Redovi
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#81:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 12:48 ned, 10. 6. 2012
    —
Kolega gflegar je to već riješio na forumu.
Evo i link.

#82:  Autor/ica: aj_ca_volin_te PostPostano: 13:36 ned, 10. 6. 2012
    —
Kolega zahvaljujem se mucho, mucho, muchooooo <3

#83:  Autor/ica: nicki minaj PostPostano: 18:28 sub, 16. 6. 2012
    —
[url]web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-popr.pdf[/url]

jel mogu zamoliti da netko rijesi zadatak 4. pod a? hvala Smile

#84:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 19:43 čet, 21. 6. 2012
    —
moze mi netko pomoci, kako razviti eksponencijalnu funkciju u Taylorov red??

#85:  Autor/ica: goranm PostPostano: 0:28 pet, 22. 6. 2012
    —
slonic~tonic (napisa):
moze mi netko pomoci, kako razviti eksponencijalnu funkciju u Taylorov red??

Funkcija se može (pod nekim uvjetima) razviti u Taylorov red oko neke točke c. Nije nebitan taj dio "oko neke točke c" jer definicija (a kasnije i konvergencija) tog reda ovisi o točki c.

Znači, neka je [tex]I\subset\mathbb{R}[/tex] otvoren interval, c neka je bilo koja točka tog intervala, a [tex]f\colon I \to \mathbb{R}[/tex] neka je zadana s [tex]f(x)=a^x[/tex], za [tex]a\in\left\langle 0,\infty\right\rangle\setminus\{1\}.[/tex]

Da bi funkciju f mogli razviti u Taylorov red oko točke c, ona mora biti klase [tex]C^\infty[/tex] na intervalu I. Pomoću logaritamske derivacije izračunamo da je [tex]f'(x)=a^x\ln a[/tex], a ako još jednom deriviramo dobijemo [tex]f''(x)=a^x(\ln a)^2=f'(x)\ln a[/tex]. Očito je onda [tex]f'''(x)=f''(x)\ln a=a^x(\ln a)^3[/tex] pa zaključujemo kako n-ta derivacija mora biti jednaka [tex]f^{(n)}(x)=a^x(\ln a)^n[/tex] i to još formalno dokažemo indukcijom. To vrijedi za svaki x iz I pa je Taylorov red funkcije f oko točke c jednak [dtex]a^c\cdot \sum_{n=0}^\infty \frac{(\ln a)^n}{n!}(x-c)^n.[/dtex]

Ostaje pokazati da [tex]a^x[/tex] konvergira tom redu. Iskoristiti ćemo teorem 6.13. Neka je [tex]\delta > 0[/tex] i [tex]a>1[/tex] (slučaj 0<a<1 pokaže se analogno). Tada, za [tex]x<c+\delta[/tex] vrijedi [tex]a^x<a^{c+\delta}[/tex] pa je [tex]a^x(\ln a)^n<a^{c+\delta}(\ln a)^n[/tex].

Neka je [tex]n_0=1, C=a^{c+\delta}[/tex] i [tex]M=\ln a.[/tex]. Tada za svaki [tex]n\geq n_0[/tex] vrijedi
[dtex]|f^{(n)}(x)|=a^x(\ln{a})^n<a^{c+\delta}(\ln a)^n=CM^n<CM^nn!,[/dtex]
za svaki [tex]x\in I'=\left\langle c-\delta, c+\delta\right\rangle\cap I[/tex], a to znači da je
[dtex]a^x=a^c\cdot \sum_{n=0}^\infty \frac{(\ln a)^n}{n!}(x-c)^n,\textrm{ za svaki }x\in\left\langle c-\frac 1M, c+\frac 1M\right\rangle\cap I'[/dtex]

#86:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 18:36 pet, 22. 6. 2012
    —
goranm (napisa):
slonic~tonic (napisa):
moze mi netko pomoci, kako razviti eksponencijalnu funkciju u Taylorov red??

Funkcija se može (pod nekim uvjetima) razviti u Taylorov red oko neke točke c. Nije nebitan taj dio "oko neke točke c" jer definicija (a kasnije i konvergencija) tog reda ovisi o točki c.

Znači, neka je [tex]I\subset\mathbb{R}[/tex] otvoren interval, c neka je bilo koja točka tog intervala, a [tex]f\colon I \to \mathbb{R}[/tex] neka je zadana s [tex]f(x)=a^x[/tex], za [tex]a\in\left\langle 0,\infty\right\rangle\setminus\{1\}.[/tex]

Da bi funkciju f mogli razviti u Taylorov red oko točke c, ona mora biti klase [tex]C^\infty[/tex] na intervalu I. Pomoću logaritamske derivacije izračunamo da je [tex]f'(x)=a^x\ln a[/tex], a ako još jednom deriviramo dobijemo [tex]f''(x)=a^x(\ln a)^2=f'(x)\ln a[/tex]. Očito je onda [tex]f'''(x)=f''(x)\ln a=a^x(\ln a)^3[/tex] pa zaključujemo kako n-ta derivacija mora biti jednaka [tex]f^{(n)}(x)=a^x(\ln a)^n[/tex] i to još formalno dokažemo indukcijom. To vrijedi za svaki x iz I pa je Taylorov red funkcije f oko točke c jednak [dtex]a^c\cdot \sum_{n=0}^\infty \frac{(\ln a)^n}{n!}(x-c)^n.[/dtex]

Ostaje pokazati da [tex]a^x[/tex] konvergira tom redu. Iskoristiti ćemo teorem 6.13. Neka je [tex]\delta > 0[/tex] i [tex]a>1[/tex] (slučaj 0<a<1 pokaže se analogno). Tada, za [tex]x<c+\delta[/tex] vrijedi [tex]a^x<a^{c+\delta}[/tex] pa je [tex]a^x(\ln a)^n<a^{c+\delta}(\ln a)^n[/tex].

Neka je [tex]n_0=1, C=a^{c+\delta}[/tex] i [tex]M=\ln a.[/tex]. Tada za svaki [tex]n\geq n_0[/tex] vrijedi
[dtex]|f^{(n)}(x)|=a^x(\ln{a})^n<a^{c+\delta}(\ln a)^n=CM^n<CM^nn!,[/dtex]
za svaki [tex]x\in I'=\left\langle c-\delta, c+\delta\right\rangle\cap I[/tex], a to znači da je
[dtex]a^x=a^c\cdot \sum_{n=0}^\infty \frac{(\ln a)^n}{n!}(x-c)^n,\textrm{ za svaki }x\in\left\langle c-\frac 1M, c+\frac 1M\right\rangle\cap I'[/dtex]


hvala puno!!! Smile
jos samo da pitam, za svaki slucaj, analogno je kad je a = e??

#87:  Autor/ica: goranm PostPostano: 22:01 pet, 22. 6. 2012
    —
Da, analogno je, a zbog ln e=1 i puno jedonostavnije pa se može primijeniti i teorem 6.14 za koji nam ne treba M.

#88:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 22:27 pet, 22. 6. 2012
    —
goranm (napisa):
Da, analogno je, a zbog ln e=1 i puno jedonostavnije pa se može primijeniti i teorem 6.14 za koji nam ne treba M.


neizmjerno sam zahvalna!! Smile))

#89:  Autor/ica: aeternitas PostPostano: 20:08 čet, 30. 5. 2013
    —
Može netko pokušati riješiti sljedeće redove :

\sum_{2}^{\infty }(-1)^{n}\frac{1}{n^{2}-6n+5}

\sum_{1}^{\infty }\sin \frac{2}{n^{2}+n+1}

hvala puno Smile

#90:  Autor/ica: matkec PostPostano: 22:24 čet, 30. 5. 2013
    —
Ovaj prvi rastavi na parcijalne razlomke i raspiši prvih par članova. Vidjet ćeš kako ti se članovi krate.
Ovaj drugi mi je neka poznata fora, ali se trenutno ne mogu sjetiti... Ehm?

#91:  Autor/ica: aeternitas PostPostano: 16:11 pet, 31. 5. 2013
    —
matkec (napisa):
Ovaj prvi rastavi na parcijalne razlomke i raspiši prvih par članova. Vidjet ćeš kako ti se članovi krate.
Ovaj drugi mi je neka poznata fora, ali se trenutno ne mogu sjetiti... Ehm?


hvala za prvi, skužih Smile

drugi možda da usporedim prvo sin s nekom funkcijom za koju znam da konv/div, pa idem na usporedni kriterij \lim \frac{a_{n}}{b_{n}} i onda zaključujem konvergira li ili dirvergira

(s tim da mi je \lim \frac{sinx}{x} = 1, pri čemu mi je x ovaj izraz u sinusu)

to mi je sad palo na pamet, ne znam drži li vodu Embarassed

#92:  Autor/ica: matkec PostPostano: 21:03 pet, 31. 5. 2013
    —
Ma mislio sam da je ta suma izračunljiva. No, ili ja ne znam izračunati kolika je ta suma, ili je za suma stvarno ne izračunljiva. Pitao sam wolframa, on kaže da je suma jednaka 1.5432996823296632. Mislio sam stoga da red konvergira ka pi/2, ali je razlika prevelika, ne bi wolfram tolko fulo.

Ali ako se u zadatku traži samo provjeriti konvergira li red, tada je ovaj tvoj način dobar. Po usporednom kriteriju, treba provjeriti konvergira li red , no taj red lako ograničiš s redom .

#93:  Autor/ica: aeternitas PostPostano: 12:42 sub, 1. 6. 2013
    —
matkec (napisa):
Ma mislio sam da je ta suma izračunljiva. No, ili ja ne znam izračunati kolika je ta suma, ili je za suma stvarno ne izračunljiva. Pitao sam wolframa, on kaže da je suma jednaka 1.5432996823296632. Mislio sam stoga da red konvergira ka pi/2, ali je razlika prevelika, ne bi wolfram tolko fulo.

Ali ako se u zadatku traži samo provjeriti konvergira li red, tada je ovaj tvoj način dobar. Po usporednom kriteriju, treba provjeriti konvergira li red , no taj red lako ograničiš s redom .


Nisam precizirala, da upravo se radi o ispitivanju konvergencije, onda je okej. Smile
Hvala ti.

#94:  Autor/ica: krki PostPostano: 14:44 ned, 2. 6. 2013
    —
Može li pomoć oko ovog zadatka: ispitati apsolutnu i uvjetnu konvergenciju reda:
∑((-1)^n)/(ln(n))^(ln(n))

#95:  Autor/ica: tiborr PostPostano: 13:10 čet, 13. 6. 2013
    —
može pomoć oko 4.a iz popravnog 2009.

Ispitajte konvergenciju i apsolutnu konvergenciju reda:

#96:  Autor/ica: room PostPostano: 21:58 sub, 14. 6. 2014
    —
Zna li netko kako izračunati radijus konvergencije na wolframu? Da si mogu neke zadatke provjeriti.

Također, jel netko zna 3.3. pod e): http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch3_1.pdf

Kad izračunam prvih par članova vidim da konvergira prema nekud, ali kako to izračunati?

I 3.14. d, e i f: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch3_2.pdf

Vidjela sam u ovoj i još nekoj temi priče o d) i e), ali nisam skužila tj. nisam uspjela dobiti.

#97:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 23:11 sub, 14. 6. 2014
    —
room (napisa):

Također, jel netko zna 3.3. pod e): http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch3_1.pdf

Kad izračunam prvih par članova vidim da konvergira prema nekud, ali kako to izračunati?
.


http://i.imgur.com/FcPebAh.png
http://i.imgur.com/HkASQof.png

#98:  Autor/ica: room PostPostano: 23:38 sub, 14. 6. 2014
    —
Ajmee, hvala ti. Very Happy Pa kako to nisam sama uspjela. Embarassed

I dalje bi mi trebali ovi:
room (napisa):
I 3.14. d, e i f: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch3_2.pdf

Vidjela sam u ovoj i još nekoj temi priče o d) i e), ali nisam skužila tj. nisam uspjela dobiti.


Također, kako bi riješili 4. pod a) iz prve grupe sa ovog kolokvija: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf

#99:  Autor/ica: markann PostPostano: 2:01 ned, 15. 6. 2014
    —
room (napisa):

Također, kako bi riješili 4. pod a) iz prve grupe sa ovog kolokvija: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf


[dtex] \frac{1}{1-x} = \sum_{n=0}^{\infty} x^n [/dtex]
[dtex] \frac{1}{1+\frac{x^2}{4}} = \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^n\frac{x^{2n}}{2^n}[/dtex]
[dtex] \frac{4}{4+x^2} = \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^n\frac{x^{2n}}{2^n}[/dtex]
[dtex] \frac{-8x}{(4+x^2)^2} = \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^n\frac{2nx^{2n-1}}{2^n}[/dtex]
[dtex] \frac{x}{(4+x^2)^2} = \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^{n+1}\frac{2nx^{2n-1}}{2^{n-3}}[/dtex]

Za x-eve naravno < -2 , 2>

#100:  Autor/ica: room PostPostano: 2:05 ned, 15. 6. 2014
    —
A ista ta godina pod b) ? I hvala. Very Happy



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće  :| |:
Stranica 5 / 7.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin