Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1 = 0,999...
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
misl4vb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2006. (15:35:49)
Postovi: (E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 18:13 uto, 26. 9. 2006    Naslov: 1 = 0,999... Citirajte i odgovorite

[size=18][u][b]Dokaz da je
[latex]1 = 0,999... = 0,\dot{9}[/latex][/b][/u][/size]

Ako je
[latex]3 = 3[/latex] i [latex]\frac{1}{3} = 0,333... = 0,\dot{3}[/latex]
, tada je [latex]3 \cdot \frac{1}{3} = 1[/latex], te [latex]3 \cdot 0,333... = 0,999...[/latex].
Iz toga slijedi [latex]1 = 0,999... = 0,\dot{9}[/latex].


Ljudskost:
Znamo da postoji razlika između 1 i 0,999..., koja iznosi 0,00... pa poslije svih "beskonacno" :wink: nula dolazi jedna jedinica (1). Upravo ako zbrojimo taj 0,000...1 sa 0,999 (logikom) bismo dobili 1.

Napomena:
Ja osobno vjerujem u matematicki dokaz.

Rasprava:
Može li čovjek pojmiti pojam broja?
Može li čovjek pojmiti beskonačnost?

Uputa:
Molim filozofsko razmatranje.
Dokaz da je


Ako je
i
, tada je , te .
Iz toga slijedi .


Ljudskost:
Znamo da postoji razlika između 1 i 0,999..., koja iznosi 0,00... pa poslije svih "beskonacno" Wink nula dolazi jedna jedinica (1). Upravo ako zbrojimo taj 0,000...1 sa 0,999 (logikom) bismo dobili 1.

Napomena:
Ja osobno vjerujem u matematicki dokaz.

Rasprava:
Može li čovjek pojmiti pojam broja?
Može li čovjek pojmiti beskonačnost?

Uputa:
Molim filozofsko razmatranje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zeix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2006. (12:39:11)
Postovi: (75)16
Sarma = la pohva - posuda
17 = 23 - 6

PostPostano: 18:31 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da malo bolje pogledas definicije decimalnog zapisa realnog broja, zna bi da je 0.9999... isto što i 1, tj. ne postoji razlika izmedju njih, tako da i nema neke rasprave :twisted:
Da malo bolje pogledas definicije decimalnog zapisa realnog broja, zna bi da je 0.9999... isto što i 1, tj. ne postoji razlika izmedju njih, tako da i nema neke rasprave Twisted Evil



_________________
"From this proposition it will follow, when arithmetical addition has been defined, that 1+1=2."
Page 360, Principia Mathematica
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
misl4vb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2006. (15:35:49)
Postovi: (E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 18:33 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zeix"]Da malo bolje pogledas definicije decimalnog zapisa realnog broja, zna bi da je 0.9999... isto što i 1, tj. ne postoji razlika izmedju njih, tako da i nema neke rasprave :twisted:[/quote]
Kao što je upravo matematički dokazano.
zeix (napisa):
Da malo bolje pogledas definicije decimalnog zapisa realnog broja, zna bi da je 0.9999... isto što i 1, tj. ne postoji razlika izmedju njih, tako da i nema neke rasprave Twisted Evil

Kao što je upravo matematički dokazano.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:25 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Re: 1 = 0,999... Citirajte i odgovorite

[quote="misl4vb"]Ljudskost:
Znamo da postoji razlika između 1 i 0,999..., koja iznosi 0,00... pa poslije svih "beskonacno" :wink: nula dolazi jedna jedinica (1).[/quote]
Stvar je u tome što ti ne znaš što se u beskonačnosti dešava. Možeš naslutiti da će oduzimanjem nakon beskonačno nula doći 1, ali ne možeš znati.
misl4vb (napisa):
Ljudskost:
Znamo da postoji razlika između 1 i 0,999..., koja iznosi 0,00... pa poslije svih "beskonacno" Wink nula dolazi jedna jedinica (1).

Stvar je u tome što ti ne znaš što se u beskonačnosti dešava. Možeš naslutiti da će oduzimanjem nakon beskonačno nula doći 1, ali ne možeš znati.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
misl4vb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2006. (15:35:49)
Postovi: (E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 19:34 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.
Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:03 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan filozof je rekao da je 2 samo kraći napis za 1+1 :)
Jedan filozof je rekao da je 2 samo kraći napis za 1+1 Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 20:06 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="misl4vb"]Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.[/quote]

Isto kao sto se ne mozes rukovati s brojem 2 ili ga pojesti za dorucak. Problem nije u broju 2 nego u tome sto postavljas besmislena pitanja.
misl4vb (napisa):
Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.


Isto kao sto se ne mozes rukovati s brojem 2 ili ga pojesti za dorucak. Problem nije u broju 2 nego u tome sto postavljas besmislena pitanja.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
misl4vb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2006. (15:35:49)
Postovi: (E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 20:11 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]postavljas besmislena pitanja.[/quote]
Ne razumijem zasto je besmisleno pojmiti pojmove kojima baratam svaki dan. Ako su brojevi smisao, ne bi li bilo besmisleno ne baviti se brojevima?
krcko (napisa):
postavljas besmislena pitanja.

Ne razumijem zasto je besmisleno pojmiti pojmove kojima baratam svaki dan. Ako su brojevi smisao, ne bi li bilo besmisleno ne baviti se brojevima?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 20:32 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
[b]ne mozes[/b] rukovati s brojem 2 ili [b]ga pojesti za dorucak[/b]. Problem nije u broju 2 nego u tome sto postavljas besmislena pitanja.[/quote]

Ne razumijem....

evo, tipican dorucak:


[img]http://www.angus.org/graphics/bull.jpg[/img] [img]http://www.angus.org/graphics/bull.jpg[/img]


'ave fun!



Sinisa
krcko (napisa):

ne mozes rukovati s brojem 2 ili ga pojesti za dorucak. Problem nije u broju 2 nego u tome sto postavljas besmislena pitanja.


Ne razumijem....

evo, tipican dorucak:





'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 20:50 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="misl4vb"]Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.[/quote]

A tek broj 3? Ajde još 2 i možemo nekako naslutiti, ali kod broja 3 smo naprosto bespomoćni. Zato se krcko i ja više ufamo u numerologiju nego u matematiku.
misl4vb (napisa):
Upravo sam to želio istaknuti. Vjerujem kako isto vrijedi i za npr. broj 2. Mi naslućujemo što je broj 2, no ne možemo ga pojmiti. Ne možemo "ući" u suštinu biti pojma brojke npr. 2.


A tek broj 3? Ajde još 2 i možemo nekako naslutiti, ali kod broja 3 smo naprosto bespomoćni. Zato se krcko i ja više ufamo u numerologiju nego u matematiku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zavod za analizu
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 06. 2006. (05:33:55)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
119 = 142 - 23

PostPostano: 20:56 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zavod smatra da brojevi uopće ne postoje.
Zavod smatra da brojevi uopće ne postoje.



_________________
Poni
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
misl4vb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2006. (15:35:49)
Postovi: (E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 21:02 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zavod za analizu"]Zavod smatra da brojevi uopće ne postoje.[/quote]

Moram se složiti. Za mene, brojevi su znakovi apstrakcije. Jer kada bismo pokušali definirati 2, 3, ili bilo koji drugi broj, ne bismo činili ništa drugo nego izrekli multiplikaciju pojma broja 1, koji je i sam apstrakcija.

Pojam jabuke iza sebe ima stvarnost koja nam je gotovo svima poznata, no iza pojma broja nije "stvarnost" broja.
zavod za analizu (napisa):
Zavod smatra da brojevi uopće ne postoje.


Moram se složiti. Za mene, brojevi su znakovi apstrakcije. Jer kada bismo pokušali definirati 2, 3, ili bilo koji drugi broj, ne bismo činili ništa drugo nego izrekli multiplikaciju pojma broja 1, koji je i sam apstrakcija.

Pojam jabuke iza sebe ima stvarnost koja nam je gotovo svima poznata, no iza pojma broja nije "stvarnost" broja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zeix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2006. (12:39:11)
Postovi: (75)16
Sarma = la pohva - posuda
17 = 23 - 6

PostPostano: 21:12 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja san zapea na broju 5, i nikako da ga shvatim. Ako ko svati, nek stavi na forum objasnjenje, jer cujem da dosta ljudi ima problema s njim, a profesori najvise vole postavljat pitanja tipa: "Kolega, pricajte mi malo o broju 5"
Ja san zapea na broju 5, i nikako da ga shvatim. Ako ko svati, nek stavi na forum objasnjenje, jer cujem da dosta ljudi ima problema s njim, a profesori najvise vole postavljat pitanja tipa: "Kolega, pricajte mi malo o broju 5"



_________________
"From this proposition it will follow, when arithmetical addition has been defined, that 1+1=2."
Page 360, Principia Mathematica
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:58 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno kako ne shvacate brojeve. Svi brojevi (a narocito 5) lagano lebde u Platonovom nebu ideja™, izvrsno su osvjetljeni i obojani kricavim bojama da budu uocljiviji. To je bar jednostavno. A tvrdnju da brojevi ne postoje necu komentirati jer je to blasfemija.

Za razliku od brojeva, jabuke dolaze u razlicitim oblicima, velicinama, bojama i okusima. Tesko je prepoznati da li je nesto jabuka ili nije (mogla bi npr. biti genetski modificirana kruska).
Nije mi jasno kako ne shvacate brojeve. Svi brojevi (a narocito 5) lagano lebde u Platonovom nebu ideja™, izvrsno su osvjetljeni i obojani kricavim bojama da budu uocljiviji. To je bar jednostavno. A tvrdnju da brojevi ne postoje necu komentirati jer je to blasfemija.

Za razliku od brojeva, jabuke dolaze u razlicitim oblicima, velicinama, bojama i okusima. Tesko je prepoznati da li je nesto jabuka ili nije (mogla bi npr. biti genetski modificirana kruska).



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 22:37 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali ako kruška izgleda kao jabuka jel onda već postala jabuka ili je i dalje čudna jabuka? I isto tako ako netko napiše broj 4 kao broj sedam jel tamo piše 4 ili 7? I na kraju priče - kada ćemo moći genetski modificirati jabuke da postanu brojevi? Može li se onda obrnutim inženjeringom iz broja stvoriti voćka? To bi bili super ispiti... "Kolega! Nemojte se igrati sa zadatkom ionako još šestica nije zrela... Dajte riješite to pa ću donijeti malo starije rokove pa možemo jesti... Valjda neće trebati za neki dokaz ili nešto... I zamisli onda nam netko podvali GM brojeve na ispite i to sve globalnom urotom zavlada knjigama i na kraju svi brojevi u svim knjigama jednostavno istrule... I šta ćemo onda? Ili nedo bog da netko stavi knjigu na plodno tlo pa će još ta jedna jedina knjiga sadržavati zapise tipa 1+1=2222222222 jer je netko dok je čitao prolio taman suzu na dvicu koja je onda taman iskoristila svoje jabučne gene i izraslo stablo dvica i kad su popadale onda je stablo uvenulo i nestalo a dvice ostale... i kako će onda netko znati više što je na ovom svijetu istina???? KAKOOOOO???
Ali ako kruška izgleda kao jabuka jel onda već postala jabuka ili je i dalje čudna jabuka? I isto tako ako netko napiše broj 4 kao broj sedam jel tamo piše 4 ili 7? I na kraju priče - kada ćemo moći genetski modificirati jabuke da postanu brojevi? Može li se onda obrnutim inženjeringom iz broja stvoriti voćka? To bi bili super ispiti... "Kolega! Nemojte se igrati sa zadatkom ionako još šestica nije zrela... Dajte riješite to pa ću donijeti malo starije rokove pa možemo jesti... Valjda neće trebati za neki dokaz ili nešto... I zamisli onda nam netko podvali GM brojeve na ispite i to sve globalnom urotom zavlada knjigama i na kraju svi brojevi u svim knjigama jednostavno istrule... I šta ćemo onda? Ili nedo bog da netko stavi knjigu na plodno tlo pa će još ta jedna jedina knjiga sadržavati zapise tipa 1+1=2222222222 jer je netko dok je čitao prolio taman suzu na dvicu koja je onda taman iskoristila svoje jabučne gene i izraslo stablo dvica i kad su popadale onda je stablo uvenulo i nestalo a dvice ostale... i kako će onda netko znati više što je na ovom svijetu istina???? KAKOOOOO???



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 23:43 uto, 26. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Apsolutno se slazem s Krckom da je broj 3 lakse shvatiti nego jabuku. Svaki put kad vidis trojku ista je, a svaka jabuka koju vidis je razlicita nesavrsena aproksimacija Platonove jabuke.

Kad bi se trojke medusobno razlikovale kao jabuke, sigurno bi se puno studenata zalilo da su dobili tezi kolokvij nego njihovi susjedi u klupi, jer, iako su zadaci bili isti, neke trojke u zadatku su bile ruznije i stoga teze za shvatiti.
Apsolutno se slazem s Krckom da je broj 3 lakse shvatiti nego jabuku. Svaki put kad vidis trojku ista je, a svaka jabuka koju vidis je razlicita nesavrsena aproksimacija Platonove jabuke.

Kad bi se trojke medusobno razlikovale kao jabuke, sigurno bi se puno studenata zalilo da su dobili tezi kolokvij nego njihovi susjedi u klupi, jer, iako su zadaci bili isti, neke trojke u zadatku su bile ruznije i stoga teze za shvatiti.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:14 sri, 27. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]Kad bi se trojke medusobno razlikovale kao jabuke, sigurno bi se puno studenata zalilo da su dobili tezi kolokvij nego njihovi susjedi u klupi, jer, iako su zadaci bili isti, neke trojke u zadatku su bile ruznije i stoga teze za shvatiti.[/quote]

Daaaaj ckomi, nemoj im davati ideje :-$
Martinab (napisa):
Kad bi se trojke medusobno razlikovale kao jabuke, sigurno bi se puno studenata zalilo da su dobili tezi kolokvij nego njihovi susjedi u klupi, jer, iako su zadaci bili isti, neke trojke u zadatku su bile ruznije i stoga teze za shvatiti.


Daaaaj ckomi, nemoj im davati ideje Shhh



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 11:19 sri, 27. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako netko shvaća brojeve, posebno 2, onda je to hvalevrijedni Mance:

Ima jedan broj, a djeljiv je sa pet,
u nizu brojeva djeljivih sa šest.
Svaki novi broj podijeljen sa sedam,
umanjen za tri, pomnožen sa pet...

To je dva... dva... dva je labud moj.
Dva... dva... dva je tajni broj.

Pomnožen sa dvanajst, umanjen sa tri.
Ima jedan broj, broj tramvajski...

A to je dva... dva... dva do Žitnjaka.
Dva... dvaaaaaaa... dva do neba sad!

Ima mnogo brojeva djeljivih sa pet.
Neki pak su djeljivi i sa brojkom šest. Sa šest...

Ali dva... dva... dva do Žitnjaka.
Dvaaaaaaaaaaaaaaaaa do neba!

Dva je tajni broj.
Dva je labud moj.

Dva, dva... Dva u dvanajst četri.
Ako netko shvaća brojeve, posebno 2, onda je to hvalevrijedni Mance:

Ima jedan broj, a djeljiv je sa pet,
u nizu brojeva djeljivih sa šest.
Svaki novi broj podijeljen sa sedam,
umanjen za tri, pomnožen sa pet...

To je dva... dva... dva je labud moj.
Dva... dva... dva je tajni broj.

Pomnožen sa dvanajst, umanjen sa tri.
Ima jedan broj, broj tramvajski...

A to je dva... dva... dva do Žitnjaka.
Dva... dvaaaaaaa... dva do neba sad!

Ima mnogo brojeva djeljivih sa pet.
Neki pak su djeljivi i sa brojkom šest. Sa šest...

Ali dva... dva... dva do Žitnjaka.
Dvaaaaaaaaaaaaaaaaa do neba!

Dva je tajni broj.
Dva je labud moj.

Dva, dva... Dva u dvanajst četri.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 12:16 sri, 27. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:klapklap:
Toooooo, majstoreeeee!



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:42 sri, 27. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm, moje skromno mišljenje... Ljudi su izmislili brojeve da opišu što se dešava između minus i plus beskonačno i oko 0. Brojevi kao takvi su ljudska umotvorina, i stoga su nama ljudima lakše shvatljivi nego jabuke, kruške, baobab, psi, mačke, ljudi, svemir.. S druge strane, nula i beskonačnosti su druga priča,nekako mi se čini da je to "Svemirova umotvorina", da koliko god se trudili opisati ili si predočiti što se događa u beskonačnostima, toliko neshvatljivije to postaje.

Poata je u ovome: što se događa?! S. Hawking, kaže da je događaj svaka točka u prostorovremenu određena mjestom u prostoru i trenutkom u vremenu, pa si ja ovo 0.0000... volim predočiti kao broj koji nastaje (ove nule) brže nego ga ja čitam, otprilike kao broj koji živi u vremenu i s vremenom se mijenja. Otprilike, pretpostaviti da je na kraju 1 je isto kao i pretpostaviti što će se slijedeće desiti. Ako baciš čašu u pod, pretpostavit ćeš da će se razbit... Ali, možda neće
hm, moje skromno mišljenje... Ljudi su izmislili brojeve da opišu što se dešava između minus i plus beskonačno i oko 0. Brojevi kao takvi su ljudska umotvorina, i stoga su nama ljudima lakše shvatljivi nego jabuke, kruške, baobab, psi, mačke, ljudi, svemir.. S druge strane, nula i beskonačnosti su druga priča,nekako mi se čini da je to "Svemirova umotvorina", da koliko god se trudili opisati ili si predočiti što se događa u beskonačnostima, toliko neshvatljivije to postaje.

Poata je u ovome: što se događa?! S. Hawking, kaže da je događaj svaka točka u prostorovremenu određena mjestom u prostoru i trenutkom u vremenu, pa si ja ovo 0.0000... volim predočiti kao broj koji nastaje (ove nule) brže nego ga ja čitam, otprilike kao broj koji živi u vremenu i s vremenom se mijenja. Otprilike, pretpostaviti da je na kraju 1 je isto kao i pretpostaviti što će se slijedeće desiti. Ako baciš čašu u pod, pretpostavit ćeš da će se razbit... Ali, možda neće



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan