Pomoc oko zadatka (multiskupovi cini se)
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika

#1: Pomoc oko zadatka (multiskupovi cini se) Autor/ica: Androxism PostPostano: 11:05 uto, 22. 11. 2011
    —
Evo ovako, treba mi pomoc oko zadatka,cini se na izgled jednostavan ali ne znam da li sam ga tocno rjesio:

Na koliko nacina moze vrtlar posaditi u redu 30 sadnica jabuke, 20 kruske, 25 marelice i 25 sljive?


Moje rjesenje: 30!*20!*(25!)^2


Da li je to to ili ima neka caka?

Unaprijed hvala! Smile

#2:  Autor/ica: pbakic PostPostano: 11:40 uto, 22. 11. 2011
    —
Ej
ja ne bih rekao da ovdje razlikujemo dvije sadnice iste vrste (npr. vrtlaru je svejedno koje dvije jabuke je posadio jednu do druge, dok god su to doista dvije jabuke)
Ako ovako tumacimo, zapravo bi trebalo prebrojati permutacije multiskupa {J^30, K^20, M^25, S^25}

#3:  Autor/ica: Androxism PostPostano: 13:01 uto, 22. 11. 2011
    —
aha, a jel mi mozes malo pojasnit to?... mi obicno dobijemo zadacu za gradivo koje tek trebamo naucit i onda se nemogu snac sto trebam zapravo

#4:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 13:10 uto, 22. 11. 2011
    —
Nije li to [tex]\frac{(30+20+25+25)!}{30!20!25!25!}[/tex]? Ideja: nadjes broj svih permutacija (kao da su sva drva razlicita), no svaku si brojao previse puta i to onoliko puta koliko mozes permutirati iste objekte, pa s tim podijelis.

Na primjer, ako fiksiras neki raspored krusaka, marelica i sljiva, imas 30! nacina za razmjestiti jabuke, a svi ti nacini su medjusobno ekvivalentni jer jabuke ne razlikujes. Isto i za ostale vrste.

P.S. Oprezno s ovim. Ja sam jako davno slusao kombinatoriku i od tada se ne bavim time. Embarassed

#5:  Autor/ica: krcko PostPostano: 17:31 uto, 22. 11. 2011
    —
To je to, vsego ipak nije pao s kruske. A ni s jabuke, marelice ni sljive Wink

#6:  Autor/ica: Androxism PostPostano: 0:46 sri, 23. 11. 2011
    —
Hvala vam puno! Pomoglo mi je dosta da skuzim princip! Pozdrav Smile



Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin