa):

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Balagovic.


Vsego!!! Sad si otkrio tko sam svima na forumu! Shocked


hm.. sta nisi ovime ti to ucinila jos ocitijim?? Confused


Za domacu zadacu, Trip ce potraziti znacenje rijeci IRONIJA i napisati sastavak od 500 rijeci.


Trip (napisa):
ma znate kaj.. ja mislim da je tim ogledalima dosadno u zivotu pa su nasli vas genije, urotili se i sad vas gledaju i smiju se a vi im dopustate da vas okrecu kak im pukne.. Twisted Evil


MOM ogledalu nije dosadno. Uziva svaki put kad se ja pojavim pred njim Bis, bis!

#44:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:43 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Zato kad Krcko kaze da je "tip koji se svako jutro brije u ogledalu okrenut"...


Ovo stvarno moram demantirati. Svakom tko me bar jednom vidio IRL trebalo bi biti jasno da se tip iz ogledala ne brije svako jutro. Ostatak price takodjer obiluje izmisljotinama, osim onog djela kad se prekobicavam vertikalno preko britvice (u rijetkim trenucima kad je primim u ruke).

Uostalom, prica se mogla jednostavnije i sazetije ispricati s knjigom. Vecina normalnih ljudi kad im kazes "okreni knjigu prema ogledalu" zamijenit ce lijevu i desnu stranu i zato ce im slova biti tako okrenuta. Pericius i Martina ako dovoljno popije zavrtit ce knjigu preko horizontalne osi, pa ce slova biti naglavacke.

Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt Smile

#45:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 12:59 sub, 20. 1. 2007
    —
Da li znam kako izgleda njihov radio? Reklamiram neku zubnu pastu

#46:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 13:04 sub, 20. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
probajte im definirati vektorski produkt

To se moze formulom prvog reda, a za to nam nije potrebana nikakva anatomija. Cool

#47:  Autor/ica: TripLokacija: ..behind blue eyes.. PostPostano: 13:12 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):


Za domacu zadacu, Trip ce potraziti znacenje rijeci IRONIJA i napisati sastavak od 500 rijeci.


dumb me... ajd nemoj mi molim te i ti sad davat zadace... dovoljna mi je ova moja skola..

i imaj milosti.. kad se probudis u 5 ujutro u subotu, i to relativno i trijezan, vidis da vecina ljudova pajki fino u toplom kreveticu pod dekicom, ironija ti izgleda kao nesto sto samo tebe prati..

#48:  Autor/ica: Ante PostPostano: 13:15 sub, 20. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
probajte im definirati vektorski produkt Smile


.

#49:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 14:08 sub, 20. 1. 2007
    —
Nisam sigurna... Mislim... Ovi vektori su u bazi, i ak je ova baza bila lijeva, i produkt, kako si ga ti napisao, ce biti u lijevoj bazi. Ova tvoja formula funkcionira samo u slucaju da je e_1, e_2, e_3 desno orjenitrana ortonormirana baza. A u tom slucaju ne trebas definirati vektorkski produkt da bi objasnio sto je desna baza, jer ju vec imas Razz

Nisam sigurna da li aprstraktno matematicki uopce znamo definirat lijevu i desnu bazu. Mislim, uspjela bi objasnit svemircima da postoje dvije klase ekvivalencije (tj da je O(3)/SO(3) dvoclana grupa), ali reci im koju odabrati... To vec nisam sigurna da bih znala, cisto matematicki.

S trece strane, ako svemirci znaju malo fizike, onda im pomocu elektrmagnetske indukcije znam objasniti koja od te dvije baze je desna Very Happy

#50:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 16:38 sub, 20. 1. 2007
    —
jedan univerzalan nacin definiranja lijevog i desnog, i to je usput jedno od temeljnih pitanja simetrije svemira, jest smjer zakretanja elektrona u magnetskom polju (kada je okomito na smjer kretana elektrona, elektron skrece desno, i dalje okomito na smjer magnetskog polja).

Mislim da je matematika prevec simetricna za definiranje takvih pojmova.


'ave fun!


Sinisa

#51:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 10:04 pon, 22. 1. 2007
    —
Citat:
Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt


Na kojem jeziku komuniciramo? Jel važno da im objanim koja strana je lijeva, a koja desna ili je dovoljno da im objasnim razliku?

#52:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 11:04 pon, 22. 1. 2007
    —
Razliku lijevo desno je lagano objasnit, kao sto pise gore. Jedno je Krcko, drugo je tip u Krckovom ogledalu (ili O(3)/SO(3)). Pitanje je koji se od ta dva tipa brije desnom a koji lijevom rukom.

Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.

Pricate hrvatski (ne znam zakaj je to bitno). Radio je rozi; ruske proizvodnje.

#53:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 11:19 pon, 22. 1. 2007
    —
Actually, krivo napisah -- situacija sa elektronom je isto simetricna (ako okrenemo magnetsko polje, stvar se obrne, a nemamo nacin precizno izreci kako ide magnetsko polje). Efikasnija tehnika bi bila mozda preko polarizacije svjetlosti ili beta raspada, ali to su vec perverzije.

No, s druge strane, ako su vanzemaljci sposobni nabaviti roza radio ruske proizvodnje, mislim da bi bili sposobni prepoznati te fizikalne termine. S trece pak strane postoji problem: sto ako su vanzemaljci samo trgovci (ekonomisti) koji su trgovinom dosli do roza radija ruske proizvodnje i koji o fizici pojma nemaju?


'ave fun!



Sinisa

#54:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 11:25 pon, 22. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.


Cek... ako znaju matematiku, onda se valjda smatra da znaju sto je to vektorski produkt, ne? Confused Zasto to ne bi bilo dosta? Think

#55:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:53 pon, 22. 1. 2007
    —
Meni se isto cini da nema nekog pametnog nacina za objasniti koje su od tih dviju klasa ortonormiranih baza u R^3 lijeve, a koje su desne. Djecu mozes nauciti razlikovati lijevo od desnog jedino tako da im pokazes prstom.

Ne znam ima li u fizici nesto po cemu mozemo razlikovati lijevo od desnog. Cinik, ajd objasni ovo s polarizacijom svjetlosti i beta-raspadom. Kad dodatno ne bi znali jesu li svemirci napravljeni od materije ili antimaterije, bi li to i dalje bio dobar kriterij? I zakaj uopce oko nas prevladava materija, gdje je otisla sva antimaterija?

#56:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 13:26 pon, 22. 1. 2007
    —
krcko (napisa):

Kad dodatno ne bi znali jesu li svemirci napravljeni od materije ili antimaterije, bi li to i dalje bio dobar kriterij?
I zakaj uopce oko nas prevladava materija, gdje je otisla sva antimaterija?


Na prvo pitanje: da. Nuzna je pretpostavka samo da im vrijeme tece u istom smjeru kao i nase. Ovo drugo kozmolosko je malo zeznutije.



Da se ponasam kao Murphyev zakon: there are no answers, only cross-references, lupit cu par linkova i ici raditi svoj posao:


http://en.wikipedia.org/wiki/Chirality_%28physics%29
http://en.wikipedia.org/wiki/CPT_symmetry



'ave fun!



Sinisa

#57:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 13:53 pon, 22. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
Martinab (napisa):
Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.


Cek... ako znaju matematiku, onda se valjda smatra da znaju sto je to vektorski produkt, ne? Confused Zasto to ne bi bilo dosta? Think


Zato jer je u DEFUINICIJI vektorskog produkta ugradeno da znas kaj je lijevo a kaj desno, i ne mozes ga definirat bez toga.

#58:  Autor/ica: krcko PostPostano: 13:57 pon, 22. 1. 2007
    —
cinik (napisa):
Na prvo pitanje: da. Nuzna je pretpostavka samo da im vrijeme tece u istom smjeru kao i nase.


Uh, bilo bi dosta nezgodno komunicirati s njima ako im vrijeme tece u rikverc Confused Dobio bi odgovor prije nego sto postavis pitanje. Mozda to ima neke zanimljive primjene pri ispunjavanju loto-listica...

#59:  Autor/ica: goranm PostPostano: 20:12 pon, 22. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt Smile

Što ne bi trebale biti barem neke minimalne pretpostavke o anatomiji? Npr. da imaju ili oči ili uši? Ili da su nas barem uputili kako komunicirati s njima? Jer ako nisu, kako uopće znamo da oni s nama komuniciraju?

Pošaljem im sliku čovjeka i na slici objasnim da smo mi bilateralno simetrična bića, nacrtam os simetrije i napišem da jednu stranu nazivamo lijevom, a drugu stranu desnom.
Naravno, pod pretpostavkom da imaju oči ili nešto slično očima.

#60:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 21:32 pon, 22. 1. 2007
    —
goranm (napisa):
Što ne bi trebale biti barem neke minimalne pretpostavke o anatomiji? Npr. da imaju ili oči ili uši? Ili da su nas barem uputili kako komunicirati s njima? Jer ako nisu, kako uopće znamo da oni s nama komuniciraju?


Pretpostavke se meni cine savrseno jasne ... imamo mehanizam razmjenjivanja jezicno fomruliranih pojmova. Pitanje o kojem razmatramo je pitanje granica takve komunikacije.

'ave fun!



Sinisa



Forum@DeGiorgi -> Biseri


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće  :| |:
Stranica 3 / 7.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin