DOKAZ - IZ POGLAVLJA Dirihleov princip i Ramseyev teorem
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Kombinatorna i diskretna matematika (nastavnički smjerovi)

#1: DOKAZ - IZ POGLAVLJA Dirihleov princip i Ramseyev teorem Autor/ica: inga PostPostano: 12:07 pet, 2. 12. 2022
    —
Molim vas ako mi netko može pomoći s problemom

Dokažite da za svako n∈N postoji broj koji u dekadskom zapisu ima oblik 111...11000...00 koji je djeljiv sa n.

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 13:03 uto, 6. 12. 2022
    —
Malo sam zahrdjao, ali mislim da bi islo ovako nekako: pretpostavimo da tvrdnja nije istinita, tj. da niti jedan broj tog oblika nije djeljiv s n.

Za pocetak, gledamo samo brojeve oblika 11...1, koji cine podskup brojeva koji gledamo. Dakle, ni medju njima nema djeljivih s n. To znaci da pri dijeljenju s n svi daju ostatak izmedju 1 i n - 1, i.e., imamo n - 1 mogucih ostataka. No, brojeva tog oblika ima beskonacno mnogo, pa sigurno postoje dva koji daju isti ostatak (Dirichletov princip). Uzmimo takva dva i oduzmi manjeg od veceg.

Recimo da veci ima [tex]k_1[/tex] jedinica, a manji ih ima [tex]k_2[/tex] (dakle, [tex]k_1 > k_2[/tex]). Dobit cemo:

[tex]x = \underbrace{11...1}_{k_1} - \underbrace{11...1}_{k_2} = \underbrace{11...1}_{k_1 - k_2}\underbrace{00...0}_{k_2}[/tex].

Dakle, rezultat je oblika koji nam odgovara (prvo samo jedinice, a onda samo nule), no ujedno je rijec o broju koji je razlika dva broja koji daju isti ostatak pri dijeljenju s n, sto znaci da je x djeljiv s n.



Forum@DeGiorgi -> Kombinatorna i diskretna matematika (nastavnički smjerovi)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin