završni ispit
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost

#61:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 11:13 pet, 22. 2. 2008
    —
arya (napisa):

evo, nek ovo bude: neka od onih propozicija s početka, borel ili sylvester,

Može Thumb up!
arya (napisa):

čebiševljeva ili zakon velikih brojeva, i može i int. moivre-laplaceov, to mi je u planu naučit ak stignem Laughing

To ne. Ccc.... Sram te bilo...
arya (napisa):

i kaj s onim zadnjim predavanjima? tu je ili napisano nešto kao rezultat iz vedra neba, ili je toliko namještanja za poludit... i sve one funkcije gustoće nepr. sl. var., treba to znat napamet? Sad


To neće bit.

@desire Ja sam ti onaj, optimist... Smile

#62:  Autor/ica: dosed_girlLokacija: -zG- PostPostano: 11:19 pet, 22. 2. 2008
    —
joj slazem se sa svima vama hahah.. pa mora dat dva teorema il necega takvom s imenom, mooraa! Laughing

kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?

#63:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 11:21 pet, 22. 2. 2008
    —
dosed_girl (napisa):
kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?


Kao prvo, ja sam Luuka...

A kao drugo, to se ja tješim da neće bit jer to baš ne kužim...(uopće ne kužim točnije)...nemojte se baš pouzdat u moje: "To neće bit" Wink

#64:  Autor/ica: j.b.i.n.s.h. PostPostano: 11:24 pet, 22. 2. 2008
    —
ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... #Scramble

#65:  Autor/ica: dosed_girlLokacija: -zG- PostPostano: 11:25 pet, 22. 2. 2008
    —
Very Happy oprosti mi Luuka! ma to ti ja od milja govorim luka haha Smile

a onda se i ja tjesim da nece bit, nisam nit bila na zadnjem predavanju, a nit te kopije toga jos nisam nit primirisala.. u nadi je spas Very Happy

#66:  Autor/ica: dosed_girlLokacija: -zG- PostPostano: 11:26 pet, 22. 2. 2008
    —
j.b.i.n.s.h. (napisa):
ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... #Scramble


now, that's an attitude O-kay!

#67:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 13:03 pet, 22. 2. 2008
    —
Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x <= e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen Sad

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije

#68:  Autor/ica: ma PostPostano: 13:43 pet, 22. 2. 2008
    —
Luuka (napisa):
A što se tablice s ocjenom tiče, mislim da to ni ne postoji...kolko ja znam, rečeno je da Sarapa procjenjuje dal je ocjena spremna ili se treba još malo doradit na usmenom...


Question Confused
a kako on to može procijeniti nego na temelju bodova? ne bi bilo fer da dvoje ljudi s istim brojem bodova imaju različite ocjene zbog procjene Smile
druga je stvar kad ti dođeš na usmeni, pa te on procijeni, to ok, ali ovo mi nije baš jasno Mad

#69:  Autor/ica: goc PostPostano: 14:13 pet, 22. 2. 2008
    —
Luuka (napisa):
Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x ⇐ e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen Sad

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije

analizu znas kolko sam ja dosad vidio Very Happy
znaci definiraj g(x)=e^(-x)-x+1 i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x⇐0 pa je e^(-x)⇐1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0⇐b⇐x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...

#70:  Autor/ica: 5ra PostPostano: 14:27 pet, 22. 2. 2008
    —
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn

#71:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 14:41 pet, 22. 2. 2008
    —
goc (napisa):

analizu znas kolko sam ja dosad vidio Very Happy
znaci definiraj g(x)=e^(-x)-x+1 i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x⇐0 pa je e^(-x)⇐1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0⇐b⇐x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...



Tnx goc, lijep način za to pokazat...mala greškica ti se potkrala (crveno u citatu), al samo na tom mjestu pa nema štete...

karma++

@ma Radi on procjenu prema bodovima, al mislim da nema neku fixnu skalu...

#72:  Autor/ica: rafaelmLokacija: Zagreb PostPostano: 14:51 pet, 22. 2. 2008
    —
5ra (napisa):
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak Sad , al možda ti pomogne.

#73:  Autor/ica: dosed_girlLokacija: -zG- PostPostano: 15:02 pet, 22. 2. 2008
    —
rafaelm (napisa):
5ra (napisa):
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak Sad , al možda ti pomogne.


meni pise u biljeznici kod toga mala napomena:

"X,Y,Z -nezavisne, W=X+Y, Z, tada su W iZ nezavisne (dokaz pomoću zakona razdiobe..., ali to nije baš lako dokazati)"

to je profesor rekao da nije baš lako, tak da se nadam da to nebu nit došlo..

#74:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 16:36 pet, 22. 2. 2008
    —
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...

#75:  Autor/ica: tejaLokacija: zg-ma and back PostPostano: 16:42 pet, 22. 2. 2008
    —
Luuka (napisa):
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...


Real ROTFL pa ti si stvarno optimist Very Happy onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe Wink

#76:  Autor/ica: goranm PostPostano: 16:53 pet, 22. 2. 2008
    —
Luuka (napisa):
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...

Vjerojatno bi mogao očekivati teorem 5.1. Cijelo 5. poglavlje ovisi o njemu, a i mislim da dokaz nije težak. Smile

#77:  Autor/ica: nana PostPostano: 16:54 pet, 22. 2. 2008
    —
5ra (napisa):
uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Strana 165 (N.Sarapa, TV) zadatak 18 ima uputa. Tamo je dokazano slicno, tj dana je uputa al skoro pa do kraja.
Inace ak nije na toj strani (neko starije izdanje) to su zadaci nakon poglavlja Matematicko ocekivanje. Zakon velikih brojeva

#78:  Autor/ica: goc PostPostano: 17:24 pet, 22. 2. 2008
    —
ukratko: propozicija 2.2. strana 17 knjige
on kaze p( lim inf A_n)=lim P(B_n)<=lim inf P(a_n)
nemam lagan dokaz ove nejednakosti pa ako ima ko da objasni nes lakse ja bi rado Smile
P.S.dokaz koji imam
L=P(lim inf A_n)=lim P(B_n) i K=lim inf P(A_n)
posto je P(B_n) rastuci niz realnih brojeva onda za postoji n0 t.d. P(B_n)>L-epsilon za sve n>=n0
ako pretpostavimo da K<L i uzmemo maloprije da L-K>2epsilon zbog definicije lim inf P(A_n) postoji podniz od A_n(nazovimo ga D_n) t.d. K=lim P(D_n)i sad postoji neki n1 td za sve n>=n1 vrijedi P(D_n)<=K+epsilon
sad postoji neki n2 za koji vrijedi P(A_n2)<=K+epsilon i P(B_n2)>=L-epsilon (zato sto postoji proizvoljno velik n td P(D_n)<=K+epsilon a D_n je podniz od A_n) pa za n2 vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)<=K-L+2epsilon<0 a B_n je podskup od A_n pa vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)>=0 sto je kontradikcija pa ne vrijedi ni K<L...
bljak

#79:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 17:32 pet, 22. 2. 2008
    —
teja (napisa):
Real ROTFL pa ti si stvarno optimist Very Happy onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe Wink


Tak je Thumb up!

Ma znam da su ti teoremi bitni, al nekak mi je bliže zamislit test sa 'kratkim' pitanjima pa da mi moramo i iskazat teorem (za što također dobijemo koji bod) i dokazat ga...zbog toga moje pitanje.

Jer ak kaže recimo: Poissonov teorem onda dobimo recimo za dobar iskaz 2b, pa za dokaz još 8b...tak se ja nadam i živim...živim i nadam...

#80:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 22:29 pet, 22. 2. 2008
    —
Pitanje. neka je X~B(n,p)
Kak sad dobit njeno očekivanje...nemam ideju za onu sumu...treba ispast np... Sad



Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće  :| |:
Stranica 4 / 6.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin