Sve je moguce
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost

#1: Sve je moguce Autor/ica: osvetnik PostPostano: 15:34 čet, 18. 1. 2018
    —
Oprostit cete mi na zahrdjalosti, ali zanima me kako matematicki napisati izraz "Sve je moguce" tj. da je vjerojatnost dogadjaja >0, s tim da je taj dogadjaj element skupa svim mogucih dogadjaja.

P({w})>0
w e S

Da li bi to bilo ok? Smile

#2:  Autor/ica: krcko PostPostano: 17:39 čet, 18. 1. 2018
    —
Neka je (S,F,P) vjerojatnosni prostor (obično se umjesto S koristi ). Elemente skupa S zovemo elementarni događaji, elemente sigma algebre F događaji (to su podskupovi od S), a P je vjerojatnost. Ako P(A)>0 čitaš "događaj A je moguć", napisao si da je svaki elementarni događaj moguć. To ipak ne vrijedi za sve događaje jer je po definiciji prazan skup događaj, a njegova vjerojatnost je nula.

Dakle nije sve moguće.

#3: Re: Sve je moguce Autor/ica: Phoenix PostPostano: 17:46 čet, 18. 1. 2018
    —
Ova interpretacija na prvu izgleda ispravna, no čini mi se da nije dobra. Primjerice, vjerojatnost da iz skupa [tex]\left[ 0,1 \right][/tex] izaberem broj [tex]\frac{1}{2}[/tex], po neprekidnoj uniformnoj distribuciji na tom skupu, je nula. Međutim, moguće je da izaberem taj broj! Štoviše, vjerojatnost je nula koji god broj da odaberem, no ako se od mene traži da odaberem neki broj, odabrat ću ga - dakle, sigurno će se dogoditi događaj koji je vjerojatnosti nula!

Moje poimanje bi bilo da je to svaki događaj [tex]A \neq \emptyset[/tex]. Primjerice, moguće je da s bacanjem simetričnog novčića beskonačno mnogo puta konstantno dobivam glavu; to bi bio događaj [tex]\left\{ GGGGGGGG \dots \right\}[/tex]. Međutim, nije moguće da u prvom bacanju dobijem i glavu i pismo; to je onda događaj [tex] \left\{ a_1a_2a_3 \dots : a_1 = G \wedge a_1 = P, a_i \in \left\{ G, P \right\}, i \geq 2 \right\} = \emptyset [/tex].
I nije neka zanimljiva interpretacija obzirom da smo izbjegli spomen vjerojatnosti i da smo samo ostali na skupovima. Razz

Ovim se nadovezujem na krcka, ali shvaćam i prvotnu ideju, nešto u stilu "sve što ima smisla/logično je, moguće je" (namjerno ću ostati na ovoj nepreciznoj izjavi da ne bih upao u filozofsku raspravu). Smile

#4:  Autor/ica: osvetnik PostPostano: 17:57 čet, 18. 1. 2018
    —
samo da razjasnim, jasno mi je da je izjava iza izraza kriva Smile samo me zanimalo da li sam matematički ispravno napisao ono sto sam htio reci Smile

#5: Re: Sve je moguce Autor/ica: krcko PostPostano: 17:59 čet, 18. 1. 2018
    —
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy

#6: Re: Sve je moguce Autor/ica: osvetnik PostPostano: 18:02 čet, 18. 1. 2018
    —
krcko (napisa):
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy


slozit cu se s ovime Smile

#7: Re: Sve je moguce Autor/ica: Phoenix PostPostano: 18:10 pet, 19. 1. 2018
    —
osvetnik (napisa):
krcko (napisa):
Phoenix (napisa):
(...da ne bih upao u filozofsku raspravu)


Ali to je najzabavniji dio Very Happy


slozit cu se s ovime Smile


Istina, ali ja više volim filozofirati uživo na kavi nego za tipkovnicom. Smile



Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin